Patarimai keliaujantiems į Panamą

ATVYKIMAS


Lietuvos piliečiams, vykstantiems į Panamą vizos nereikia. Bet iki paso galiojimo pabaigos turi būti likę nemažiau kaip 6 mėnesiai. Išvykimo mokestis - 20 JAV $ . Nuo moesčio atleidžiami vaikai iki dviejų metų amžiaus ir keleiviai per šalį keliaujantys tranzitu. T.y. neišeinantys iš oro uosto ir viešintys šalyje mažiau nei 9 valandas. Be muito į Panamą galima įsivežti 500 cigarečių arba 50 cigarų arba 500 g tabako; tris butelius alkoholinių gėrimų, kvepalų ir odekolono  skirtų asmeniniam naudojimui atidarytuose buteliuose ir dovanų, kurių vertė iki 50 PAB. Vaisių, daržovių ir gyvūnų mėsos produktus, įskaitant krevetes.


TRANSPORTAS


Visoje Panamoje yra pakankamai gera kelių sistema. Trans-Isthman greitkelis jungia Panamos ir Kolono miestus. Corredor Norte mokamas kelias sumažo kelionės iki Kolono laiką 30 minučių.
Autobusų maršrutai jungia beveik visus didžiuosius miestus, bet kelionė gali būti labia lėta. Taksi skaitliukų nebūna ir kainos skiriasi, tačiau bendrai yra ganėtinai žemos. Kelionės kainą reikėtų susitarti iš anksto. Vairuotojai nesitiki arbatpinigių. Miestų centruose ir oro uostuose galima išsinuomuoti automobilį. Tam jūs turite būti ne jaunesnis kaip 23 metų. Nuomuojami automobiliai su keturiais varomaisiais ratais, bet jie yra labai populiarūs, tad rekomenduojama iš anksto užsisakyti. Taisyklės. Saugos diržus visą laiką segėti turi vairuotojai ir keleiviai sėdintys priekyje. Vaikai iki penerių metų turi būti vežami automobilio gale įtaisytoje vaikiškoje kėdutėje. Vairuotojui pakanka turėti savo šalies vairuotojo pažymėjimą.


SAUGUMAS


Panama yra viena saugiausių šalių pasaulyje. Kaip ir keliaujant kitose pasaulio šalyse, rekomenduojama nesinešioti su savimi didelių pinigų sumų, turėti paso kopiją, o originalą laikyti saugioje vietoje, taip pat nedemonstruoti prabangių laikrodžių ir panašių nusikaltėlius masinančių daiktų. Kaip ir visur kitur, vargingų rajonų reikėtų vengti, o ypač naktį.
Į vieną Panamos sritį – Darien provinciją besiribojančią su Kolumbija, turistai nėra įleidžiami. Išimtis taikoma tik žurnalistams ir misionieriams.


ELEKTRA


120 V visoje šalyje.


SVEIKATA


Rekomenduojama, kad lankytojai pasiskiepytų nuo hepatito A ir vidurių šiltinės. Patariama maliarijos profilaktika, ypač lankantis kaimo vietovėse. Reikėtų naudoti priemones nuo uodų, nes jie platina nemažai tropinių ligų. Visiems keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonosios karštinės ir privaloma atvykstantiems iš užkrėstų vietovių. Vandentiekio vanduo netinkamas gėrimui. Jį reikėtų pakaitinti, filtruoti ar chemiškai dezinfekuoti. Maistą reikėtų valgyti nuluptą, išvirtą ir šiltą. Keliautojai perspėjami su savimi turėti vaistų nuo viduriavimo. Medicinos paslaugos yra kokybiškos Panamos mieste, tačiau likusioje šalies dalyje ganėtinai prastos. Kritiniu atveju oru evakuojama į vietovę su geresnėmis medicinos paslaugomis, tad keliautojams patariama turėti visapusišką sveikatos draudimą. Reikiamus vaistus taip pat rekomenduojama įsigyti dar savo šalyje ir turėti su savimi.