Norvegija | Apie Norvegiją


Oficialiai vadinama Norvegijos karalyste  – Šiaurės šalis vakarinėje Skandinavijos pusiasalio dalyje. Valstybei priklauso arba ji administruoja Svalbardą, Lokių salą, Jan Majeną, Buvę, Petro I salą ir Karalienės Modos Žemę. Europinė šalies dalis ribojasi su Švedija, Suomija bei Rusija taip pat turi jūrinę sieną su Danija ir Jungtine Karalyste. Šalies krantus skalauja Barenso, Šiaurės, Norvegų jūros. Ilgoje Atlanto vandenyno pakrantėje išsidėstę žymieji fiordai.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas - 385 186 km²

Gyventojų skaičius - 5 328 212 gyventojai (2018 m.)

Sostinė – Oslas, 658 390 gyventojų (2016 m.)

Religija - 77proc. evangelikų - liuteronų

Kalba – norvegų (Bokmål ir Nynorsk dialektai)

Elektros srovė - visoje šalyje 220 voltų. Elektros kištukai ir rozetės europietiško tipo.

Pinigai - Norvegijos krona.

VIZA

Lietuvos piliečiams vykstant į šią šalį viza nereikalinga.

SEIFAI

Savo asmeninius daiktus, pinigus ir brangenybes patariama saugoti viešbučio seifuose, kurie būna kambariuose arba viešbučio registratūroje. Kitais atvejais už prarastus daiktus ir jų saugumą viešbutis neatsako.

ARBATPINIGIAI

Skandinavijos šalyse arbatpinigių nepriimta duoti, nes aptarnavimo mokestis (7-10 proc.) įtrauktas į sąskaitą. Taksi, grožio salonuose mokama taip pat tik pagal sąskaitą. Išimtis - nešikai: jiems duodamas euras ar du. Jeigu jums patiko viešbučio aptarnavimas, galite palikti arbatpinigių kambarinėms ir portjė: matomoje vietoje būna padėta dėžutė su lentele "1 eu". Daugiau nereikia.

SVEIKATA 

Prieš kelione pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Sveikatos draudimo užsienyje polisus galima įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse. Skiepai nereikalingi.

KLIMATAS

Skandinavijos kalnai dalija šalies klimatą į vakarinėse pakrantėse dominuojantį jūrinį ir rytuose dominuojantį kontinentinį klimatą. Norvegijos vakarų pakrantė, neskaitant savo padėties šiaurėje, pasižymi švelniu ir drėgnu klimatu. Tai lemia Šiaurės Atlanto srovė, kuri neša šilumą iš pietų. Dėl to pakrantės dažniausiai ištisus metus nėra padengtos ledu. Susikondensavęs jūros vanduo (krituliai) iškrenta vakarinėje kalnyno pusėje. Dėl to Bergenas yra vienas Europos miestų, kuriame iškrenta daugiausiai kritulių.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Vaišės Norvegijoje labai kuklios: pasiūlomas vienas pagrindinis patiekalas ir desertas, gaminamas iš ryžių ir išplakamas grietinėle su cukrumi. Iš mėsiškų valgių labiausiai vertinami mėsos pyragai – riešuto dydžio maltos jautienos kukuliai, valgomi su virtomis bulvėmis, troškintais žirneliais arba kopūstais, bruknėmis ir tirštu grietinės padažu, taip pat ėriena su troškintais kopūstais. Nuo seno gaminami senolių patiekalai – fermentuota žuvis, rauginto pieno sūris, ėrienos šonkauliukai. Vakarų Norvegijoje valgių valgis – dideliais gabalais sūrios ir riebios avienos troškinys su stambiai pjaustytais kopūstais bei morkomis, perlinėmis kruopomis. Per Kalėdas vaišinamasi rūkytais avies šonkauliukais su bulvėmis ir griežčiais (į ropę panaši daržovė).

KAINOS

Norvegija yra viena brangiausių Europos ir viso pasaulio šalių. Būsto, maisto ir transporto kainos čia vienos aukščiausių.

KĄ APLANKYTI

Lofoteno salos – viena gražiausių vietų šalyje, pačių norvegų pasirenkama kaip atostogų vieta. Kadangi salos yra už poliarinio rato, vasarą čia saulė nenusileidžia už horizonto 24 val. per parą, o žiemą Lofotene - bene geriausia vieta stebėti Šiaurės pašvaistę.

Prekestulenas arba dar vadinamas “trolio liežuviu” yra vienas populiariausių Norvegijos paminklų, nuo jo atsiveria vaizdinga panorama į fjordą, Kjerago masyvą ir aplinkinius kalnus.

Flamo geležinkelio linija – tai apie 20 km. besitęsianti vaizdinga geležinkelio linija prasidedanti kurortiniame Flamo miestelyje šalia Sognės fjordo.

63 kelias - šis kelias įspūdingais vingiais užkelia į Stigrora kalno viršų ir toliau veda link Geirangerio miestelio, įsikūrusio bene įspūdingiausio Norvegijos Geirangerio fjordo pakrašty.

Kverneso medinė bažnyčia (stavkirke) - ji buvo pastatyta 14 amžiuje, o taip pat čia įsikūręs Kverneso kaimo muziejus, kuriame eksponuojami senoviniai norvegų būstai.

Andoja miestas - rekomenduojama nuvykti į ten įsikūrusią raketų bazę, kurioje siūlomos pramogos ir ekskursijos nustebins ne tik vaikus, bet ir visko mačiusius suaugusiuosius!

SUVENYRAI

Laimingieji troliai. Manoma, kad troliai buvo pirmieji Norvegijos gyventojai, gilioje senovėje gyvenę kalnuose, kai visa žemė dar buvo padengta ledu. Tikima, kad mažos suvenyrinės trolių statulėlės atneša laimę, be to, jų yra pagaminta tiek daug ir pačių įvairiausių, kad būtinai surasite sau patinkančią.

Taip pat norvegiški peiliai. šokoladas, megzti drabužiai yra populiariausi suvenyrai iš šios šalies.