Kambodža | Apie Kambodžą

Valstybė Pietryčių Azijoje, turinti dalį Tailando įlankos pakrantės. Šiaurės vakaruose ribojasi su Tailandu, šiaurėje su Laosu, o rytuose su Vietnamu. Šioje karalystėje susiduriantys antikiniai ir modernūs pasauliai kuria autentišką patirtį. Kambodža yra tai, kas liko iš kadaise didingosios Khmerų imperijos, kuri IX-XV a. apėmė dabartines Kambodžos, Tailando, Mianmaro ir Vietnamo teritorijas bei dalį Laoso. Imperijos laikais iškilo didžiausias regiono religinis ir kultūrinis centras – Ankoras. Senojoje sostinėje dar ir dabar matomos imperijos liekanos: šventyklos ir monumentai, kurių dydžiui ir didybei Pietryčių Azijoje prilygti niekas negali. Vis dėlto Ankoras nėra visos Kambodžos atspindys, chaotiška, bet charizmatiška šalies dabartinė sostinė Pnompenis stebina savo rafinuotumu bei sulaukia ovacijų dėl prabangių Mekongo upės pakrančių, kultūrinio renesanso ir pasaulinės klasės restoranų. Kambodžos kaimo vietovių vaizdai – tai ryžių laukai, betelio palmės. Pietų pakrantėje – tropinės salos, pamargintos žvejų kaimeliais. Vakaruose stūkso Kardamono kalnai, kurie yra didžiulės atogrąžų laukinės gamtos dalis. Galingoji Mekongo upė kerta visą šalį ir yra kai kurių regiono paskutinių gėlojo vandens delfinų namai. Šiaurės rytuose kalvotas peizažas, kuriame gyvena Kambodžos etninės mažumos ir vyrauja laukinės gamtos gausa. Vis dėlto, didžiausias Kambodžos turtas yra jos žmonės. Daug metų pralieto kraujo, skurdas ir politinis nestabilumas neatima iš khmerų optimizmo ir negali nubraukti šypsenų nuo jų veidų.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas: 181,035 km².

Gyventojų skaičius: 16 mln.

Sostinė: Pnompenis.

Kalba: Khmerų.

Valiuta: Kambodžos rielis.

Religija: Theravados budizmas.

Telefonas: +855.

Elektra: 230 voltų, A, C ir G tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Subekvatorinis, musoninis. Vidutinės temperatūros metų bėgyje svyruoja tarp 21 ir 35 °C. Liūčių laikotarpis trunka nuo gegužės iki spalio, daugiausia kritulių iškrenta rugsėjo ir spalio mėnesiais. Vasaros musono metu dažnai kyla smarkūs potvyniai. Temperatūra gali nukristi iki 22 °C. Per metus vidutiniškai iškrenta 750–1500 mm kritulių, kalnuose – iki 2000 mm. Sausasis laikotarpis trunka 4-5 mėnesius. Jo metu temperatūra gali siekti net 40 °C.

LANKYTINOS VIETOS

Be abejonės, Ankoras yra viena pagrindinių vietų, kurias reikia pamatyti. Pnompenyje – nacionalinis muziejus bei nacionalinis khmerų meno muziejus, karališkieji rūmai, kuriuose gyvena dabartinis karalius, sidabrinė pagoda, Wat Phnom šventykla, kuri matoma iš bet kurios miesto vietos. Stulbinantys Sichanoukvilio paplūdimiai. Modulkinio provincija, kurioje yra Bou Sra ir Sen Monorom bei kiti kriokliai, dramblių ir laukinės gamtos rezervatai. Yeak Lom ežeras.

Kelionės į Kambodžą nuo
2429 €
Kelionės

MAISTAS IR GĖRIMAI

Ryžiai yra pagrindinis maisto produktas Kambodžoje ir jie yra valgomi su visais patiekalais arba yra patiekalo dalis. Žuvis ir įvairios daržovės irgi yra labai svarbūs. Khmerų patiekalai dažniausiai nėra aštrūs, juose gausu žolelių, lapų, marinuotų daržovių, padažų. Maiste dažnai pastebimi kontrastai – saldumas yra derinamas su aitrumu, saldumas su rūgštumu, keptas/virtas maistas su šviežiu. Kambodža dalimi patiekalų dalijasi su savo kaimynais, galima rasti makaronų sriubą, panašią į vietnamietišką phở, Tailando gaiviąsias salotas ir rūgščiąsias sriubas, Indijos įkvėptus karius ir imigrantų iš Kinijos atsivežtų patiekalų. Populiariausi khmerų patiekalai: amok – dažniausiai žuvies karis, bet kartais žuvis yra pakeičiama vištiena ar kita mėsa, bai cha – ryžių patiekalas, samlor machu trey – saldžarūgštė žuvies sriuba, ka tieu – lengva makaronų sriuba su kiaulienos sultiniu, babar – ryžių košė su vištiena arba kiauliena, kmerų laksa – ploni makaronai dedami į raudonojo kario sriubą su daržovėmis ir žuvies padažu. Iš mangų, kokosų pieno, bananų ir kt. gaminami pudingai. Khmerai mėgsta žalią arbatą. Ją geria ir karštą, ir šaltą. Taip pat dėl Prancūzijos įtakos dažnai yra geriama kava. Khmerai turi savo ryžių vyną ir alų.

MUITINĖ

Vykstant į Kambodžą reikia pasirūpinti viza, dėl kurios galima kreiptis į Kambodžos Karalystės ambasadą Maskvoje. Taip pat reikia turėti galiojantį pasą. Pasas, kurio galiojimas baigiasi kelionės metu, yra laikomas negaliojančiu.

SVEIKATA

Privalomų skiepų nėra, tačiau rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, hepatito A, vidurių šiltinės, difterijos ir stabligės revakcinacija.

TRANSPORTAS

Yra keletas vidinių skrydžių tarp didžiausių Kambodžos miestų. Keliauti laiveliu Mekongo upe yra vis dar populiaru, ypač tarp turistų. Autobusas yra pats populiariausias pasirinkimas, jungiantis visus pagrindinius miestus ir vietoves.

SUVENYRAI

Tekstilės ir šilko gaminiai, pinti kilimėliai, muilai ir žvakės, sidabriniai papuošalai, betelio riešuto dėžutės, Budos skulptūrėlės, Mekongo antklodės.

ARBATPINIGIAI

Jų nėra tikimasi, kadangi neretai užsieniečiui kaina automatiškai kyla. Valgant gatvės maistą arbatpinigių palikti taip pat nereikia, bet restorane galima apie 10 % nuo bendros sumos.

Kelionės į Kambodžą nuo
2429 €
Kelionės