Peru | Apie Peru

Peru – valstybė Pietų Amerikos vakarinėje dalyje. Ši sena regiono valstybė, buvusios garsiosios ikikolombinės Inkų imperijos, nutįsusios nuo Kolumbijos pietinių pakraščių iki Čilės centrinės dalies, centras. Peru yra pamėgtas turistų kraštas, viena iš labiausiai lankomų šio regiono valstybių, dėl savo istorinės praeities turtingumo esanti tikrų tikriausias neatrastas lobynas kiekvienam keliautojui. Tai paslaptingi prieš šimtus metų sukurti Naskos dykumos piešiniai, šiais laikais tapę daugybės neįmintų mįslių ir netikėčiausių teorijų šaltiniu. Gausybė senosios inkų civilizacijos miestų, tarp kurių paslaptingasis Maču Pikču, istorijos bėgyje likęs nenukariautu miestu, kuris vėliau savo statytojų buvo paslaptingai apleistas. Ispanijos imperijos paveldo objektai, tarp kurių kalnuose įsispraudęs buvęs Inkų imperijos centras Kuskas, ispanų imperijos metais apstatytas puikiais išsilaikiusiu senamiesčiu, papuoštu nuostabiomis bažnyčiomis. Peru tai ne tik istorijos paveldas, tai nuostabi gamta su šalies pietuose tyvuliuojančiu aukščiausiu pasaulyje laivuojamu ežeru Titikaka, Amazonijos platybėse galiojančiais miškais, kur nuo pasaulio atsiskyrusios gyvena indėnų gentys. Šiuolaikinė Peru kultūra yra spalvingas ispaniškosios ir indėniškosios tradicijos mišinys. Peru yra išlaikiusi pakankamai savitus regioninius skirtumus, išnykusius kitose Lotynų Amerikos šalyse. Andų aukštikalnėse išlikusios indėniškosios šalies tradicijos labai ryškiai atsispindi muzikoje, šokiuose bei šventėse. Tebevartojama senoji kečujų kalba, kadaise buvusi Inkų imperijos pagrindine kalba. Šalies rytuose afrikietišku koloritu praturtintos tradicijos, miestuose stipri ispaniškoji tradicija, buvusi pamatu šalies kultūros formavimuisi. Iki šiol šalyje religija vaidina didelę svarbą, miestuose populiarūs šventinės procesijos bei karnavalai, persmelkti senosios kultūros dvasios.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas: 1 285 216 km².Gyventojų skaičius: 32 166 473.Sostinė: Lima.Kalba: ispanų, kečujų, aimarų.Valiuta: solis.Religija: 81 % katalikybė.Telefonas: +51.Elektra: 220 voltų, A ir C tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Dėl šalies geografinės įvairovės, yra išskiriamos trys pagrindinės klimato zonos. Siauru ruožu ištįsęs pakrantės ruožas, arba Costa, išilgai šalies išsidėstę Andų kalnų masyvai, arba Sierra, šalies rytuose vešantys atogrąžų miškai, arba Selva. Pakrantėje klimatas dykuminis, su būdingu sausu oru bei labai retais krituliais. Šiame regione dažnas drėgnas rūkas. Dienos temperatūra retai kada nukrenta žemiau 14 °C bei pakyla aukščiau 30 °C. Kalnuose vyraujantis klimatas pakankamai įvairus, labai priklauso nuo aukščio ir jų išsidėstymo (rytuose vyrauja sausesnis, vakaruose daug drėgnesnis klimatas). Žemiau 2500 m aukštyje vyrauja 18° C–25° C dienos temperatūra, 2500–3500 m aukštyje vyrauja 15° C–25° C dienos temperatūra, 3500–4500 m aukštyje dienos maksimali temperatūra siekia 15° C. Naktį būdingi dideli temperatūrų pokyčiai, siekiantys 10° C–15° C skirtumą. Į vakarus nuo Andų esančioje Selvoje vyrauja šiltas ir drėgnas klimatas su vyraujančia 26° C temperatūra.

LANKYTINOS VIETOS

Peru turi garsųjų Maču Pikču, kuris yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Be jo dar yra ir Kusko miestas, senoji inkų sostinė. Lima – Peru sostinė ir vienas iš didžiausių Pietų Amerikos miestų. Titikakos ežeras – aukščiausiai virš jūros lygio esantis ežeras, kuriame vyksta laivyba bei didžiausias gėlavandenis Pietų Amerikos ežeras. Turistus prie ežero traukia devynios dirbtinės Uros salos, padarytos iš nendrių ryšulių. Nemažai šalies lankytojų patraukia Baltąja Kordiljera. Tai Andų kalnų grandinė, einanti per Ankašo regioną. Beveik visa Kordiljera įeina į Uaskarano nacionalinį parką. Arekipa – neoficialiai tituluojama gražiausiu Peru miestu. Miestas išsidėstęs ugnikalnio El Misti papėdėje. Arekipos senamiestis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašus. Jam būdingi kolonijinio laikotarpio pastatai, pastatyti iš medžiagos, vadinamos sillar (baltos spalvos vulkaninės uolienos). Būdinga ispaniško ir andalūzietiško stiliaus architektūra. Svarbiausi objektai: XVI a. Šv. Katalinos vienuolynas, XVII a. Goyeneche rūmai, barokinis Casa del Moral, katedra, eilė kolonijinių laikų bažnyčių ir kitų pastatų.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Peru virtuvėje gausu ne tik inkų palikimo, bet ir europiečių ir rytų azijiečių nacionalinių virtuvių bruožų. Peru garsėja čia augančių vaisių ir daržovių įvairove. Tradiciniai periečių patiekalai yra palyginti aštrūs, kadangi dažnai naudojami čili pipirai, česnakai. Peru virtuvės pagrindą sudaro sriubos ir desertai. Auginama daug rūšių bei porūšių daržovių (bulvių, pomidorų, kukurūzų) ir vaisių (citrinų). Daug valgoma žuvies ir jūros gėrybių. Maistui dažniausiai vartojama balta ir standi žuvies mėsa, krevetės be kiauto, moliuskai. Iš jų gaminamos salotos. Sevičė – citrinų arba žaliųjų citrinų sultyse su čili pipirais marinuota žuvis, causa – sluoksniuotas virtų trintų bulvių, tuno ir avokado patiekalas, vištienos troškinys su achi pipirais, anticuchos – ant iešmelių kepta marinuota mėsa, rocoto relleno – mėsa ir daržovėmis įdarytas pipiras. Chupe de camarones – tiršta iš krevečių, pieno, kiaušinių ir pipirų ruošiama sriuba. Galima paragauti ir patiekalų su jūros kiaulytės ir alpakos mėsa. Pisco – nacionalinis Peru stiprusis alkoholinis gėrimas, gaminamas iš vynuogių sulčių. Mėtinė matė labai populiari tarp vietinių.

MUITINĖ

ES piliečiams, keliaujantiems į Peru trumpesniam nei 90 dienų laikotarpiui, vizos nereikia.

SVEIKATA

Rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, geltonosios karštligės, vidurių šiltinės, hepatito A ir B, revakcinuotis nuo stabligės ir difterijos.

TRANSPORTAS

Autobusai yra pigūs ir pakankamai patogūs, važiuojant ilgus atstumus. Tolimoms kelionėms reikia su savimi turėti pasą, nes keliuose, yra policijos postų, kur reikia jį parodyti. Traukinys yra pigiausias keliavimo po šalį būdas, bet dažnai būna perpildytas ir važiuoja ne pagal tvarkaraštį. Pagrindinis transportas Selvos regione yra kanojos ir valtys. Miestuose važinėja taksi ir rikšos.

SUVENYRAI

Alpakos vilnos drabužiai, tradicinio rašto audiniai, chullo kepurėlės, piešiniai, muzikos instrumentai, pisco (alkoholinis gėrimas), rožinė druska, draugystės apyrankės, Andų lėlytės, alpakų lėlytės.

ARBATPINIGIAI

8-10 % nuo bendros sumos.