Panama | Apie Panamą

PANAMA

Plotas: 75,517 km²

Gyventojai: 3,320,000

Sostinė: Panama

Kalba: ispanų

Valiuta: 100 sentisimų  = 1 balboa. 1 balboa ~ 2,16 Lt.

Religija: krikščionys katalikai (80%), įvairių krypčių protestantai (12%), netikintys bei kitų religinių bendruomenių atstovai (8%)

Panama, valstybė Centrinėje Amerikoje, įsikūrusi Panamos sąsmaukoje (riboje tarp Šiaurės ir Pietų Amerikos), tarp Karibų jūros (šiaurėje) ir Ramiojo vandenyno (pietuose). Vakaruose šalis ribojasi su Kosta Rika, rytuose su Kolumbija. Šalies pakrantės regionuose vyrauja  lygumos, praturtintos cukranendrių ir kokosų palmių plantacijomis. Šalies centrinėje dalyje - aukšti kalnai, padengti visažaliais tropiniais miškais.

Panamos simbolis – transkontinentinis laivybos kanalas, jungiantis Ramųjį ir Atlanto vandenynus bei esantis viena svarbiausių pasaulio laivybos arterijų, nuo kurio priklauso ne tik Panamos bet ir daugelio kitų šalių ekonomikos stabilumas. Nors du vandenynus jungiančio kanalo idėja buvo suplanuota jau XVI a. pradžioje, tačiau tik praėjus 400 m. buvo atvertas du didžiuosius vandenynus sujungęs vandens kelias, padaręs didžiulę reikšmę pasaulio laivybos ir prekybos istorijai.

Panama – turistų pamėgtas kraštas, garsus ne tik didžiuoju laivybos kanalu, pripažintu vienu iš svarbiausių bei sudėtingiausių inžinerijos statinių, bet ir auksiniais, palmių giraitėmis apaugusiais pakrantės paplūdimiais, skalaujamais dviejų vandenynų. Panamos sostinė – tai svarbiausias Centrinės Amerikos pramonės ir prekybos centras bei vienas svarbiausių pasaulio finansų centrų, išsiskiriantis šiuolaikine architektūra bei daugiaaukščiais pastatais. Panama – tai ir pirmapradės gamtos rojus, su gausia tropine flora ir fauna. Tai šalis, kurioje išlikusi unikali kunų genties indėnų kultūra, sugebėjusi išsaugoti savo tapatumą bei tradicijas per ilgą Ispanijos kolonizacijos laikotarpį.

KULTŪRA

Panamos, kaip ir aplinkinio regiono šalių kultūra, yra nuostabi sintezė įvairių kultūrų (afrikietiškosios, europietiškosios bei vietos senųjų gyventojų), istorijos bėgyje radusių vietą šioje šalyje. Panamietiškosios kultūros sintezė ypač atsiskleidžia šokyje, kuriame persipina ispaniškieji šokio pradmenys ir muzikos instrumentai, sumišę su indėniškaisiais ir afrikietiškais šokio motyvais bei ritmais. Panamoje susiformavo populiarusis reggaeton muzikos stilius – savitas jamaikietiškojo regio bei vietos Lotynų Amerikos muzikos tradicijos mišinys. Priešingai nei kitos Centrinės Amerikos šalys, Panama garsėja senomis džiazo tradicijomis, siekiančiomis XX a. ketvirtąjį dešimtmetį. Panamoje bene geriausiai iš likusių Centrinės Amerikos šalių yra išlikusi indėniškoji kultūra. Gausiausia kunų gentis garsėja ikikolumbiniu folkloru, senosiomis amatų tradicijomis (ypač audimo tradicijomis) bei išlaikyta senąja kalba.

VIRTUVĖ

Panamos virtuvė yra šios daugiatautės valstybės veidrodis. Šalies virtuvei yra būdinga europietiškosios, afrikietiškosios, azijietiškosios bei vietos indėnų kulinarijos derinys. Dėl palankaus šalies klimato, šalyje auginama gausybė įvairių rūšių vaisių, daržovių bei  prieskonių, gausiai naudojamų vietos virtuvėje. Šalyje ypač populiarūs mėsos, ypač iš jautienos ir kiaulienos pagaminti patiekalai, todėl nenuostabu, kad nacionaliniu savo šalies patiekalu panamiečiai laiko sancocho troškinį, kuriam gaminti yra naudojamos trys mėsos rūšys. Dėl turtingų pakrantės vandenų, gaminama daug žuvies patiekalų, kurių garsiausias corvina – įvairiais padažais paskanintas ešerys. Kaip ir kitose Lotynų Amerikos šalyse, Panamos virtuvėje dominuoja ryžiai, pupelės, kukurūzai, tamalės bei tortilijos.

KLIMATAS

Panamoje vyrauja musoninis subekvatorinis klimatas, su gausiu metiniu kritulių kiekiu ir nedideliais sezoniniais temperatūros svyravimais bei šiam regionui būdingu sausuoju (gruodis - balandis) ir drėgnuoju (gegužė - lapkritis) metų periodu. Vidutinė metinė dienos temperatūra pakrantės ir lygumų regionuose siekia apie 32oC, kalnuose vidutinė dienos temperatūra svyruoja tarp 10ºC ir 19ºC, priklausomai nuo vietovės aukščio. Dienos ir nakties temperatūrai būdingas ryškus svyravimas, siekiantis apie 10oC. Ištisus metus vyrauja didelis oro drėgnumas (apie 80 %). Dažnos sezoninės audros, smarkūs potvyniai.