Kanada | Apie Kanadą

Valstybė Šiaurės Amerikoje. Ribojasi su JAV pietuose ir vakaruose, taip pat su Atlanto vandenynu rytuose, Ramiuoju vandenynu vakaruose bei Arkties vandenynu šiaurėje. Kanados kultūra istoriškai buvo paveikta britų, prancūzų, indėnų kultūrų bei tradicijų. Ji taip pat buvo stipriai paveikta amerikiečių kultūros dėl JAV kaimynystės ir didelės migracijos tarp abiejų šalių. Tai dvikalbė šalis – prancūziškasis Kvebekas pagal plotą didžiausia Kanados provincija. Tai vienintelis regionas Šiaurės Amerikoje, kur prancūzakalbiai sudaro daugumą. Kanada nėra tankiai apgyvendinta, didžiąją dalį šalies ploto užima miškai ir tundra. 80 % kanadiečių gyvena miestuose ir 70 % yra apsigyvenę iki 100 km nuo pietinės sienos su JAV. Pagal savo plotą Kanada yra antra pagal dydį šalis pasaulyje. Šalis gali didžiuotis kraštovaizdžio įvairove – dangų rementys kalnai, spindintys ledynai, įvairių lapuočių ir spygliuočių pilni miškai ir atokūs paplūdimiai. Tai baltųjų lokių, grizlių, banginių ir briedžių namai. Kanada yra mėgiama kaip žiemos pramogų kraštas.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas: 9 984 670 km².

Gyventojų skaičius: 33 098 932.

Sostinė: Otava (812 129 gyventojų).

Kiti svarbūs miestai: Torontas (2 503 281), Montrealis (1 620 693), Vankuveris (578 041). Kalgaris (988 193).

Kalba: anglų ir prancūzų.

Valiuta: Kanados doleris.

Religija: 69% krikščionybė.

Telefonas: +1.

Elektra: 110 voltų. Rozetės ir kištukai amerikietiško tipo.

KLIMATAS

Pietuose ir centrinėje dalyje – vidutinių platumų, toliau į šiaurę – subarktinis ir arktinis. Pakrantėse (rytinėje ir vakarinėje) būdingas jūrinis klimatas, centrinėje dalyje ir šiaurėje – žemyninis ir ryškiai žemyninis. Žiemos šiaurėje ilgos, speiguotos, be storos sniego dangos. Temperatūros nukrenta žemiau -40 °C. Speigai būdingi ir prerijų sritims, gausu sniego ir Kordiljerose. Pietvakariuose ir rytuose žiemos šiltos. Vasarą prerijose nereti dideli karščiai (25-30 °C, pasitaiko ir virš 40 °C), pakrantėse vyrauja gaivesni orai (žemiau 20 °C), o šiaurėje temperatūros vos keliais laipsniais viršija 0 °C.

LANKYTINOS VIETOS

Trečdalį Haida Gvai salyno sudaro Gvaji Hanas nacionalinis parkas. Jame daug unikalios floros ir faunos rūšių. Nahanio nacionalinis parkas yra Makenzio kalnuose, turi Virginijos krioklį ir karštų versmių. Vankuveris – Ramiojo vandenyno pakrantėje įsikūręs miestas. Jį įsimylėti yra daug priežasčių – rajonai, po kuriuos norisi tiesiog pasižvalgyti, geri restoranai, įsimintini lauko ir kultūriniai užsiėmimai ir visa tai yra apsupta ryškių gamtos vaizdų. Šiaurės Amerikos seniausias prancūzakalbis Kvebeko miestas turi įspūdingą architektūrą ir prancūzišką dvasią. Kitos vietos: Įspūdingieji Niagaros kriokliai, Naujoji Škotija, tarptautinis džiazo festivalis Montrealyje, patrauklioji Otava, multikultūrinis Torontas, kurio daugiau nei pusė gyventojų yra gimę ne Kanadoje, šiaurės pašvaistės Bafino žemėje ir daug kitų.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Kanadoje mėgstamos marinuotos daržovės ir žuvys, mėsos patiekalai (vyniotiniai, ragu ir kt.), saldūs pyragai, pyragėliai, tortai, kremai, daržovių sriubos. Priedai – marinatai, salotos, melasa, plakta grietinėlė. Gėrimai – arbata ir kava, geriama per pusryčius, pietus ir vakarienę, vaisių sultys ir gazuoti gėrimai, sirupai, alkoholis (rugių viskis, punšas, kokteiliai, vynai). Kanados nacionaliniai patiekalai – poutine (keptos bulvytės, padengtos varškės sūriu ir ruduoju padažu) ir sviestinės tešlos pyragėlis (butter tart).

MUITINĖ

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia, kurie į Kanadą vyksta turistiniais tikslais ne ilgesniam kaip 180 dienų laikotarpiui, bet prieš vykstant į Kanadą yra privaloma užsiregistruoti internetinėje sistemoje eTA. Turistai, atvykstantys oro transportu, turi turėti elektroninį patvirtinimą keliauti į Kanadą. Patvirtinimas keliauti į Kanadą galioja iki 5 metų. Kanada reikalauja, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos.

SVEIKATA

Prieš kelionę pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Skiepai yra nereikalingi.

TRANSPORTAS

Po šalies didžiąją dalį miestų ir keliu nepasiekiamus miestelius šiaurėje skraidina lėktuvai. Toronto-Montrealio koridoriumi važinėja traukiniai. Pietinėje šalies dalyje tarp didžiųjų miestų yra nutiesti greitkeliai, tačiau važiuoti jais didelius atstumus gali varginti ir atimti daug laiko, nes kelias tarp didžiųjų miestų yra tikrai ilgas.

SUVENYRAI

Rūkyta Britų Kolumbijos lašiša, inukšuko statulėlė arba kas nors su jo simbolika (marškinėliai, pakabukas ir pan.), ledo vynas (vynas, kurio gamybai sultys yra sunkiamos iš sušalusių vynuogių), ledo sidras (gaminamas iš sušaldytų obuolių), nanaimo pyragėliai, klevų sirupas, ledo ritulio marškinėliai, Kanados vėliavėlės arba kas nors su vėliavos motyvu.

ARBATPINIGIAI

Kanadoje baruose ir restoranuose, taip pat taksi automobilyje priimta palikti 10-15 %, grožio salonuose – 15 %, aptarnaujančiam viešbučio personalui – porą Kanados dolerių.