Patarimai keliaujantiems į Serbiją

ŠALIES SPECIFIKA


Serbijoje klimatas labai permainingas ir didžiąją metų dalį labai lietingas. Tam nemažą įtaką daro kalnuotos vietoves. Pavėjiniuose kalnų šlaituose kritulių iškrinta daug, tačiau Panonijos šiaurėje vasarą dažnos sausros. Kalbant bendrai, vasaros čia karštos ir drėgnos, o žiemos šaltos ir atšiaurios, temperatūra nukrenta maždaug iki 0 laipsnių. Todėl geriausias laikas keliauti į Serbiją nuo balandžio iki spalio mėnesio, kada temperatūra būna maždaug 19-26 laipsniai šilumos, o kritulių kur kas mažiau. Jeigu planuojate kopti į kalnus, į lagaminą įsimeskite patogią avalynę, šitesnį lietpaltį bei kepurę ar galvos apdangalą. Nors žiemos čia šaltos, tačiau tai neatbaido keliautojų, nes žiemos sporto mėgėjus ši šalis traukia gerai išvystytais slidinėjimo kurortais. Taip pat vertėtų žinoti, kas Serbija priklauso kitai laiko juostai, nei Lietuva – UTC + 1 ir keliaujant į ją viza nereikalinga. Kelionės metu su vietiniais serbais tikrai nesunkiai susikalbėsite rusų bei anglų kalbomis.


ŽMONĖS


Serbai yra šilti, šeimyniški ir labai emocionalūs žmonės, kurie garsėja draugiškumu ir savo „karštu“ temperamentu. Taip pat, gyventoj ai svetingi žmonės, kurie svečius namuose pasitinka su pilnais stalais maisto bei gėrimų. Per triukšmingas serbiškas šventės, kurios trunka net keletą dienų, išryškėja tikrasis serbų temperamentas.


PIRKINIAI


Lauktuvėms ir kelionės prisiminimams puikiai tiks nepaprasto skonio raudonas vynas, serbų tradicinis kumpis, vietinių gaminamas sūris, tradicinė kepuraitė šajkača, džiovinti vaisiai meduje, mediniai gaminiai, opanak batai bei garsioji tradicinė paprikų tyrė.


TRANSPORTAS


Serbijoje gerai išvystyta viešojo transporto susisiekimo sistema. Todėl šalies pažinimui galite rinktis autobusą, tramvaju, troleibusą ar traukinį. Viena kelionė viešuoju transportu jums kainuos apie 75 dinarus (apie 65 euro centus). Kitus miestus nesunkiai galima pasiekti tarpmiestinio susisiekimo autobusais, taksi ar nuomotu automobiliu. Jeigu planuojate nuomotis automobilį, vertėtų žinoti, kad keliaujantiems Serbijoje, tenka mokėti greitkelių mokesčius, kurie mokami atskirose greitkelių atkarpose esančiuose mokėjimo punktuose. Kainos skiriasi, priklausomai nuo automobilio kategorijos bei atkarpos.


SVEIKATA


Dėl esamo tymų protrūkio šalyje, rekomenduojame keliaujantiems į Serbiją pasiskiepyti nuo tymų. Ilgalaikį atsparumą užtikrina tik dvi skiepų dozės. Nepamirškite pasirūpinti ir sveikatos draudimu.


MAISTAS


Serbų virtuvėje didžiąją dalį užima ant grotelių kepti žuvies ir mėsos patiekalai, kurie patiekiami su įvairiausiomis daržovėmis. Mėgstamiausi serbų patiekalai - tai veršienos kepsneliai, verdami aliejuje ir ankštiniai pipirai, įdaryti avies sūriu. Nuo jų galima net pirštus apsilaižyti. Pagrindinis desertas, tai kapotų riešutų pyragas, kitaip - Suva Pita od Oraha. Tradiciniai gėrimai - rakija (paplitusi ir naminukė), alus ir vynas.
Verta paragauti:
- Pita – šviežia duona, beje dažnai galima nusipirkti ir su visokiais įdarais (daržovių, mėsos, sūrio);
- Grašak – žirnienė;
- Burek – sluoksniuotos tešlos pyragas, gali būti su mėsos, sūrio, daržovių įdaru;
- Pleskavica – tradicinis Serbiskas hamburgeris, 150-200 gramų mėsos maltinis patiekiamas pitoje, su pasirinktu įdaru bei padažu. Kainuoja apie 1-2 eurus.
- Čevapčič – maltos mėsos piršteliai;
- Ajvar – daržovių (raudonųjų paprikų bei baklažanų) pagrindu gaminamas tepinys, tinka tiek prie mėsos, tiek ir prie sūrio;
- Pasulj – pupelių ir mėsos troškinys;
- Punjena paprika – įdarytos paprikos;
Deja, vegetarams Serbijos virtuvė gali nepatikti, nes vegetariškų patiekalų pasirinkimas nėra labai didelis.
Kainos vietiniuose restoranėliuose tikrai nesikandžioja, pietūs asmeniui iki 7 Eur.


MUZIKA


Muzika, Serbijoje, užkrečia ne vieną keliautoją savo čigoniškais ir rytietiškais ritmais, o patys serbai garsėja savo muzikalumu. Nenustebkite, jeigu sėdint restorane, prie Jūsų staliuko prieis orkestro grupė ir užgros skambią dainą, Serbijoje tai įprasta ir dažniausiai atsidėkojama smulkiais arbatpinigiais. Šalyje populiari folkloro muzika, repas, hiphopas, elektroninė ir hauso muzika.


APGYVENDINIMAS


Sostinėje Belgrade 3 žvaigždučių kambarys dviems asmenims kainuos apie 70-100 Eur, o mažesniuose miesteliuose - tik 30-50 Eur dviems asmenims.


ŠVENTĖS IR FESTIVALIAI


Serbija garsėja savo įspūdingais ir triukšmingais festivaliais. Liepos mėnesį čia vyksta “EXIT Noise” vasaros festivalis Novi Sad mieste. Tai didžiausias ne tik Serbijos, bet ir visos Pietryčių Europos muzikos festivalis, kuris pritraukia lankytojų iš visos Europos. Rugpjūčio mėnesį čia vyksta milžiniškas Belgrado Alaus festivalis, kuriame pristatomas ir degustuojamas įvairiausių rūšių alus, o jaukiai atmosferai palaikyti skamba garsi muzika, vyksta įvairūs nemokami renginiai, koncertai. Garsusis Guca muzikos festivalis čia vyksta rugpjūčio mėnesį, kurio metu pasirodymus rengia dūdų orkestrai. Kasmet Serbijoje vyksta daugybę muzikos festivalių, mugių bei konferencijų, todėl vasarą, čia veiklos ir muzikos netrūksta.


PATARIMAI


Serbijoje ribojamas išsivežtinis kai kurių produktų kiekis: mėsos ir pieno produktų faktiškai vežtis negalima, nebent labai nedidelį kiekį; cigarečių – 2 pakeliai arba 40 cigarečių asmeniui; alkoholio – 1 litras asmeniui.