Kretos sala | Apie Kretos salą

Kreta – vienas iš 13 Graikijos regionų. Tai didžiausia Graikijos sala, esanti Egėjo jūros pietuose, trijų žemynų – Europos, Afrikos ir Azijos – prekybinių kelių sankryžoje. Nepaprastai kontrastingas Kretos kraštovaizdis verčia žavėtis kiekvieną. Kreta – labiausiai saulės lepinama Graikijos sala, o kur dar dangaus žydrumo jūra, puikūs paplūdimiai. Švelnus Viduržemio jūros klimatas ir 300 dienų per metus šviečianti saulė, pakankamas drėgmės kiekis užtikrina Kretos gyventojams kelis derlius metuose. Didžiulis vaisių, daržovių, jūros gėrybių bei vynų pasirinkimas patenkins išrankiausią gurmaną, o kur dar geriausiu pasaulyje pripažintas medus ir alyvuogių aliejus. Didžiausia Graikijos sala siūlo tiek įdomybių, kad vienų atostogų tikrai neužteks aplankyti visas patraukliausias vietas. Ramaus poilsio mėgėjams – puikios sąlygos mėgautis paplūdimio malonumais, o tiems, kas renkasi aktyvų poilsį – didžiulė pasiūla maršrutų tiek automobiliu, tiek ir pėsčiomis. Kretos sala - tai tikras rojus istorijos ir mitologijos gerbėjams. Pasak legendos, šioje saloje gimė legendinis Kretos karalius Minas, Dzeuso ir gražuolės Europos sūnus. Kretos salos kultūra jo garbei buvo pavadinta Mino kultūra. Įspūdingi Knoso rūmai, vienuolynai, bažnyčios ir nepaprastai jaukūs vietos kaimeliai, kurių ypatinga atmosfera, sukūriama temperamentingųjų Kretos gyventojų, suteikia amžinos šventės ir vasaros jausmą.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE SALĄ

Plotas - 8336 km²

Gyventojų skaičius -  virš 800 tūkst. gyventojų  

Kretos sostinė - Heraklionas (137 tūkst. gyventojų). 

Administracinis suskirstymas - keturi municipaliniai regionai – Heraklionas, Rethymnas, Chanja ir Lasiti.

Kalba - graikų. Egzistuoja dvi jos formos: oficiali literatūrinė (kafarevusa) bei šnekamoji (dimotika). Dauguma vietinių gyventojų (ypač dirbančių turizmo srityje) gerai kalba ir kitomis kalbomis: anglų, vokiečių, prancūzų ar italų.

Religija -  98% graikų – ortodoksai.

Pinigai - Graikijos piniginis vienetas – euras.

VIZA

Kelionėms į Kretą vizos nereikia. Užtenka turėti asmens tapatybės kortelę.

KLIMATAS 

Subtropinis. Ne mažiau 300 dienų per metus čia šviečia kaitri saulė. Turistinis sezonas Kretoje prasideda balandžio mėnesį ir baigiasi spalio mėnesio pabaigoje. Vidutinė oro temperatūra sezono metų siekia 27 laipsnius šilumos pavėsyje..

TRANSPORTAS

Graikijos transporto sistema apima visų rūšių transportą - nuo keltų iki metro. Tačiau reikia pažymėti, kad šalies infrastruktūra yra nevienoda: galima plaukti į kai kurias atokias salas tik laivu, o žemėje yra galimybė keliauti asilais. Graikijos geležinkeliai galbūt yra silpniausia transporto infrastruktūros grandis, tačiau nepaisant to, kelionė traukiniu yra labai vaizdinga.

VIRTUVĖ

Graikų virtuvė - tai daržovių ir žolelių, pieno produktų (ypač minkštųjų sūrių), alyvuogių ir alyvuogių aliejaus, duonos ir vyno gausa. Dažniausiai ruošiami paukštienos gaminiai, o jautiena ir kiauliena taip pat yra mėgstama. Rekomenduojama paragauti tikrų graikiškų salotų (kaip vietiniai sako, pajusti skirtumą). Kiti Kretos salos delikatesai - kepti aštuonkojai, kalmarai, baklažanų troškiniai, smulkinta mėsa ir pomidorai „mouzaku“, stifado - mėsos troškinys su svogūnais vyno-cinamono padaže, „Specials“ - pipirų dešrelės su šviežiais pomidorais, „paidakiyu“ - ėriena ant grotelių.

KAINOS

Pagrindinė Kretos išlaidų dalis yra maistas. Salos ir apskritai Graikijos patiekalų kaina priklauso nuo institucijos lygio. Apskritai galima teigti, kad pagal Europos standartus maisto kaina Kretoje yra nedidelė.

Kryto kavinių kainos: pusryčiai - 4 €; pietūs - 6 €; vakarienė - 17 €.

Kretos salos restoranų kainos: pusryčiai - 5,5 €; pietūs - 14 €; vakarienė - 25 €.

Kai kurių produktų kainų pavyzdžiai: balta duona - nuo 1 €; pienas (1 l) - nuo 1,20 €; bulvės (1 kg) - nuo 0,50 €; pomidorai (1 kg) - nuo 0,75 €; agurkai (1 kg) - 1 €; obuoliai (1 kg) - nuo 0,60 €; apelsinai (1 kg) - nuo 0,80 €.

Kretos ekskursijų kainos, taip pat muziejų, rūmų, šventyklų ir kitų lankytinų vietų lankymas nelabai skiriasi ir retai viršija 10 EUR lygį.

 

KĄ PAMATYTI

Kreta - didžiausia sala Graikijoje, kurioje yra neįprastų paplūdimių, tankių miškų, vaizdingų kaimų ir senovės miestų su siauromis gatvelėmis, o istorijos mėgėjams tai tikras rojus, nes Kreta saugo turtingą paveldą nuo tolimųjų Mino laikų.

Kournaso ežeras - vienintelis gėlo vandens ežeras visoje Kretoje. Kournaso ežeras yra apsuptas Baltųjų kalnų bei alyvuogių giraičių, o pats nutviekstas kaitrios Kretos saulės spindulių sutviska nuostabaus turkio bei sodraus mėlio spalvomis. Šalia ežero yra įsikūręs puikus ir gana pigus kurortas, siūlantis keliautojams įvairių pramogų. Čia yra keletas viešbučių, kavinių, paplūdimys, vandens sporto bei pramogų įrangos nuomos punktai, todėl čia ką veikti ras tiek ramaus, tiek aktyvaus poilsio mėgėjai. 

Samarijos tarpeklis – viena pagrindinių lankytinų vietų Kretoje.  Tarpeklis yra vakarinėje Kretos dalyje, Baltuosiuose kalnuose. Tai ilgiausias tarpeklis Europoje, besitęsiantis net 18 kilometrų.

Matalos kaimelis  su paplūdimiu nustebins intriguojančia smiltainio uola. I-II a. čia buvo laidojami romėnų kareiviai. Matalos urvai – tai turbūt žymiausia lankytina vieta pietinėje Kretos pakrantėje, į pietus nuo Herakliono. Matala yra ir jaukus miestelis su gražia įlanka bei nuolat šilta Libijos jūra.

Vai palmių paplūdimys – viena populiariausių atrakcijų Kretos saloje. Pliažas yra apsuptas didžiausio Europoje palmių miško, kuriame žaliuoja Viduržemio jūros rytinėje dalyje aptinkami medžiai. Jie paplitę tik pietų Graikijoje (įskaitant Kretą) bei kai kuriose Turkijos pakrantėse. 

Ekskursijos apima Knoso rūmus ir Dzeuso urvą, Gramvousos salą ir Balos įlanką, Rethymno miestą ir Kournaso ežerą, Elafonisi - rausvą smėlį ir daugelį kitų.