Indija | Apie Indiją

Bendra informacija apie Indiją, Indijos miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, Indijos klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Indijoje.

Indija – stulbinančių kontrastų šalis

Plotas.
3 166 285 kv. km. Nacionalinis gyvūnas – tigras, nacionalinė gėlė – lotosas.
Goa valstijos plotas – 3.702 kv. km.

Sostinė.
Indijos sostinė – Delis (New Delhi). Goa valstijos sostinė – Panaji.

Laikas.
Indijos vietinis laikas nuo Lietuvos gali skirtis + 2,5 arba + 3,5 valandos (priklausomai nuo metų laiko).

Geografija.
Indijos Respublika, iškyšulys Indijos vandenyne, Vidurio Azijoje. Ribojasi su Pakistanu, Bangladešu, Nepalu, Kinija, Birma ir Butanu.
Goa valstija yra vakariniame Indijos iškyšulio pakraštyje.

Klimatas.
Tropikų. Ryškūs trys sezonai: vasara, žiema ir musoniniai lietūs. Pastarieji prasideda nuo gegužės vidurio ir sunkiais debesimis slenka žemyn link žemyno pietų iki spalio mėnesio. Geriausia kelionę planuoti sauso ir vėsaus sezono metu, t. y. žiemą (maždaug nuo spalio iki balandžio mėnesio). Labai svarbu pasitarti su patyrusiu kelionių konsultantu, nes tuo pat metu oras gali būti visiškai skirtingas (priklausomai nuo vietovės). Kai Delyje pučia šaltas vėjas, atnešantis snaiges nuo Himalajų kalnų viršūnių, Keraloje, 1000 km piečiau, gali būti šilta, drėgna ir saulėta. Planuodami kelionę turėkite galvoje, kad gali prireikti kelių dienų, kol organizmas pripras prie vietinio klimato.
Goa klimatas tropinis, vasarą būna 30–37 laipsniai karščio, žiemą žemiausia temperatūra – 20 laipsnių šilumos. Geriausia vykti atostogauti spalio – balandžio mėnesiais.

Gyventojai.
Indijoje gyvena 1,1 milijardo žmonių. Goa valstijoje gyvena 1,35 milijono žmonių.

Kalba.
Hindi, bengalų, tamilų, marathi, gujrati. Kalbama 25 pagrindinėmis kalbomis ir daugiau nei 200 kitų kalbų ir dialektų; dauguma jų kilę iš sanskrito. Sanskritas – tai viena iš seniausių pasaulio kalbų, gyvavusi dar prieš Kristaus gimimą. Vėliau iš sanskrito susiformavo indoeuropiečių prokalbė, iš kurios yra kilusi ir lietuvių kalba. Indijoje leidžiama 4700 dienraščių, 39 000 žurnalų ir savaitraščių daugiau nei 300 kalbų. Indija ilgą laika buvo Didžiosios Britanijos kolonija, taigi anglų kalba čia labai paplitusi ir yra antroji valstybinė kalba. Tai verslo, mokslo ir politikos kalba. Angliškai susikalbėsite daugumoje didmiesčių, viešbučiuose, restoranuose, bankuose.

Religija.
82% hinduistų, 12% musulmonų ir dar milijonai budistų, siksistų, jainistų, zaraotristų, krikščionių ir kitų religijų. Hinduizmas – labiausiai paplitusi religija, bet ji neturi vienos religinės knygos ar vieno Dievo, taigi kiekviena bendruomenė pasirenka iš tūkstančių dievų jiems priimtiniausius ir tas religines vertybes, kurios jiems artimiausios. Iš čia atsiranda tūkstančių tūkstančiai niuansų. Kas vienoje vietovėje yra vertinama ir gerbiama, kitoje gali būti ir neakcentuojama.
Be daugybės dievų ir deivių, dar yra pusdievių, nimfų ir muzikantų, kurių atvaizdus galite pamatyti šventyklose. Iš viso skaičiuojama, kad indai turi 33 mln. dievybių. Be to, kai kurie dievai turi po keletą dažnai prieštaringų reikšmių. Pavyzdžiui, šokio, kūrimo ir destrukcijos dievas Šiva.

Elgesio normos ir etiketas.
Indijoje labai gerbiamos šeimos tradicijos, dažniausiai tėvai, vaikai, vaikaičiai, ir provaikaičiai gyvena po vienu stogu. Ypatingai gerbiami vyresnio amžiaus žmonės. Jiems pagarbą rodo visi be išimčių.
Indai gamina daug patiekalų, kurie valgomi rankomis. Jei valgysite rankomis, viską imkite tik dešine ranka. Apskritai galioja nerašyta „dešinės rankos“ taisyklė. Sveikintis, rodyti į kitą žmogų, valgyti, gerti priimta dešine ranka. Nusiauti batus, plauti kojas, rūpintis asmenine higiena, nešti šiukšles ir pan. – kairiąja. Einant į šventyklas ar indų namus dažniausiai reikia nusiauti batus (jei abejojate, klauskite).
Visiškas nuogumas paplūdimiuose uždraustas. Moterims degintis be viršutinės bikinio dalies oficialiai neuždrausta, bet nepatartina. Galite susilaukti įkyraus ir netaktiško dėmesio.

Šalies valdymas ir politika.
Indija yra didžiausia demokratinė pasaulio valstybė, valdoma daugiapartinės sistemos atstovų. Indijos prezidentas A. P. J. Abdul Kalam (2007 birželio mėn. duomenys) yra formalus valstybės vadas. Kaip dažnai būna demokratinėse valstybėse, jo pareigos yra daugiau ceremoninės, skirtos atstovauti valstybei. Reali valdžia priklauso ministrui pirmininkui Manmohan Singh (2007 birželio mėn. duomenys). Prezidentas taip pat yra ir vyriausiasis kariuomenės vadas ir turi svarios įtakos Ministrų Tarybai. Iš viso Indija turi 25 valstijas ir 7 valstijų sąjungas. Kiekviena valstija turi savo atstovą Ministrų kabinete, be to, prezidentas skiria po vieną savo atstovą kiekvienai valstijai.

Ekonomika.
Indija yra antra pagal dydį pasaulio valstybė ir turi milžinišką potencialą. Jos geopolitinė vieta tarp klestinčių Tolimųjų Rytų ir gamtiniais ištekliais turtingų Vidurio Rytų bei Centrinės Azijos teikia plačias galimybes vystyti verslumą. Indijos ekonomika auga po 6% kasmet, sparčiai vystosi modernios industrijos, interneto, telekomunikacijų bei kompiuterijos sritys, aptarnavimo sfera, amatai, žemės ūkis. Indija garsėja daugybe angliškai kalbančių išsilavinusių specialistų, kurių darbo jėga yra pigesnė nei Vakarų valstybėse, todėl daugelis pasaulinių verslo kompanijų čia perkelia savo gamybą. Tai ypač pasireiškia modernių technologijų srityje. Komerciškai patraukliose vietose nekilnojamojo turto kainos kasmet išauga 10–15%. Pagrindiniai žemės ūkio produktai: ryžiai, kviečiai, medvilnė, džiutas, arbata, cukranendrės, bulvės; auginamos avys, ožkos. Pagrindinė pramonė: tekstilės, chemijos, plieno, cemento, maisto, transporto įranga, IT.

Ištekliai.
Indijos pagrindiniai natūralūs mineraliniai ištekliai yra anglis, geležis, magnis, dujos, deimantai. Indija yra apsupta Indijos vandenyno. Apie 6 mln. žmonių dirba žuvininkystės pramonėje.

Valgiai ir gėrimai.
Indijos virtuvė labai įvairi (priklauso nuo regiono ir konkrečios vietovės). Daugelis patiekalų gana aštrūs, nes vartojama šimtai prieskonių ir prieskoninių žolelių. Indai tiki, kad maistu gal ir nepagydysi, bet nuo daugybės ligų profilaktika galima būtent dedant į maistą naudingų ingredientų. Aitriosios paprikos, imbieras, kmynai, kardamonas, cinamonas… Jei nemėgstate aštriai arba esate nepratęs, restoranuose prašykite „minimum chili“ arba „not spicy“. Viešbučiuose maistas būna labiau pritaikytas vakariečių skoniui. Be to, galima rinktis restoranus pagal virtuves – „Indian cuisine“, „mediteranian/europien cuisine“, „china cuisine“, „portugese cuisine“, „veg“ (vegetariška), „non-veg“ (nevegetariška). Specialioje „Tandoori“krosnyje kepami kebabai ir duona. Viskas skaniai paskrudę ir kvepia dūmeliu. Labai populiarūs „tikka masala“ (vištiena), „curry“ (gali būti „sweet curry“ arba tiesiog „curry“) – pomidorų, svogūnų, česnakų ir įvairių prieskonių troškintas padažas, kuriame kepama mėsa. Jei esate nepratę prie aštraus maisto, patariama pradėti ragauti nuo patiekalų, turinčių kokoso (jie būna salsvesni).

Goa virtuvė.
Kokosų pienas, žuvies troškinys „fish curry“, iš anakardžių riešutų gaminamas vietinis alkoholinis gėrimas „Feni“, mango sūris „mangada“, tradicinis sluoksniuotas pyragas „bebinka“, kepamas iš kokoso pieno ir miltų, datulių ir riešutų pudingas, krabų troškinys „crab curry“ su specifiniu padažu, sultingas žuvies troškinys „fish portuguesa“, marinuota vištiena citrinos ir gausių prieskonių padaže „chicken cafreal“, vištiena su kepintais kokosais ir daugybe prieskonių „chicken xacuti“.

Alkoholiniai gėrimai.
Vartoti alkoholį viešose vietose draudžiama, bet restoranuose ir kavinėse alkoholis legaliai parduodamas. Alkoholis neparduodamas nacionalinių švenčių dienomis. Indijoje gausu vietinės gamybos alkoholio, ypač alaus. Goa vietovėje iš anakardžių riešutų vaisių ir kokoso gaminamas tradicinis gėrimas „Feni“.

Rūkymas.
Rūkyti viešose vietose neleidžiama. Delio ir Keralos valstijoje ši taisyklė ypač griežta. Taip pat rūkyti draudžiama kai kuriuose viešbučiuose ir biuruose, vietinių oro linijų oro lėktuvuose.


Naudingi patarimai:

Elektra.
220 voltų. Norint prisijungti prie rozetės reikalingas trišakis adapteris. Jį nesunkiai rasite didesnėje parduotuvėje. Jei vežatės nešiojamąjį kompiuterį, patartina turėti specialų priedą, apsaugantį nuo elektros srovės „šokinėjimų“.

Telefonas.
Indijos šalies kodas yra 91. Platus telefonų automatų tinklas, pažymėtas geltonai, leis paskambinti į bet kurią šalį. Automatuose yra instrukcijos anglų kalba, naudojamos 1 rupijos monetos, įmetamos kas 3 minutės. Pigesnis tarifas yra nuo 8 val. vakaro. Skambinti iš viešo telefono automato yra kur kas pigiau nei iš viešbučio numerio. Skambinant iš Indijos į Lietuvą reikia rinkti: 00 + 370 + miesto kodas + abonento numeris.
Dėl tarptinklinių pokalbių ir galimybės naudotis mobiliuoju telefonu Indijoje ir Goa kreipkitės į savo mobiliojo ryšio operatorių.

Pinigai.
Indijos rupijos: 1, 2 ir 5 vertės monetos; popieriniai banknotai: 10, 20, 50, 100, 500. Populiarią valiutą (JAV dolerius, eurus, Anglijos svarus) galima pasikeisti daugelyje aukštesnės klasės viešbučių, bankuose, valiutos keityklose. Turint kredito korteles grynuosius rupijomis galima išsiimti bankomatuose (juose yra angliškos instrukcijos), taip pat priimami kelionių čekiai. Bankų darbo valandos: 9.30/10.00–14.00 val. (pirmadienį – penktadienį), 9.30/10.00–12.00 val. (šeštadienį). Ateiti reikia anksčiau, nes gali būti eilių. Užsidarius bankams, iki vėlumos dirba valiutos keityklos (populiariausia yra „LKP Forex Limited“). Kreditinėmis kortelėmis galima atsiskaityti aukštesnės kategorijos viešbučiuose ir kai kuriose parduotuvėse. Labiausiai paplitusios Visa, MasterCard, AmericanExpress, DinersClub kortelės. 1 JAV doleris – apie 40,72 INR, 1 EUR – apie 54,66 INR (2007 m. birželio mėn.).
Patogiausia vežtis JAV dolerius ir jau Indijoje pakeisti juos į Indijos rupijas. Įsivežti ar išvežti rupijas į/iš šalį (-ies) yra draudžiama.

Parduotuvių darbo laikas.
Dauguma parduotuvių dirba 10.00–18.00/19.30 val. Pietūs būna 13.00–14.00 val. Mažosios parduotuvėlės dirba iki vėlumos. Didelėse parduotuvėse kainos fiksuotos, bet mažose parduotuvėse ir turguose derybos galimos ir mielai priimtinos.

Geriamasis vanduo.
Negerkite vandens iš čiaupo. Patartina pirkti žinomų tarptautinių kompanijų vandenį buteliuose. Pirkdami įsitikinkite, kad buteliukas turi gamyklinį lipduką ant kamščio, nes pastaruoju metu pasitaiko, kad netinkamas gerti vanduo būna supilstytas į jau buvusius naudotus butelius, o kamštis paklijuojamas ir užsukamas.
Restoranuose ir kavinėse prašykite nedėti į gėrimus ledukų, nes jie gali būti pagaminti iš čiaupo vandens. Apskritai patariama gerti daugiau nei įprasta vandens ir skysčių, kad organizmas geriau priprastų prie tropinio klimato. Pajutę bent menkiausius negalavimo požymius nedelsiant kreipkitės į artimiausią gydytoją.

Arbatpinigiai.
Arbatpinigių, arba „baksheesh“, nors nedidelių, laukia visi, kas jus aptarnauja: masažuotojai, taksistai, nešikai, durininkai. Palikęs bent 10 rupijų būsite laukiamas svečias kitą kartą. Padavėjams restoranuose, jei nepažymėta, kad arbatpinigiai įtraukti į sąskaitą, paliekama maždaug iki 10% nuo sumos. Daug kur susidursite su išmaldos prašytojais. Jei duosite vienam, neatsiginsite pulko. Jei neduosite, galite būti skaudžiai įžnybtas, ypač mažo padaužos. Jei norite paremti alkanus vaikus, pas viešbučio durininką galima gauti sąskaitą banke rėmimui.

Apranga.
Lengvi, ploni natūralių medvilnės ar lino audinių drabužiai leis geriausiai jaustis tropikų klimato sąlygomis. Patartina vengti sintetinių kojinių ir guminių bei dirbtinės odos batų, nes tai skatina prakaitavimą. Kad ir kaip būtų karšta, stenkitės labai neapsinuoginti. Ypač moterims patartina pridegti rankas (bent iki alkūnių), kojas. Taip pat geras sprendimas ilgos kelnės. Venkite kūno formas išryškinančių drabužių. Į tai ypač reiktų atsižvelgti lankantis šventyklose ar maldos namuose. Patartina nusiauti batus, pridengti galvas šaliu ar skarele, nedėvėti šortų ar trumpų sijonų. Taip ne tik pademonstruosite pagarbą vietos kultūrai, bet ir išvengsite nepagarbaus elgesio savo atžvilgiu.
Iš vyrų tikimasi, kad jie nevilkės šortų ir neapsinuogins viršutinės kūno dalies, o vilkės bent marškinėlius trumpomis rankovėmis. Apskritai indams aprangos minimumas asocijuojasi su žemiausia visuomenės kasta – jei žmogus beveik nieko nevilki, greičiausiai yra vargšas ir neturi lėšų drabužiams įsigyti.
Jei važiuojate žiemą ir ketinate keliauti į Indijos šiaurę, pavyzdžiui, į Agrą pamatyti Tadž Mahalo rūmų, turėkite šiltų drabužių, striukę, nes čia gali būti labai vėsu (5 ar 10 laipsnių šilumos). Daug kur nėra centrinio šildymo.

Saris.
Tai tradicinis moterų drabužis iš medvilnės kasdienai ir iš šilko įvairioms progoms. 5,5 metrų ilgio, susiaučiamas aplink kūną ir nešiojamas būtinai su marškinėliais trumpomis rankovėmis. Be marškinėlių sarius leidžia sau vilkėti tik Holivudo dievaitės ant raudono kilimo. Saris daro stebuklus, nes apsisiautusi juo kiekviena be išimties moteris atrodo ypatingai moteriška. Geros kokybės natūralaus pluošto saris lengvai pratraukiamas per vestuvinį (ar kitokį rankos) žiedą. Saris, priklausomai nuo audinio ir darbo kokybės, gali kainuoti nuo 20 iki 10 000 JAV dolerių.

Gydytojai ir ligoninės.
Staigios ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į gydytoją arba išsikvieskite jį per viešbučio administratorių (gydytojo iškvietimas kainuoja apie 30 JAV dolerių, kuriuos pacientas sumoka pats). Už medicinos paslaugas reikalaukite tokių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų recepto ir vaistų apmokėjimo kvito.
Už gydymą ligoninėje, transportą, greitosios pagalbos paslaugas bus sumokėta, jei būsite apsidraudę ir laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaityti už jį. Sumokėti pinigai bus grąžinti laiku pateikus draudimo kompanijai prašymą, pasą, draudimo polisą, gydymo pažymas, sąskaitas bei kitus reikiamus dokumentus. Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą polise.

Imunoprofilaktika.
Privalomų skiepų keliautojams nėra. Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į savo gydytoją arba skambinkite į „Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrą“.

Atsargumas.
Patariama nešioti galvos apdangalą, akinius nuo saulės, odą tepti apsauginiais kremais. Nebūkite per ilgai (ypač per pietus) atviroje saulėje, nes galite nudegti odą. Sušilę negerkite labai šalto vandens, nes galite lengvai persišaldyti ar susirgti angina.
Stenkitės valgyti tik termiškai apdorotą maistą, venkite šviežių salotų, nes jos gali būti praplautos čiaupo vandeniu, prašykite nedėti ledukų į gaiviuosius gėrimus, nes jie taip pat gali būti sušaldyti iš čiaupo vandens.

Verčiau nevalgykite gatvėse gaminamo ir parduodamo maisto, negerkite cukranendrių sulčių ar gatvėse parduodamo vietinės gamybos alkoholio. Goa populiarusis „Feni“ gatvėje gali būti pagamintas nesilaikant visų reikalavimų ir būti nuodingas.

Statistiškai Indija yra saugi šalis keliautojams, bet nereikėtų visiškai prarasti budrumo. Kišenvagiai čia tokie miklūs, kad galite nepajusti, kaip nukirps rankinės ar dokumentų laikiklio virvutę (ypač didelės spūsties vietose – traukiniuose, turguose, aikštėse). Patariama apsidrausti ne tik nuo nelaimingų atsitikimų bei galimų būtinų medicinos išlaidų, bet ir nuo dokumentų, pinigų ir bilietų praradimo. Patariama paso bei vizos kopiją ir bent 100 dolerių laikyti atskiroje vietoje nuo kitų daiktų. Praradus pasą reikia kreiptis į artimiausią Lietuvos Respublikos konsulatą, ambasadą.

Moterims nepatartina vaikščioti vienoms tamsiu paros metu. Apnuogintos kojos ar pečiai, atviras alkoholio vartojimas, rūkymas, garsus juokas ir drąsios diskusijos gali būti suprastos kaip nedviprasmiškas kvietimas susipažinti artimiau. Galite sulaukti nesubtilaus ir aktyvaus dėmesio. Nors tikros seksualinės prievartos atvejai reti, o pranešimai policijai apie juos dar retesni, vis dėlto vertėtų nepamiršti kardinalių kultūros skirtumų ir būti santūresnėms bei apdairesnėms.

Fotografavimas ir filmavimas.
Daugelyje šventyklų fotografuoti draudžiama. Sekite įspėjamuosius ženklus.
Strateginėse vietose (tokiose kaip oro uostai, traukinių stotys, prieplaukos) fotografuoti draudžiama. Daug kur galima pamatyti iškilmingą kremavimo ar laidotuvių ceremoniją. Tai vaizdingas reginys, tačiau maloniai prašoma nefotografuoti. Fotografuojant moteris ar šventyklų tarnautojus reiktų jų atsiklausti leidimo.
Kai kuriuose lankytinuose objektuose fotografuoti ir filmuoti galima, tačiau reikia sumokėti papildomą mokestį.

Transportas.
Indijoje gerai išvystytas susisiekimas tarp atskirų valstijų miestų ir miestelių – autobusai, keltai, laivai , traukiniai, vietinės oro linijos. Keliaudami autobusu atkreipkite dėmesį į užrašus: „a/c“ reiškia, jog yra oro kondicionierius, „video coach“ reiškia, kad yra video ir visą naktį gali tekti klausytis garsios vietinės muzikos ir filmų. Goa ir Keraloje patogiau ir greičiau judėti keltais nei automobiliais. Dar yra laivai ir laivai-taxi. Didelės autobusų ir traukinių stotys yra gan chaotiškos. Užsisakykite bilietus iš anksto, atvykite gerokai anksčiau ir būkite pasiruošę lengvam apsistumdymui dėl geresnės vietos.

Automobilių nuoma.
Eismas Indijoje ir Goa vyksta kairiąja kelio puse (kaip ir Anglijoje). Išsinuomoti automobilį Indijoje nėra labai brangu, tačiau rekomenduojama geriau to nedaryti. Vairuoti čia sudėtinga net labai patyrusiems. Judėjimas itin intensyvus ir dažnai chaotiškas. Čia pat juda dideli krovininiai sunkvežimiai, perpildyti autobusai, motociklai ir motoroleriai, karvės, vežimai. Ant nedidelio motorolerio gali sėdėti visa šeima: vyras žmona ir trys vaikai. Posūkiai, persirikiavimas iš vienos eismo juostos į kitą bei kiti manevrai kelyje dažnai daromi netikėtai ir be perspėjimo. Naktį keliai daug kur neapšviesti. Karvės Indijoje laikomos šventomis. Jos yra lygiateisės eismo dalyvės. Tai daro judėjimą dar labiau neprognozuojamą. Verčiau pasamdyti taksi. Goa jums neteks ieškoti taksi – taksi ieškos jūsų. Nuolat girdėsite „Hello! Taksi?“ Tai kainuoja 8 rupijas už kilometrą. Patartina derėtis iš anksto ir užfiksuoti kilometražą prieš važiuojant, kitaip gali tekti permokėti. Pigesnė už taksi yra vadinamoji „autorikša“ – tai triratė motorinė priemonė su prikabintu vežimu. Jų klauskite viešbutyje.
Goa populiariausia susisiekimo priemonė – mopedai ar motoroleriai.
Atstumų Indijoje matuoti kilometrais nėra prasmės. 100 km atstumą gali tekti važiuoti 4 ir daugiau valandų, todėl, planuojant pakeliauti savarankiškai, būtina atkreipti į tai dėmesį.

Įvežamų daiktų apribojimai.
Į Indiją draudžiama įvežti daugiau nei: 200 cigarečių arba 50 cigarų arba 250 g tabako, 0,95 l alkoholinių gėrimų, dovanų, kurių vertė neviršija 750 INR. Nedeklaruotina įvežama grynųjų pinigų suma neturi viršyti 2500 JAV dolerių.

Viza.
Lietuvos Respublikos piliečiams Indijos viza yra išduodama Indijos ambasadoje Varšuvoje. Vizų išdavimo tvarka bei kaina gali keistis.
Dokumentai Indijos vizai gauti turi būti pateikti ne vėliau nei likus 2 savaitėms iki skrydžio dienos.
Dokumentai, reikalingi vizai gauti:
- asmens pasas (pasas turi galioti – ne mažiau kaip 6 mėn. po asmens grįžimo iš kelionės ir jame turi būti nors 2 tušti puslapiai );
- 3 vienodos (naujos) nuotraukos (dydis kaip pasui);
- 2 egzemplioriai pilnai užpildytos ir pasirašytos formos vizai gauti (visa application form).
- kelionių organizatoriaus patvirtintą kelionės rezervaciją.

pasitarkite...
Konsultantas 8 5 2430636 Kaune 8 37 240114 Klaipėdoje 8 46 420902 Darbo laikas:
I-V nuo 9 iki 19 val.
VI nuo 10 iki 16 val.
 
UP