Kosta Rika | Apie Kosta Riką

Kosta Rika - valstybė Centrinėje Amerikoje, įsikūrusi siaurame ruože tarp Karibų jūros (šiaurėje) ir Ramiojo vandenyno (pietuose). Šiaurėje šalis ribojasi su Nikaragva, rytuose su Panamos Respublika. Šalies pakrantės regionuose vyrauja lygumos (pietinėje pakrantėje išraižytos įlankų bei pusiasalių), su vyraujančiu agrokultūriniu landšaftu. Šalies centrinėje dalyje - aukšti Kordiljerų kalnai, padengti visažaliais tropiniais miškais. Kalnuose daug veikiančių ir užgesusių ugnikalnių. Ramiajame vandenyne Kosta Rikai priklauso netoli jos esančios Chiros, Kanio ir Kokosų salos.Kosta Rika – turistų pamėgtas kraštas. Dėl pakankamo saugumo, išvystytos infrastruktūros bei vidaus stabilumo, šalis yra labiausiai lankoma valstybė Centrinės Amerikos regione. Šalyje didelis dėmesys skiriamas gamtosaugai, net apie 25% visos teritorijos užima saugomos teritorijos, daugiausia tropiniai miškai. Dėka šios šalies politikos, šalyje išliko daug vertingų augalų rūšių, prieglobstį rado nykstančios regiono gyvūnų rūšys. Trys saugomos gamtos teritorijos yra Pasaulio paveldo paminklai: La Amistado tarptautinis parkas, Kokoso salos bei Guanacastės nacionalinis parkas. Šalis viena pirmųjų valstybių, kurioje pradėtas vystyti ekoturizmas.Kitaip nei kaimyninės regiono šalys, Kosta Rikos raida buvo pakankamai stabili, dėka kurios valstybė yra turtingiausia Centrinės Amerikos šalis. Dėl senos demokratijos tradicijos buvo išvengta karų, didelių neramumų, perversmų, kurių paskutinis įvyko 1948 m. Siekiant išvengti kariuomenės įtakos politikai, 1949 m. buvo panaikinta kariuomenė, taip šaliai tampant viena iš nedaugelio valstybių, neturinčių karinės struktūros.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 51 100 km²Gyventojai - 4 905 626 gyventojai (2017 m.)Sostinė - San ChosėKalba - ispanųValiuta - Kosta Rikos kolonas.Religija - krikščionys katalikai (81%).

VIZA

Lietuvos piliečiams vykstant į Kostą Riką, vizų nereikia, jei viešnagė netrunka ilgiau nei 90 dienų. Privaloma turėti pasą, iki kurio galiojimo laiko pabaigos likę daugiau nei 6 mėnesiai.

KLIMATAS

Kosta Rikoje vyrauja musoninis subekvatorinis klimatas, su gausiu metiniu kritulių kiekiu ir nedideliais sezoniniais temperatūros svyravimais bei šiam regionui būdingu sausuoju (gruodis - balandis) ir drėgnuoju (gegužė - lapkritis) metų periodu. Rytinėje šalies dalyje per metus iškrinta 2500 – 5000 mm (lyja ištisus metus), šalies šiaurinėje pakrantėje – 1500 – 2000 mm. Šalies šiaurėje vyrauja lietingasis (gruodis - balandis) ir drėgnasis sezonas (gegužė - lapkritis). Pasitaiko sezoninių audrų, smarkių potvynių. Vidutinė metinė paros temperatūra pakrantės ir lygumų regionuose siekia apie 27 laipsnius, centrinėje dalyje apie 22 laipsnius šilumos. Ištisus metus vyrauja didelis oro drėgnumas (apie 80 %).

KULTŪRA

Šalies kultūra yra išsiskirianti iš kaimyninių regiono valstybių. Dėl daug didesnės migracijos iš Europos valstybių (ypač Ispanijos), vyrauja europietiškoji kultūra, nedaug paveikta indėniškosios ir afrikietiškosios kultūros. Muzika ir šokis nedaug skiriasi nuo aplinkinių valstybių elementų, vyrauja ritminga muzika, temperamentingi šokiai. Karibų jūros pakrantės rajone vyrauja išeivių iš Karibų regiono kultūra. XIX a. iš Karibų salų atvykę juodaodžiai atsivežė turtingas muzikos, šokio bei meno tradicijas. Šiame regione susiformavo unikali kreolinė kalba, kurioje sumišo Jamaikos angliškosios dialektas bei ispanų kalbos elementai. Kalnuose yra išlikusių indėnų genčių, išsaugojusių savo kultūros elementus.

VIRTUVĖ

Kosta Rikos virtuvėje vyrauja šiam regionui būdinga virtuvė, nelabai išsiskirianti iš kitų regiono valstybių. Kaip ir kitoms regiono valstybėms, šaliai būdingos europietiškosios, afrikietiškosios, azijietiškosios bei vietos indėnų kulinarijos derinys. Dėl palankaus šalies klimato, šalyje auginama gausybė įvairių rūšių vaisių, daržovių bei prieskonių, gausiai naudojamų vietos virtuvėje. Kaip ir kitose Lotynų Amerikos šalyse, Kosta Rikos virtuvėje dominuoja ryžiai, pupelės, kukurūzai, tamalės bei tortilijos, todėl nenuostabu, kad šalies nacionaliniu patiekalu laikomas gallopinto – pupelių ir ryžių patiekalas, gausiai pagardintas egzotiškais prieskoniais. Šalis garsi senomis kavos auginimo tradicijomis ir yra viena svarbiausių pasaulio kavos eksportuotojų. Siekiant išlaikyti aukštus kavos auginimo standartus, 1933 metais įkurtas Kosta Rikos Kavos Institutas, kontroliuojantis vietos kavos auginimo bei apdirbimo procesus. Keletas pagrindinių Kosta Rikos patiekalų:• Gallo Pinto – tradicinis pupelių ir ryžių patiekalas, pagardintas egzotiškais prieskoniais;• Enyucados – pyragas su jautiena;• Pati – tradiciniai pyragėliai;• Kasavos – ryžių ir pupelių troškinys, kurį vietiniai gyventojai valgo kasdien;• Arreglados – kukurūzų duona;• Ceviche – patiekalas iš smulkintos žalios žuvies;• Tamales – kukurūzas, pagardintas mėsa, ir įvyniotas į banano lapą.

SVEIKATA

Sveikatos draudimas yra rekomenduojamas. Kosta Rikoje medicinos paslaugos yra prieinamos bei vertinamos kaip vienos geriausių Lotynų Amerikoje. Keliaujantiems į Kosta Riką yra rekomenduojama pasiskiepyti nuo maliarijos, geltonojo drugio, hepatito A ir hepatito B, yra buvę karštinės atvejų. Nerekomenduotina gerti vandens iš čiaupo. Keliaujant reikėtų pasirūpinti priemonėmis nuo uodų bei vilkėti marškinius bei ilgas kelnes.

SAUGUMAS IR NUSIKALSTAMUMAS

Kosta Rikoje turistams saugu, tačiau keliaujant pavieniui reikėtų elgtis atsargiai. Šalyje nusikalstamumo lygis žemas, bet nors šalis ir laikoma saugiausia regiono valstybe, nepatartina keliauti vieniems nakties metu. Venkite kelionių po neturtingus miestų rajonus. Nepatariama keliauti pakeleivingomis mašinomis. Būkite dėmesingi gausių susibūrimų bei turistų lankomose vietose, visuomeniniame transporte. Atidžiai saugokite asmeninius dokumentus ir pinigus, nerekomenduojama nešioti brangių papuošalų.

LANKYTINOS VIETOS

• Arenal ugnikalnio nacionalinis parkas – šis nacionalinis parkas garsus dėl čia esančio ugnikalnio Arenal, kuris nuo 1633 m. išsiveržia nuolatos. Dieną čia galima girdėti duslų triukšmą bei sprogimus, sklindančius iš ugnikalnio. Šiame nacionaliniame parke yra įrengti viešbučiai, siūlantys malonų aptarnavimą bei neužmirštamus vaizdus. • Irazu ugnikalnis – aukščiausias aktyvus ugnikalnis Kosta Rikoje. Viename iš ugnikalnio kraterių yra žalios spalvos ežeras. • Manuel Antonio nacionalinis parkas – šis nacionalinis parkas buvo viena pirmųjų ekoturizmo vietų Kosta Rikoje ir iki pat dabar yra viena iš populiariausių turistų lankomų vietų. Šiame parke daug vaizdingų vietovių, galima pasigrožėti laukine gamta, atogražų žaluma, apsupta kalnų masyvo.• Monteverde draustinis - įkurtas ant Tilarano ugnikalnio šlaitų 1400 m aukštyje. Šiuose miškuose yra labai daug įvairių gyvūnų rūšių. Greta parko įrengta daug viešbučių. Lankytinos vietos: Drugelių sodas. Tiltai sky-walk, kurie yra įrengti virš džiunglių. Paukščių maitinimo vietos.• Poas ugnikalnio nacionalinis parkas – šiame nacionaliniame parke galima išvysti 2704 m. aukščio Poas ugnikalnį, kuris yra vienas aktyviausių. Čia įrengta platforma, nuo kurios galima matyti garų debesis, kurie kyla iš pagrindinio kraterio.• Šventos rožės nacionalinis parkas – čia atvykusius keliautojus žavi tropinių miškų gyvūnija bei augalija. Čia taip pat yra daug paplūdimių.

KURORTAI

• San Josė – tai Kosta Rikos sostinė ir labai populiarus turizmo kurortas. Čia gausu kultūrinio paveldo paminklų, sodų bei parkų, daug vietų pramogoms. Taip pat čia yra daug įvairių viešbučių. Šis miestas turi turtingą architektūrą. • Limonas – tai vienas populiariausių Kosta Rikos kurortų sąraše. Mieste yra nacionaliniai parkai, džiunglės ir daug įdomių muziejų. Kurorto pakrantėje yra nuostabūs koralų rifai, šis miestas tinka nardymą mėgstantiems turistams. Čia galima rasti viską kas reikalinga turistui: restoranai, kuriuose galėsite paragauti tradicinių patiekalų, parduotuvių, pasilinksminimo vietų. • Alajuela – tai dar vienas didelis Kosta Rikos kurortas. Palankus klimatas, puikūs vaizdai ir įdomi miesto architektūra traukia turistus. Alajuela laikoma ideali vieta šeimoms su mažais vaikais. Mieste vykdomos ekskursijos patiks ne tiek suaugusiems, bet ir mažiesiems.

LAUKTUVĖS

Populiarios lauktuvės iš Kosta Rikos: iš Kosta Rikos atsivežkite kavos, nes būtent ji garsėja kaip geriausia visame pasaulyje. Dar puikus lauktuvių pasirinkimas – mediniai papuošalai, pašto ženklai, puošti gelėmis, drugeliais ir paukščiais.