Jordanija | Apie Jordaniją

Valstybė Artimuosiuose Rytuose, turinti sienas su Sirija šiaurėje, Iraku šiaurės rytuose, Saudo Arabija rytuose ir pietuose, Izraeliu ir Vakarų Krantu vakaruose. Dauguma keliautojų aplanko Jordaniją tik dėl senosios nabatėjų Petros, kuri yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą, tačiau tai, ką šalis gali pasiūlyti, nesibaigia ties ja. Jordanija turi svetingos šalies istoriją: per šalį ėjo legendinis prekybinis Karalių kelias (vėliau buvo žinomas kaip Naujasis Trajano kelias), nabatėjų prekeiviai, romėnų legionieriai, musulmonų armijos, uolūs Kryžiaus žygiai išmaišė visas žemes, palikdami įspūdingus monumentus, kaip romėnų amfiteatrai, kryžininkų pilys ir krikščioniškos mozaikos. Vadi Rumo dykuma (arba Mėnulio slėnis) – atrodo kaip chameleonas, dykumos uolos, kalnai ir smėlis keičia spalvą iš baltos į geltoną, juodą ir neįtikėtino spindesio raudoną, kuri vienaip atrodo vidurdienio ir visai kitaip aušros ir saulėlydžio metu. Šioje teritorijoje gyvena baltasis oriksas ir beduinų gentys. Jordanija tai saugus prieglobstis konflikto zonoje norintiems pamatyti Artimuosius Rytus.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas: 89 342 km².

Gyventojų skaičius: 9,9 mln.

Sostinė: Amanas.

Kalba: Arabų.

Valiuta: Jordanijos dinaras.

Religija: Islamas.

Telefonas: +962.

Elektra: 230 voltų, C, D, F, G ir J tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Vyrauja subtropinis, būdingi ryškūs temperatūrų pokyčiai. Šiltas ir sausas periodas tęsiasi nuo balandžio iki spalio. Vidutinė temperatūra 26° C. Rugpjūtį temperatūra gali pakilti iki 49° C karščio. Sausis – šalčiausias mėnuo, vidutinė temperatūra – apie 7° C. Žiemą gali iškristi sniegas. Lietūs būdingi šiauriniams ir centriniams rajonams (lapkričio – vasario mėn.), tuo tarpu Akabos regionas saulės lepinamas ištisus metus. Vakarų Jordanijos klimatas Viduržemio tipo: karštos sausos vasaros, vėsios drėgnos žiemos ir du trumpi pereinamieji metų laikai. Kituose trijuose ketvirtadaliuose šalies teritorijos vyrauja dykumų klimatas: čia per metus neiškrenta nė 250 mm kritulių.

LANKYTINOS VIETOS

Petra – vienas iš naujųjų pasaulio stebuklų, garsėjantis akmens statulomis, išskaptuotomis uolose apie 200 m. pr. m. e. Tai pamirštas nabatėjų miestas, dar vadinamas raudonąja dykumų rože. Uolose iškalti nuostabūs rūmai ir labai daug laiptuotų takų, vedančių į aukštus statinius.. Senasis Petros miestas buvo Nabatėjų karalystės ir Romos imperijai priklausiusios Arabijos provincijos sostinė. Pro Petrą driekėsi Karalių kelias, jungiantis su Raudonąja jūra. Kalnuose nabatėjai pastatė šventyklų dievams garbinti, pavyzdžiui, Dušarą ir Alatą. Petroje buvo maldos namų, turgaviečių, du amfitaetrai, daugybė tiesiog uolose iškaltų kapaviečių ir kt. Į gyvenamąją miesto dalį buvo galima įžengti tik iš rytų, išdžiūvusios Siko upės vaga. Kadaise šios upės vandenys akveduku buvo nukreipti į miestą. Vakarų pasauliui Petrą 1812 m. surado šveicaras Johann Ludwig Burckhardt. 1985 m. Petra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Džerašo miestas garsus savo romėnų architektūriniu paveldu - išlikusios Korintinės kolonos, Adriano arkos, hipodromo, Dzeuso ir Artemidės šventyklų, ovalaus forumo, kolonų apsuptos gatvės, dviejų teatrų, pirčių, miesto gynybinių sienų liekanos. Taip pat yra IV–VII a. bažnyčių ir sinagogų, puoštų mozaikomis, griuvėsiai. Pora naktų Vadi Rumo dykumos stovyklavietėje irgi yra būtinybė. Negyvoji jūra garsi savo druskingumu. Nors yra vadinama jūra, tačiau tai yra ežeras, kadangi neturi tiesioginio ryšio su Pasauliniu vandenynu. Negyvosios jūros druskos neretai naudojamos kaip gydomasis preparatas. Negyvoji jūra yra 420 m žemiau jūros lygio. Jūra senka ir, jei planuojami jos gelbėjimo projektai nebus įgyvendinti, ilgainiui visai išnyks. Kryžininkų Karako pilis, Madabos miesto Bizantijos laikų mozaikos ir didžiausia Jordanijoje krikščionių bendruomenė, nardymas Raudonojoje jūroje Akabos pakrantėje, dykumų pilis Qasr Kharana, Shaumari laukinės gamtos ir Vadi Mudžibo tarpeklio rezervatai, Jordanijos muziejus, Aljoun miško rezervatas ir begalė kitų vietų, kurias irgi verta pamatyti.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Jordanijos virtuvei būdinga patiekalų gausa ir įvairūs patiekalų ruošimo būdai. Populiarūs tiek mėsos, ypač avienos ir ėrienos, tiek žuvies patiekalai, kurių ruošime svarbų vaidmenį atlieka rytietiški prieskoniai. Daržovių tarpe dominuoja pomidorai, kopūstai, bulvės, pupelės, baklažanai, salotos, aguročiai, kalafijorai, populiarūs ryžiai, tačiau vienu svarbiausių ingredientų Jordanijos virtuvėje išlieka lęšiai. Kone su visais patiekalais valgoma arabiška duona. Alyvuogių aliejus naudojamas beveik visuose patiekaluose. Pietūs pradedami nuo gausių užkandžių, o baigiami saldumynais bei vaisiais. Nacionalinis Jordanijos patiekalas yra Mansaf – žolelėmis pagardinta ir jogurte iškepta aviena, patiekiama su ryžiais. Mahshi – mėsa ir ryžiais įdarytos daržovės (aguročiai, baklažanai, paprikos, pomidorai ir kt.). Kiti jordaniški patiekalai: musahan – alyvuogių aliejuje keptas viščiukas su svogūnų padažu, makliuba – daržovių ir žuvies arba mėsos troškinys su ryžiais, šiškebab – smulkiai pjaustyta aviena ar veršiena, kepama su pomidorais ir svogūnais ant žarijų, kabsa – daržovių, mėsos ir ryžių troškinys, yakhneh – mėsos, svogūnėlių ir įvairių daržovių troškinys, sambusak – kepta vištiena, pagardinta svogūnais ir kedrų riešutais, baklawa – sluoksniuoti pyragaičiai su medumi ir migdolais, maamoul – skanėstas su rožių vandenyje virtomis datulėmis ir riešutais, mutabal - baklažanų užtepėlė su svogūnais, tahini pasta, jogurtu, citrinų sultimis, aliejumi, česnaku.

Kavos gėrimas Jordanijoje turi savas tradicijas: kava verdama labai stipri, patiekiama mažyčiuose puodeliuose, neretai paskaninama kardamonu. Populiari ir saldžioji arbata, paskaninta mėtos lapeliu, kurios gėrimo tradicijos atkeliavo iš beduinų. Anyžių degtinė „Arak“ geriama skiesta vandeniu arba atšaldyta.

MUITINĖ 

Lietuvos Respublikos piliečiams reikia vizos. Pasas turi galioti bent 6 mėn. nuo numatomos išvykimo iš Jordanijos datos. Ankstesnio apsilankymo Izraelyje įrodymai (Izraelio vizos ir ar atvykimo/išvykimo spaudai pase) paprastai nėra kliūtis vykstant į Jordaniją.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Privalomų skiepų nėra, rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio ir įsigyti sveikatos draudimą.

Dėl galimų neramumų, susijusių su bendra saugumo padėtimi regione, prieš vykstant į Jordaniją ar esant šalyje rekomenduojama atidžiai stebėti informaciją apie politinę padėtį, vengti masinio susibūrimo vietų, nesilankyti vietose, kur vyksta demonstracijos ar kitos protesto akcijos. Penktadieniais po vidurdienio maldų rekomenduojama elgtis atsargiai dėl didesnės demonstracijų tikimybės. Galimi teroristiniai išpuoliai užsienio piliečių ir turistų lankomose vietose.

Rekomenduotina susilaikyti nuo kelionių į pasienio su Sirija ir Iraku teritorijas, ypač atsargiai elgtis pasienio su Izraeliu teritorijoje, vengti kelionių į pabėgėlių iš Sirijos stovyklas.

Jordanija yra musulmoniška valstybė. Vietiniai papročiai ir tradicijos turėtų būti gerbiamos. Rekomenduotina rengtis kukliai, ypač lankantis religiniuose objektuose, turguje, kaimo vietovėse.

TRANSPORTAS

Kai kurie viešbučiai Amane, Madaboje, Petroje ir Akaboje organizuoja turistų grupėms autobusus į lankytinus objektus. Važinėja ir vietiniai autobusai, bet jie yra labai lėti ir gali tekti keletą kartų autobusą pakeisti, norint pasiekti reikiamą vietą. Labiausiai rekomenduojama išsinuomoti automobilį su vairuotoju. Galima nusiderėti ir su vietiniais taksistais, kad vežiotų visą dieną už geresnę kainą.

SUVENYRAI

Tradicinės keffiyeh skaros, mozaikiniu raštu puošti puodeliai, vietinių gamintas šokoladas, alyvuogių aliejus, arabiški saldumynai, beduinų papuošalai, prieskoniai, alyvuogių aliejaus muilas, Negyvosios jūros purvas spa procedūroms.

ARBATPINIGIAI

Restoranuose paliekama 10 % nuo bendros sumos.