Patarimai keliaujantiems į Jordaniją

ŠALIES SPECIFIKA


Valstybė Artimuosiuose Rytuose, turinti sienas su Sirija šiaurėje, Iraku šiaurės rytuose, Saudo Arabija rytuose ir pietuose, Izraeliu ir Vakarų Krantu vakaruose. Dauguma keliautojų aplanko Jordaniją tik dėl senosios nabatėjų Petros, kuri yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą, tačiau tai, ką šalis gali pasiūlyti, nesibaigia ties ja. Jordanija turi svetingos šalies istoriją: per šalį ėjo legendinis prekybinis Karalių kelias (vėliau buvo žinomas kaip Naujasis Trajano kelias), nabatėjų prekeiviai, romėnų legionieriai, musulmonų armijos, uolūs Kryžiaus žygiai išmaišė visas žemes, palikdami įspūdingus monumentus, kaip romėnų amfiteatrai, kryžininkų pilys ir krikščioniškos mozaikos. Vadi Rumo dykuma (arba Mėnulio slėnis) – atrodo kaip chameleonas, dykumos uolos, kalnai ir smėlis keičia spalvą iš baltos į geltoną, juodą ir neįtikėtino spindesio raudoną, kuri vienaip atrodo vidurdienio ir visai kitaip aušros ir saulėlydžio metu. Šioje teritorijoje gyvena baltasis oriksas ir beduinų gentys. Jordanija tai saugus prieglobstis konflikto zonoje norintiems pamatyti Artimuosius Rytus.


PIRKINIAI


Tradicinės keffiyeh skaros, mozaikiniu raštu puošti puodeliai, vietinių gamintas šokoladas, alyvuogių aliejus, arabiški saldumynai, beduinų papuošalai, prieskoniai, alyvuogių aliejaus muilas, Negyvosios jūros purvas spa procedūroms.


TRANSPORTAS


Kai kurie viešbučiai Amane, Madaboje, Petroje ir Akaboje organizuoja turistų grupėms autobusus į lankytinus objektus. Važinėja ir vietiniai autobusai, bet jie yra labai lėti ir gali tekti keletą kartų autobusą pakeisti, norint pasiekti reikiamą vietą. Labiausiai rekomenduojama išsinuomoti automobilį su vairuotoju. Galima nusiderėti ir su vietiniais taksistais, kad vežiotų visą dieną už geresnę kainą.


ARBATPINIGIAI


Restoranuose paliekama 10 % nuo bendros sumos.


ŽMONĖS


Tam, kad savo elgesiu įžeistumėte jordaniečius, reikėtų gerokai pasistengti. Jordaniečiai yra pakankamai svetingi ir gerai nusiteikę žmonės.


SVEIKATA


Privalomų skiepų nėra, rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio ir įsigyti sveikatos draudimą. Dėl galimų neramumų, susijusių su bendra saugumo padėtimi regione, prieš vykstant į Jordaniją ar esant šalyje rekomenduojama atidžiai stebėti informaciją apie politinę padėtį, vengti masinio susibūrimo vietų, nesilankyti vietose, kur vyksta demonstracijos ar kitos protesto akcijos. Penktadieniais po vidurdienio maldų rekomenduojama elgtis atsargiai dėl didesnės demonstracijų tikimybės. Galimi teroristiniai išpuoliai užsienio piliečių ir turistų lankomose vietose. Rekomenduotina susilaikyti nuo kelionių į pasienio su Sirija ir Iraku teritorijas, ypač atsargiai elgtis pasienio su Izraeliu teritorijoje, vengti kelionių į pabėgėlių iš Sirijos stovyklas. Jordanija yra musulmoniška valstybė. Vietiniai papročiai ir tradicijos turėtų būti gerbiamos. Rekomenduotina rengtis kukliai, ypač lankantis religiniuose objektuose, turguje, kaimo vietovėse.