Kazachstanas | Apie Kazachstaną

Prezidentinė respublika, devinta pagal plotą valstybė pasaulyje. Didžiulė jos teritorija driekiasi Vidurio Azijos žemyne, šalia Kaspijos jūros. Šiaurėje ribojasi su Rusija, rytuose su Kinija, pietuose su Kirgizija, Uzbekistanu ir Turkmėnistanu. Kazachstanas vis dar paslaptingas, neatrastas, iki šalies dar neatsiritusi masinio turizmo banga. Taigi kainos džiugina kišenes.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 2 717 300 km²

Gyventojų skaičius - 18 064 470 gyventojų (2017 m.)

Sostinė - Astana (Nursultanas) apie 1 mln. gyventojų ( 2019 m.)

Didžiausias miestas – Almata (daugiau nei 1,5 mln.)

Religija - musulmonų 57 proc., krikščionių 40 proc.

Kalba - valstybinės kalbos kazachų ir rusų.

Elektros srovė - dažniausiai 220 voltų. Kazachstane yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - valstybinė valiuta tengė.

VIZA

Lietuvos piliečiams keliaujant į Kazachstaną vizos nereikia. Be vizos galima išbūti iki 30 kalendorinių dienų.

KLIMATAS

Kazachstanas yra 9-ta pagal plotą valstybė pasaulyje. Taigi nenuostabu, kad klimatas skirtingose šalies vietose labai skiriasi. Šiaurėje vyrauja labai karštos vasaros ir atšiaurios žiemos, o pietuose dar karštesnės vasaros, bet žiemos švelnesnės. Kazachstano orus lemia žemyninis klimatas. Beveik nėra jokių kliūčių iš Sibiro atslinkti šaltoms oro masėms, o vasarą pūsti karštam pietų vėjui nuo Irano. Taigi oro sąlygos Kazachstane tikrai būna ekstremalios. Visa šalis yra padengta stepėmis ir dykumomis. Tai lemia mažas kritulių kiekis, iškrentantis per metus.

Vidutinė oro temperatūra Astanoje pagal mėnesius:

TRANSPORTAS

Geriausias metas aplankyti Kazachstaną būtų arba balandžio, arba rugsėjo mėnesiai. Tuomet oro temperatūra yra pakenčiama visoje šalyje.

Oro transportas. Didžiulė šalies teritorija ir ilgi atstumai tarp miestų lemia oro transporto svarbą vidiniame šalies susisiekime. Kazachstane priskaičiuojama apie 100 įvairaus dydžio oro uostų. Air Astana yra populiariausia Kazachstano skrydžių bendrovė. Didžiausias oro uostas šalyje yra Almatos tarptautinis oro uostas (ALA).

Vandens transportas. Kadangi Kazachstanas turi priėjimą prie Kaspijos jūros, tai šalyje yra vykdoma jūrų uosto veikla bei kursuoja keltai į gretimus miestus ir valstybes.

Žemės transportas. Neilgiems maršrutams rekomenduojama naudotis Kazachstane tarp miestų kursuojančiais autobusais. O ilgas keliones (pvz., iš šalies šiaurės į pietus) geriausia praleisti traukinyje. Jie ir pigesni, ir patogesni nei autobusai.

VIRTUVĖ/MAISTAS

Kazachų virtuvės pagrindą sudaro mėsa ir pieno produktai. Kaip visoje Vidurinėje Azijoje, Kazachstane mėgstamiausia aviena, taip pat arklių mėsa. Iš arklienos gaminamos rūkytos dešros. Populiariausias mėsos patiekalas – aštriame sultinyje virta aviena ir kočiotos tešlos gabalėliai (Бешбармак; pažodžiui šis patiekalas vadinamas „Penki pirštai“, turbūt todėl, kad jis valgomas rankomis. Nacionaliniai kazachų patiekalai – avienos vyniotinis su daržovių garnyru (Kabyrga), avienos ir ryžių plovas, kepenų apkepas (Kuyrdak), lakštiniai (Datelman), grietinės, kvietinių miltų ir medaus saldus valgis (Bal-kaimak), pyragas su mėsos įdaru (Bališ) ir beliašai su jautiena.

Iš gėrimų kazachai mėgsta airaną – pieno produktą, panašų į rūgpienį, atskiestą vandeniu. Vasarą airanas geriamas kaip gaivinamasis gėrimas, kuris pagardinamas kruopų putra. Kazachstane geriama stipri arbata, kuri paskaninama pienu arba grietinėle. Taip pat mėgstamas rauginto kumelės pieno gėrimas (Kumysas) ar kupranugarių pieno gėrimas (Šubatas).

KAINOS

Kazachstane kainų lygis yra žemesnis nei Lietuvoje, ypatingai žemos degalų kainos.

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 10.40$

Pietūs gerame restorane dviems 26$

Puslitrinis butelis vandens 0.47$

Butelis vietinio alaus parduotuvėje 0.63$

Kilogramas bananų 1.28$

Kilogramas obuolių 1.19$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.21$

Taksi 1 km 0.26$

1 litras benzino 0.43$.

KĄ PAMATYTI

Atlyn Emel nacionalinis parkas – jame galima pamatyti ir išgirsti „dainuojančias kopas“. 150 m. aukščio ir pusantro kilometro ilgio kopos, kuriomis galima lipti ir išgirsti neįprastą garsą, kuomet vėjas neša smėlį kopų viršūnėmis.

Šaryno kanjonas – pietryčių Kazachstane esantis upės išgraužtas kanjonas. Nors ir ne toks gilus, kaip Didysis kanjonas JAV, tačiau vis tiek įspūdingas.

Aralo jūra – sparčiai senkanti jūra, griaunančios žmonių pramoninės veiklos rezultatas. Turistams pravartu pamatyti neteisingai vykdomos ūkinės veiklos padarinius.

Almata – didžiausias Kazachstano miestas ir buvusi šalies sostinė, vis dar laikoma prekybiniu ir kultūriniu šalies centru. Šiame mieste galima pasigrožėti Zenkovo katedra, operos rūmais.

Astana – dabartinė šalies sostinė, išsiskirianti savo modernia architektūra.

EKSKURSIJOS

Šimbulako slidinėjimo bazės aplankymas ir slidinėjimas ten

Pasivaikščiojimas su žirgais po paskutinį išlikusį laukinių obelų mišką

Ekskursija į Baikonuro kosmodromą – seniausią ir didžiausią kosmodromą pasaulyje, iš kurio buvo paleistas pirmasis dirbtinis Žemės palydovas ir įvyko pirmasis žmogaus skrydis į kosmosą.

SUVENYRAI

Gaminiai iš veltinio

Aksesuarai ir papuošalai su nacionaliniais ornamentais

Tradiciniai apdarai

Dombra – senovinis dvistygis muzikos instrumentas