Filipinai | Apie Filipinus

Filipinai – valstybė, įsikūrusi vidury jūrų bei vandenynų ant septynių tūkstančių salų. Filipinus sudaro 7107 salos, kurių kiekviena turi savitą charakterį ir siūlo įvairias pramogas nuo pašėlusių diskotekų ir klubų iki susiliejimo su gamta. Puikus klimatas, unikali gyva augalija ir gyvūnija, nuostabūs paplūdimiai – visa tai yra Filipinai. Į šią šalį dažniausiai vyksta keliautojai su aukštesnėmis nei vidutinės pajamos: daug jaunų žmonių, porų, taip pat čia populiarus eko-turizmas. Lankytojai dažniausiai įsigyja kombinuotus turus, kurie apima ekskursijas ir poilsį keliose salose. Viena mėgstamiausių pramogų – nardymas. Čia yra į valias egzotikos, skanaus maisto, didelis viešbučių pasirinkimas ir svaiginančiai aukštų dangoraižių kvartalai.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas: 300 000 km².
Gyventojų skaičius: 103 796 832.
Sostinė: Manila.
Kalba: tagalų, anglų.
Valiuta: Filipinų pesas.
Religija: 80 % krikščionybė.
Telefonas: +63.
Elektra: 220 voltų, A, B ir C tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Yra du sezonai – „sausasis” nuo lapkričio iki gegužės ir „lietingas” nuo birželio iki spalio. Vidutinė temperatūra 27° C-29° C. Kalnų regione, temperatūra yra šiek tiek žemesnė nei ant kranto. Geriausias metas atostogoms gruodis-gegužė, kuomet lietūs ir stiprūs vėjai yra reti.

LANKYTINOS VIETOS

Manila – Filipinų sostinė, didžiausias miestas ir pagrindinis uostas. Tai šalies komercinis, administracinis ir kultūros centras. Sebu – miestas Centrinių Visajų regione, Sebu salos rytuose, prie Sebu sąsiaurio. Išvystyta naftos perdirbimo, cukraus, maisto pramonė. Yra keli universitetai. Boholis – sala centriniame Filipinų salyne, Boholio jūros Visajų salų grupėje. Boholio krantus supa koraliniai rifai. Paviršius kalnuotas, yra unikalių karstinių formų. Kalnai apaugę drėgnaisiais pusiaujo miškais. Puerto Prinsesos požeminės upės nacionalinis parkas – saugoma gamtos teritorija Filipinuose. 1999 m. paskelbtas UNESCO pasaulio paveldo objektu. Pagrindinis parko objektas – 24 km požeminis urvas. Šiuo urvu teka Kabajugano upė, iš urvo išlendanti tiesiai į Vakarų Filipinų jūrą. Urve yra stalaktitų, stalagmitų, požeminių kambarių. Upės žemupys veikiamas jūros potvynio. Iki 2007 m. atrandant požeminę upę Jukatane, Puerto Prinsesos požeminė upė laikyta ilgiausia pasaulyje. Virš urvo veši drėgnieji miškai, pakrantėse yra pelkių, mangrovių. Aptikta >800 augalų rūšių. Čia gyvena 165 paukščių rūšys, 30 žinduolių, 19 roplių rūšių. Vandenyse gyvena diugoniai, žalieji vėžliai. Bagijas – miestas Lusono salos vakaruose, svarbus Filipinų kalnų kurortas bei turistinis centras. Vystoma maisto pramonė, apylinkėse kasamas auksas, vario rūda. Įsteigti 3 universitetai bei karo akademija, etnografinis muziejus, botanikos sodas. Miesto centre D. H. Burnhamo parkas.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Patiekalai svyruoja nuo labai paprastų, pavyzdžiui, keptų sūdytų žuvų ir ryžių patiekalų, iki žuvies kario, vištienos kario, kompleksinių paeilių ir Iberijos kilmės cozidos, sukurtos fiestoms. Populiariausi patiekalai: lechón (visa skrudinta kiaulė), longganisa (Filipinų dešra), tapa (konservuota jautiena), torta (omletė), adobo (vištienos arba kiaulienos, keptos česnakais, actu, aliejumi ir sojos padažu, arba virti), dinuguan (kiaulienos kraujo troškinys), kaldereta (pomidorų padažu troškinta mėsa), mechado (kiaulienos jautiena sojos ir pomidorų padaže), pochero (jautiena ir bananai pomidorų padaže), afritada (vištienos arba kiaulienos ir daržovių padažai pomidoruose) padažas), kare-kare (daržovių, virtų žemės riešutų padaže), pinakbet (kabocha skvošas, baklažanai, pupelės, okra ir pomidorų troškinys, pagardintas krevečių pasta), traškūs pata (kepta kiaulytė), hamonado (kiaulienos saldintas) ananasų padaže), sinigang (mėsos arba jūros gėrybių rūgšties sultinyje), pancit (makaronai) ir lumpija (švieži arba kepti pavasariniai ritiniai). Filipiniečiai mėgsta šaltus vaisinius gėrimus iš apelsinų, didžiųjų greipfrutų, ananasų, bananų, mangų, papajų ir kt. Alus, romas ir džinas – populiariausi alkoholiniai gėrimai.

MUITINĖ

Lietuvos piliečiai į Filipinus gali vykti ir būti šalyje be vizos 21 dieną.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, hepatito A ir B, vidurių šiltinės, devakcinuotis nuo difterijos ir stabligės.
Pasak Filipinų valdžios, terorizmo grėsmė šalyje aukšta, todėl likusioje šalies dalyje galimi neplanuoti patikrinimai. Privaloma su savimi nešiotis asmens tapatybę įrodantį dokumentą.
Dėl teroristinių išpuolių ir vietos pajėgų ginkluotų susidūrimų su teroristinėmis grupuotėmis grėsmės rekomenduojama nevykti ir į Mindanao salų grupei priklausantį Sulu archipelagą. Kartu Filipinų valdžia įspėja apie didelį terorizmo pavojų Palavano provincijoje-archipelage; Malay Aklan savivaldybėje Boracay saloje; Negros salos pietuose; Zamboanga ir Isabela miestuose; Dipolog ir Dapitam miestuose; Zamboanga Sibugay provincijoje; Cotabato mieste; Palibang, Isulan ir Lebak miesteliuose; Kidapawan mieste; Kabacan, Pikit, Midsayap, Aleosan savivaldybėse; Maguindanao, Basilan ir Tawi-Tawi provincijose; Marawi mieste.
Visoje šalies teritorijoje išlieka didelė pagrobimų grėsmė, kuri gali padidėti švenčių laikotarpiu. Šalyje taip pat paplitusios vagystės ir ginkluoti apiplėšimai. Renkantis taksi, patariama atsižvelgti į oro uosto arba viešbučio darbuotojų rekomendacijas.
Verta būti itin atidiems naudojantis bankomatais, nes prie jų gali būti pritvirtinami aparatai, nuskaitantys banko kortelės kodą.

TRANSPORTAS

Transportas Filipinuose yra gana mažai išvystytas. Jeepneys yra populiariausias viešojo transporto būdas Filipinuose, taip pat tai visuotinis filipinų kultūros simbolis. Kitas populiarus viešojo transporto būdas šalyje yra motorizuotas triratis; jie yra ypač paplitę kaimo vietovėse. Traukiniai taip pat populiarėja šalyje, ypač triukšmingoje Manilos dalyje. Taksi ir autobusai taip pat yra svarbūs miestuose.

SUVENYRAI

Iš cukranendrių gaminamas romas, „Red Horse“ alus, perlai, kava, ekologiškos kūno priežiūros priemonės, džiovinti vaisiai, tradiciniai papuošalai.

ARBATPINIGIAI

Arbatpinigių palikti nėra įprasta, tačiau kai kuriuose restoranuose aptarnavimo mokestis būna įskaičiuotas į sąskaitą.