Makedonija | Apie Makedoniją

Bendra informacija apie Makedonija, Makedonijos miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, Makedonijos klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Makedonijoje.Valstybė Balkanų pusiasalyje, pietryčių Europoje. Ribojasi su Graikija pietuose, Bulgarija rytuose, Albanija vakaruose bei Kosovu ir Serbija šiaurėje. Dėl tebesančių nesutarimų su Graikija dėl valstybės pavadinimo (viena iš Graikijos provincijų taip pat vadinama Makedonija) kai kurios valstybės bei tarptautinės organizacijos, įskaitant Jungtines Tautas šalį vadina „Buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija“. Makedonija yra slavų kultūros lopšys, garsėjantis ne tik kultūra, bet ir seniausiais ežerais Europoje.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 25 333 km²Gyventojų skaičius - 2 083 308 gyventojų (2017 m.)Sostinė - Skopjė 474 900 gyventojų ( 2007 m.)Kiti svarbūs miestai - Kumanovas, Bitola, Tetovas.Religija – stačiatikiai 64,7, musulmonai 33,3, kitų krypčių krikščionys 0,37Kalba - valstybinė kalba makedonų.Elektros srovė - Visoje šalyje 220-240 VPinigai - Makedonijos Denaras (MKD)Laikas: laiko juosta GMT/UTC +1 val.

VIZA

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuvos Respublikos piliečiai šalyje be vizų gali būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.Reikalingi dokumentaiReikalingas galiojantis Lietuvos Respublikos pasas, Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelė. Makedonijos Respublikoje Europos sveikatos draudimo kortelė negalioja.

SAUGUMAS

Nenešiokite brangių papuošalų, didelių pinigų sumų, apribokite banko kortelių pinigų limitą ir išlikite atsargūs prie bankomatų, patartina išsigryninti pinigus tik bankuose esančiuose bankomatuose bei gerai žinomose vietose, visada stebėkite savo daiktus. Skubios pagalbos telefono numeris: 112Ypatingo atsargumo rekomenduojama laikytis pasienio su Kosovu rajonuose – patariama keliauti tik pagrindiniais keliais ir tik dienos metu. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad judėjimas pasienio zonose galimas tik nurodytais maršrutais link/nuo sienų kirtimo punktų.

SEIFAI

Savo asmeninius daiktus, pinigus ir brangenybes patariama saugoti viešbučio seifuose, kurie būna kambariuose arba viešbučio registratūroje. Kitais atvejais už prarastus daiktus ir jų saugumą viešbutis neatsako.

KLIMATAS

Makedonijos klimatas yra šiltas ir sausas. 300 saulėtų dienų per metus. Žiemą temperature nekrenta žemiau 5 laipsnių šalčio, o vasaros čia labai karštos 25-35 laipsniai, kartais iki 40 laipsnių karščio.

ARBATPINIGIAI

Restoranuose ir viešbučiuose paprastai paliekama 10 % nuo sąskaitos sumos.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Tradicinėje Makedonijos virtuvėje svarbią vietą užima avienos ir kiaulienos patiekalai, prieskoniai, sūris ir daržovės, ypač įdarytos.  Mėsa ar sūriu įdaryti pomidorai, baklažanai bei paprikos – tai tradiciniai patiekalai. Makedonai mėgsta spalvingą ir išraiškingą maistą, todėl naudoja nemažai prieskonių – česnakų, kalendros, aitriųjų ir žaliųjų paprikų, patiekalai dažniausiai gardinami tradiciniu padažu iš saldžiųjų paprikų. Svečiuojantis Makedonijoje būtina paragauti nuostabaus tradicinio troškinio iš paukštienos, ryžių, porų, salierų, pastarnokų ir paprikų, sluoksniuotos tešlos pyragų su daržovių įdaru, tradicinio kebabo.Geriamas vietinis vynas, turkiška ir olandiška kava, įvairaus skonio (slyvų, kriaušių, vynuogių ir kt.) raki.

VIRTUVĖ

Makedonijos, Graikijos, Turkijos, Bulgarijos, Serbijos, Kroatijos ir Juodkalnijos virtuvės turi daug panašumų. Stipriausia įtaka jaučiama iš Graikijos ir Turkijos virtuvių. Šalies virtuvėje dominuoja aviena ir kiauliena, daržovės, prieskoniai, duona ir sūris. Įdarytos daržovės – paprikos, baklažanai, mėsa kimšti pomidorai. Nacionaliniai patiekalai – troškinys (Gjuvech) iš vištienos, ryžių, pipirų, morkų, salierų, porų, pastarnokų; Kjoftinja – iš mėsos, smulkintų svogūnų, raudonėlių, mėtų, pipirų, česnako, duonos ir kiaušinio paruošti ir aliejuje iškepti kukuliai; Sutlijach – ryžių pudingas; Pinjur – padažas, gaminamas iš pomidorų, baklažanų, žaliųjų paprikų, česnakų, kalendros ir valgomas su fetos sūriu bei duona; Kjebapchinja – makedonietiškas kebabas; Sarma – pamarinuoti ar pasūdyti kopūstų lapai, įdaryti ryžiais ir mėsa; Tavce gravce – kepintos pupelės; Ajwar – tradicinis padažas iš saldžiųjų paprikų. Burek (kilęs iš Turkijos „Börek“) – sluoksniuotos tešlos kepinys su įvairiais įdarais (bulvėmis, daržovėmis ir kt.).

KAINOS

Pragyvenimas šioje šalyje yra ganėtinai pigus. Pagrindinis patiekalas paprastoje kavinėje jums atsieis 4,07 €; Vakarienė dviems, vidutinio lygio restorane (trijų dalių) 16.27 €; Jei norite greito maisto, standartinis McDonalds nedidelis kompleksas kainuoja 2.60 €; Cappuccino (normalus dydis) atsigersite už 1,08 €; Vanduo (0,33l mažas butelis) 0.68 €.

TRANSPORTAS

Makedonija nėra didelė šalis, todėl ilgiausia kelionė užtrunka apie 3 valandas. Miestuose ir tarp jų pagrindinė susisiekimo priemonė – autobusai. Jie važinėja visa parą, naktį rečiau. Tiesa keliautojai dažnai renkasi ir taksi pasaugas, kurios yra labai pigios (1km – 0.41 euro centų). Keliaujantiems automobiliu svarbu žinoti, kad visi magistraliniai keliai yra mokami, suma priklauso nuo įveiktų kilometrų ir transporto priemonės kategorijos.

EKSKURSIJOS

Iš miesto sostinės Skopjė ekskursija į Vondo kalnus ir Matkos kanjoną. Ekskursijos metu funikulieriumi pasikelsite iki Tūkstantmečio kryžiaus ir mėgausitės panoraminiu vaizdu. Grįždami atgal aplankysite Gorno Nerezi kalnų kaimą. Atvykę pamtysite XII amžiaus Šv. Panteleimono bažnyčią ir galėsite grožėtis istorinėmis bizantijos meno freskomis. Ir pabaigai keliausite link Matkos kanjono kuriame galėsite pasimėgauti skaniais pietumis restorane prie Matkos ežero.

Nesibaigianti Makedonija. Per šią ekskursiją sužinosite kaip susiformavo Makedonijos istorija, tradicijos, religija. Besimėgaudami tradiciniais makedoniečių patiekalais ir vynu pajusite tikrąjį šalies groži. Pirmiausia apžiūrėsite Makedonijos perlą – miestą esantį šalia ežero ir vadinamą „šviesos miestu“ Ohridą. Vėliau keliausite apžiūrėti „konsulatų miestą“ Bitolą, miestą esantį po Marko bokštais ir viską užbaigsite mėgaudamiesi nuostabiu patiekalų asortimentu ir gėrimais.

Istorinis ir kultūrinis turas po Makedoniją. Šios ekskursijos metu pažvelgsite į nuostabią Makedonijos architektūrą, paminklus, muziejus, bažnyčias ir vienuolynus. Istoriniai kaimai ir griuvėsiai visai nepakitę todėl mėgausitės kiekviena akimirka. Gerdami rūšinius Makedonijos vynus ir valgydami maistą pažinsite tikrąją Makedoniją.

KĄ PAMATYTI

Sostinė ir kartu didžiausias Makedonijos miestas – Skopjė, jį privaloma aplankyti pirmiausia. Skopjė – sostinė ir didžiausias šalies meistas įsikūręs prie Vardaro upės. Šis miestas yra dažnai pasirenkamas turistų, nes mieste gausu įdomių dalykų ir gražių lankytinų vietų. Tikras miesto perlas – senamiestis garsėjantis XII amžiaus pastatais kurie šiai dienai džiugina atvykelius ir vietinius. Kita lankytina vieta dar kitaip vadinama šalies turizmo perlu – Ohridas. Ohrido miestas. Vienas geriausiai Europoje išsilaikiusių senovinių miestų pakeri senovine architektūra, jaukiomis gatvelėmis ir nuostabia atmosfera. Ohrido miestas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Tačiau ne vien miestas traukia turistus iš viso pasaulio bet ir šalia esantis Ohrido ežeras, giliausias Balkanų pusiasalio ežeras. Ežero gylis siekia 300 m. Šaltojo sezono mėgėjams rekomenduojama apsilankyti Popova Šapka slidinėjimo kurorte. Čia rasite puikiai išvystytą slidinėjimo infrastruktūrą. Makedonija nesiliauja stulbinti savo nuostabia gamta, pavyzdžiui Matkos kanijonas - esantis į vakarus nuo Skopjės centrinės dalies, Šiaurės Makedonijoje. Matka užimanti maždaug 5000 hektarų plotą, yra viena populiariausių vietų Makedonijoje ir joje esą keli viduramžių vienuolynai. Kalbant apie kultūrą ir vienuolynus taip pat jus sužavės savo nuostabiu architektūriniu ansambliu ir ore tvyrančia ramybe Šv. Panteleimono vienuolynas.Žinių ištroškusiems keliautojams būtina aplankyti Nacionalinį Makedonijos muziejų esanį sostinėje, žinių bagažas tikrai papilnės. Besidomintiems istoriniais statiniais Ohrido mieste X amžiuje yra pastatyta ir iki šių dienų išlikusi Samuelio tvirtovė, ji yra seniausia ir geriausiai išsilaikiusi tvirtovė visoje Makedonijoje.

SUVENYRAI

Medžio drožiniai, medus, keramika su tradiciniais raštais, magnetukai.