Patarimai keliaujantiems į Indiją

ŠALIES SPECIFIKA


Indija – stulbinančių kontrastų šalis. Indijos Respublika, iškyšulys Indijos vandenyne, Vidurio Azijoje. Ribojasi su Pakistanu, Bangladešu, Nepalu, Kinija, Birma ir Butanu. Goa valstija yra vakariniame Indijos iškyšulio pakraštyje. Nacionalinis gyvūnas – tigras, nacionalinė gėlė – lotosas. 


PIRKINIAI


Populiariausios lauktuvės iš Indijos - tradicinės indiškos apyrankės ir skaros, vadinamos sariais. Taip pat rekomenduojama įsigyti juvelyrinių dirbinių. Mėgstantiems arbatas – puiki galimybė įsigyti ir parsivežti tikros indiškos arbatos.


TRANSPORTAS


Indijoje gerai išvystytas susisiekimas tarp atskirų valstijų miestų ir miestelių – autobusai, keltai, laivai , traukiniai, vietinės oro linijos. Keliaudami autobusu atkreipkite dėmesį į užrašus: „a/c“ reiškia, jog yra oro kondicionierius, „video coach“ reiškia, kad yra video ir visą naktį gali tekti klausytis garsios vietinės muzikos ir filmų. Goa ir Keraloje patogiau ir greičiau judėti keltais nei automobiliais. Dar yra laivai ir laivai-taxi. Didelės autobusų ir traukinių stotys yra gan chaotiškos. Užsisakykite bilietus iš anksto, atvykite gerokai anksčiau ir būkite pasiruošę lengvam apsistumdymui dėl geresnės vietos. Eismas Indijoje ir Goa vyksta kairiąja kelio puse (kaip ir Anglijoje). Išsinuomoti automobilį Indijoje nėra labai brangu, tačiau rekomenduojama geriau to nedaryti. Vairuoti čia sudėtinga net labai patyrusiems. Judėjimas itin intensyvus ir dažnai chaotiškas. Čia pat juda dideli krovininiai sunkvežimiai, perpildyti autobusai, motociklai ir motoroleriai, karvės, vežimai. Ant nedidelio motorolerio gali sėdėti visa šeima: vyras žmona ir trys vaikai. Posūkiai, persirikiavimas iš vienos eismo juostos į kitą bei kiti manevrai kelyje dažnai daromi netikėtai ir be perspėjimo. Naktį keliai daug kur neapšviesti. Karvės Indijoje laikomos šventomis. Jos yra lygiateisės eismo dalyvės. Tai daro judėjimą dar labiau neprognozuojamą. Verčiau pasamdyti taksi. Goa jums neteks ieškoti taksi – taksi ieškos jūsų. Nuolat girdėsite „Hello! Taksi?“ Tai kainuoja 8 rupijas už kilometrą. Patartina derėtis iš anksto ir užfiksuoti kilometražą prieš važiuojant, kitaip gali tekti permokėti. Pigesnė už taksi yra vadinamoji „autorikša“ – tai triratė motorinė priemonė su prikabintu vežimu. Jų klauskite viešbutyje. 
Goa populiariausia susisiekimo priemonė – mopedai ar motoroleriai.  Atstumų Indijoje matuoti kilometrais nėra prasmės. 100 km atstumą gali tekti važiuoti 4 ir daugiau valandų, todėl, planuojant pakeliauti savarankiškai, būtina atkreipti į tai dėmesį.


ARBATPINIGIAI


Arbatpinigių, arba „baksheesh“, nors nedidelių, laukia visi, kas jus aptarnauja: masažuotojai, taksistai, nešikai, durininkai. Palikęs bent 10 rupijų būsite laukiamas svečias kitą kartą. Padavėjams restoranuose, jei nepažymėta, kad arbatpinigiai įtraukti į sąskaitą, paliekama maždaug iki 10% nuo sumos. Daug kur susidursite su išmaldos prašytojais.


ŽMONĖS


Indija - daugiatautė šalis. Indija turi didžiausias hinduistų, sikhų, džainų, zoroastriečių ir bahajų bendruomenes pasaulyje. Indijoje šeimos tradicijos ir vyresni žmonės yra labai gerbiami. Labai dažnai kelios kartos gyvena po vienu stogu. Indų tradicinėms vestuvėms būdinga daugybė apeigų – pradedant piršlybomis ir horoskopų sudarymu bei astrologo konsultacijomis dėl laimingos vestuvių datos ir laiko. Nors vyrų ir moterų teisės Indijoje oficialiai yra lygios, tačiau patriarchalinės visuomenės tradicijos turi gilias šaknis. Palikimas tradiciškai perduodamas per vyro giminę, o mergaitės iki šių dienų yra nelaukiamas vaikas daugelyje šeimų.


SVEIKATA


Negerkite vandens iš čiaupo. Patartina pirkti žinomų tarptautinių kompanijų vandenį buteliuose. Pirkdami įsitikinkite, kad buteliukas turi gamyklinį lipduką ant kamščio, nes pastaruoju metu pasitaiko, kad netinkamas gerti vanduo būna supilstytas į jau buvusius naudotus butelius, o kamštis paklijuojamas ir užsukamas. 
Restoranuose ir kavinėse prašykite nedėti į gėrimus ledukų, nes jie gali būti pagaminti iš čiaupo vandens. Apskritai patariama gerti daugiau nei įprasta vandens ir skysčių, kad organizmas geriau priprastų prie tropinio klimato. Pajutę bent menkiausius negalavimo požymius nedelsiant kreipkitės į artimiausią gydytoją. Taip pat verčiau nevalgykite gatvėse gaminamo ir parduodamo maisto, negerkite cukranendrių sulčių ar gatvėse parduodamo vietinės gamybos alkoholio. Goa populiarusis „Feni“ gatvėje gali būti pagamintas nesilaikant visų reikalavimų ir būti nuodingas.


MUZIKA


Seniausia iki mūsų dienų išlikusi gyvoji muzikos tradicija, daugybę sąvokų bei prasmių slepiantis meno reiškinys. Indijoje gyvuoja daugybė muzikos formų, stilių ir žanrų.