Jamaika | Apie Jamaiką

Jamaika, tai sala Karibų jūros regione, kuri visų pirma garsėja, kaip žymiausiojo pasaulyje regio atlikėjo Bob Marley gimtinė. Atvykus į šalį, iškart jaučiama, kokia svarbi jamaikiečiams yra muzika. Ji tvyro ore visą laiką, girdima ne tik regio muzika, bet taip pat ir mento, ska, rocksteady bei kiti muzikos ritmai. Ne veltui Jamaika vadinama garsiausia (tikrąją to žodžio prasme) šalimi pasaulyje.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 10 991 kv. km.

Gyventojų skaičius - 2 813 285 gyventojai (2017m.)

Sostinė – Kingstonas.

Valstybinė kalba - anglų.

Religija - Protestantizmas (62,5%), netikintys (20.9%), katalikai (2.6%), kitos religijos (14.2%).

Elektros srovė - visoje šalyje dažniausiai 110 voltų. Rozetės ir elektros kištukai yra amerikietiško tipo.

Valiuta - Jamaikos doleris.

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į Jamaiką turistiniais tikslais ne ilgiau kaip 30 dienų laikotarpiui vizos nereikia. Privaloma pateikti dokumentą apie atliktus skiepus nuo tymų, raudonukės ir poliomielito.

SAUGUMAS

Šalyje yra aukštas nusikalstamumo lygis, veikia organizuoto nusikalstamumo grupuotės, dažni gaujų susišaudymai. Nors nepaprastoji padėtis, galiojusi iki 2018 metų spalio 31 dienos, nebuvo pratęsta, Sent Džeimso apygardoje (kurioje yra ir gausiai turistų lankomas Montego Bėjus) bei Sent Katrinos apygardoje tęsiamos karinės operacijos. Daugiausiai nusikaltimų įvykdoma Kingstone, ypač Denham, Grant’s Pen, August Town, Harbour View, Spanish Town ir vakariniuose sostinės rajonuose ir priemiesčiuose, taip pat Montego Bėjuje, ypač Flankers, Barrett Town, Norwood, Glendevon, Rose Heights ir Mount Salem rajonuose. Šiose teritorijose rekomenduojame neišvykti iš turistinių zonų, nekeliauti nakties metu, nesinaudoti viešuoju transportu ir vengti atokių vietų. Esant būtinybei išvykti iš viešbučio teritorijos, iš anksto pasirūpinkite transportu iš patikimų turizmo agentūrų ar viešbučio. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, jog dėl vykdomų karinių operacijų be išankstinio perspėjimo gali būti uždaryti keliai, keistis transporto tvarkaraščiai bei įvairių įstaigų darbo laikas. Eismą ir viešąjį transportą taip pat gali sutrikdyti dažnos demonstracijos. Patartina vengti visų demonstracijų ir didesnių susibūrimų, kadangi jų metu galimi turistų apiplėšimai ir vagystės.

Venkite dėvėti brangius papuošalus, su savimi nešiotis vertingus daiktus, dideles pinigų sumas. Būkite atsargūs prie bankomatų, naudotis jais nėra saugu ir jūsų banko duomenys gali atsidurti sukčių rankose. Patartina pinigus išsikeisti viešbutyje, banke ar užsienyje. Jei įmanoma, naudokitės viešbučio seifu. Kruopščiai rinkitės viešbučius, pasidomėkite ankstesnių lankytojų atsiliepimais, nes viešbučiuose taip pat pasitaiko užpuolimų, priekabiavimų ir išprievartavimų atvejų. Venkite atokių paplūdimių net šviesiu paros metu.

Uraganų sezonas Jamaikoje paprastai trunka nuo birželio iki lapkričio mėnesio. Šiuo laikotarpiu netgi nedidelės atogrąžų audros gali greitai išsivystyti į didžiulius uraganus. Rekomenduojama sekti orų prognozes ir vietos valdžios institucijų pranešimus.

KLIMATAS

Iš esmės visos salos klimatas panašus – metinė temperatūros amplitudė nedidelė, lietinguoju sezonu (gegužė - lapkritis) būdingi trumpi lietūs lydimi saulės, kuri greitai išdžiovina žemę. Nuo birželio iki lapkričio gali būti tropinių uraganų, būdingų visam Karibų jūros regionui. Vandens temperatūra ištisus metus nenukrenta žemiau 24°C.

Geriausias laikas keliauti į Jamaiką, atsižvelgiant į klimatą, tai gruodžio – balandžio mėnesiai. Šiuo periodu Jamaikoje daugiausiai saulėtų dienų, mažiausiai kritulių ir labai menka uraganų tikimybė.

TRANSPORTAS

Viešąjį transportą atstovauja autobusai, autobusai - ekspressai, mikroautobusai ir taksi. Viešojo transporto kaina maža, tačiau turistams rekomenduojama naudotis taksi paslaugomis. Jamaikos autobusai neskuba, niekada nevyksta pagal tvarkaraštį, sustoja ne tik autobusų stotelėse, bet ir pagal poreikį, salonuose nėra oro kondicionavimo, visi važiuoja su atidarytais langais. Taigi autobusai šioje šalyje yra geras būdas, pajausti vietinį gyvenimą, bet kaip reguliarus transportas jie labai nepatogūs. 

VIRTUVĖ

Jamaikos kulinarijos tradicijos yra karibų, anglų, ispanų ir afrikietiškų patiekalų derinys. Vietiniai gyventojai dažniausiai renkasi vaisius, kiaulieną, naminius paukščius, jūros gėrybes ir daržoves, stipriai pridedant visokių prieskonių. Pagrindiniai nacionaliniai Jamaikos patiekalai yra - „aki“ ir „saltfish“ (pagal skonį panašus į omletą). Labai populiari yra kepta vištiena, marinuota specialiame pipirų padaže ir virinama ant pimento medienos. Ji parduodama kiekviename restoranėlyje su naminiais kepsniais.

Tradiciniai Jamaikos juicy patties („sultingi pyragai“) su įvairiais daržovių, mėsos ir žuvies užpildais šalyje labai populiarūs.

KAINOS

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 8.88$

Pietūs gerame restorane dviems 44.38$

Puslitrinis butelis vandens 1.09$

Butelis vietinio alaus 1.57$

Kilogramas bananų 1.90$

Kilogramas obuolių 7.31$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.74$

Taksi 1 km 2.77$

1 litras benzino 1.13$.

KĄ PAMATYTI

Dunn-River kriokliai yra viena gražiausių salos vietų. Jie yra džiunglių viduryje, jų aukštis 55 m. Šalia krioklių yra paplūdimys, kuriame galima maudytis. Kita labai vaizdinga vieta yra „Blue Lagoon“. Žmonės čia atvyksta ne tik dėl įspūdingų vaizdų: manoma, kad vietinis vanduo turi labai teigiamą poveikį odai. Aukščiausias salos taškas - „Blue Peak“ - įsikūręs Mėlynuosiuose kalnuose (Blue Mountains). Jo aukštis 2147 m, o iš jo atsiveria gražiausi viso salos vaizdai, ypatingai tekant saulei.

Jamaika yra muzikos šalis, regio ritmai čia skamba nuo ryto iki vakaro visuose paplūdimiuose ir diskotekose. Kiekvienais metais didžiuosiuose miestuose vyksta muzikos festivaliai. Kingstone yra „Bob Marley“ muziejus, jis įsikūręs namuose, kur gyveno muzikantas nuo 1975 metų. Namas yra labai šviesus, dažytas Marley portretais ir daugybe grafičių. Išdėstymas liko toks pat, kaip ir dainininko gyvenimo metu, tačiau įrengti keli papildomi kambariai: biblioteka, vaikų įrašų studija ir dukterinės firminės drabužių parduotuvės.

Dar Montego Bay mieste rekomenduojama aplankyti „Appleton Estate“ romo gamyklą. Ekskursijų metu galima sužinoti Jamaikos romo istoriją, pamatyti jo kūrimo procesą ir paragauti kelių rūšių.

Nuotykių mėgėjams patiks istorinis Port Royal miestas, kuriame gyveno piratai. Šiandien jame yra Jūrų muziejus, apsauginis Čarlzo fortas ir unikalus namas ant 45 laipsnių kampu sustatytų stiebų.

KURORTAI

Pagrindinė paplūdimių zona yra šiaurinėje Jamaikos dalyje, kur pakrantė yra apsaugota koralų rifais. Populiariausi Jamaikos kurortai, pasak turistų, yra Negrilis, Montego Bėjus, Ocho Riosas ir Port Antonio.

Negrilis laikomas vienu iš švariausių pasaulio kurortų. Garsus savo paplūdimiais - beveik 11 km balto smėlio, taip pat rifais ir įlankomis. Negrilyje geros nardymo sąlygos. „Long Bay“ rajonas laikomas elitiniu, čia yra brangių viešbučių, o „West End“ mėgsta liberalus jaunimas. Vienintelė problema turistams yra erzinantys uodai. Vakare be specialaus uodų repelento paplūdimyje geriau nebūti.

Montego-Bey garsėja prabangiais viešbučiais, barais, senais dvarais ir duty free parduotuvėmis. Čia naktinis gyvenimas vyksta visapusiškai ir sukurtos visos sąlygos sportuoti įvairiuose sporto renginiuose. Yra nacionalinis jūrų parkas, kuriame galima nardyti, žvejoti ar tiesiog atsipalaiduoti.

„Ocho Rios“ yra modernus kurortas, įsikūręs Discovery įlankos pakrantėje. Pagrindinis jo akcentas - vaizdinga gamta. Aplink tankūs atogrąžų miškai, gražūs paplūdimiai ir kriokliai, nešantys vandenis į Karibų jūrą.

Port Antonio yra jaukus miestas su gražiais dvarais ir nuostabiais vaizdais. Pagal turistų, tyliam ir ramiam poilsiui verta aplankyti šį Jamaikos kurortą. Port Antonio turi geriausias vietas banglenčių sportui, taip pat ten yra garsioji Mėlynoji lagūna (Blue Lagoon).