Belizas | Apie Belizą

Valstybė Centrinėje Amerikoje, šalia Karibų jūros, ribojasi su Meksika ir Gvatemala. Šalis garsi Majų civilizacijos palikimu, puikiais paplūdimiais ir koraliniu rifu, kuris yra tobulas nardyti mėgstantiems keliautojams.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 22,965 km²

Gyventojų skaičius - 395,900 gyventojų (2018 m.)

Sostinė - Belmopanas 16,451 gyventojų ( 2010 m.)

Kiti svarbūs miestai - Belizo miestas (didžiausias pagal gyventojų skaičių).

Religija - Krikščionys 71,6 proc.

Kalba - valstybinė kalba anglų.

Elektros srovė - Visoje šalyje 110 voltų. Belize yra amerikietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - Valstybinė valiuta Belizo doleris.

VIZA

Vykstant į Belizą trumpam laikui Lietuvos piliečiams vizos nereikalingos. Belize galioja bevizis režimas, tačiau yra pasienio kontrolė. Todėl kiekvienas keliautojas privalo su savimi turėti bent 6 mėnesius galiojantį pasą.

KLIMATAS

Belize vyrauja du klimato sezonai: nuo birželio iki spalio yra lietingasis ir karštas sezonas, o nuo lapkričio iki gegužės vyrauja vėsesni, bet sausesni orai. Geriausias metas keliauti į Belizą yra nuo vasario iki balandžio, kada klimatas labiausiai tinkamas mėgautis poilsiu paplūdimiuose ir nardymui pakrantėje. O nuo birželio iki lapkričio gali pasitaikyti tropinių audrų ir uraganų, būdingų šiai klimato juostai. Didžiausia tikimybė rugsėjo ir spalio mėnesiais.

MAISTAS/VIRTUVĖ 

Belizo virtuvės pagrindą sudaro ryžiai ir pupelės. Jos dažniausiai būna virtos kokosų piene ir patiekiamos su mėsa bei bulvių salotomis. Šis patiekalas yra kasdienis maistas ant vietinių žmonių stalo. Belizietiškai virtuvei taip pat įtakos turėjo imigrantai iš Indijos, Kinijos, Nigerijos ir kaimyninių Centrinės Amerikos šalių. Belizo pakrantėje populiarūs patiekalai su jūros gėrybėmis.

KAINOS

Belize kainos yra panašios kaip ir Lietuvoje. Brangiausia yra Belizo mieste ir kituose didesniuose šalies miestuose bei kurortuose.  Kainų pavyzdžiai: Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 10$ Pietūs gerame restorane dviems 35$ Puslitrinis butelis vandens 0,89$ Butelis vietinio alaus 2$

Kilogramas bananų 0,95$

Kilograms obuolių 2,36$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 1,99$ Taksi 1 km 2,50$

1 litras benzino 1,44$.

TRANSPORTAS

Oro transportas: Belizo arba Philip S. W. Goldson tarptautinis oro uostas (BZE). Šiuo metu reguliarūs skrydžiai yra atliekami šių oro linijų bendrovių: United Airlines, American Airlines, Delta Airlines, Southwest Airlines, AeroMexico, Air Canada, Avianca, Copa Airlines, Sun Country Airlines ir WestJet. Belizo savivaldybės oro uostas (TZA) yra antras pagal dydį miesto oro uostas po Tarptautinio Philip S. W. Goldson oro uosto. Nors šis oro uostas yra mažesnis, jis yra arčiau miesto centro, nei tarptautinis oro uostas. Šiuo oro uostu reguliariai naudojasi dvi šalies oro bendrovės Maya Island Air ir Tropic Air.

Žemės transportas: Belize pigiausias keliavimo būdas yra viešasis transportas – autobusai (vietinių vadinami chicken bus). Brangiausia keliauti išsinuomojus automobilį, kadangi benzinas Belize nėra labai pigus (1 litras benzino 1,44$).

Vandens transportas: Į prie Belizo esančias salas plukdo keletas keltų bendrovių: San Pedro Belize Express, Ocean Ferry Belize, Thunderbolt Water Taxi, Nautilus Express Water Taxi ir Coastal Express.

Uber ar kitos keleivių pavežėjimo programos Belize nenaudojamos.

VIETOS, KURIAS VERTA APLANKYTI

Belizo miestas (Belize city) – didžiausias šalies miestas, jūrų uostas ir turistinis centras. Į šį miestą atplaukia didieji kruiziniai laineriai. Iš šio miesto patogiausia pasiekti aplinkines salas ir koralinius rifus.

Barjerinis koralinis rifas – antras pagal dydį koralinis rifas pasaulyje pasižymi gausia povandeninės floros ir faunos bioįvairove. Tai yra tikras rojus nardytojams.

Ambergriso sala – pačioje Belizo barjerinio rifo šiaurėje. Saloje yra gausiai turistų lankomas miestelis San Pedras.

Didžioji Mėlynoji skylė (The Great Blue Hole) – į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta natūraliai susiformavusi gamtos vietovė. Tai povandeninė smegduobė, aplink kurią išsidėstęs  pusmėnulio formos atolas, kuriame gyvena daugybė retų paukščių rūšių, kurios yra saugomos pasauliniu mastu.

Turnefės atolas – salų grandinė, ideali nardyti ir žvejoti mėgstantiems keliautojams.

Lamanai archeologinė vietovė – Majų civilizacijos palikimas, griuvėsiai, kurie dar nėra taip apgulti turistų, kaip populiariosios Majų piramidės Meksikoje. Lamanai yra buvęs vienas didžiausių majų apeigų centrų.

Placencia - yra populiarus žvejų kaimelis ir paplūdimio kurortas, kuris yra įsikūręs 26 kilometrų pusiasalyje. Keliautojai čia atvyksta pamatyti gražiausių balto smėlio paplūdimių, pavalgyti šviežių jūros gėrybių puikiuose restoranuose, paplaukioti baidarėmis ir panardyti.

Cockscomb laukinės gamtos draustinis ir Jaguarų draustinis – laukinių gyvūnų mėgėjų svajonė. Kalnų atogrąžų miškas čia apsaugo įspūdingą laukinių gyvūnų įvairovę, įskaitant jaguarus, pumas, tapyrus, beždžiones ir gyvates.

LAUKTUVĖS/ SUVENYRAI

Tikrai pradžiuginsite artimuosius, jei iš Belizo parsivešite tradicinių majų dirbinių iš medžio, pintų krepšių, vietinio romo, kavos ar šokolado, pagaminto iš ten užaugintų kakavos pupelių.