JAV | Apie JAV

Jungtinės Amerikos Valstijos – yra valstybė Šiaurės Amerikoje, sudaryta iš penkiasdešimties valstijų ir federalinės apygardos. JAV taip pat priklauso keletas teritorijų bei užjūrio autonomijų, esančių Karibų jūros regione ir Ramiajame vandenyne. Didžioji valstybės dalis yra centrinėje Šiaurės Amerikos dalyje, kur yra 48 valstijos bei sostinė Vašingtonas (federalinėje Kolumbijos apygardoje). Didžiausias miestas – Niujorkas. Pagal plotą ir gyventojų skaičių JAV yra trečia pagal dydį pasaulio valstybė. JAV užima 40 proc. Šiaurės Amerikos teritorijos. JAV sudaro 50 valstijų, visos jos, išskyrus Havajus, yra Šiaurės Amerikos žemyne. JAV ribojasi su Kanada ir Meksika.

Jungtinių Valstijų kultūros simboliai: obuolių pyragas, beisbolas ir JAV vėliava. Šalyje gyvena labai daug įvairių etninių grupių, vyrauja tų tautų tradicijos ir vertybės. Išskyrus dabar jau gan mažą šalies gyventojų skaičių sudarančius indėnus ir havajiečius, beveik visi amerikiečiai ir jų protėviai atvyko arba imigravo į dabartinę šalies teritoriją per pastaruosius penkis šimtmečius.

JAV yra Los Andželo, Las Vegaso, Čikagos, Majamio, Bostono ir Niujorko gimtinė. Kiekvienas jų yra metropolis, kurio jau vien pavadinimas perteikia savitą kultūros, virtuvės ir pramogų sampratą. Eklektiška Ostono muzikos scena, išsaugotas lengvas prieškario Savanos žavesys, ekologiškasis Portlandas, nuostabioji San Francisko krantinė, žavusis prancūzų kvartalas džiazą mylinčiame Naujajame Orleane – kiekvieno miesto unikalus stilius kuria grandiozines Jungtines Valstijas.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas: 9 826 630 km².

Gyventojų skaičius: 326 474 013.

Sostinė: Vašingtonas.

Kalba: oficialios valstybinės nėra, nacionalinė – anglų kalba.

Valiuta: Jungtinių valstijų doleris.

Religija: JAV oficialiai yra pasaulietinė valstybė.

Telefonas: +1.

Elektra: 100-127 voltai, A ir B tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Jungtinėse Valstijoje, kurios yra išskirtinės savo dydžiu ir geografine įvairove, yra keletas klimato juostų. Į rytus nuo 100-ajame meridiane esančių šiaurinių teritorijų vyrauja drėgnas žemyninis klimatas. Pietinei Floridos valstijos daliai bei Havajams būdingas tropinis klimatas. Didžiosios lygumos, besidriekiančios į vakarus nuo 100-ojo meridiano, pasižymi pusiau sausu klimatu. Daugumai kalnų, esančių šalies vakaruose, būdingas alpinis klimatas. Didžiajame Baseine klimatas yra sausas. Kalifornijos pakrantei būdingas subtropinis Viduržemio tipo klimatas, o Oregonui, Vašingtonui, ir pietų Aliaskai – jūrinis klimatas. Pastarajai valstijai labiau būdingas subarktinis ir arktinis klimatas. Ekstremalios oro sąlygos šalyje pasitaiko gan dažnai. Valstijose, kurias skalauja Meksikos įlanka, dažnai pasitaiko uraganų. Daugiausia tornadų pasaulyje įvyksta būtent JAV, daugiausiai vidurio vakaruose esančioje Tornadų alėjoje.

LANKYTINOS VIETOS

Didžiojo kanjono nacionalinis parkas – nacionalinis parkas JAV pietvakariuose, Arizonoje. Įkurtas 1919 m., vienas seniausių šalyje. Nacionaliniame parke saugomas įspūdingas Didysis kanjonas. Kanjonas milžiniškas, jo ilgis siekia 446 kilometrus, o plotis – net 29 kilometrus.

Laisvės statula – statula, kurią 1886 m. JAV padovanojo Prancūzija. Statula yra 46,5 m aukščio, jos pamatas – 46,9 m aukščio. Statula stovi Laisvės saloje prie Niujorko. Statula vaizduoja moterį su stola ir karūna, turinčia septynis spyglius, reprezentuojančius septynias jūras ir kontinentus.

Josemičio nacionalinis parkas – Josemičio nacionalinis parkas yra JAV, Kalifornijoje. Parkas užima 3081 km² plotą ir yra išsidėstęs Siera Nevados kalnų pašlaitėje. Parką per metus aplanko virš 3 mln. lankytojų. Vienas įspūdingiausių parko objektų – 900 m vientiso granito uola El Kapitanas, iškilusi virš lygių miškais apaugusių Mersedo upės krantų.

Jeloustono nacionalinis parkas – nacionalinis parkas, esantis JAV Vajomingo, Montanos ir Aidaho valstijose. Tai pirmasis, o todėl seniausias nacionalinis parkas pasaulyje. Parko plotas apie 8980 km².

Manhetanas – Niujorko dangoraižių rajonas, kuriame įsikūrę svarbiausi verslo centrai. Šiame rajone yra garsios lankytinos vietos kaip Haremas, Brodvejus, Centrinis parkas.

Centrinis parkas – parkas Manhetane, Niujorke. Kiekvienais metais parką aplanko apie 25 milijonai žmonių. Tai labiausiai lankomas miesto parkas Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Las Vegas – Nevados sostinė. Šiame mieste vyrauja šurmulys, linksmybės, įspūdingos pasilinksminimo vietos, dažnam matytuose holivudiniuose filmuose. Beje, šis vadinamas „nuodėmių“ miestas puikiai tinkamas ir ramiam šeimyniniam poilsiui

Čikaga – miestas, vadinamas pats amerikietiškiausias iš visų JAV megapolių. Šis miestas turi net 77 rajonus. Trečias pagal dydį miestas JAV Ilinojaus valstijoje prie Mičigano ežero.

Holivudas – pasaulio mastu išgarsėjęs kino studijų centras, įkurtas 1863m., esantis viename iš Los Andželo rajonų. Esant čia rekomenduojama apsilankyti „Žvaigždžių alėjoje“.

Empire State Building – tai Manheteno Penktojoje Aveniu stovintis 102 aukštų pastatas, aukščiausias Niujorke. Pastato 86 aukšte įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabi ir istorinė Niujorko panorama.

Kalifornija – valstija vakarinėje Ramiojo vandenyno pakrantėje. Kalifornija tankiausiai apgyvendinta ir trečia pagal dydį JAV valstija.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Amerikietiška virtuvė asocijuojasi su greituoju maistu – mėsainiais, bulvytėmis „fri“, dešrainiais, kečupu ir panašiais gaminiais. Maistas gana įvairus, nes gyvena daug tautų, kurių kiekviena turi savo maisto ruošimo tradicijas. Šiuolaikinė amerikiečių virtuvė perpildyta paruoštu maistu bei pusgaminiais. Saviti amerikietiški patiekalai sudaryti daugiausia iš europietiškos virtuvės elementų, sumaišytų su indėnų virtuvės gaminimo būdais, todėl populiarūs kukurūzai, pupelės, klevų sirupas, moliūgai, patiekalai iš žuvies ir jūros gėrybių.

Svarbiausi patiekalai amerikiečių virtuvėje – daržovių ir vaisių salotos, mėsa ir paukštiena su daržovių garnyru, vaisių desertai. Labai populiarios yra žaliosios salotos, paruošiamos natūralios ir stambiai pjaustytos, o ant stalo jos dar ir paskaninamos įvairiais prieskoniais. Žaliosios salotos, kaip ir stiklinė vandens su ledu, būtinos per pusryčius arba per pietus. Jos pasūdomos pagal skonį, palaistomos acto ir sviesto užpilu, apibarstomos petražolėmis.

Pirmieji patiekalai – sriubos-piurė, sultiniai arba vaisių sriubos. Antrieji patiekalai – neaštrūs, mažai sūdyti pagal skonį gaminami jautienos, neriebios kiaulienos, vištienos, kalakutienos valgiai. Nacionalinis valgis – rostbifas. Iš naminių paukščių populiariausi ant grotelių kepti viščiukai. Atskirai paduodamas olandiškas padažas, marinuoti agurkėliai, virti ryžiai.

Kepti kiaušiniai, omletas puošiami apkepintais kumpio arba sūdytų lašinių griežinėliais, arba apšlakstomi pomidorų padažu. Garnyrams vartojamos tik daržovės (troškintos ankštinės pupos ir pupelės, žalieji žirneliai, kukurūzai su grietinėle, kopūstai ir t. t.) ir bulvės (virtos, keptos, troškintos).

Tradiciniai žvėrienos patiekalai – kepta elnio, stirnos arba briedžio kepenų pasta, užtepta ant mažų paskrudintos baltos duonos riekučių, troškinta stirniena su grybais, kepta stirnos širdis, troškinta lokiena. Mėgstami saldieji patiekalai – desertai ir konditerijos gaminiai (pyragėliai, pyragai, sausainiai, pudingai; vaisių sultys ir švieži vaisiai, citrusai; šviežių vaisių (ypač apelsinų) kompotai; plakta grietinėlė ir t. t.

Po deserto geriama kava, rečiau – arbata. Labai mėgiami yra gazuoti vaisvandeniai (kokakola, pepsikola), alus, distiliuotas kukurūzų viskis, džinas ir įvairiausi kokteiliai, šalta nesaldi arbata su citrina ir ledu, prieš valgį – ledinis vanduo. Vartojamas vynas, dažnai turintis prancūziškus pavadinimus, tačiau neturintis prancūziško vyno savybių.

Amerikiečių patiekalai: befstrogenas su lakštiniais, jautienos pjausniai, kiškio pyragas, maltos jautienos kepsnys su daržovėmis, keptas jautienos paštetas su bulvių koše, kepti kukurūzai, saldžiųjų batatų suflė, obuolių pyragas, salotos drebučiuose, rytietiški krabai.

MUITINĖ

Kelionių į JAV supaprastinimo programoje dalyvaujančios Lietuvos piliečiai prieš vykstant į JAV privalo gauti elektroninio leidimo keliauti patvirtinimą (ESTA - Electronic System Travel Authorization). Patariama turėti atspausdintą elektroninį leidimą keliauti. Jį reikės pateikti oro uoste kelionės metu. Keliaujant į JAV privaloma turėti: draudimo polisą, pasą, kreditinių kortelių numerius ir bankų kontaktus, kontaktinius asmenis ir jų numerius ištikus nelaimei, medicinius išrašus, kitus svarbius dokumentus ar pažymas apie sveikatą, Lietuvos ambasados ar konsulato Amerikoje kontaktus.

SVEIKATA

Privalomų skiepų nėra.

TRANSPORTAS

JAV transporto sistema yra itin gerai išvystyta. Labiausiai išvystytas kelių tinklas. Daugiausiai kelių driekiasi iš rytų į vakarus. Analogiškai šia kryptimi stipriausiai yra išvystyta vamzdynų bei geležinkelių transporto infrastruktūra. Vidaus vandenų transportas JAV daugiausiai sietinas su laivyba Misisipės upėje. Gerai yra išvystytas oro transportas. Smulkesni oro uostai yra beveik visuose JAV miestuose. Didžiausias oro uostas JAV yra įsikūręs Čikagoje.

SUVENYRAI

Magnetukai, raktų pakabukai ir marškinėliai su amerikietiška atributika, amerikietiški saldumynai, vintažiniai komiksai, vinilai, kachina lėlytės, daiktai su „Nasa“, Naujojo Orleano vudu lėlės, beisbolo kepurės, papuošalai su turkiu, vynas.

ARBATPINIGIAI

Amerikiečiai restoranuose palieka apie 15–20 %  nuo sąskaitos sumos. Iš klientų jų tikimasi visada ir visur, išskyrus „McDonald's“. Baruose barmenui dažniausiai paliekama po dolerį už kiekvieną užsisakytą gėrimą. Taksi – vienas doleris už trumpas keliones, už ilgesnį maršrutą iš oro uosto – 15–20 % nuo visos sumos. Viešbučiuose arbatpinigiai sudaro po dolerį už įvairius patarnavimus. Už kirpyklų teikiamas paslaugas aptarnavimo mokestis (15–20 %) taip pat yra įprastas reiškinys.