Patarimai keliaujantiems į Portugaliją

ELEKTRA


Elektros įtampa yra 220 V, 50 Hz. Itin retai pasitaiko 110 V.


SEIŠELIAI


Internetas. Paštas. Telefono automatuose naudojamos tiek monetos, tiek specialios kortelės. Jas galima įsigyti „Portugal Telecom“ prekybos vietose, pašto skyriuose, kai kuriuose spaudos kioskuose. Skambinant į Lietuvą, reikia rinkti 00 370 + miesto kodas Lietuvoje + abonento telefono numeris. Tarptautinis kodas skambinant į Portugaliją yra 00 351, skambinant iš Portugalijos - 00. Mobilusis ryšys veikia visoje šalies teritorijoje. Prieš keliaudami įsitikinkite, kad esate aktyvavę tarptinklinio ryšio paslaugą. Mokama interneto paslauga, įsigijus išankstinio mokėjimo kortelę, teikiama daugelyje miestų kavinių, prekybos centruose, viešbučiuose ir pašto skyriuose. Šios vietos būna pažymėtos „Netpost service“ ženklu. Pašto skyriai atidaryti nuo 9 iki 18 val. Centriniai miestų pašto skyriai dirba ir šeštadieniais, kai kur – sekmadieniais.


PINIGAI


Bankai. Portugalijos piniginis vienetas – euras (EUR). Cirkuliuoja 10, 20, 50, 100, 200 ir 500 nominalų banknotai bei 2, 5, 10, 20, 50 centų, 1 ir 2 eurų vertės monetos. Pinigus keičia visi bankai ir keityklos, taip pat daugelis viešbučių. Bankams įprasta imti 0,5 proc. komisinį mokestį, mažiausiai – 10 eurų. Daugelyje vietų galima atsiskaityti „Visa“ ir „MasterCard“ mokėjimo kortelėmis, bankomatų tinklas taip pat platus. Provincijos miesteliuose labiau įprasta atsiskaityti grynaisiais negu mokėjimo kortele. Bankų darbo laikas – nuo 8.30 iki 15 val. Kai kurie bankai Lisabonoje veikia iki 18 val. Nedarbo dienos – šeštadienis ir sekmadienis.


PARDUOTUVIŲ DARBO LAIKAS


Įprastas parduotuvių darbo laikas – nuo 9 iki 19 val. darbo dienomis ir iki 13 val. šeštadieniais. Prekybos centrai visomis savaitės dienomis dirba nuo 10 iki 24 val. Geriausi suvenyrai iš Portugalijos – tai odos, vario, keramikos, sidabro ir aukso gaminiai, medžio raižiniai, kamščiamedžio darbai, porceliano, krištolo ir stiklo dirbiniai, kumpiai, sūriai ir vynas.


GERIAMASIS VANDUO


Gerti vandentiekio vandenį visoje Portugalijoje yra saugu. Jo skonis gali pasirodyti šiek tiek kitoks dėl neįprastos druskų sudėties. Gazuoto ar negazuoto mineralinio vandens galima nusipirkti kiekviename bare, restorane ar parduotuvėje.


ARBATPINIGIAI


Mokestis už aptarnavimą gali būti įtraukiamas į viešbučio ar restorano sąskaitą. Jeigu jis nėra įtrauktas, įprasti, tačiau neprivalomi, yra 10 proc. arbatpinigiai.


APRANGA


Šiltasis metų sezonas Portugalijoje tęsiasi ilgai, todėl rekomenduotina lengva apranga ir patogi avalynė. Jokių ypatingų aprangos reikalavimų nėra. Lankantis vienuolynuose ir bažnyčiose derėtų vilkėti kuklesniais, uždarais drabužiais. Paplūdimiuose moterys nevengia dėvėti maudymosi kostiumėlių be viršutinės dalies.


GYDYTOJAI IR LIGONINĖS


Staigios ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba išsikvieskite jį per viešbučio administratorių. Pateikus galiojančią Europos sveikatos draudimo kortelę, kurią galite pasiimti savo sveikatos įstaigoje, būtinoji medicininė pagalba yra teikiama nemokamai. Vis dėlto šios kortelės savininkams kai kurios paslaugos bus teikiamos tik sumažintais įkainiais, o odontologo paslaugos iš viso neapmokamos. Todėl vykdami į kelionę įsigykite medicininių išlaidų draudimą. Atidžiai perskaitykite visą draudimo polise pateiktą informaciją. Prieš vykdami išsiaiškinkite, kokia yra nustatyta draudimo išmokos mokėjimo tvarka. Dažniausiai draudimo bendrovės už medicinos paslaugas reikalauja šių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų receptų ir vaistų apmokėjimo kvitų. Pinigai bus grąžinti laiku draudimo kompanijai pateikus reikiamus dokumentus.


TRANSPORTAS


Pagrindiniai Portugalijos keliai ir greitkeliai yra mokami ir geros kokybės, jų tinklas gerai išplėtotas. Rajoniniai keliai prižiūrimi prasčiau. Kelio žymėjimo ir nuorodų sistema yra prasta. Susisiekimas šalies traukiniais yra daug patogesnis negu autobusais. Lisabonoje ir Porte veikia modernus metro tinklas.


AUTOMOBILIO NUOMA


Automobilio nuoma Portugalijoje nėra brangi. Žemiausios klasės automobilį išsinuomoti vienai parai galima nuo 20 eurų. Nuomotis automobilį gali asmuo, sulaukęs 21 metų, turintis tarptautinį vairuotojo pažymėjimą ir ne mažiau kaip vienų metų stažą. Kurortuose taip pat galima išsinuomoti motorolerius ir motociklus. Dėvėti šalmą privaloma.