Suomija | Apie Suomiją

Valstybė Šiaurės Europoje, turinti sienas su Švedija, Norvegija ir Rusija. Suomija yra pati švariausia valstybė pasaulyje, miškų, ežerų, baltųjų naktų (vasarą) bei šiaurės pašvaisčių (žiemą) kraštas. Pietinius krantu skalauja Suomijos, o vakarinius – Botnijos įlankos vandenys. Ežerai užima 9% teritorijos (daugiausia Europoje). Suomiai sudaro daugiau kaip 93% šalies gyventojų, o švedai – tik 6%. Šiaurinėje dalyje gyvena beveik 2500 Samių, kitos tautinės grupės sudaro tik 1%. 58% Suomijos gyventojų yra miestiečiai. Svarbiausios suomių charakterio savybės — sąžiningumas, meilė darbui, humoro jausmas, tradicijų laikymasis, kuris įvardijamas kaip konservatyvizmas, o kai kas tame įžiūri lėtumą ir užsispyrimą. Suomiai — tikri anekdotų meistrai, mėgstantys geranoriškai pajuokauti. Dažną nustebina suomių vyrų drovumas, o moterų vyriškumas (didžiuma mūvi kelnes ar vaikšto su sportiniu kostiumu ir avalyne, o ir dažnai elgiasi kaip vyrai). Sauna suomiui – neatsiejama gyvenimo dalis. Esminiam suomių gyvenimo būdui priklauso vasarnamis ir sauna. Vasarnamių yra apie ketvirtis milijono ir juos vis daugiau naudoja kaip poilsio namus per ištisus metus. Kiekviename name ar prie jo rasite nors mažą pirtelę. Jei kviečiami svečiai, paprastai iškūrenama ir sauna.

Tautos kultūroje jaučiamas skirtumas tarp rytų ir vakarų Suomijos. Etnografinę ribą galima nubrėžti per Kotką, Juveskiulę, toliau tarp Oulu ir Rabės. Vakaruose labiau jautėsi švedų kultūros įtaka. Rytuose ilgą laiką, o kai kuriuose papročiuose ir šiandien, archainė dvasia. Rytuose vyravęs dekoras veikė visos Suomijos architektūrą ir meną, ypač XIX a. pabaigoje vadinamojo „tautinio romantizmo“ laikotarpiu. Tautinis kostiumas labai anksti neteko prasmės ir atsigavo tik tautinio atgimimo metu. Šiandien tai tik simbolinė švenčių detalė.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas: 337 100 km².

Gyventojų skaičius: 5,1 mln.(15 žm./km²).

Sostinė: Helsinkis.

Kiti miestai: Espas, Tampere, Turku.

Kalba: suomių ir švedų.

Valiuta: euras.

Religija: liuteronybė.

Telefonas: +358.

Elektra: 230 voltų, lietuviams įprastos rozetės.

Aukščiausia viršūnė – Haltiatunturis (1328 m).

Ilgiausios upės – Kemijokis (483 km), Yjokis.

Didžiausi ežerai – Saima, Inaris, Pejene.

KLIMATAS

Suomijai būdingos labai šaltos žiemos ir šiltos vasaros. Vidutinė metinė temperatūra Helsinkyje yra 5,3 °C. Aukščiausia dienos temperatūra pietinėje Suomijoje kartais pakyla iki 30 °C. Žiemos mėnesiais, ypač sausį-vasarį, temperatūra dažnai nukrinta iki -20 °C. Už speigračio, vasarą Saulė nesileidžia apie 73 paras, žiemą Saulei nepakylant virš korizonto būna poliarinės naktys.

Kelionės į Suomiją nuo
266 €
Kelionės

LANKYTINOS VIETOS

Nuo 1985 m. daug turistų (ypač tėvų su vaikais) pritraukia Kalėdų Senelio miestelis, įsikūręs Šiaurės Suomijoje. Taip pat šiaurėje populiaru – Levis slidinėjimo kurortas, Arktikum muziejus, iš kurio galima stebėti šiaurės pašvaistes, Kemio sniego pilis, Oulankos nacionalinis parkas. Leidžiantis į pietus, Suomenlina – XVIII a. pastatyta jūrų tvirtovė Helsinkyje, saugoma UNESCO. Tempeliaukio bažnyčia, Helsinkio katedra, turgaus aikštė (Helsinkio centre), Suomijos nacionalinis muziejus, Nuuksio nacionalinis parkas.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Suomiška virtuvė yra labai paprasta. Žuvis ir mėsa užima svarbią rolę. Įvairios daržovės, grybai, uogos, pienas, kefyras, ruginė duona, bulvės taip pat yra svarbūs. Verti paragauti valgiai yra elniena, karjalanpiirakka (ryžių ar bulvių tešlainiai), kalakukko (pyragas su žuvies ir lašinių įdaru), leipäjuusto (laplandiškas sūris), rūkyta žuvis, lemin särä (avienos patiekalas), manų pudingas, kalalatiko (silkė su bulvėmis) ir maitokalekeito (piene troškinta žuvis). Tradiciniai suomiški alkoholiniai gėrimai – sima (midus), sahti (suomiškas alus), kilju (saldus vynas). Mėgstama yra ir gira.

MUITINĖ

Vykstant į Suomiją vizos nereikia, užtenka tapatybės kortelės. Tapatybės kortelė, kurios galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Su savimi vežtis galima iki 800 cigarečių, 400 cigarilių, 200 cigarų, 1kg rūkomojo tabako, iki 10 litrų alkoholinių gėrimų.

SVEIKATA

Prieš kelionę pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Skiepytis nereikia.

TRANSPORTAS

Traukiniai yra modernūs ir patogūs, tik reikia vietas populiaresniais maršrutais nusipirkti iš anksto. Autobusų kainos yra panašios į traukinių, bet jais judama žymiai lėčiau. Yra skrydžiai iš Helsinkio į Laplandiją, bet pigesnių pasiūlymų gali tekti paieškoti. Išsinuomoti automobilį yra paprasta ir galima rasti gerų pasiūlymų, ieškant iš anksto.

SUVENYRAI

Raktų pakabukai, magnetukai, saldumynai, samių kepurės, puodelis kuksa, elnienos ir meškienos konservai.

ARBATPINIGIAI

Restoranuose paliekama 10% arbatpinigių.

Kelionės į Suomiją nuo
266 €
Kelionės