Iranas | Apie Iraną

Bendra informacija apie Iraną, Irano miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, Irano klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Irane.

IRANAS

Valstybės pavadinimas: Irano Islamo Respublika (Jomhuri-ye Eslami-ye Iran).

Sostinė: Teheranas.

Irano plotas: 1 648 195 km2

Gyventojų skaičius: 7 047 2846 (2005 m.).

Valstybinė kalba: Farsi (persų), taip pat kalbama kurdų, lurų, balochų, arabų kalbomis.

Religija: islamas (musulmonai šiitai 89%, musulmonai sunitai 9%, krikščionys ir kiti - apie 3%).

Valiuta: Irano rialas (IRR), (1 LTL = 3 204.53 IRR).

APIE ŠALĮ
Iranas turi labai seną istoriją, kurią mena seniausių civilizacijų palikimas. Per daugelį šimtmečių šalis patyrė įvairių pasaulio kultūrų įtaką, pradedant Nilo upės civilizacija ir baigiant Europa. Daugybę metų žmonės iš viso pasaulio keliavo istoriniu Šilko keliu, žavėdamiesi didžiulės Persų imperijos civilizacijos didybe.

Šalia kultūrinio ir istorinio paveldo, ypatinga ir Irano gamta. Šalies klimatas įvairiose jos vietose yra toks skirtingas, kad Irano kalnuose turistai gali mėgautis žiemos sporto malonumais, o pietinėje dalyje – maudytis šiltuose vandenyse.

Svečiuodamiesi Irane, pasijusite esantys didžios kultūros ir civilizacijos lopšyje. Iranas gali didžiuotis trijų tūkstantmečių istorija, išlikusiomis pastatų ir kitų objektų liekanomis, šventais akmens darbais.

Irano architektūra taip pat išskirtinė. Persepolis, įspūdingi Esfahano rūmai, kūrybingi centrinio dykumų regiono architektūros sprendimai yra unikalios Irano kultūros pavyzdžiai.

Pasivaikščioję Širazo, Kermano ar Kašano turguje, išgėrę arbatos tradicinės arbatinės (Chaykhune) kieme, prisijungę prie naktinio pasivaikščiojimo Tabrize ar aplankę istorinius objektus, suprasite, kad Iranas išties išskirtinis. 

KLIMATAS
Irano klimatas kontinentinis, su karštomis vasaromis ir šaltomis žiemomis. Šiaurės vakaruose būna šaltos žiemos su daug sniego ir žema temperatūra, ypač gruodžio ir sausio mėnesiais. Pavasariai būna švelnūs, o vasaros – labai karštos (temperatūra liepos mėnesį viršija 38°C). Kuzistano (Khuzestan) lygumoje vasarą ne tik karšta, bet ir labai drėgna. Apskritai Irano klimatas gana sausas, didžioji dalis metinių kritulių iškrenta spalio-balandžio mėnesiais. Beveik visoje šalyje per metus iškrenta apie 25 centimetrus kritulių arba mažiau. Išimtys yra tik aukštesni Zagros kalnų slėniai ir Kaspijos pakrantės lyguma (bent 50 centimetrų per metus). Mažiausiai kritulių – Centrinėje lygumoje, kur sulaukiama vos 10 ir mažiau centimetrų per metus.
Temperatūrų skirtumai šalyje yra pakankamai dideli, tačiau vasaros visoje šalyje karštos ir tik kalnuotuose regionuose bei plokščiakalniuose vėsesnės.

VIDUTINĖ TEMPERATŪRA

Teherane (°C)

Sau Vas Kov Bal Geg Bir 
 3  5  10  16 22   27
Lie Rūg Rug Spa Lap Gruo
 30  29  25  18  11  5


Esfehanas (Esfahan) (°C)

  Sau Vas Kov Bal Geg Bir
 Naktį  -4 -2  12  17 
 Dieną  8 12  16  22  28  33 
  Lie Rūg Rug Spa Lap Gruo
 Naktį  19 18  13  -2 
 Dieną  37 36 32  25  17  11 KELIONĖS DOKUMENTAI
Reikalingi dokumentai atvykimui į šalį – paso knygelė ir viza. Vienkartinė turistinė viza daroma apie 3 savaites, kaina apie 440 Lt.

SVEIKATA IR SAUGUMAS
Gydymo paslaugos Irano miestuose yra geros, tačiau kaimo vietovėse nepatenkinamos ir teikiamos tik kai kurios. Turistams patariama turėti pilną sveikatos draudimą ir prieš kelionę pasikonsultuoti su šeimos gydytoju. Galima ribota Maliarijos rizika vasarą šiauriniuose Zagros kalnuose ir vakarinėse bei pietvakarinėse teritorijose, o kovo-lapkričio mėn. Hormozgan, Kerman (tropinėje dalyje) ir Sistan-Baluchestan provincijų kaimo vietovėse. Priklausomai nuo kelionės maršruto, asmeninių rizikos faktorių, kelionės trukmės šeimos gydytojas gali pasiūlyti skiepus nuo hepatito A ir B, gripo, pasiutligės, vidurių šiltinės. Įprastinė imunizacija (nuo tokių ligų kaip stabligė/difterija ar vaikų ligos) turi būti peržiūrėta, ir jeigu reikia, atnaujinta. Daugiau informacijos rasite setainėje www.saugikelione.lt .

Iranas – tai pakankamai saugi šalis turistams, jeigu aplenkiamos pavojingos zonos: pasienio regionai su Afganistanu, Pakistanu ir Iraku. Nepatariama lankytis pietrytinėje šalies dalyje. Didesniuose Irano miestuose nusikalstamumas nėra didelis. Tačiau savo daiktus patartina saugoti nuo kišenvagių, ypač turguose. Pasitaiko užpuolimų iš automobilių be numerių, todėl rekomenduojama naudotis iš anksto užsakytais taksi. Taip pat pasitaiko apsimetusių policijos pareigūnais, tad neleiskite be priežasties apieškoti jūsų ar tikrinti jūsų daiktų. Patartina būti atsargiems keliuose, nes iraniečiai vairuoja neatsargiai ir dažnai važiuoja net per raudoną šviesą. Daugiau informacijos apie saugumą šalyje ir patarimų turistams www.urm.lt .

pasitarkite...
Konsultantas 8 5 2430636 Kaune 8 37 240114 Klaipėdoje 8 46 420902 Darbo laikas:
I-V nuo 9 iki 19 val.
VI nuo 10 iki 16 val.
 
UP