Izraelis | Apie Izraelį

Bendra informacija apie Izraelį, Izraelio miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, Izraelio klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Izraelyje.


Plotas:  22 145 kv. km

Gyventojai: 7 184 000 gyv. 

Kalba: hebrajų (ivritas), arabų

Sostinė: Jeruzalė (ginčytina, nes ne visos valstybės pripažino tarptautiniu mastu)

Valiuta: Izraelio šekelis (ILS); 1 Lt = 1.57224 ILS

Religija: judaizmas (~75,8), islamas (16,2%)

Izraelio Valstybė, nors ir viena mažiausių, bet kartu ir viena reikšmingiausių Artimųjų Rytų valstybė. Izraelio istorijos pradžia yra siejama su bibliniais laikais, tačiau tik 1948 metų gegužės 14 d. įkurta dabartinė Izraelio valstybė, šiais laikais esanti viena labiausiai išsivysčiusių šalių pasaulyje – lyg kryžkelė tarp Rytų ir Vakarų, kur harmoningai dera ilgaamžės vietinės tradicijos ir dabarties kosmopolitiško pasaulio naujovės.
Izraelis – kontrastų žemė. Čia galima išvysti žiemą sniego skraiste pasidabinančius Galilėjos ir Golano kalnus, šiuolaikinius bei istorinius miestus, derlingas pakrantės lygumas bei bevaises dykumas – viską vienoje šalyje. Verta pamatyti vieną seniausių ir reikšmingiausių pasaulio miestų Jeruzalę; druskingiausią pasaulio ežerą ir kartu žemiausią pasaulio vietą Negyvąją jūrą; nuostabiais paplūdimiais ir koralų rifais garsėjantį Eilatą, įsikūrusį šalies pietuose. Taip pat verta aplankyti  svarbiausią šalies pramonės, ekonomikos ir kultūros centrą Tel Avivą ir jo priemiestį Jafą.

Geografinė padėtis

Izraelio valstybė yra įsikūrusi rytinėje Viduržemio jūros pakrantės dalyje, Artimųjų Rytų istoriniame ir politiniame regione. Šalis yra apsupta keturių kaimyninių arabų valstybių: šalies šiaurinė dalis ribojasi su Libano Respublika, šiaurės rytuose – su Sirijos Arabų Respublika, rytuose – su Jordanijos Hašimitų Karalyste, pietvakariuose su Egiptu. Vakaruose valstybės krantus, garsius savo smėlėtais paplūdimais, skalauja Viduržemio jūra, pietuose – nedidelis Raudonosios jūros (Akabos įlanka) ruožas, rytuose – druskingiausias pasaulio ežeras ir žemiausia pasaulio vieta Negyvoji jūra. 

Klimatas

Šalies klimatas yra subtropinis mediteraninis, pasižymintis ilgomis, sausomis ir karštomis vasaromis bei trumpomis, vėsiomis ir drėgnomis žiemomis. Tačiau dėl Izraelio geografinės padėties bei regioninių šalies ypatybių šaliai būdingi regioniniai klimato skirtumai. Nuo gegužės iki rugsėjo kritulių praktiškai nepasitaiko. Sausuoju laikotarpiu pučia sausas ir karštas pietų vėjas chamsinas.

Vidutinė dienos oro temperatūra  °C

 Vietovė/Mėnuo Sau. Vas. Kov. Bal. Geg. Bir.
 Jeruzalė

11

14

16 

21 

25 

27 

 Tel Avivas

18

19 

20 

22 

25 

28 

 Eilatas

24

25 

26 

31 

35 

37 

 Negyvosios jūros regionas

20

22 

25 

29 

34 

37 

 Haifa

17

18 

21 

26 

25 

28 

 Tiberijas

18

20

22 

27 

32 

35 

 Vietovė/Mėnuo Lie. Rug. Rugs. Sps. Lap. Gruo.
 Jeruzalė 29 29 28 26 19 14
 Tel Avivas 30 30 31 28 25 19
 Eilatas 40 40 36 33 28 23
 Negyvosios jūros regionas 38 38 36 32 27 22
 Haifa 30 30 30 27 23 18
 Tiberijas 37 37 35 32 26 20

Vidurtinė vandens temperatūra °C

 Jūra/Sezonas  Žiema Pavasaris Vasara Ruduo
Negyvoji jūra

19

 24

31 

26 

Raudonoji jūra

 20

 22

24 

24 

Viduržemio jūra

 17

19 

24 

24 

Gyventojai

Izraelis etniniu požiūriu yra nevienalytė šalis – tai daugiakultūrė visuomenė, lyg spalvota mozaika, susidedanti iš įvairių socialinių ir etninių gyventojų grupių. 2006 m. duomenimis, 75,8% gyventojų yra žydai (~40% viso pasaulio žydų), 19,9% – Izraelio arabai, 4,3% – kiti (armėnai, čerkesai, karaimai, samariečiai, rusai ir kt.). Apie 68% visų žydų yra gimę Izraelyje, likusieji – atvykę iš kitų pasaulio valstybių.

Kalba

Lingvistiniu požiūriu Izraelis yra daugialypė šalis, kurioje yra užregistruotos pastoviai vartojamos 33 kalbos bei tarmės. Šiuo metu Izraelyje yra dvi oficialios valstybinės kalbos: ivritas bei arabų kalba, daugiausia vartojama vietos arabų. Plačiai paplitęs anglų kalbos vartojimas. Dėl gausios žydų bendruomenės iš NVS šalių (daugiausia Rusijos), plačiai paplitusi rusų kalba. Dėl gausios žydų imigracijos iš kitų pasaulio kraštų, taip pat vartojamos jidiš, amharų bei kitos kalbos.

Kultūra

Izraelio kultūra yra tikras šios šalies veidrodis, tai tikra sintezė tarp Rytų ir Vakarų, kur puikiai savo erdvę surado visos Izraelio kultūros, iš visų pasaulio kraštų įžengusios į šią pažadėtąją žemę ir atnešusios dalelę savęs. Tel Avive galima pasijusti lyg būtum Europoje, Jeruzalėje – lyg būtum atvykęs į paslaptinguosius Artimuosius Rytus. Čia viskas lyg ir sava, tačiau kartu ir paslaptinga: neįprastos mums šventės, muzika, skirtingų religinių bendruomenių pastatai šalia vienas kito, kerinčios religinės procesijos ir jų dalyviai, gyvenimo eigos tėkmė reguliuojama savito kalendoriaus, pagal kurį šioje šalyje jau 5768 metai bei pagarbiai švenčiamas šeštadienis, kuomet kaip ir pagal senuosius papročius, stengiamasi kuo mažiau dirbti. Izraelis yra liberali šalis ir pagrindinė elgesio norma šalyje yra paprasta: elkis pagarbiai kitų atžvilgiu, nes jei gerbsi kitus, kiti taip pat tave gerbs. Venkite fotografuoti karinius objektus bei religingus žmones. Keliaujant po religines vietas, būtina laikytis galiojančių reikalavimų.

Religija

Izraelis yra trijų pagrindinių monoteistinių religijų – islamo, judaizmo ir krikščionybės – lopšys, todėl nenuostabu, kad dabartiniame Izraelyje šios religijos yra atradusios savąją nišą. Vyraujanti Izraelio valstybės religija – judaizmas (~75,8% Izraelio gyventojų), turinti šalyje valstybinį statusą. Apytiksliai 16,2% gyventojų išpažįsta islamą (daugiausia arabai), 2,1% – krikščionybę (arabai ir armėnai), 1,6% - drūzų bendruomenės atstovai (islamo atšaka, virtusi atskira religija), 3,9% – kiti. Kadangi judaizmas yra interpretuojamas skirtingai, Izraelyje gali sutikti tiek konservatyvių, tiek ir liberalių pažiūrų šios religijos išpažinėjų, sukuriančių nuostabų judaizmo kontrastą, vienijantį jos išpažinėjus ir sukuriančia nepakartojamą šios šalies dvasią, išskiriančią šią šalį iš likusių kitų. Haifos mieste yra įsikūręs pasaulio bahajų religinės bendruomenės centras, dėka savo įspūdingos šventovės tapęs neatsiejamu šio miesto simboliu, žyminčiu šio krašto religinį paveldą ir toleranciją.

Maistas

Izraelio virtuvė yra viena labiausiai vertinamų pasaulyje, pasižyminti tiek sveikumu ir įvairumu, tiek ir savotišku unikalumu, atsiradusiu dėl įvairių tradicijų samplaikų, atėjusių iš Europos, JAV, Afrikos bei Azijos kraštų, ir senovės papročių, religijos bei tradicijų poveikio. Maistas ruošiamas vadovaujantis nusistovėjusiais draudimais ir turi būti košerinis. Nepaisant šiais laikais esamų tradicinių kanonų griežto nesilaikymo, maistas restoranuose ir viešbučiuose yra patiekiamas tradiciškai paruoštu būdu. Izraelyje neliks nuskriaustas nei vienas  gurmanas, galėsiantis pasimėgauti ne tik tradiciniu, bet ir kitų šalių maistu. Vienas iš unikaliausių šalies akcentų – neįprastas pasaulyje košerinis vynas, savo paruošimo būdu ir skoniu nustebinantis ne vieną vyno mėgėją.

pasitarkite...
Konsultantas 8 5 2430636 Kaune 8 37 240114 Klaipėdoje 8 46 420902 Darbo laikas:
I-V nuo 9 iki 19 val.
VI nuo 10 iki 16 val.
 
UP