Patarimai keliaujantiems į Slovakiją

ŠALIES SPECIFIKA


Slovakija pasižymi įspūdingomis kalnų grandinėmis. Grublėtos kalnų virtinės yra centrinėje ir šiaurinėje dalyje, o pietuose plyti žemumos. Žiemos čia ganėtinai šaltos, debesuotos ir sausos, o vidutinė temperatūra yra apie -3 laipsnius šalčio. Tačiau tai neatbaido keliautojų, ypač žiemos sporto mėgėjų. Lagaminus jau reikėtų pradėti krautis gruodžio pradžioje, nes tada Slovakijoje prasideda žiemos sezonas ir kai kuriuose kurortuose tęsiasi net iki balandžio mėnesio. Šalyje labai gerai išvystytos slidinėjimo trasos, pradedant nuo pradžiamokslių iki pažengusių slidinėtojų. Vienas geriausių slidinėjimo kurortų Slovakijoje yra Jasna, čia net 49 km trasų ir 30 keltuvų. Sniegas kalnuose ir aukštose vietovėse išsilaiko net iki 140 dienų, o temperatūra būna kur kas žemesnė. Vasaros sezonas trunka nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Kadangi klimatas šalyje yra vidutinis, todėl vasaros čia drėgnos ir karštos, o temperatūra pakyla tik iki 26 laipsnių šilumos. Beje, nepamirškite su savimi pasiimti skėčio, nes lietus užklumpa dažnai ir netikėtai. Taip pat reikėtų žinoti, kad šalis priklauso UTC + 1 laiko juostai. Geriausias būdas pažinti Slovakiją - kelionė pėsčiomis per kalnus. Būtina tinkama avalynė.


ŽMONĖS


Slovakai yra draugiški, šilti, rūpestingi ir labai paslaugūs žmonės, kurie mielai atvirauja ir taikiai bendrauja. Tiesa, miesteliuose ar kaimuose gyventojai yra labai svetingi ir kartais gali pasikviesti į svečius bei pavaišinti jų gamintais patiekalais. Su slovakais galite susikalbėti anglų, kartais net vokiečių kalba. Senesnės kartos žmonės galbūt gebės bendrauti tik rusų kalba.


PIRKINIAI


Lauktuvėms puikiai tiks lėlės dėvinčios tradicinį kostiumą, suvenyrai iš stalagmitų bei stalaktitų, dirbiniai iš medžio, tokie kaip nedidukės piemenukų dūdelės, kurios čia itin populiarios, keramikiniai bei stiklo dirbiniai, vietinis vynas su sūriu ar imbierinės pastilės. Norintiems platesnio prekių asortimento, sūlome rinktis prekybos centus, kurių šalyje apstu.


TRANSPORTAS


Slovakijoje keliai tvarkingi ir aiškiai suprantami. Kalnuose kelias šiek tiek siauresnis ir pavojingesnis, o lietingomis dienomis – slidesnis, todėl būkite labai atsargūs jeigu planuojate šalį pažinti su nuosavu ar nuomotu automobiliu. Miestuose ir už jo galite keliauti tiek traukiniu, tiek autobusu, tiek tramvajumi ar dviračiu. Autobusai važinėti pradeda labai anksti – 4 val. ryto ir darbą baigia tik vidurnaktį, o didžiuosiuose šalies miestuose autobusai kursuoja net per naktį. Tai puikus pasirinkimas mėgstantiems ilgiau pasimėgauti naktiniu šalies gyvenimu. Kelionė viešuoju transportu kainuoja 0,70 Eur, tiek pat kainuoja ir vienas kilometras važiuojant taksi. Greičiausiais ir pigiausias būdas pažintį šalį – traukiniu. O mėgstantiems vairuoti ir nuo nieko nepriklausyti, siulome rinktis nuomotą automobilį ar į kelionę vykti su nuosavu. Deja, bet vykstantiems su savo nuosava transporto priemone, kuri nėra įregistruota Slovakijoje, teks susimokėti už važiavimą šalies autostradomis. Vinjetė, kuri galioja 10 dienų, kainuoja 10 Eur. Jeigu žadat būti tik Aukštuosiuose Tatruose, kelių lipduko įsigyti tikrai neverta.


SVEIKATA


Prieš vykstant į kelionę, rekomenduojame pasirūpinti sveikatos draudimu.


MAISTAS


Slovakų virtuvė labai soti, o pagrindinę vietą joje užima įvairūs kepsniai, troškintos dešrelės, kopūstai, grybai, bulvės, karvės ar ožkos sūris. Taip pat mėgstami miltiniai patiekalai, įvairios daržovės, salotos su majonezu, balandėliai su grietinėlės padažu bei šalta žuvis. Vertėtų paragauti įvairaus troškinio, sūrio bei rūkytos mėsos. Slovakija garsi savo gamybos įvairiausių formų ir skonių sūriais, gaminamais iš karvės pieno, bei namine duona. Pagrindinis ir populiariausias desertas – tradicinis riešutų pyragas. Mineralinis vanduo čia būtinas ant kiekvieno stalo. Tradiciniai gėrimai – slyvų brendis, stiprus džinas, degtinė Borovicka, alus.


SAUGUMAS


Būnant turistinėse vietose, žmonių spūstyse bei viešajame transporte, saugokite savo asmeninius daiktus bei dokumentus. Venkite vietų, kur gausiai vartojamas alkoholis, nes daugiausia nelaimių ir konfliktų Slovakijoje nutinka dėl padauginto alkoholio kiekio. Meškos ir vilkai šalies gamtoje yra dažni lankytojai, todėl būtinai klausykite gido nurodymų ir stebėkite ženklus.


PATARIMAI


Tranzuoti stovint keliuose šalyje draudžiama, tačiau kelių įvažiavimuose ar degalinėse – nedraudžiama.
Būtiniausi daiktai kopiant į kalnus: patogūs auliniai batai, talpi ir patogi kuprinė, šiltesni rūbai, nes kalnuose oras gali staigiai pasikeisti, kepurė ar galvos apdangalas, neperšlampama striukė, vanduo ir užkandžiai. Taip pat praverstų ir vaikščiojimo lazdos.
Kelionės į Slovakiją nuo


232 €

Kelionės