Portugalija | Apie Portugaliją

Šalis yra Europos pietvakariuose ir užima 1/6 Pirėnų pusiasalio. Šiaurėje ir rytuose Portugalija ribojasi su Ispanija, o pietinę ir vakarinę pakrantę skalauja Atlanto vandenynas. Šalis yra 560 km ilgio iš šiaurės į pietus ir 220 km pločio iš vakarų į rytus. Portugaliją į dvi dalis dalija Težo upė, prie kurios žiočių įsikūrusi Lisabona. Šiaurės Portugalija yra kalvota ir kalnuota. Aukščiausias čia yra 1993 metrų aukščio Estrelos kalnas. Tai – populiari Portugalijos slidinėjimo vietovė. Į pietus nuo Lisabonos plyti lygumos. Šias sausas dykynes nuo pačiuose pietuose esančio kurortinio Algarvės regiono skiria Alentežo kalnų grandinė. Šaliai taip pat priklauso Madeiros ir Azorų salos Atlanto vandenyne. Pastarasis salynas nuo žemyninės Portugalijos nutolęs net 1200 km. Azorų salos yra žymios savo vulkanais.  Paskutinis išsiveržimas užfiksuotas vos prieš 50 metų.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 92,391 kv. km.

Sostinė - Lisabona 547 733 gyventojai (2011 m.)

Gyventojai - 10 264 797 gyventojai (2017 m.)

Kiti svarbūs miestai – Portas, Faras, Lagosas, Evora, Sintra, Fatima, Nazare, Obidosas, Koimbra.

Kalba – portugalų. Populiarios prancūzų, anglų ir ispanų kalbos. Nemokantieji portugalų kalbos šalyje didelių nesusipratimų nepatirs. Portugalai neignoruoja tokių žmonių ir situaciją sprendžia pasitelkę išraiškingą gestų kalbą ir humorą. Bandymai kalbėti portugalų kalba visada bus sutikti su pagarba ir atsiprašymais, kad ją „labai sunku išmokti“.

Religija – 84,5 proc. Romos katalikų.

Pinigai – euras.

VIZA

Lietuvos piliečiams keliaujant į šią šalį viza nereikalinga.

KLIMATAS

Portugalija yra subtropinio klimato juostoje, kuriai būdingi 2 metų laikai. Klimatas jūrinis, daugiausia įtakos turi Atlanto vandenynas ir šilto oro srovės, atkeliaujančios nuo Afrikos. Vasara šalyje būna karšta ir sausa, o žiemą prasideda lietingasis sezonas. Vis dėlto Portugalija yra viena „sausiausių“ Europos šalių, pasižyminti mažu drėgnumu. Šiaurės Portugalijoje yra šiek tiek šalčiau ir dažniau lyja (vidutinė metinė temperatūra – 13 laipsnių šilumos) negu sausesniuose ir šiltesniuose pietuose, kur vidutinė metinė temperatūra siekia 18 laipsnių šilumos. Rugsėjį ir spalį oro temperatūra dienomis pakyla iki 22–26 laipsnių, o vandenyno – iki 19–21 laipsnių šilumos.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Portugalijoje populiari žuvis, ypatingai menkės ir sardinės. Bacalhau – vienas pagrindinių portugalų patiekalų – menkė, jai paruošti portugalai žino daugybę įvairių būdų. Sardinės paprastai ruošiamos ant grilio ir patiekiamos su gruzdintomis bulvėmis. Taip pat Portugalijos virtuvė gali pasigirti jūros gėrybių gausa. Be jūros gėrybių bei žuvies portugalai mėgsta sriubas. Kiaulienos ir jautienos mėsos patiekalai – vieni populiariausių Portugalijoje. 

Portugalijos vynas pirmąjį tarptautinį pripažinimą iškovojo dar romėnų imperijos, kurie šią žemę siejo su linksmybių dievu Bakchu, laikais. Ir dabar šalies vynai pasaulyje labai vertinami ir mėgstami. Pastaraisiais metais vyno specialistai netgi priskiria juos prie vienų geriausių pasaulyje. Populiariausi portugališki vynai yra Vinho Verde, likerinis madeira, portveinas ir rožinis.

Vinho Verde pažodžiui verčiamas kaip „žalias vynas“, tačiau tai nėra nuoroda į vyno spalvą. Tai reiškia, kad vynas brandinamas trumpai ir geriamas, kol yra jaunas. Šiek tiek putojantis vynas gali būti raudonas, baltas ir rožinis. Vinho Verde gaminamas išskirtinai šiaurės vakarų Minjo regione. Jį mėgsta ir patys portugalai.

Vietos gyventojai visada pabrėš, kad portveinas yra nacionalinis Portugalijos gėrimas, ir siūlys paragauti daugumoje barų ar restoranų. Ši vyno rūšis yra nuo 19 iki 22 laipsnių stiprumo, o jo gamybą reglamentuoja griežti reikalavimai. Portveinas klasifikuojamas pagal vynuogių rūšį, cukraus kiekį, brandinimo trukmę ir statinių, kuriose buvo brandinamas, medžio rūšį. Portveinas gali būti brandinamas net 40 metų. Dažniausiai sutinkamos šios jo rūšys: tinto – jaunas, saldus ir sodrios spalvos raudonas portveinas; tinto aloirado – rubino spalvos, saldus, brandintas kelerius metus, jaučiamas vaisių skonis; aloirado – maišytas iš kelių portveino rūšių, ilgai brandintas, pusiau sausas arba saldus, aukščiausios rūšies portveinas; aloirado claro – labai ilgai brandintas, aukso spalvos portveinas.

Madeiros vynai yra taip pat stiprūs, gali būti ir sausi, ir saldūs, geriami prieš valgį ar desertui. Rožinis vynas pasaulyje gerai žinomas dėl neįtikėtinai sėkmingo Mateus Rosé eksporto. Šį vyną itin mėgo buvęs Irako diktatorius Saddamas Husseinas. Kai kuriems Mateus Rosé gali pasirodyti per saldus, bet kiti rožiniai vynai, ypač Tavel, tikrai puikūs.

Portugalai labai mėgsta gurkšnoti alų, kurio tradicijos čia siekia senovės romėnų laikus. Kaip ir vynas, jis puikiai vertinamas tarptautinių ekspertų. Verta išbandyti „Super Bock“, „Coral“ ir „Sagres“ pavadinimų alų.

ŠALIES SPECIFIKA

Išskirtiniai šalies bruožai

 • Portugalijoje daug įvairių tautų kultūros paminklų, muziejų po atviru dangumi ir UNESCO saugomų objektų. Viduramžiais įvykusi ekspansija į įvairias pasaulio šalis, buvusių kolonijų kultūros taip pat suvaidino ir tebevaidina svarbų vaidmenį, formuodamos dabartinę Portugalijos kultūrinę aplinką.
 • Futbolas Portugalijoje labai populiarus. Į bet kurios lygos varžybas susirenka pilni stadionai, o per televiziją transliuojamos rungtynės rodomos visuose baruose. Portugalai itin didžiuojasi šlovingais šalies futbolo istorijos puslapiais. Tai legendinis septintojo dešimtmečio žaidėjas Eusebio, klubo „Porto“ laimėjimai, puikus treneris Jose Mourinho. 2004 m. šalyje įvyko Europos futbolo čempionatas, kuriame portugalai iškovojo sidabro medalį.
 • Tautos būdo bruožai. Dėl stiprios Katalikų Bažnyčios įtakos ir diktatoriaus Salazaro valdymo Portugalija iki šiol tebėra konservatyvi, tradicijų paisanti šalis. Religiniai festivaliai Romarias čia yra tiesiog šventi ir traktuojami lygiai taip pat rimtai, kaip ir futbolo rezultatai. Religingumas, dažnai sumišęs su pagonybės laikų prietarais, yra itin dažnas reiškinys provincijoje. Portugalai ypač bijo piktos akies nužiūrėjimo, o našlėmis tapusios moterys septynerius metus privalo dėvėti juodus drabužius. Kai kurios juos dėvi iki pat mirties. Šeima ir jos tradicijos yra lygiai taip pat kruopščiai puoselėjamos, kaip ir religinės prievolės.
 • Kaip įprasta Pietų šalyse, portugalai niekur neskuba. Nors siesta nėra oficiali, po pietų jie dažniausiai pasnūduriuos ar tiesiog patinginiaus. Apskritai dirbdami portugalai niekada nepersistengs. Nuo vaikystės portugalai auklėjami, kad viena svarbiausių žmogaus savybių yra kantrybė. Prie greitesnio gyvenimo būdo pripratusiems žmonėms gali pasirodyti, kad portugalai tuo netgi piktnaudžiauja: restorano padavėjas nelaksto kaip akis išdegęs, o automobilių servise darbininkai surūkys po porą cigarečių, kol atidarys sugedusio automobilio antvožą. Paskubinsite juos ir išvysite iš nuostabos pakeltus antakius. Beje, greičiau reikalų sutvarkyti tai nepadės.
 • Puikus klimatas ir itin didelės investicijos į golfo aikštynus pavertė šalį šio sporto rojumi. Vienas įtakingiausių golfo leidinių „Golfers Today“ 2006 m. paskelbė šalį geriausia šalimi golfo mėgėjams. Keturiolika Portugalijos golfo aikštynų patenka į geriausių Europos aikštynų šimtuką. Daug viešbučių siūlo galimybes derinti atostogas su šiuo sportu, tačiau naujokai visada perspėjami, kad dėl nuostabaus kraštovaizdžio gali būti sunku susikaupti žaisti. Pietinėje Portugalijos pakrantėje sudarytos puikios sąlygos perprasti burlenčių ir jėgos aitvarų sporto pagrindus, tuo tarpu vakarinę pakrantę, skalaujamą neramaus ir nenuspėjamo vandenyno bangų, yra pamėgę pažengę entuziastai ir profesionalai. Geriausia vieta vandens sporto mėgėjams pripažįstama 30 km į šiaurę nuo Lisabonos esantis Eriseiros miestelis.
 • Didesniuose Portugalijos miestuose galima susidurti su kišenvagiais ar įžūliais plėšikais, kurie šoka prie važiuojančio tramvajaus ir bando išplėšti į miesto grožybes užsižiūrėjusio keliautojo rankinę. Tačiau šiek tiek didesnis negu įprasta dėmesys savo daiktams ir kišenėms padės užkirsti kelią šioms problemoms. Porto mieste apstu elgetaujančių senukų ir paauglių. Šie netgi būna agresyviai nusiteikę, įkyriai prašo pinigų, o nusitaikę į pagyvenusius turistus terorizuoja tol, kol šie ištraukia keletą eurų. Šiaip šalyje saugu, nusikaltimų padaroma gana mažai.
 • Portugalai jaučia konkurenciją su ispanais ir netgi šiek tiek jiems pavydi geresnių gyvenimo sąlygų. Pasistenkite niekada nelyginti abiejų šalių, tuo labiau teigti, kad Portugalija tėra Ispanijos provincija. Tai – baisus portugalo įžeidimas.

TRANSPORTAS

Portugalijos miestuose pagrindinės susisiekimo priemonės – autobusai ir metro. Autobusai važinėja nuo 5 valandos ryto iki 2 valandos nakties. Metro veikia iki 23 valandos. Autobusai ir metro važinėja dažnai. Keliaujant po Portugaliją galima rinktis traukinius arba autobusus. Traukinių tinklas nėra labai išplėtotas, todėl dažnai turistai renkasi keliavimą autobusu.

KĄ VERTA APLANKYTI

 • Porto – antrasis pagal dydį miestas šalyje. Vaikštant romantiškomis ir siauromis miesto gatvelėmis galima išvysti daug turistinių objektų, o Ribeiros pakrantėje pamatyti Gustavo Eifelio sukonstruotą tiltą. Viešint Porto mieste rekomenduojama apsilankyti portveino rūsiuose ir padegustuoti unikalaus vyno.
 • Coimbra – studentų miestelis, kuriame įsikūręs geriausias universitetas Portugalijoje. Šis miestelis garsėja kasmet vykstančiu studentų festivaliu, pritraukiančiu turistus iš viso pasaulio.
 • Aveiro – nuostabaus grožio miestas, dar kitaip vadinamas portugališkąja Venecija.
 • Madeira - tai sala - kurortas, garsus savo Madeiros vynu, Naujųjų Metų šventimu su įspūdingais fejerverkais, švelniu klimatu, stulbinančiais kraštovaizdžiais, tai begalo turistų pamėgta vieta.
 • Azorai – Portugalijos salos, kuriose galima mėgautis nardymo pramogomis, banginių stebėjimu bei lydėti nuostabius saulėlydžius vaikštant pakrantėmis.

ĮSTAIGŲ DARBO LAIKAS

 • Bankų darbo laikas: pirmadieniais-penktadieniais 8.30val – 15val
 • Parduotuvių darbo laikas: pirmadieniais – penktadieniais 9-19 val., šeštadieniais – 9-13 val., daug parduotuvių dirba ir sekmadieniais. Prekybos centrai dirba visą savaitę nuo 10 iki 23 val.
 • Vaistinių darbo laikas: pirmadieniais – šeštadieniais 9-13 ir 14-19 val. Sekmadieniais ir visą parą dirbančių vaistinių sąrašas skelbiamas dienraščiuose ar nedirbančioje vaistinėje.

LAUKTUVĖS

Populiariausios lauktuvės iš Portugalijos -  portugališki vynai, keramikos dirbiniai bei tradiciniai amatininkų dirbiniai. Dar vienas dalykas, kuris yra Portugalijos simbolis bei dažnas pasirinkimas lauktuvėms – gaidelis. Šis paukštis labai gerbiamas Portugalijoje dėl legendos apie Barcelos miestelio gaidį.