Mozambikas | Apie Mozambiką

Mozambiko Respublika – valstybė pietryčių Afrikoje, kurios 2 500 km besitęsiančią rytinę pakrantę skalauja šiltos Indijos vandenyno bangos. Tai viena iš seniausių šalių pasaulyje, jau prieš daugiau kaip 2 mln. metų čia gyveno žmonės. 1498 m. Vasco da Gama buvo pirmasis europietis, pasiekęs šios šalies krantus. Užplūdus aukso ieškotojams ir vergų pirkliams valstybė tapo Portugalijos kolonija, o savo nepriklausomybę atgavo tik 1975 m. Dabar Mozambikas vilioja įspūdingomis žydrosiomis lagūnomis, idiliškomis mažomis salytėmis smėlėtais paplūdimiais, užburiančiais povandeniniais rifais, laukinę dvasią išlaikiusia gamta. Įspūdingi kraštovaizdžiai, šurmuliuojančios gatvės, spalvingi turgūs, krovinius ant galvų gabenančios juodaodės moterys, krykštaujantys vaikai, istoriją menantys pastatai, vietinės virtuvės patiekalai praturtins atostogas naujais įspūdžiais.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas – 801 590 km²

Sostinė – Maputu (1,19 mln. gyventojų)

Gyventojų skaičius – 29,5 mln. gyventojų

Religija – krikščionys (ypač katalikai) 56,1 %, musulmonai – 17,9 %, vietinių tikybų išpažinėjai – 7,3 %, ateistai 18,7 %.

Kalba – portugalų, bantų. Vietiniai žmonės supranta anglų kalbą ir su jais galima susikalbėti.

Elektros srovė – 220 Voltų.

Pinigai – Mozambikometikaliai (MZN).

Telefono kodas: +258

KLIMATAS

Šiaurės Mozambike vyrauja subekvatorinis klimatas, kurį lemia musoniniai vėjai. Link šalies pietų klimatas pereina į tropinį, kurį lemia pasatai. Sausasis periodas šalyje prasideda gegužės mėn. ir trunka iki spalio mėn. Lietingasis sezonas nuo lapkričio mėn. iki balandžio mėn. Diena Mozambike trunka 8-7 val., vidutinė vandens temperatūra nuo 24 oC rugpjūčio mėn. iki 28 oC vasario mėn.

PINIGAI

Mozambiko valiuta – Mozambiko metikalis (MZN), kurį sudaro 100 sentavų. Importuoti arba eksportuoti vietinę valiutą draudžia įstatymas.

KAINOS

Paprastoje kavinėje galima pavalgyti už 7,90 Eur (540 MZN), vidutinio lygio restorane dviems žmonėms trijų patiekalų kaina 31 Eur (2 100 MZN), jei valgysite greito maisto restorane, tai standartinis McDonalds nedidelis kompleksas kainuos 4,40 Eur (300 MZN), Cappuccino kavos (normalaus dydžio) atsigersite už 1,32 Eur, o 0,33 l vandens buteliukas kainuos 0,59 Eur (41 MZN).

Automobilio su oro kondicionieriumi nuomos kaina svyruoja nuo 28-88 Eur už parą priklausomai nuo automobilio klasės. 1 litras kuro kainuoja 0,91 Eur (63 MZN). Viešojo transporto bilieto į vieną pusę kaina 0,15 Eur (10 MZN), nuolatinis 1 mėn. bilietas 8,70 Eur (600 MZN). Įprastas taksi įsėdimo mokestis 2,90 Eur (200 MZN), 1 km kaina 2,20 Eur (150 MZN), laukimas 1 val. 7,30 Eur (500 MZN).

Arbatpinigiai. Restoranuose už patarnavimus Mozambike paprastai paliekama 10% nuo sumos ir apie 1 USD už lagamino nešimą viešbučio patarnautojui. Kambarinei viešbučiuose paliekamas 1-2 USD per dieną. Gidams 4-5 USD vienam asmeniui per dieną. Patariama arbatpinigius palikti tik tuo atveju, jei esate patenkinti gauta paslauga.

VIRTUVĖ/MAISTAS

Mozambiko virtuvė yra viena garsiausių Afrikoje! Nors šimtmečius trukusi kolonizacija, kurią vykdė portugalai, turėjo įtakos naudojamiems prieskoniams, plati šalies pakrantė ir žvejyba lėmė gausybę šviežių jūros gėrybių patiekaluose.

Vienas iš labiausiai žinomų patiekalų – ant grilio keptos krevetės ar viščiukas (frango á zambeziana) su aštriuoju piri-piri čili pipirų padažu, patiekiamu su ryžiais ar saldžiomis bulvytėmis. Vienas iš nedaugelio, neturinčių portugalų įtakos, patiekalų yra klasikinis jūros gėrybių troškinys su matata padažu, gaminamu iš žalumynų kartu su žemės riešutais arba smulkintu kokosu ar kokoso pienu.

Vietiniai gyventojai iš kukurūzų ar kukurūzų miltų gamina tirštą košę ncimaand, iš kasavos gumbavaisių – massa. Šalia jų gali būti patiekiamos krevetės, žuvis, mėsa arba daržovės. Ryžiai dažniausiai patiekiami su pupelių padažu. Jaučiama Indijos įtaka gaminant gausią įvairovę ryžių plovo (pilau) patiekalų, kurie verdami kartu su smulkintomis daržovėmis ar mėsa, paskaninant kario prieskoniu.

Mozambike gaminamas alus iš kukurūzų, verdama labai skani kava. Šioje šalyje gausu mango, papaja ir citrusinių vaisių.

KĄ PAMATYTI

Bazaruto archipelagas. Viena gražiausių vietų Afrikoje – jūros nacionalinis parkas „Bazaruto archipelagas“ (1400 m2) nuo žemyno nutolęs 10 km ir yra saugomas kaip pasaulinio lygio rezervatas. Jį sudaro 5 Bazaruto archipelago salos smėlėtomis pakrantėmis, apaugusios palmių giraitėmis, apsuptos žydro, skaidraus Indijos vandenyno, kupino įvairiaspalvių tropinių žuvyčių ir žavintis nuo senų laikų išlikusiais koraliniais rifais. Čia organizuojamas nardymas bei snorkeliavimas, kurio metu galima grožėtis natūralios gamtos povandeniniu pasauliu, kur plaukioja delfinai, apie 2000 rūšių tropinių žuvų, vėžliai, ir net pamatyti nuskendusių laivų liekanas. Geriausias nardymo sezonas nuo balandžio iki gruodžio mėnesio. Taip pat archipelagas traukia ir žvejybos mėgėjus. Salose apstu įvairiausių (164 rūšys) egzotinių paukščių, įskaitant jūrinius erelius, flamingus. Ji turtinga tiek augalais, tiek gyvūnija, gražiais kraštovaizdžiais. Gėlo vandens ežeruose gyvena Nilo krokodilai, gamtoje galima pamatyti įvairiausių rūšių gyvūnų, nuostabias kelis kartus per dieną spalvą keičiančias smėlio kopas.

Quirimbas archipelagas. Mozambiko šiaurinėje pakrantėje pasislėpęs tarsi piratų lobis Quirimbo salynas, kurį sudaro 32 koralinės salos, slepia daug paslapčių, nuo nuostabių koralinių rifų iki senovinių baobabų. Šiam archipelagui taip pat priklauso ir mistiška, senovę menanti Ibo sala. Quirimbas nacionalinis parkas (7500 m2) gausus paukščių įvairove, turtingas jūrų augalija ir gyvūnija, įspūdingas savo paplūdimiais bei puikiai į kraštovaizdį įsiliejančiais ekologiškais prabangiais kurortais.

Maputu specialusis rezervatas (Dramblių rezervatas). Šiame vaizdingame rezervate ( 1000 m2) su plačiomis lagūnomis galima pamatyti laisvai vaikščiojančius dramblius, hipopotamus, antilopes, žirafas, zebrus ir kitus smulkius bei didžiuosius gyvūnus.

MIESTAI IR KURORTAI

Sostinė Maputu išaugo iš 1781 m. portugalų įkurto forto. Anksčiau visus žavėjęs miestas nuniokotas beveik 20 metų užsitęsusio karo. Nors senoviškų pastatų beveik nebeliko, keliautojus traukia gyva miesto atmosfera, draugiški žmonės. Tarpe lankytinų vietų verta nuvykti į Meno istorijos muziejų, kuriame eksponuojami šiuolaikinių Mozambiko menininkų paveikslai ir skulptūros, naujai atstatytą geležinkelio stotį, kurios kupolą projektavo Aleksandro Gustavo Eifelio partneris. Stoties pastatas labiau panašus į rūmus su milžinišku vario kupolu, papuoštu poliruotomis medinėmis ir marmurinėmis dekoracijomis, taip pat žavintis kaltinėmis grotelėmis, verandomis ir kolonomis. Įdomus egzotiškos augalijos įvairove Tunduru botanikos sodas. Nacionaliniame dailės muziejuje eksponuojamos turtingiausios šiuolaikinių Mozambiko menininkų kolekcijos. Galite apsilankyti įspūdingos kolonijinės architektūros Nacionaliniame istorijos muziejuje, kur pamatysite drambliuko vaisiaus augimo ekspoziciją ir nedidelę etnografijos kolekciją. Nacionaliniame pinigų muziejuje („Geltonasis namas“) eksponuojami vietinės valiutos istorija nuo ankstyvųjų žetonų iki šiuolaikinių pinigų. Vienas patraukliausių Maputu statinių yra Nossa Senhora da Conceição katedra (1944 m.), pasižyminti paprastomis, bet įspūdingomis linijomis, galėsite įsigyti šviežių daržovių, vaisių, prieskonių, jūros gėrybių, tradicinių pintų vietinių amatininkų dirbinių.

Apdovanota plačiais smėlio paplūdimiais skalaujamais turkio spalvos vandenyno, šiaurinėje šalies dalyje esanti Pemba yra turizmo industrijos kurortas. Pembos paplūdimys yra vienas didžiausių (2,5 km) ir gražiausių Afrikoje. Miestas taip pat gali didžiuotis savo senamiesčiu ir gyva gatvių atmosfera. Daugelis turistų čia atvyksta dėl nuostabių paplūdimių (ypač Wimbi, kuris nuo miesto nutolęs 5 km) ir arti kranto išsidėsčiusių koralinių rifų, iki kurių galima tiesiog nuplaukti pačiam. Dėl greitai augančios turizmo pramonės, kuriasi barai, restoranai, vandens pramogų centrai, su gerai įrengtomis nardymo, snorkeliavimo, žvejybos, banglenčių ir kitomis vietomis.

Nedidelė Il sala nuo žemyno nutolusi 3 km ir su juo sujungta tiltu, buvo Rytų Afrikos kolonijinė Portugalijos sostinė. Dabar ji garsi daugybe mečečių bei hinduizmo šventyklų. Daugelis istorinių vietų išsidėstę salos šiaurėje ir yra saugomos UNESCO. Svarbiausias lankytinas objektas – XVIII a. Rūmai ir San Paulo laikrodinė – tai buvusi šalies gubernatoriaus rezidencija. Dabar tai muziejus, kuriame eksponuojami reti baldai ir papuošalai iš Portugalijos, Arabijos, Indijos, Kinijos. Šalimais yra Šventojo meno muziejus su religinėmis dekoracijomis, tapyba ir skulptūromis. Šiaurinėje salos dalyje – San-Sebastian viduramžių fortas ir turbūt pati seniausia pietų pusrutulio laikrodinė.

Tofo miestelis įsikūręs prie vandenyno pietryčių Mozambike, esantis už 22 km nuo Inhambane miesto. Buvęs nedidelis žvejų kaimelis tapo turistų traukos centru. Jis vilioja plačia Indijos vandenyno paplūdimio krantine, koraliniais rifais ir povandeniniu pasauliu. Kartu su manta-rajomis, jūros vėžliais, Tofo yra viena geriausių vietų nardymui, kur galima pamatyti ir zooplanktonu mintančias pačias didžiausias pasaulyje žuvis – bangininius ryklius! Čia organizuojamos snorkeliavimo ekskursijos paplaukioti su bangininiais rykliais ir nardymas, kurios metu galima išvysti manta-rajas (neriama į 20 metrų gylį). Tiems, kurie nori pamatyti koralinius rifus snorkialinant, ši vieta nėra tinkama, kadangi jie yra pernelyg gili. Taip pat Tofo vilioja ir banglentininkus. Už 10 min. kelio nuo Tofo yra taip vadinama Tofinho gyvenvietė, kur galima pasigrožėti įspūdingais kraštovaizdžiais.

Ibo sala yra viena iš Quirimba salų šiaurinėje Mozambiko dalyje, priklausanti Quirimba nacionaliniam parkui. Ji nuo žemyno pasiekiama arabų kultūros įtakotomis medinėmis valtelėmis su burėmis. Ši sala žavi ne tik tropinėmis mangrovėmis, palmėmis, žmogaus veiklos nepaliestais koralais bei lagūnomis su tropinėmis žuvimis, bet ir įdomi istoriniais pastatais, ne veltui ji yra laikoma UNESCO paveldo objektu. Čia yra viena iš dviejų seniausių gyvenviečių (pirmoji – Mozambiko saloje). Arabų pirkliai užmezgė ryšius su vietiniais gyventojais jau VII a., miestas augo kaip musulmonų prekybos uostas, buvo pastatytas fortas. 1502 m. čia apsilankė Vaskas-de-Gama, o nuo 1761 m. sala buvo naudojama kaip prekybos vergais ir dramblio kaulų bazė. Šis vaiduokliškas kolonijinių laikų miestas ypatingai gražiai atrodo naktį nušviestas mėnulio arba rytais, kai švintant saulei tolumoje boluoja bures išskleidę senovę menančios medinės valtelės. Nors gražių paplūdimių saloje nėra, galima leistis į ekskursiją ir aplankyti netoliese esančią smėlio salelę apsuptą Indijos vandenyno. Ibo saloje yra keletas gerų restoranų, kur galima paskanauti kokosinių ryžių, žuvies, kalmarų ir vietinių patiekalų su piri-piri padažu. Šioje saloje taip pat galima įsigyti vietinių meistrų iškaltų unikalių sidabro papuošalų. 2019 m. balandžio mėn. sala buvo užklupta ciklono, apgriauta daug pastatų.

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstant į Mozambiką reikalinga viza. Ją reikėtų pasigaminti prieš vykstant į šalį. Informaciją apie vizų išdavimą – Mozambiko ambasados Berlyne tinklapyje (http://www.embassy-of-mozambique.de/index.php/2015-10-08-06-52-19/visas).

TRANSPORTAS

Mozambike eismas vyksta kairiąja kelio puse. Jei planuojate nuomotis automobilį, ypatingai keliavimui kaimo vietovėmis, rekomenduojama, kad automobilis būtų varomas 4 ratais dėl labai prastos kelių būklės. Kai kurie keliai po truputį yra taisomi, tačiau dauguma yra duobėti. Mozambiko pakrantėje bei upių (ypač Zambezi) užimamose teritorijose dažnai pasitaiko stiprių ciklonų ir dėl to kylančių potvynių. Lietaus sezono metu (lapkritis-balandis) užtvindytose teritorijose daugelis kelių tampa nepravažiuojami. Naktį reikėtų saugotis važiuojančių automobilių su neįjungtais žibintais bei gyvūnų bandų ant kelio. Mokamuose keliuose būtina turėti grynųjų pinigų kelio mokesčiams sumokėti. Degalinių ir bankomatų tinklas, ypač Mozambiko provincijoje, nėra išplitęs. Keliaujant automobiliu patariama užsirakinti automobilio dureles. Važiuodami įsitikinkite, kad turite visus reikalingus vairavimui dokumentus, kadangi galite būti sustabdyti policijos (privaloma turėti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą), kurie gali būti nusiteikę bausti net už mažiausius pažeidimus.

Chapa – mikroautobusas, pagrindinė vietinio transporto priemonė, kuria važinėjama mieste arba tarpmiestiniais maršrutais. Chapą galima sustabdyti bet kurioje vietoje, kaina miesto teritorijoje visiems keleiviams yra ta pati. Pačios patogiausios mikroautobuso vietos yra priekyje, tačiau už jas gali būti imamas didesnis mokestis. Šių transporto priemonių vairuotojai dažnai važiuoja chaotiškai, nėra labai atsargūs. Tolimesnėms kelionėms kainos yra šiek tiek didesnės, tačiau jos mažesnės, nei kelionių kainos autobusu. Vykstant į ilgesnius reisus, kaip ir autobusai, chapos išvažiuoja anksti ryte, tačiau prieš tai mieste surenka keleivius.

Kelionės autobusais yra nebrangios, bet gali būti nepatogios dėl prastų kelių ar transporto priemonės gedimų. Taip net trumpa kelionė gali užtrukti ilgą laiką. Važiavimas tolimojo transporto priemonėmis nuo šalies šiaurės iki pietų gali trukti net savaitę. Tolimiems atstumams įveikti taip pat važiuojama sunkvežimiais (Camião).

Didesniuose miestuose teikiamos taksi paslaugos, jas gali užsakyti viešbučio darbuotojai arba rezervuoti oro uostuose. Ne visi taksi naudoja skaitliukus, tokiais atvejais prieš važiuodami visada sutarkite paslaugos kainą, o pinigus sumokėkite jau atvykę.

Mozambike veikia vandens transportas. Juo galima keltis į turistų mėgiamas salas (pvz. Inhaca, Bazaruto, Portugalų).

Traukinių paslaugos Mozambike yra ribotos, geležinkeliai daugiausia veda į kaimynines šalis.

EKSKURSIJOS

Mozambike galima užsisakyti įvairių ekskursijų pagal poreikį – nuo miesto, parkų ar salų apžvalginių iki paplūdimių ar vandens pramogų.

Pavyzdžiui, Maputu specialusis rezervatas: ekskursija apima laukinės gamtos safarį ir poilsį vaizdingame paplūdimyje su smėlio kopomis. Tai programa, kurios metu iš Maputu patogiais keturių varomųjų ratų keleiviniais Safari automobiliais vykstama iki rezervato (50 min.). Atvykus, trumpa kavos pertraukėlė. Tuomet leidžiamasi į smagų pasivažinėjimą po nuostabios gamtos ir gyvūnijos parką: lėtai važiuodami link Ponta Milibangalala turistai gali fotografuoti gražius kraštovaizdžius, dramblių kaimenes, žirafas, antilopes, zebrus ir kitus sutinkamus gyvūnus. Pravažiuojant pro vaizdingas rezervato apylinkes, palei keletą ežerų keleviai pamatys daugybę paukščių, hipopotamų, grožėsis gamtos įvairove. Vėliau laukia pietūs Ponta Milibangalala ir natūralios gamtos paplūdimys – kur galima pamatyti įvairiausių žuvų, vėžlių bei banginių (sutinkamus tik sezono metu). Ekskursijos dalyviai galės pailsėti ir pasimėgauti vandens pramogomis. Grįžtant atgal laukia dar daugiau įspūdžių – turistai pamatys dryžuotuosius gnu, imalas ir kitus gyvūnus. Ekskursijos trukmė: 4 val.

REIKALINGI DOKUMENTAI

Vykstant į Mozambiką reikalingas Lietuvos Respublikos popierinis pasas, kuris galiotų 6 mėn. po paskutinės kelionės dienos Mozambike. Taip pat vykstant į Mozambiką reikalinga viza, kuria pasirūpinti reikėtų prieš išvykstant. Mozambike būtina visuomet su savimi turėti pasą ir kelionės dokumentus arba jų kopijas. Pasitaiko atvejų, jog policija gatvėje stabdo atsitiktinius asmenis ir sulaiko tuos, kurie su savimi neturi asmens tapatybės dokumentų.

SUVENYRAI

Iš Mozambiko lauktuvių galite atvežti anakardžio riešutus, vietinių amatininkų pagamintus tradicinius dirbinius – raižinius, ryškiaspalves kaukes, genties papuošalus, dailiai atspaustus tekstilės gaminius, iš nendrių austus krepšius, skrybėles, kilimėlius, taip pat keramiką ar dekoratyvinius namų dirbinius. Originali dovana būtų papuošalai, kuriuos tradiciniai kalviai gamina iš išlydytų senų portugalų monetų (nikelis ir alavas). Nuostabius kraštovaizdžius primintų ryškiaspalviai romantizuoti vietinių peizažų paveikslai.

MUITINĖ

Keliautojai į kelionę gali vežtis: 250 g tabako, 1 l spiritinių gėrimų ir 2,25 l vyno, 50 ml kvepalų.

SAUGUMAS

Venkite atokių, apleistų vietų mieste, ypač sutemus. Dokumentus ir pinigus geriau palikite viešbučio seife. Piniginę, kredito korteles laikykite sunkiai vagims pasiekiamoje vietoje, arčiau savęs. Nepalikite vertingų daiktų matomoje vietoje automobiliuose. Venkite imti keleivius, važiuojančius autostopu ir įsitikinkite, kad jūsų automobilio durelės užrakintos. Neperduokite savo mašinos raktelių per nepažįstamus asmenis.

SVEIKATA

Nėra privalomų skiepų keliautojams.

Geltonojo drugio sertifikato reikalaujama iš vyresnių kaip 9 mėn. amžiaus keliautojų, atvykstančių iš geltonojo drugio infekuotų teritorijų bei keliautojų vykusiu tranzitu (daugiau kaip 12 valandų oro uoste) per infekuotą teritoriją.

Maliarija vyrauja ištisus metus visoje šalies teritorijoje. Labai rekomenduojama pasiimti vaistų nuo maliarijos, naudoti repelentus nuo uodų.

Rekomenduojami skiepai dėl kitų galimų infekcijų: hepatitas A, hepatitas B, vidurių šiltinė, meningokokinė infekcija, suaugusiems difterijos, stabligės revakcinacija. Po 2019 m. kovo mėn. praūžusio ciklono, plinta cholera ir vidurių šiltinė. Vykstantiems į šį regioną (ypač Beirą) rekomenduojama būti pasiskiepijusiems nuo choleros ir vidurių šiltinės. Cholera plinta per užterštą geriamąjį vandenį ir maistą. Taip pat galite pasiskiepyti nuo pasiutligės, kurią gali nešioti gyvūnai.

Kadangi pakankamas imunitetas pasiskiepijus susidaro po tam tikro laiko, į gydymo įstaigą reikėtų kreiptis ne vėliau kaip likus 4-6 savaitėms iki kelionės pradžios. Visi skiepai turi būti pažymėti tarptautiniame skiepų pase, kuris išduodamas pasiskiepijus.

Turistams rekomenduojama pirkti ir naudoti vandenį iš buteliukų. Vengti gerti vandenį iš krano.

Medicininės priemonės: prieš vykdami į šalį pasirūpinkite pilnu sveikatos draudimu. Ligoninių paslaugos Mozambike yra gana prastos, dažnai jų nėra kaimo vietovėse ar atokesniuose šalies regionuose.