Brazilija | Apie Braziliją

Brazilija – valstybė Pietų Amerikos žemyne. Šiame žemyne ji yra didžiausia ir turinti daugiausiai gyventojų. Šalis užima didelę teritoriją tarp Andų kalnų ir Atlanto vandenyno, ribojasi su Urugvajumi, Argentina, Paragvajumi, Bolivija, Peru, Kolumbija, Venesuela, Gajana, Surinamu ir Prancūzijos Gviana. Brazilija yra buvusi Portugalijos kolonija. Brazilijos ekonomika yra penkta pasaulyje pagal BVP ir aštunta pasaulyje pagal perkamosios galios paritetą. Šalis laikoma turinti vieną greičiausiai augančių ekonomikų pasaulyje. Brazilijos kraštovaizdį sudaro platus Amazonės miškų ruožas šiaurėje bei atviresnė kalvų ir nedidelių kalnų teritorija pietuose – tai daugumos Brazilijos gyventojų namai ir žemės ūkio regionas. Palankaus pusiaujo klimato dėka Amazonijos baseino miškuose klesti didžiausia gyvūnijos ir augalijos įvairovė, lyginant su likusiais mūsų planetos kampeliais. Pantanalio pelkių ir šlapynių ekosistema yra viena didžiausių pasaulyje. Amazonijos baseine auga vienos didžiausių gėlių – gigantiškosios viktorijos, viena aukščiausių Pietų Amerikos žemyne medžių rūšių – tikrieji kapokmedžiai.
Dėl stiprių praeities kolonijinių ryšių, brazilų kultūros branduolys yra kilęs iš portugalų kultūros. Portugalai į šią šalį atnešė portugalų kalbą, katalikų religiją ir savo architektūros stilių. Tiesa, Brazilijos kalbos, virtuvė, muzika ir religija buvo smarkiai paveikti indėnų bei afrikiečių įtakos. Įtakos turėjo ir didžiuliais kiekiais į Braziliją atvažiavę italų, vokiečių bei kitų Europos šalių imigrantai. Ji labiau jaučiama šalies pietuose ir pietryčiuose. Brazilų karnavalai pasižymi įspūdingais gatvės paradais ir energinga muzika. Karnavalai turi daug regioninių charakteristikų ir patys įspūdingiausi vyksta Rio de Žaneire, Salvadore, Resifė bei Olindoje. Kasmetinė šventė yra švenčiama 40 dienų prieš Velykas ir žymi gavėnios pradžią.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas: 8 511 965 km².
Gyventojų skaičius: 211 243 220.
Sostinė: Brazilija.
Kalba: portugalų.
Valiuta: Brazilijos realas.
Religija: 73,89 % katalikybė, 15,41 % protestantizmas.
Telefonas: +55.
Elektra: 220 voltų, N tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Brazilijos, išsidėsčiusios ties pusiauju, klimatui yra būdingi regioniniai skirtumai. Amazonės žemumoje vyrauja pusiaujinis drėgnas klimatas – metinis kritulių vidurkis yra apie 4000 mm, vidutinė mėnesio temperatūra apie 25–28 °C. Brazilijos ir Gvianos aukštumose vyrauja subekvatorinis drėgnas klimatas – vidutinis metinis kritulių kiekis yra apie 1000–2000 mm. Pietinėje šalies dalyje vyrauja subtropinis jūrinis klimatas – vidutinis metinis kritulių kiekis yra apie 1800 mm, vidutinė mėnesio temperatūra apie 13 °C liepos mėnesį ir 24 °C sausio mėnesį.

LANKYTINOS VIETOS

Rio de Žaneiras garsėja savo plačiais smėlio paplūdimiais, aukštų kalnų ir dangoraižių panorama, po miestą išsibarsčiomis favelomis (lūšnynai), triukšmingais karnavalais ir miesto simboliu tapusia Kristaus Atpirkėjo statula. San Paulas – pats didžiausias ne tik Brazilijos, bet ir visos Pietų Amerikos miestas. Nors iš pat pradžių miestas sudaro niūraus, pilko, dangoraižiuose ir smoge skęstančio miesto įspūdį, San Paulas pilnas teatrų, meno galerijų, aukštos klasės restoranų ir gali pasigirti naktiniu gyvenimu. Brazilijos miestas – naujoji sostinė, pakeitusi Rio de Žaneirą 1960-aisiais ir pastatyta vos per 3 metus. Visas miestas išlieka įspūdingu nacionalinės iniciatyvos paminklu. Brazilijos miestas yra labai gerai suplanuotas, suskirstytas į teminius kvartalus, vyrauja futuristinė architektūra. Salvadoro uostamiestis tarsi gyvas muziejus su XVII-XVIII a. kolonijiniais pastatais ir paauksuotomis bažnyčiomis. Igvasu kriokliai – kvapą gniaužiantis gamtos reginys, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldą ir jungiantis Braziliją su kaimynine Argentina. Ypač įspūdinga krioklio dalis yra vadinamoji „Velnio gerkle“ – U formos klifas, kurio kraštais krenta milžiniška vandens srovė. Labai mėgstamos yra organizuojamos išvykos po Amazonės džiungles. Plaukiama kanoja upėmis, apsuptomis gausios ir įvairiausios augalijos, ryte žadina beždžionių klyksmai. Amazonijos teritorijoje yra XVIII a. įkurtas Manauso miestas.

Kelionės į Braziliją nuo
2212 €
Kelionės

MAISTAS IR GĖRIMAI

Brazilijos virtuvė yra europietiškų, indėnų ir afrikietiškų tradicijų rinkinys. Virtuvė šiek tiek varijuoja priklausomai nuo regiono. Vieni iš dažniausiai sutinkamų ingredientų: anakardžiai, kasava, guarana, acai uogos, tonka pupelės, tucupi padažas. Vyrauja žuvis ir jūros gėrybės, labai mėgstamas alyvuogių aliejus, kokosas. Mėgiamiausi patiekalai – ryžiai su pupelėmis, žuvienė, įdarytos alyvuogės, pyragėliai su jūros gėrybėmis arba vištiena, sumuštinukai, viščiukų kojelės, coxinha (vištienos kroketas), vėžlių troškinys ir t.t. Duona neatsiejama valgio dalis, populiariausia panaši į prancūzišką batoną (pão francês). Braziliški saldumynai: avokado kremas, pieno pudingas, moliūginiai ir kokosiniai saldainiai, aitriųjų paprikų šokoladas, bananų pyragas. Brazilai labai mėgsta alkoholinius kokteilius, kurie yra maišomi su egzotiškų vaisių sultimis. Kava taip pat yra labai populiari, tipinis brazilas per dieną jos išgeria virš 10 nedidelių puodelių.

MUITINĖ

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuvos Respublikos piliečiai šalyje be vizų gali būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, geltonosios karštligės, hepatito A ir B, revakcinuotis nuo difterijos ir stabligės. Atskiri Brazilijos regionai, daugiausiai – Šiaurė ir Šiaurės Rytai, pasižymi aukštu nusikalstamumo lygiu. Brazilijoje dažniausiai Lietuvos piliečių lankomi miestai – Salvador, Manaus, Recife, Porto Alegre, Kuritiba, patenka į pasaulio pavojingiausių miestų 50-tuką, San Paulas ir Rio de Žaneiras pastaraisiais metais į šią statistiką nebepatenka. Brazilijoje dažnai vyksta protestai ir demonstracijos, kurių metu pasitaiko smurto proveržių. Rekomenduojama vengti masinių susibūrimų vietų, visuomet išlaikyti budrumą, incidento ar užpuolimo atveju – nesipriešinti. Rekomenduojama nesinešioti su savimi didelių pinigų sumų, vertingų daiktų, brangių papuošalų, nesilankyti lūšnynuose. Vairuojant patartina užsirakinti automobilį ir uždaryti langus. Brazilijoje privaloma visą laiką su savimi turėti asmens dokumentus.

TRANSPORTAS

Tolimiems atstumams patogiausia skristi, nors ir skrydžiai šalyje nėra labai pigūs. Autobusai (dieniniai ir naktiniai miegamieji) važinėja po visą šalį, išskyrus Amazoniją. Valtys yra lėtas, nepatogus, tačiau geriausias būdas keliauti Amazonijoje.

SUVENYRAI

Hamakai, cigarai, keramikinės figūrėlės, cachaça degtinė, goiabada pasta, kavos pupelės, braziliški muzikos instrumentai, riešutai.

ARBATPINIGIAI

Apie 10 % nuo bendros sumos, jei labai patiko aptarnavimas.

Kelionės į Braziliją nuo
2212 €
Kelionės