Pietų Afrikos Respublika

Patarimiai keliaujantiems į Pietų Afrikos Respubliką. Maistas, vanduo, saugumas ir kita naudinga informacija vykstant į Pietų Afrikos Respubliką

APGYVENDINIMAS

Vietų apsistoti Pietų Afrikoje pasirinkimas platus – nuo 5 žvaigždučių viešbučių, vilų, apartamentų iki svečių namų ar jaunimo nakvynės namų. Yra viešbučiai priklausantys grupėms: Holiday Inn, Inter-Continental, Global Resorts, Orient Express Hotels, Sun International, Three Cities Hotel, Small Luxury Hotels.

KLIMATAS

Pietų Afrikos Respublika yra pietiniame Žemės pusrytulyje, todėl metų laikai yra priešingi nei šiauriniame. Žiemą naktį temperatūra gali nukristi iki 0 ar -1 laipsnio, dienomis pakyla iki +16, kartais +20 laipsnių. Kitu laiku vyrauja saulėta karšta vasara. Johanesburgo apylinkėse antroje dienos dalyje būna trumpalaikiai lietūs. Klimato tipas – viduržemio jūros, artėjant link pusiaujo, temperatūra kyla, o oro drėgnumas mažėja. Durbane vyrauja subtropinis klimatas, čia galima maudytis ir mėgautis saule net žiemą. Keiptaune dėl Antarktidos įtakos būna vėsiau, kartais iškrenta šiek tiek sniego, snieguotos yra Drakensbergo kalnų viršūnės. Safarį ir medžioklę geriau planuoti žiemos laikotarpiu.

VALIUTA

Nacionalinė valiuta – randas, išleidžiamas 10, 20, 50, 100 ir 200 nominalo kupiūromis. Visuose bankuose pateikus pasą, Jums iškeis bet kokią valiutos sumą. Palankiausias valiutos keitimo kursas būna oro uoste arba banke. Parduotuvėse galite atsiskaityti kredito kortele. Dauguma bankų išgrynina keliautojų čekius. Į šalį galima įsivežti iki 5000 randų grynaisiais.

MUITINĖS APRIBOJIMAI

Muitinės apribojimai nesukelia jokių papildomų problemų keliautojams. Griežti draudimai ir sankcijos taikomos vežant ginklus ir narkotikus. Įvežamos į šalį valiutos deklaruoti nereikia. Asmuo gali įvežti 400 cigarečių, 250 gramų tabako arba 50 cigarų, litrą stipriųjų gėrimų, du litrus vyno, 50 mililitrų kvepalų ir 250 mililitrų tualetinio vandens. Dovanų, suvenyrų ir kitų įvežamų prekių vertė negali viršyti 500 randų. Turistams iki 18 metų draudžiama vežtis alkoholio ir tabako gaminių. Išvykstant iš šalies galima vežtis neribotą kiekį legaliai įsigytų prekių. Muitinės patikrinimo metu pristačius sąskaitą faktūrą, kurią Jums išduos bet kurioje parduotuvėje, kurioje pirkote išvežamų prekių, Jums gražins 14% prekių vertės (PVM mokestį).

SKRYDŽIAI ŠALYJE

Skrydžius šalyje daugiausiai atlieka vietos aviakompanija South African Airways. Kelionių agentūra užsakys visus Jums reikalingus bilietus, pageidaujant, galima organizuoti privačius skrydžius.

VAIRAVIMAS

Jums reikalingas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas. Afrikoje eismas vyksta kairiąja kelio puse. Maksimalus greitis mieste – 60 km/val., automagistralėje – 120 km/val. Baudos už greičio viršyjimą labai didelės. Degalinėse atsiskaitoma tik grynaisiais pinigais, kredito kortelės nepriimamos.

SVEIKATA

Atvykstantiems iš Europos, pažymų apie skiepus nereikia. Keliaujantys į Mpumalangą, Šiaurės provinciją, Kvazulu Natal draustinį ir Kriugerio nacionalinį parką, turi praeiti kovos su maliarija kursą (tebletės). Prieš kelionę pasikonsultuokite su savo gydytoju.
MEDICININĖS PASLAUGOS. Lyginant su Europa, medicininių paslaugų lygis Pietų Afrikoje yra labai aukštas.Atminkite, kad prireikus, gydymas priklauso nuo Jūsų pasirinkto kelionės draudimo.

TARPTAUTINIAI SKRYDŽIAI

Pagrindinis Pietų Afrikos oro uostas yra nutolęs 30 km nuo Johanesburgo ir 60 km nuo Pretorijos. Tarptautinis oro uostas yra Keiptaune (20 km iki miesto), ir Durbane ( 16 km iki miesto). Daugiau nei 50 tarptautinių aviakompanijų siūlo skrydžius į Pietų Afriką.

KALBOS

Pietų Afrikos Respublikoje yra 11 valstybinių kalbų. Anglų kalba šnekantiems turistams neturėtų kilti jokių su kalba susijusių sunkumų. Kitos valstybinės kalbos yra afrikaans, zulų, svazių, kosų, vendų bei kitų regionų kalbos.

PASAI, VIZOS

Lietuvos Respublikos piliečiams vykstantiems į Pietų Afrikos Respubliką reikalinga viza. Pasas turi galioti mažiausiai 6 mėnesius nuo datos, kada planuojama atvykti į PAR. Lėktuvo bilietas turi būti į abi puses.

SAUGUMAS

Tai saugi šalis, tačiau po Johanesburgo ir Keiptauno centrą vėlų vakarą vaikščioti nepatartina. Turistai apgyvendinami saugiausiuose miesto rajonuose (Johanesburge tai modernusis Sandton), kur naktinės kelionės saugios. Vis dėlto siūloma nerizikuoti ir nesinešioti brangių daiktų, dokumentų ir didelių sumų grynaisiais. Patariama apžiūrinėjant lankytinas vietas filmavimo kameros nesinešioti ant peties (žymiai saugiau kamerą laikyti dėkle ir nešti rankose). Lėktuvo bilietus, papuošalus, pinigus ir kitus vertingus daiktus laikykite viešbučio seife (deposit box). Viešbučio kambaryje nepalikite atvirų durų.
SAUGUMAS KELIAUJANTIEMS AUTOMOBILIU. Automobilį palikite tik gerai apšviestose rajonuose, nepalikite neužrakinto. Nepalikite salone jokių pašalinių daiktų, lagaminų, dėžučių, saugiau daiktus laikyti bagažinėje. Planuokite kelionę iš anksto, turėkite su savimi žemėlapį. Jei pasiklydote, nerandate kelio, kreipkitės į artimiausią policijos nuovadą ar patrulį.

SUVENYRAI

Tradicinės lauktuvės iš Pietų Afrikos yra įvairūs karoliai, gyvūnų skulptūrėlės, paveikslai, dekoruoti stručių kiaušiniai. Kad Afrika yra aukso bei deimantų kraštas, primins juvelyriniai dirbiniai. Taip pat populiaru įsigyti tradiciniais raštais margintų suknelių, skarų, safario kostiumus. 

TAKSI

Taksi išsikviesite iš savo viešbučio, jei prireiks pagalbos, Jums padės viešbučio personalas registracijoje ar kelionių centre (jei toks yra). Šioje šalyje taksi nėra brangus susisiekimo būdas, tačiau būkite budrūs ir sekite kelionės skaitiklį. Arbatpinigių taksistui paliekama 10 % nuo sumokėtos sumos, randų skaičių suapvalinant iki artimiausio sveiko skaičiaus.

TELEFONAI

Daugelyje viešbučių yra tarptautinis ryšys, kuris užsakomas skambinant iš kambario. Galima skambinti iš taksofono naudojant monetas ar kortelę. Žali taksofonai priima tik korteles, kurios būna 10 arba 200 randų vertės. Taksofono kortelėmis prekiaujama viešbutyje, oro uoste, knygynuose, prekybos centruose bei pašte. Vietiniai skambučiai kainuoja 40 centų už tris minutes. Tarptautinis Pietų Afrikos kodas skambinant 27+. Skambinant į užsienį, pirmiausiai renkamas kodas 09.

 

APRANGA

Vasarą Pietų Afrikoje karšta, todėl reikalingi lengvi laisvi drabužiai: suknelės, marškinėliai, šortai. Būtina patogi avalynė. Žiemą būna vėsu, vakarais temperatūra nukrinta iki 7 laipsnių šilumos, todėl turėkite šiltesnių drabužių. Vykstant į safarį reikalinga neutralių, rudos, pilkos, chaki spalvų apranga, šiltas megztinis, nes ryte ir vakare oras gali atšalti. Paplūdimyje nepamirškite apsaugoti galvą nuo saulės.

GYVŪNIJA

Pietų Afrikoje yra daug nacionalinių parkų ar rezervatų,veikiančių ištisus metus, kuriuose galite stebėti laukinius gyvūnus natūralioje aplinkoje. Geriausias laikotarpis stebėjimui – nuo balandžio iki rugsėjo, kai žolė nėra labai aukšta ir gyvūnai būriuojasi prie girdyklų.

Kiti patarimai:

NARDYMAS. Nardymui tinka dauguma paplūdimių Pietų Afrikos pakrantėje nuo Keiptauno iki Kvazulu Natal šiaurės Durbane. Sodwana Bay yra puiki vieta nardyti su akvalangu po tropinį rifą. Pietuose galimas nardymas su rykliais. Išvystyta infrastruktūra tiek nardytojams profesionalams, tiek pradedantiesiems mokytis.

JACHTOS. Pakrantė ir ežerai Pietų Afrikoje tinkami jachtų sportui. Buriavimo lenktynės „Iš Ape į Rio“ organizuojamos kas trys metai, vyks šiemet.

PVM. Pietų Afrikoje PVM yra 14 %. Išvykdami iš šalies ir išsiveždami čia pirktų prekių, Jūs galite susigrąžinti šį mokestį, tereikia pateikti pirkimą liudijantį čekį (PVM sąskaitą - faktūrą), kurį Jums prašant išduos perkant prekę visose parduotuvėse. Jums gražins 14 % prekių vertės.

BŪTINI DAIKTAI. Fotoaparatas ir vaizdo kamera. Vykdami į safarį turėkite papildomą pakrautą akumuliatorių vaizdo kamerai, binoklį.

BANGINIŲ STEBĖJIMAS. Pakrantės ruožas, kuriame stebimi banginiai tęsiasi 2000 km, prasideda Atlanto vandenyne vakarinėje žemyno pakrantėje ir tęsiasi iki Durbano, Indijos vandenyno pakrantėje. Galite išvysti 37 banginių ir delfinų rūšis. Banginiai stebimi nuo birželio iki gruodžio mėnesio. Geriausia stebėjimo vieta laikomas Vakarinis Keipas.

ARBATPINIGIAI. Padavėjams ir taksistams paliekama arbatpinigių 10 % nuo sumokėtos sumos. Nešikui mokama 5 randai už kiekvieną lagaminą ir rankinę. Dėkingumas gidui ir Jus vežusiam autobuso vairuotojui taip pat gali būti išreikštas paliekant arbatpinigių.

FOTOGRAFIJOS. Saulėtas puikus oras, besikeičiantys peizažai, žydras dangus ir vandenynai yra puikus fonas atostogų fotografijoms.

TRAUKINIAI. Jūsų pageidavimu, galimos kelionės po Pietų Afriką traukiniu.

PAUKŠČIŲ STEBĖJIMAS. Pietų Afrikoje suskaičiuojama daugiau nei 870 paukščių rūšių. Ornitologams mėgėjams siūloma apsilankyti Kriugerio nacionaliniame parke, prie Sibayja ežero, Mkuzi, Sant Liucija vietovėse, kur telkiasi flamingų, pelikanų, erelių, grifų, kolibrių pulkai.

KELIONĖS AUTOBUSU. Pietų Afrikoje išvystytas tarpmiestinis autobusų susisiekimo tinklas. Kelionių organizatorius African Tours organizuoja ekskursijas autobusu į Johanesburgą, Durbaną, Pretoriją, Keiptauną.

AUTOMOBILIŲ NUOMA. Vairuotojas turi būti ne jaunesnis kaip 23 metų ir turėti kreditinę kortelę.

OLOS IR URVAI. Cango Caves netoli Oudtshoorn miesto, archeologinių radinių urvas Sterkfontein netoli Kriugerdorfo bei kiti.

GREITOJI PAGALBA. Skubios pagalbos poreikio atveju skambinama numeriu 10177.

BANKAI Teikia valiutos keitimo paslaugas, bankomatuose galite išsiimti grynųjų pinigų naudodamiesi kortele. Bankų darbo laikas yra nuo 09:00 iki 15:30 pirmadieniais – penktadieniais ir iki 11:00 šeštadieniais.

PAPLŪDIMIAI. Pietų Afrikos pakrantė tęsiasi daugiau nei 3000 km, nuo Atlanto vandenyno vakaruose iki Indijos vandenyno rytuose. Išilgai pakrantės daug paplūdimių, kuriuose maudytis saugu ir higieniška. Tyrimų metu nustatyta, kad Pietų Afrikos pakrantės vanduo yra vienas švariausių pasaulyje.

KAINOS. Pragyvenimo lygis ir kainos žemesnės nei Europoje.

KONFERENCIJOS. Daugumoje 3-5* viešbučių įrengtos konferencijų salės su visa reikiama modernia įranga. Puikūs konferencijų - verslo susitikimų salės yra Durbane, Johanesburge, Pretorijoje.

KREDITO KORTELĖS. Priimamos pagrindinės tarptautinės kredito kortelės: American Express, Master Card, Diners, Visa. Mažuose miestuose, parduotuvėse atsiskaitymui turėkite grynųjų.

DUTY FREE PARDUOTUVĖS. Parduotuvės yra Johanesburgo, Keiptauno ir Durbano oro uostose.

GERIAMAS VANDUO. Vanduo iš čiaupo geriamas ir visiškai nekenksmingas.

ELEKTROS TIEKIMAS. Tiekiama įtampa – 220 V. Šalyje kitoks rozečių standartas, todėl reikalingi specialūs adapteriai atsivežtiems skustuvams, fenams bei kitiems aparatams. Adapteriais Jus aprūpins bet kuriame viešbutyje arba jį galite įsigyti parduotuvėje.

MUZIEJAI. Pietų Afrikos Respublikoje yra daugiau nei 500 meno, istorijos, geologijos, jūrų ir kitokių tipų muziejų. Durbane ir Keiptaune yra garsūs visame pasaulyje okeanariumai.

NACIONALINIAI SIMBOLIAI. Nacionalinis simbolis Pietų Afrikoje – protėja – gėlė pavadinta Graikų mitologijos dievo vardu, kuris panorėjęs galėjo pakeisti savo išvaizdą. Nacionalinis gyvūnas – gazelė.

JODINĖJIMAS. Kelionių organizatorius African Tours organizuoja vienos ar kelių dienų safarius ant arklių į Drakensbergo kalnus.

pasitarkite...
Konsultantas 8 5 2430636 Kaune 8 37 240114 Klaipėdoje 8 46 420902 Darbo laikas:
I-V nuo 9 iki 19 val.
VI nuo 10 iki 16 val.
 
UP