Laosas | Apie Laosą

Socialistinė valstybė Pietryčių Azijoje. Ji neturi priėjimo prie jūros, tačiau šalies vakariniu pasieniu teka viena didžiausių Azijos upių – Mekongas. Laosas vis dar turistų neatrastas kraštas, populiarumu stipriai nusileidžiantis savo kaimynėms Tailandui ir Vietnamui. Tačiau tai galima vertinti kaip Laoso privalumą. Šalies gamta dar nepaliesta, vietiniai gyventojai nuoširdūs, draugiški ir dar nepavargę nuo masinio turizmo.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas - 236 800 km²

Gyventojų skaičius - 7 037 521 gyventojas (2017 m.)

Sostinė - Vientianas 820,940 gyventojų ( 2015 m.)

Religija - budistų 67 proc., netikinčių 31 proc.

Kalba - valstybinė kalba lao.

Elektros srovė - dažniausiai 230 voltų. Laose yra tiek europietiško, tiek amerikietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - valstybinė valiuta kipas.

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiams vykstant į Laosą vizos reikia.

KLIMATAS

Laose vyrauja tropinis klimatas. Pasireiškia du metų laikai: lietingasis musoninis ir sausasis. Nuo kovo iki gegužės, prieš pat lietingąjį pariodą, temperatūra pakyla aukščiausiai, net iki 40 laipsnių karščio. Santykinai vėsiausi mėnesiai yra lapkritis, gruodis ir sausis. Tuomet temperatūra dienos metu dažniausiai nebūna aukštesnė nei 30 laipsnių. Nuo gegužės vidurio iki gruodžio gali pasitaikyti taifūnų – tropinių audrų, kurios atslenka nuo Pietų Kinijos jūros per Vietnamą į Laoso teritoriją, atnešdamos stipriai vėjuotus ir lietingus orus.

Vidutinė oro temperatūra Vientiane pagal mėnesius:

TRANSPORTAS

Geriausia keliauti į Laosą nuo gruodžio iki vasario, kai dažniausiai būna sausa ir ne taip karšta.

Oro transportas. Laose priskaičiuojama apie 50 oro uostų. Dauguma jų nedideli, vietinės reikšmės su neasfaltuotu pakilimo taku. Didžiausias oro uostas yra už 3 km nuo sostinės Vientiano – Wattay tarptautinis oro uostas (VTE). Kitas tarptautinis oro uostas yra šalia Luang Prabango miesto. Miestui populiarėjant tarp turistų, auga ir oro uosto apimtys.

Vandens transportas. Kadangi Laosas neturi priėjimo prie jūros ir jūrinių uostų, tai laivyba nėra vystoma. Mekongo upe taip pat ne itin.

Žemės transportas. Laose, kaip ir daugelyje Pietryčių Azijos šalių, vyrauja specifinės transporto priemonės „tuk-tuk“, kurios gali talpinti 2-3 keleivius. Jų yra daug, o dėl kainos visada geriau derėtis. Taip pat tarp miestų važinėja europiečiams neįprasti atviri autobusai. Yra ir dviaukščių naktinių autobusų. Saugiausia transporto priemonė būtų minivenas, talpinantis iki 10 keleivių.

VIRTUVĖ/MAISTAS

Laoso tradicinė virtuvė labai panaši į kaimyninių šalių: Tailando ir Vietnamo. Tačiau yra ir Laose gimusių patiekalų.

Kaipen – kepti jūros dumbliai su česnakais ir sezamo sėklomis.

Khao Poon – aštri ryžių makaronų sriuba.

Lao dešrelės – padarytos iš maltos kiaulienos mėsos, valgomos kartu su ryžiais ir šviežionis daržovėmis.

Or Lam – patiekalas, kilęs iš Luang Prabango miesto. Tai ėrienos troškinys su pupelėmis, baklažanu, citrinžole, čili pipirais, svogūnų laiškais ir grybais.

KAINOS

Laose kainų lygis yra žemesnis nei Lietuvoje. Tik taksi kaina yra didesnė.

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 5.40$

Pietūs gerame restorane dviems 18.07$

Puslitrinis butelis vandens 0.63$

Butelis vietinio alaus parduotuvėje 1.03$

Kilogramas bananų 2.00$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.54$

Taksi 1 km 4.00$

1 litras benzino 1.03$.

KĄ PAMATYTI

Luang Prabangas – miestas, įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Jame gerai išsilaikiusi prancūzų kolonizacijos laikų architektūra ir auksu puoštų 33 šventyklų kompleksas.

Kuang Si krioklys – visai šalia Luang Prabango esantis trijų kaskadų krioklys. Labai mėgstamas turistų traukos objektas.

Vang Vieng miestelis – Laoso nuotykių sostinė. Šiame miestelyje veikia daug turizmo agentūrų, kurios siūlo įvairias aktyvias pramogas ir ekstremalius užsiėmimus tokius, kaip nusileidimas lynu per džiungles, plaukiojimas kajakais, kopimas uolomis, ekskursijos po urvus ir kita.

Bokeo gamtos rezervatas – jame saugoma buvusi beveik išnaikinta primatų rūšis – gibonai. Šiame rezervate galima apsistoti specialiuose nameliuose medžiuose, iš kurių galima stebėti laukinę gamtą.

Si Phan Don salos – tai daugybės salų grupė Mekongo upėje visai šalia sienos su Kambodža. Vienos iš didesnių salų yra Don Khon ir Don Det, kuriose galima rasti, kur apsistoti turistams.

SUVENYRAI

Šilko ir tekstilės rūbai, daiktai ar maistas su„champa“ gėle – nacionaline Laoso gėle, pinti krepšiai, medžio drožiniai, Laose užaugintos kavos pupelės.