Patarimai keliaujantiems į Portugaliją

KULTŪRA


Portugalijoje daug įvairių tautų kultūros paminklų, muziejų po atviru dangumi ir UNESCO saugomų objektų. Viduramžiais įvykusi ekspansija į įvairias pasaulio šalis, buvusių kolonijų kultūros taip pat suvaidino ir tebevaidina svarbų vaidmenį, formuodamos dabartinę Portugalijos kultūrinę aplinką.


SPORTAS


Futbolas Portugalijoje labai populiarus. Į bet kurios lygos varžybas susirenka pilni stadionai, o per televiziją transliuojamos rungtynės rodomos visuose baruose. Portugalai itin didžiuojasi šlovingais šalies futbolo istorijos puslapiais. Tai legendinis septintojo dešimtmečio žaidėjas Eusebio, klubo „Porto“ laimėjimai, puikus treneris Jose Mourinho. 2004 m. šalyje įvyko Europos futbolo čempionatas, kuriame portugalai iškovojo sidabro medalį.


Puikus klimatas ir itin didelės investicijos į golfo aikštynus pavertė šalį šio sporto rojumi. Vienas įtakingiausių golfo leidinių „Golfers Today“ 2006 m. paskelbė šalį geriausia šalimi golfo mėgėjams. Keturiolika Portugalijos golfo aikštynų patenka į geriausių Europos aikštynų šimtuką. Daug viešbučių siūlo galimybes derinti atostogas su šiuo sportu, tačiau naujokai visada perspėjami, kad dėl nuostabaus kraštovaizdžio gali būti sunku susikaupti žaisti. Pietinėje Portugalijos pakrantėje sudarytos puikios sąlygos perprasti burlenčių ir jėgos aitvarų sporto pagrindus, tuo tarpu vakarinę pakrantę, skalaujamą neramaus ir nenuspėjamo vandenyno bangų, yra pamėgę pažengę entuziastai ir profesionalai. Geriausia vieta vandens sporto mėgėjams pripažįstama 30 km į šiaurę nuo Lisabonos esantis Eriseiros miestelis.


TAUTOS BŪDO BRUOŽAI


Dėl stiprios Katalikų Bažnyčios įtakos ir diktatoriaus Salazaro valdymo Portugalija iki šiol tebėra konservatyvi, tradicijų paisanti šalis. Religiniai festivaliai Romarias čia yra tiesiog šventi ir traktuojami lygiai taip pat rimtai, kaip ir futbolo rezultatai. Religingumas, dažnai sumišęs su pagonybės laikų prietarais, yra itin dažnas reiškinys provincijoje. Portugalai ypač bijo piktos akies nužiūrėjimo, o našlėmis tapusios moterys septynerius metus privalo dėvėti juodus drabužius. Kai kurios juos dėvi iki pat mirties. Šeima ir jos tradicijos yra lygiai taip pat kruopščiai puoselėjamos, kaip ir religinės prievolės.


Kaip įprasta Pietų šalyse, portugalai niekur neskuba. Nors siesta nėra oficiali, po pietų jie dažniausiai pasnūduriuos ar tiesiog patinginiaus. Apskritai dirbdami portugalai niekada nepersistengs. Nuo vaikystės portugalai auklėjami, kad viena svarbiausių žmogaus savybių yra kantrybė. Prie greitesnio gyvenimo būdo pripratusiems žmonėms gali pasirodyti, kad portugalai tuo netgi piktnaudžiauja: restorano padavėjas nelaksto kaip akis išdegęs, o automobilių servise darbininkai surūkys po porą cigarečių, kol atidarys sugedusio automobilio antvožą. Paskubinsite juos ir išvysite iš nuostabos pakeltus antakius. Beje, greičiau reikalų sutvarkyti tai nepadės.


Portugalai jaučia konkurenciją su ispanais ir netgi šiek tiek jiems pavydi geresnių gyvenimo sąlygų. Pasistenkite niekada nelyginti abiejų šalių, tuo labiau teigti, kad Portugalija tėra Ispanijos provincija. Tai – baisus portugalo įžeidimas.


PARDUOTUVIŲ DARBO LAIKAS


Įprastas parduotuvių darbo laikas – nuo 9 iki 19 val. darbo dienomis ir iki 13 val. šeštadieniais. Prekybos centrai visomis savaitės dienomis dirba nuo 10 iki 24 val. Geriausi suvenyrai iš Portugalijos – tai odos, vario, keramikos, sidabro ir aukso gaminiai, medžio raižiniai, kamščiamedžio darbai, porceliano, krištolo ir stiklo dirbiniai, kumpiai, sūriai ir vynas.


GERIAMASIS VANDUO


Gerti vandentiekio vandenį visoje Portugalijoje yra saugu. Jo skonis gali pasirodyti šiek tiek kitoks dėl neįprastos druskų sudėties. Gazuoto ar negazuoto mineralinio vandens galima nusipirkti kiekviename bare, restorane ar parduotuvėje.


APRANGA


Šiltasis metų sezonas Portugalijoje tęsiasi ilgai, todėl rekomenduotina lengva apranga ir patogi avalynė. Jokių ypatingų aprangos reikalavimų nėra. Lankantis vienuolynuose ir bažnyčiose derėtų vilkėti kuklesniais, uždarais drabužiais. Paplūdimiuose moterys nevengia dėvėti maudymosi kostiumėlių be viršutinės dalies.


AUTOMOBILIO NUOMA


Automobilio nuoma Portugalijoje nėra brangi. Žemiausios klasės automobilį išsinuomoti vienai parai galima nuo 20 eurų. Nuomotis automobilį gali asmuo, sulaukęs 21 metų, turintis tarptautinį vairuotojo pažymėjimą ir ne mažiau kaip vienų metų stažą. Kurortuose taip pat galima išsinuomoti motorolerius ir motociklus. Dėvėti šalmą privaloma.
Kelionės į Portugaliją nuo


1099 €

Kelionės