Kenija | Apie Keniją

Kenija – tai Rytų Afrikos šiaurinės dalies valstybė, besiribojanti su Indijos vandenynu pietrytinėje dalyje, Somaliu rytuose, Etiopija bei Sudanu šiaurėje, Tanzanija pietuose ir Uganda vakaruose. Kenija yra dažnai tituluojama Rytų Afrikos perlu, didžiuojasi savo išsikirtiniu unikalios laukinės gamtos, pažangios šiuolaikinės civilizacijos ir kultūrų mišinio deriniu. Tai pritrenkiančio grožio šalis, pilna balto paplūdimių smėlio ir žėrinčių ryškiaspalvių koralinių rifų. O Didįjį Kenijos Kalną saugo egzotiniai aukštikalnių augalai, apjuosę debesų karūnuotą Kenijos pažibą. Drambliai, liūtai, antilopės, zebrai ir raganosiai mėgaujasi gaivalinga žaluma, nuberta smėlėtais plotais. Net 10% Kenijos sudaro nacionaliniai parkai ir rezervatai.

Šaliai taip pat būdinga ir jaudinanti kultūrų įvairovė – čia galima priskaičiuoti apie 40 skirtingų genčių gyventojų, kurių kiekvienoje vyrauja saviti papročiai ir tradicijos. Pačios didžiausios gentys apima kikujus, įsikūrusius centrinėse aukštikalnėse, lujus, užėmusius šiaurės vakarinę dalį ir luo genties gyventojus, išsidėsčiusius aplink Viktorijos ežerą. Žymiausia iš visų genčių yra išdidūs aukštaūgiai ir raudonai apsirėdę masajai, kurie vis dar gyvena tradicinį pusiau klajoklinį gyvenimą ganydami gyvulius išilgai pietinės sienos. Kenija – šalis, kuri dažnai pirma ateina į galvą, išgirdus žodį „Afrika“.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas: 580 367 km².

Gyventojų skaičius: 47,7 mln.

Sostinė: Nairobis.

Kalba: Anglų, suahelių.

Valiuta: Kenijos šilingas.

Religija: 84,8 % krikščionybė, 9,7 % islamas.

Telefonas: +254.

Elektra: 240 voltų, G tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Subekvatorinis su ryškiu lietinguoju laikotarpiu nuo kovo iki gegužės ir trumpesniu lietaus sezonu spalį–lapkritį. Vidutinės mėnesio oro temperatūros pakrantėje laikosi apie 24–27 °C, kalnuose 12–18 °C, vakaruose 22–24 °C. Kalnuose ir plokščiakalniuose per metus vidutiniškai iškrenta 1500–2000 mm kritulių, sausringiausia yra šiaurės rytuose (250 mm). Virš 75% Kenijos ploto yra klasifikuojama kaip sausringas ar pusiau sausringas, ir tik 20% ploto yra tinkamas žemės ūkio kultūrų auginimui. Šalies viduje liūtys ir temperatūros yra artimai susiję su dideliais drėgmės ir sauso oro pokyčiais, sąlygotais vietinės topografijos ypatybių. Pakrantės klimatas yra šiltas ir drėgnas, centrinėje aukštikalnių zonoje yra vėsu ir drėgna, o šiaurinėje ir rytinėje dalyse yra sausa ir karšta. Kenijai būdingos stiprios sezoninės liūtys, kurių trukmė ir laipsnis priklauso nuo vietovės. Sąlyginai drėgna pakrantės zona kasmet gauna 1000 mm lietaus. Daugiausia kritulių Kenijoje iškrenta nuo balandžio iki liepos mėnesio. Ties Viktorijos ežeru taip pat yra didelė drėgmė, dėl jį supančių aukštuminių vietovių bei šlaitų. Čia kritulius atneša drėgni vakarų vėjai, susiformuojantys virš Atlanto vandenyno ir Kongo baseino. Apie 4800metrų virš jūros lygio kalnuose pastoviai laikosi sniegas, todėl Kenija yra tikra kontrastų šalis, kurioje keliautojas, esantis karšto klimato srityje gali gėrėtis didingais sniegu padengtų kalnų viršūnių vaizdais. Vandens sportui ir nardymui bei kitoms vandens pramogoms geriausias laikas yra sausio-kovo, rugsėjo-gruodžio mėnesiai. Kenijos pakrantė priskirtina tropinio klimato zonai, nors santykinis oro drėgnumas yra gana didelis, iš aukštikalnių ateinantis lengvas vėjelis neužleidžia vietos sausam ir varginančiam karščiui. Vandens temperatūra laikosi apie 26 °C ir retai kada būna žemesnė. Palyginti sausas klimatas yra įsiviešpatavęs šalies centrinėje dalyje, kur vakarais gali būti netgi pakankamai vėsu.

LANKYTINOS VIETOS

Masai Mara – tai didžiulis pievų plotas, padengtas plokščiaisiais akaciniais medžiais, kur ganosi didžiausios zebrų bandos. Masai Mara yra vienas pagrindinių Kenijos akcentų, dėl kurio yra vykstama į šalį. Amboseli nacionalinis parkas pritraukia šimtais dramblių su Kilimandžaru fone. Kenijos kalnas– užgesęs ugnikalnis Kenijos centrinėje dalyje. Tai aukščiausia Kenijos vieta ir antra pagal aukštį vieta Afrikoje (po Kilimandžaro). Kakamegos miško nacionalinis rezervatas yra unikalus, galintis pasigirti gyvūnijos ir augalijos rūšimis, kurios niekur kitur nerasi. Taip pat yra Nairobio, jūrų, Tsavo West, Nakuru ežero, Longonoto, Meru ir begalė kitų nacionalinių parkų.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Kenijoje yra mėgstama jautiena, kiauliena, žvėriena ir laukinė paukštiena. Garnyrui dažniausiai ruošiami ryžiai, kukurūzai, pupelės. Nyama choma (ožkienos barbekiu), oysters mombasa (česnakinis padažas) ir mango ledai – nacionaliniai Kenijos patiekalai. Kenijoje galima paragauti ir vakariečiui labai neįprastų patiekalų, kaip antilopienos, dramblienos, krokodilienos, strutienos, vėžlienos ir t.t.

Keniečiai mėgsta kavą ir pienišką arbatą. Turi cukranendrių džiną „Kenya Kejin“, medaus alų „Uki“, kavos likerį „Kenya Gold“.

MUITINĖ

Lietuvos Respublikos piliečiui reikia turistinės vizos. Pasas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Privalomų skiepų nėra, tačiau yra rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, choleros, maliarijos, geltonosios karštligės, hepatitas A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, revakcinuotis nuo difterijos ir stabligės.

Dėl etninių įtampų ir didelės terorizmo grėsmės rekomenduojame būti atsargiems viešosiose vietose, turistų lankomuose objektuose, prie valstybinių pastatų bei vengti didesnių susibūrimų. Somalio pasienyje nereti žmonių grobimo atvejai. Dėl sustiprintų saugumo priemonių būtina visuomet su savimi turėti asmens tapatybės dokumentą ir jo kopiją. Dėl galimų išpuolių Manderos ir Lamu apskrityse įvesta komendanto valanda. Apribojimas netaikomas Lamu, Manda ir Pate saloms. Rekomenduojame nevykti į pasienio regionus, nutolusius 60 km nuo Somalio ir 100 km nuo Etiopijos ir Pietų Sudano sienų. Taip pat nepatartina vykti į Tanos upės regiono dalį į šiaurę nuo Tanos upės, Garisos regioną ir į pakrantės rajonus į šiaurę nuo Malindi, išskyrus Mandu ir Lama salas. Dėl aukšto nusikalstamumo rekomenduotina nesilankyti Nairobio lūšnynuose. Didžiuosiuose miestuose dažni užpuolimai, ginkluoti apiplėšimai, automobilių grobimai, kišenvagystės. Patartina būti atsargiems viešajame transporte, ypač mikroautobusuose (matatu), kuriuose dažni vagysčių iš užsieniečių atvejai. Adeno įlankoje bei vakarinėje Indijos vandenyno dalyje išlieka piratų keliama grėsmė.

Nelegalu dirbti ar savanoriauti be elektroninio leidimo. Draudžiama fotografuoti oro uostuose. Už viešųjų pastatų, įskaitant ambasadas, fotografavimą, galite būti sulaikyti – jei kyla abejonių, patariama objektų nefotografuoti ir nefilmuoti. Už plastikinių maišelių naudojimą Kenijoje galite būti nubausti pinigine bauda arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Draudžiama naikinti nacionalinę valiutą (Kenijos šilingus). Už homoseksualius santykius Kenijoje galite būti suimti ir įkalinti. Nelegalu žudyti, gaudyti, parduoti ir pirkti saugomus gyvūnus be specialaus leidimo. Dramblio kaulo turėjimas užtraukia baudą arba įkalinimą. Rūkymas viešose vietose (išskyrus specialiai išskirtas vietas) yra draudžiamas. Už tvarkos nesilaikymą gresia iki 3 mln. Kenijos šilingų bauda arba kalėjimas.

TRANSPORTAS

Skrydžiai po šalį gali būti brangūs, tačiau tai būtų greičiausias ir patikimiausias keliavimo būdas. Tarp miestų važinėja autobusai. Norint pasiekti nacionalinius parkus reikia pasiimti automobilį su vairuotoju.

SUVENYRAI

Kazuri karoliai, juodmedžio skulptūrėlės, masajų antklodės, keniečių alkoholiniai gėrimai, kaukės, masajų ietys, rankų darbo pinti krepšiai.

ARBATPINIGIAI

Baruose, restoranuose 10 % nuo bendros sumos.