Havajai | Apie Havajus

Havajai- 50-oji JAV valstija (nuo 1959 m. rugpjūčio 21 d.). Tai yra kelių salų grupė Ramiajame vandenyne, priklausanti Polinezijai; vulkaninės kilmės (susidarė išsiveržus ugnikalniams po vandeniu).

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas- 29 311 km²Sostinė-Honolulu (374 701gyventojai)       Gyventojų skaičius- 1 360 301 gyventojų.Kitos svarbios salos-Maui (144,444 gyventojai) Oahu (953 207 gyventojai)Religija- Havajiečiai tiki į daug dievų.Kalba- valstybinė kalba anglų ir havajiečių.Elektros srovė- Visoje saloje 120-140voltų. Elektros kištukai ir rozetės yra amerikietiško tipo.Pinigai-Havajų doleris.

MUITINĖ:       

Vykstant į Havajus vizos yra nereikalingos, tačiau reikia gauti ESTA (elektroninį leidimą). Pasas, kurios galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Havajai reikalauja, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos.Su savimi galima vežtis iki 2,5l. alkoholio, 400 cigarečių, 500g. rūkomojo tabako ir 50 cigarų.Telefonas - Telefono šalies kodas iš Havajų +1808, į Havajus 00         

SEIFAI

Savo asmeninius daiktus, pinigus ir brangenybes patariama saugoti viešbučio seifuose, kurie būna kambariuose arba viešbučio registratūroje. Kitais atvejais už prarastus daiktus ir jų saugumą viešbutis neatsako.

ARBATPINIGIAI

Tai kone "konstitucinė" norma. Jeigu paliksite mažiau nei 10 proc., pasielgsite nemandagiai. Tokiu atveju prie jūsų priėjęs vadybininkas pasiteiraus, kas buvo negerai. "Gerų klientų" arbatpinigiai sudaro iki 25 proc. užsakymo sumos.

SVEIKATA

Prieš kelione pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Sveikatos draudimo užsienyje polisus galima įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse. Vykstant į Havajus skiepytis nėra būtina.

KLIMATAS

Oro temperatūra jūros lygyje svyruoja nuo 29-32 °C vasaros mėnesiais iki 18-21 °C žiemą. Oras žemumose retai įšyla virš 32 °C ar atvėsta žemiau 16 °C. Tačiau aukštumose žymiai vėsiau: Mauna Loa, Mauna Kea ir Haleakalą žiemomis kartais uždengia sniegas. Vandenyno vandens temperatūra ties Havajais svyruoja nuo 23 °C vasario mėnesį iki 27 °C rugsėjį. Nors Havajų orus daugiausiai lemia pasatai, čia kyla ir vietiniai vėjai, kai kuriose vietovėse pasiekiantys 100-160 km/val. greitį (Kula ir Lahaina vietovėse, vakariniuose Haleakalos šlaituose Maui saloje). Lietūs vietomis labai gausūs: įprasta, kad priešvėjinėje salų pusėje per dieną trumpai palytų iki 10 kartų. Audrų sezonas trunka nuo rugpjūčio iki kovo imtinai, paprastai tuo laikotarpiu prasiaučia šešios – septynios stiprios audros, atnešančios gausius kritulius. Uraganų sezonas prasideda liepą ir trunka iki lapkričio. Labai stiprių uraganų pasitaiko retai, tik kas keliolika metų.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo geriau pirkti buteliuose. Nevalgykite neplautų vaisių ir daržovių. Havajų virtuvės pagrindą sudaro aitriosios paprikos, žuvis. Žuvis verdama, kepama, troškinama, marinuojama (citrinų sultyse, kepama su laurų lapais ir krapų stiebeliais). Didžiausią įtaką salyno virtuvei padarė Japonija, taigi čia daug žuvų, jūros gėrybių, ryžių.

VIRTUVĖ

Nacionaliniai patiekalai – raudona masė iš susmulkintų pomidorų, sumaišytų su šviežia lašiša (Lomilomi), garinta kiauliena arba žuvis, susukta į arbatos lapus (Laulau), daržovių salotos su užpilu. Tradicinis gėrimas – kokteilis su romu (Mai Thai).

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiai, vykstantys į Havajus turizmo ar verslo tikslais iki 90 dienų, gali naudotis kelionių į JAV supaprastinimo programa, kuri suteikia teisę vykti į JAV be vizos. Prieš vykstant į JAV privaloma gauti Elektroninės leidimo keliauti sistemos patvirtinimą (ESTA – Electronic System Travel Authorization).Reikalingi dokumentai- Vykstant į Havajus su savimi reikia turėti Lietuvos Respublikos piliečio pasą, kuris galiotų ne trumpiau nei 6 mėn. nuo paskutinės kelionės

KAINOS

Havajai, kainų atžvilgiu yra viena iš brangiausių vietovių JAV. Už pusryčius galite tikėtis sumokėti nuo 10 iki 15 eurų, nuo 30 eurų už pietus ir du kart daugiau už vakarienę. 

TRANSPORTAS

Keliauti galite įvairiais būdais. Autobusu, taksi, nuomotu automobiliu ar mopedu. Didžioji dalis turistų nuomoja automobilį oro uoste. Daugumoje salų yra maršrutiniai autobusai, taksi.

EKSKURSIJOS

Ekskursijos vyksta po Koną ir Waikoloa kurios metu apžvelgiami įspūdingiausi gamtos stebuklai. Apžiūrėsite tokias lankytinas vietas kaip Havajų vulkanų nacionalinį parką, Akaka krioklį ir “vaivorykštės” krioklį. Skrydis virš Napali pakrantės ir Waimea kanyjono- vienas iš nuostabiausių ekskursijų ir geriausių būdų pamatyti nuostabų Havajų kraštovaizdį. Stebėkite Waikiki, Diamond Head ugnikalnį ir Perl Harborą. Taip pat nepraleiskite puikios galimybės stebėti saulėtekį Haelekala nacionaliniame parke. 2 valandų kelionė katamaranu iš Lahaina uosto – šis kruizas leis stebėti banginius, todėl tai suteiks papildomų nuotykių jūsų kelionei. Visos dienos kelionė Hanos keliu – šis unikalus turas jums suteiks galimybę sužinoti apie Havajų tradicijas ir kultūrą, taip pat aplankysite keletą nuošalesnių salos paplūdimių.

KĄ PAMATYTI/KĄ APLANKYTI?

Havajų sala dažniausiai yra vadinama “Big Island” garsėjanti savo nuostabia gamta ir idomiai susiformavusiu kraštovaizdžiu. Todėl būtų nuodemė neaplankyti didžiausių saloje esančių ugnikalnių Mauna Loa ir Mauna Kea. Waipio slėnis – šis slėnis įsikūręs šiaurės rytų pakrantėje. Šis slėnis yra tikra spalvų paletė, nes jame auga bananai, mangai, avokadai ir greipfrutai. Pu'uhonua o Honaunau nacionalinis istorinis parkas – lietuviškai ši vieta vadinama “prieglobsčio vieta”, kur senovės Havajų gyventojai galėjo išvengti mirties bausmių, kuriais buvo pažeisti šventi įstatymai, kuriuos jie turėjo paklusti. „Kahaluu“ paplūdimio parkas- paplūdimio parkas su vaizdais į banglentininkus ir Havajų žaliuosius jūrų vėžlius Kahaluu įlankoje. Waimea kanjonas- havajų Kauai salos įžymybė yra labai spalvinga – uolos čia nusidažiusios žaliai, rudai ir ryškiai raudonai. Tarpeklis ypatingas tuo, jog atsirado ne tik dėl erozijos, bet ir ugnikalnio išsiveržimo. Kona- į pažintį su sala leiskitės lankydami vakarinę Havajų pakrantę, stabtelėdami vietinėje kavinukėje paragauti gardžios kavos, auginamos Havajų salose. Hapuno paplūdimio valstybinis parkas- vienas gražiausių šalies papludimių kuris yra žinomas dėl savo minkšto balto smėlio. Molokini krateris ir nardymas su vėžliais – pasiplaukiokite katamaranu ir išbandykite nardymą.

LAUKTUVĖS/SUVENYRAI

Havajų gitara – okulelė, makadamijos riešutai, havajietiškos muzikos įrašai, tradicinės havajietiškos girliandos.