Tunisas | Apie Tunisą

Bendra informacija apie Tunisą, Tuniso miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, Tuniso klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Tunise.

Tunisas – įspūdinga šalis, pakeičianti nusistovėjusį požiūrį į daugelį dalykų. Čia gali sau leisti atsipalaiduoti, ramiai traukti kaljaną ir šnekučiuotis, pavyzdžiui, apie lietų, o dar geriau – apie puikų orą. Geltono smėlio paplūdimiai, saulė, jūra ir palmės, kvapą gniaužiantys gamtovaizdžiai, alyvmedžių giraitės, dangaus mėlynumo langinės baltutėlių namų fone, žaliuojantys šiauriniai slėniai ir plokščiakalniai, neaprėpiami dykumų plotai pietuose – visa, ko reikia, kad džiaugtųsi širdis. Tunisas keliautojui – tai ir gilaus istorinio palikimo liudijimai, praeities pėdsakas visoms Viduržemio jūros pakrančių tautoms. Finikiečiai, romėnai, bizantiečiai, arabai, turkai ir europiečiai – visų jų pėdsakai liko įspausti Tuniso žemėje. 
 
 
 
Tris tūkstantmečius skaičiuojanti šalies istorija sukaupė reikšmingą kultūrinį palikimą: archeologiniai lobiai, skirtingų epochų istoriniai paminklai, menai ir liaudies tradicijos, amatai, tradiciniai apdarai, kilimai, muzika ir dainos, religija, rašmenys...
Apsilankymas Tunise – tai galimybė išvysti antikinės Kartaginos griuvėsius ir El Džemo Koliziejų,  autentišką miestų architektūrą ir paminklus. Kiekvieno miestelio medinoje (senamiestyje) dominuoja turgūs, kur prekeivių balsai netyla nuo ryto iki vėlyvų sutemų.
Turgus – tai neatsiejama arabų kultūros dalis. Akys raibsta nuo suvenyrų gausos, keramikos, odos, sidabro, žalvario dirbinių įvairovės, ryškiaspalvių kilimų, o kur dar egzotiškų prieskonių, žolelių, aliejų aromatai, švieži vaisiai, tradiciniai saldumynai... Tereikia mokėti derėtis. O derėjimasis – tai malonumas, žaidimas, savotiškas sportas, reikalaujantis humoro, subtilumo, apsukrumo, kantrybės ir šaltakraujiškumo.
Tunisas priklauso arabų-musulmonų pasauliui, tačiau šalis išlieka atvira visiems ir viskam. Begalinis dėmesys ir svetingumas, gyvenimo džiaugsmas ir šypsenos veiduose pakeri kiekvieną čia apsilankiusį. 

KLIMATAS

Jis ženkliai kinta keliaujant iš šiaurinės dalies į Pietus. Pavasarį gražu visur, tačiau šiaurinėje dalyje gan dažni lietūs. Vasarą išties puikus oras pakrančių zonoje, nes nuo jūros dvelkia lengvas brizas. Tuo tarpu šalies centrinėje dalyje, karštis esti sunkiau pakeliamas. Ruduo – idealus poilsiui sezonas, nepaisant to, kad dienos trumpėja. Maudytis jūroje galima dar ir spalio mėnesį. Lapkritį jau iškrenta pirmieji lietūs. Kovo ir balandžio mėnesiai – idealus metas apsilankyti Pietų oazėse. Naktį temperatūra gali smarkiai nukristi, tačiau dieną Sachara spinduliuoja šiluma ir grožiu po žydru dangumi. 
 

Vid.
temp.
Bal Geg Bir Lie Rūg Rug Spa Lap
Oras 21 23 27 31 32 32 26 21
Vanduo 17  17 21  25  25  24  21  19 

 

 

 


TERITORIJA

Bendras šalies plotas siekia 164 155 km². Vakaruose šalis ribojasi su Alžyru, rytuose ir pietuose – su Libija, šiaurinę dalį skalauja Viduržemio jūra. Bendras šalies pakrančių ilgis siekia 1148 km. Tunisą nuo Sicilijos (Italija) skiria vos 120 km atstumas. 

MIESTAI

Didžiausi šalies miestai: sostinė – Tunisas apie 2 mln. gyventojų, Sfaksas apie 1 mln. gyventojų ir Susas su 500 tūkst. gyventojų. Rytinėje šalies pakrantėje yra didžiausi Tuniso turizmo centrai: Hamametas, Mahdija, Susas, Monastyras ir Port El Kantaujis.

GYVENTOJAI

Tuniso Respublikoje priskaičiuojama apie 10 mln. gyventojų, iš kurių apie 98% – arabų, 1% – berberų ir apie 1 % – europiečių. Didelė dalis tunisiečių gyvena pakrantėse, todėl visa pietinė Tuniso dalis beveik negyvenama. 60% gyventojų yra jaunesni nei 20 metų.

KALBA

Oficiali Tuniso kalba – arabų, tačiau kasdieniame gyvenime plačiai vartojama ir prancūzų kalba. Šalyje taip pat galima susikalbėti anglų bei vokiečių kalbomis.

RELIGIJA

Tunisas yra musulmoniška šalis ir oficiali Tuniso religija – islamas. Miestuose, kurortuose ir kaimeliuose daug mečečių (musulmoniškųjų maldos namų), kurių minaretai stiebiasi į dangų ir suteikia miesto panoramai savitą vaizdą. Kasdien penkis kartus iš minaretų pasigirsta kvietimas maldai. Musulmoniškuose kraštuose šventa savaitės diena yra penktadienis, tačiau Tunise tai darbo diena. Norint įeiti į mečetę, reikia pridengti kojas ir nusiauti batus. Moterys privalo turėti galvos apdangalą. Prie įėjimo yra duodamos skarelės ir ilgi sijonai. Nerekomenduojama lankytis mečetėje per pamaldas. Nors musulmonai (sunitai) sudaro 98% gyventojų, patys tunisiečiai teigia, kad aktyviai praktikuojančiųjų yra vos 30%. Tai viena liberaliausių islamo šalių.

PINIGAI

Oficialus Tuniso piniginis vienetas – Tuniso dinaras (1 TND), kurį sudaro 1000 milimų. 1 TND prilygsta ~ 2,15 LT. Apyvartoje cirkuliuoja 5, 10, 20 dinarų banknotai ir 0,5 bei 1 dinaro monetos, taip pat 5, 10, 20, 50, 100 milimų monetos. Pasitaiko ir 1 milimo monetų. Beje, apyvartoje yra vienodo nominalo dinarų banknotai, kurie yra skirtingo dydžio ir/arba spalvos, nes skiriasi jų išleidimo metai. Pinigus galima pasikeisti ne tik bankų skyriuose - valiutų keityklose, bet ir pašto skyriuose. Valiuta keičiama pagal fiksuotą Tuniso centrinio banko nustatytą kursą. Rekomenduojama išsikeistus pinigus perskaičiuoti, neatsitraukiant nuo kasos, o keitimo kvitą saugoti iki išvykimo iš šalies. Vietinės valiutos – dinaro – išvežimas iš šalies yra draudžiamas, todėl oro uoste esančiose keityklose, pagal pateiktus valiutos keitimo kvitus, galėsite likusius dinarus atsikeisti į JAV dolerius ar eurus.
Kelionių čekiai ir kreditinės mokėjimo kortelės priimamos daugelyje Tuniso parduotuvių, restoranų ar viešbučių. Bankomatai įrengti daugelyje didžiųjų miestų ir kurortinių centrų.

ARBATPINIGIAI

Tunise, kaip ir daugelyje kitų musulmoniškų šalių, yra įprasta palikti arbatpinigių. Dažniausiai arbatpinigiai sudaro apie 5-10 % nuo mokamos sumos. Atsidėkoti galima ir 1 JAV doleriu ar euru (žinoma, šią sumą galima palikti ir vietine valiuta). Duodamas arbatpinigių, nepamirškite šypsenos!

PASIENIO/MUITINĖS FORMALUMAI

Jeigu į Tunisą vykstate turėdami kelionės „paketą“, t.y., turite lėktuvo bilietą bei apgyvendinimo viešbutyje patvirtinimą, įvažiavimo viza nereikalinga. Jums tereiks užpildyti įvažiavimo į šalį korteles. Jeigu vykstate neturėdami apgyvendinimą ir pragyvenimą Tunise patvirtinančio dokumento – teks pasirūpinti viza. Vykstantiems į Tunisą būtina turėti LR piliečio pasą (asmens tapatybės kortelės nepripažįstamos).  Įvežti be muito galima: 400 vnt. cigarečių arba 100 vnt. cigarų, arba 500 g tabako, 1 l stipriųjų alkoholinių gėrimų, 2 l silpnesniųjų alkoholinių gėrimų.  Draudžiama iš šalies išvežti: gyvūnus ir jų iškamšas, nedeklaruotas meno vertybes, kriaukles, koralus ir Tuniso dinarus.  

DARBO LAIKAS

Valstybinės įstaigos, bankai žiemą dirba nuo 8 iki 11.30 ir nuo 14 iki 17 val., vasarą – nuo 7.30 iki 11.30 val. Valiutų keitimo punktai viešbučiuose veikia visą dieną, su pietų pertrauka. Privačios parduotuvės ir prekyvietės paprastai dirba „iki paskutinio kliento“. Neretai prekybos vietos dieną užsidaro pietų pertraukai.

TRANSPORTAS

Tunise gerai išplėtota tarpmiestinio transporto sistema. Šalyje populiarūs ilgų atstumų taksi, vadinamieji „luažai“ - balti su juoda linija ant transporto priemonės šono. Paprastai į automobilį telpa 5 keleiviai. Tai patogi ir ne ką brangesnė priemonė nei autobusai. Degalai Tunise, palyginti su europiniais standartais, yra pigūs. Mieste greičiausia ir pakankamai pigi transporto priemonė yra taksi – geltonos spalvos automobiliai. Įsėdimo mokestis yra apie 300 milimų, o vienas kilometras kainuoja apie 500 milimų. Tačiau patartina dėl kainos suderėti prieš įsėdant, o sumokėti tik atvažiavus.

TELEFONAS

Skambučiai iš telefono automatų kainuoja kone 3 kartus pigiau nei skambinant iš viešbučio. Telefono automatuose naudojamos įvairaus nominalo kortelės, kurias galima įsigyti pašte, viešbutyje ar prekybos vietose. Tarptautinių pokalbių telefonų automatai yra nudažyti mėlynai ir veikia įmetus monetą (1 TND). Mobilusis ryšys („Tunicell", „Tuntel") šalyje veikia pakankamai gerai.
Skambinant i Tunisą iš Lietuvos, renkamas tarptautinis kodas: 00 216. Skambinant iš Tuniso į Lietuvą, reikia rinkti: 00 370 + miesto kodas + abonento telefono numeris.

ELEKTROS ĮTAMPA

Beveik visame Tunise elektros srovės įtampa – 220 V, retais atvejais – 110 V. Pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų, dažniausiai tai nutinka turizmo sezono piko metu.

 

pasitarkite...
Konsultantas 8 5 2430636 Kaune 8 37 240114 Klaipėdoje 8 46 420902 Darbo laikas:
I-V nuo 9 iki 19 val.
VI nuo 10 iki 16 val.
 
UP