Mauricijus | Apie Mauricijaus salą

Mauricijus yra pietinėje Afrikos dalyje, 850 km į rytus nuo Madagaskaro. Ši valstybė – salynas Indijos vandenyne. Ją sudaro ne tik didžiausia Mauricijaus sala, bet ir kitos mažesnės salos: Saint Brandon, Rodrigues, Agalega ir kitos salos. Šalies kraštovaizdis: periferijoje – lyguma, o palei centrinę plynaukštę - netolygiai išsidėstę kalnai. Aukščiausias salos taškas – Mont Piton kalnas (828 m virš jūros lygio).

Mauricijus – skaidraus lyg krištolas vandens, žėrinčio aukso spalvos paplūdimių, koralų rifais apipintų krantų ir nepamirštamų įspūdžių vieta. Apie šią šalį ne be reikalo yra sakoma: „Dievas iš pradžių sukūrė Mauricijų, ir tik po to Rojų“. Mauricijus – tai tarsi magiškas perlas Indijos vandenyne. Tokia mažytė sala, o turi tokią didelę istoriją. Tai – dar XVI amžiuje arabų atrasta, vėliau portugalų, olandų, prancūzų ir anglų kolonizuota ir galiausiai 1968 m. išsikovojusi nepriklausomybę šalis. Šiandien šis fantastiškas kraštas traukia turistus iš visų pasaulio kampelių. Pasakiško grožio Mauricijaus paplūdimiai yra tikra atgaiva iš viso pasaulio atvykstantiems vandens pramogų gerbėjams. Čia galima slidinėti ant vandens, plaukioti su burlentėmis, nardyti ir plaukioti su akvalangu ar nardymo įranga ir žvejoti. Nieko nestebina, kad dauguma atvykusių turistų dienų dienas lepinasi saule, naudojasi vandens pramogomis ir daugiau nieko nedaro. Didžiausios atrakcijos būna paplūdimiuose sekmadieniais bei švenčių dienomis. Tuo metu ten vyksta daugybė kultūrinių renginių, tokių kaip afrikietiškos kilmės Sega šokiai, ypatingai populiarūs tarp vietinių salos gyventojų.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 2040 kv. km (iš jų sausumos - 2030 kv. km, o vandens – 10 kv. km).

Sostinė - Port Luisas, didžiausias Mauricijaus miestas ir pagrindinis salos uostas, 147 tūkst. gyventojų.

Gyventojų skaičius - 1 281 353 gyventojai (2017 m.)

Valstybinė kalba -  prancūzų ir anglų (tačiau daugiausia kalbama kreolų (80,5%), bhojpuri (12,1%) kalbomis).

Religija -  hinduistai (48%), Romos katalikai (23,6%), musulmonai (16,6%), kiti krikščionys (8,6%), kiti (2,8%), neišpažįstantys jokios religijos (0,4%).

Pinigai – valstybinė valiuta Mauricijaus rupija.

Politinė sistema – parlamentinė prezidentinė respublika. Valstybės vadovas – prezidentas (renkamas 5 metams). Vyriausybės galva – premjeras (paskiriamas prezidento). Administraciniu aspektu šalis suskirstyta į 9 rajonus.

VIZA

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuviai šalyje be vizų gali būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.

KLIMATAS Mauricijuje klimatas tropinis, kuriam įtakos turi iš pietryčių pučiantis pasatas. Žiemos sezonas prasideda gegužę ir tęsiasi iki lapkričio. Būdingos šiltos ir sausos žiemos. Nuo lapkričio iki gegužės – vasaros sezonas. Vyrauja karšti ir drėgni orai. Svarbu nepamiršti, kad Mauricijuje būdingas mikroklimatas: vienoje vietovėje gali smarkiai lyti, tačiau tuo pat metu vos už poros kilometrų danguje šviečia saulė ir nematyti nė vieno debesies. Taigi, jeigu pabudę ryte išvysite apsiniaukusį dangų, nenusiminkite: nusiprauskite po dušu, papusryčiaukite ir išėję į lauką pamatysite giedrą dangų.

VIRTUVĖ

Šioje saloje gyvenantys žmonės yra kilę iš daugybės pasaulio šalių, būtent šis reiškinys ir atsispindi tradicinėje Mauricijaus virtuvėje. Tikras fenomenas, kad nekeldamas kojos iš Mauricijaus tu apkeliauji beveik visų pasaulio kampelių virtuves. Mauricijaus gyventojai nebijo eksperimentuoti su maistu ir valgo kreolų, kinų, indų ar musulmonų virtuvių patiekalus.  Patiekaluose gausiai naudojamas šafranas, cinamonas, kardamonas, bazilikai ir čiobreliai. Būtina paragauti jų tradicinės lęšių sriubos. Daug skanių užkandžių, rekomenduojamų paragauti, yra pardavinėjama tiesiog gatvėse:

  • Įžymioji „gateaux piments“ – tai čili pipirų pyragaitis. Jis kilęs iš pietų Indijos regiono ir yra gaminamas iš lęšių ar bulvių masės, pridedant čili pipirų.
  • Egzotiškas patiekalas - „pain vindaye d'ourite“. Tai – duona su aštuonkoju.
  • Kepti baklažanai
  • „Samosas“ – sluoksniuotos tešlos pyragėliai, patiekiami su mėsa ar daržovėmis.
  • „Rougaille“ – pomidorų ir svogūnų pagrindu sukurtas mėsos ar jūros gėrybių patiekalas, primenantis prancūziškąjį ragu, ypatingai mėgstamas ir beveik kasdien valgomas vietinių gyventojų.
  • „Dholl puri“ – indiškos kilmės patiekalas, duona įdaryta su aštriu turiniu. Mauricijus gamina įvairių rūšių romą. Jis šalyje yra labai pigus ir nepaprastai skanus, ypač geriant jį sumaišytą su kola ir ledu arba su kokoso pienu bei žaliosios citrinos skiltele. Ne pro šalį būtų paragauti ir vietinės gamybos alaus, kuris vertinamas ne tik pačioje šalyje, bet ir už jos ribų.

KAINOS

Iš esmės išlaidų kiekis priklauso nuo poreikių. Jeigu apsistojama nakvynės namuose, tai viena naktis gali kainuoti vos 7 dolerius, tačiau jeigu pasirenkamas prabangus viešbutis – už nakvynę gali tekti suploti ne vieną šimtinę JAV dolerių.

ARBATPINIGIAI Atlyginimai Mauricijuje nėra labai dideli, taigi arbatpinigiai labai vertinami. Tačiau tai nėra būtinybė. Kiekvienas Mauricijaus gyventojas žino, jog arbatpinigiai turi būti užsidirbami, o ne paprastai gaunami. Todėl jie natūraliai stengiasi, kad Jūsų viešnagė Mauricijuje paliktų gerą įspūdį. Viešbučio personalui (kambarinėms arba padavėjams) galima duoti arbatpinigius prieš išvykstant. Tačiau rekomenduojama kas kelias dienas kambarinei duoti keletą rupijų, taip susilauksite geresnio aptarnavimo savo kambaryje. Viešbučio portjė taip pat patariama palikti keletą rupijų nunešus bagažą. Kiek sumokėti – priklauso nuo viešbučio klasės bei nuo aptarnavimo kokybės. Užsisakius taksi visai dienai, jeigu taksistas buvo informatyvus ir pateisino Jūsų lūkesčius, galima palikti 100 rupijų. Restoranuose dažnai aptarnavimo mokestis būna įskaičiuotas į sąskaitą, tačiau vis tiek galite palikti vieną kitą rupiją.

TRANSPORTAS Pats greičiausias būdas keliauti Mauricijuje – skristi lėktuvu. Saloje iš viso yra 5 oro uostai. Pakankamai populiarūs pigių skrydžių bendrovių skrydžiai. Vienintelis tarptautinis oro uostas Mauricijuje – „Sir Seewoosagur Ramgoolam“ oro uostas. Kelionės autobusais pakankamai pigios, jais keliaujant galima pasigrožėti šalies gamtovaizdžiu, pakankamai paprasta keliauti.  Šalyje galima keliauti išsinuomotais automobiliais. Žinoma, tam reikalingas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas. Be to, kelionė išnuomotu automobiliu dažniausiai būna nepigi. Svarbu nepamiršti, kad eismas Mauricijuje vyksta kairiąja kelio puse. Galima keliauti ir taksi. Tai nėra itin pigu, tačiau taksistas gali būti labai naudingas ir informatyvus. Dauguma taksistų pakankamai neblogai šneka anglų ir prancūzų kalbomis. Norintiems įspūdingos kelionės siūloma skristi sraigtasparniu. Juo galima ne tik persikelti iš vienos vietos į kitą, bet ir sudalyvauti apžvalginėje ekskursijoje po šią salą.

PIRKIMAI Parduotuvių ir kitų prekybos vietų darbo laikas nuo 9:30 iki 19:30 (pirmadieniais – šeštadieniais). Yra keletas parduotuvių, dirbančių ir sekmadieniais bei švenčių dienomis. Mauricijus dėl prekių kokybės ir įvairovės vadinamas apsipirkimo rojumi. Yra gausybė turistams skirtų parduotuvių be muito, kur reikia parodyti pasą bei lėktuvo bilietus. Populiariausia pirkti laivų modelius. Tačiau reikia nepamiršti, kad oro linijos už juos ima papildomą mokestį, kuris priklauso nuo modelio dydžio ir svorio. Mauricijus garsėja savo tekstilės gaminiais, ypač megztiniais bei trikotažu. Siūlomas platus drabužių asortimentas. Paklausūs pinti krepšiai, siuviniai, keramikos dirbiniai ir pan. Iš maisto produktų galima parsivežti įvairiausių prieskonių (ypač indiškų) bei čili pipirų. Tiesiog būtina nusipirkti nepakartojamo skonio vanilinės arbatos ir vietinės gamybos romo. Suvenyrų kainos Mauricijuje ypatingai „nesikandžioja“. Nepamirškite, kad dažnai galite derėtis, ypač pirkdami turguose ar mažesnėse krautuvėlėse.

KA APLANKYTI

  • Port Luisas – Mauricijaus sostinė. Čia galima apžiūrėti citadelės bažnyčias, mečetes ir kinų bei indų šventyklas. Galimybė įkopti į Signalo kalną bei pamatyti miestą, leidžiantis saulei.
  • Eureka – prancūzų kolonijiniai namai kadaise priklausę didžiausiam salos cukraus baronui, yra inžinerijos išradingumo pavyzdys, turintis 109 duris ir pilnai aplinkui uždengiamą balkoną, kad per tropinius karščius gyventojams būtų vėsu.
  • Juodosios upės tarpeklių nacionalinis parkas – miškingi pasivaikščiojimo takai, kuriais vaikščiojant galima sutikti makakas, šokinėjančias šalia takų turėklais. Takas veda į aukščiausią salos tašką.

Į Mauricijų galima keliauti ne tik poilsiniais, bet ir pažintiniais tikslais. Galima aplankyti tokias Mauricijaus įžymybes kaip „Flacq market“, „Domaine du Chasseur“, „Souillac“ ir kitas.

LAUKTUVĖSIš Mauricijaus populiaru parvežti butelį vietinio romo. Populiariausias vietinių mėgiamas romas - Rum arrangé –  išmirkytas su vaisiais arba čili pipirais. Jei namiškius siekiate nustebinti originalesnėmis lauktuvėmis – galite įsigyti rankų darbo laivelį, Mauricijuje gaminami ypatingai gražūs laiveliai.