Gvatemala | Apie Gvatemalą

Gvatemala – valstybė Centrinėje Amerikoje Šiaurės Amerikos žemyne. Ribojasi su Meksika šiaurėje, Belizu šiaurės rytuose, Hondūru ir Salvadoru pietryčiuose, taip pat su Ramiuoju vandenynu ir Karibų jūra. Šalis pasižymi savo istoriniu palikimu, tankiais atogrąžų miškais ir juodo smėlio paplūdimiais ir gyvomis senosiomis vietinių gyventojų tradicijomis. Šalyje yra 11 nacionalinių parkų ir rezervatų, turinčių įvairią florą ir fauną. Gvatemaloje yra giliausias ežeras Centrinėje Amerikoje – Atitlanas, jo gylis – 340 m. Visi šalies ežerai žavi savo grynumu ir vaizdingumu. Vulkanų pėdose, esančiose šalia ežero, gyvena majų genties palikuonys. Nors ir majų civilizacija seniai sunyko, gvatemaliečiai laiko save tiesioginiais majų palikuoniais ir tuo labai didžiuojasi. Gvatemala pasižymi didele tradicinės muzikos įvairove. Nacionalinis instrumentas – marimba. Populiarūs šalyje muzikiniai stiliai – karibų muzika, salsa, punta, majų liaudies muzika, latina pop, mariači, rokas.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas: 108 890 km².

Gyventojų skaičius: 17 005 497.

Sostinė: Gvatemala.

Kalba: ispanų.

Valiuta: Gvatemalos ketsalis, JAV doleris.

Religija: 47,6 % katalikybė, 38,2 % protestantizmas.

Telefonas: +502.

Elektra: 120 voltų, A ir B tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Subektvatorinis. Kadangi šalies paviršius labai nevienodas, temperatūros gan skirtingos. Ramiojo vandenyno pakrantėje vidutinė temperatūra yra 30 °C, o plynaukštėse, iškilusiose daugiau kaip 1800 m, įprasta temperatūra – nuo 10 °C iki 16 °C. Per metus iškrenta nuo 500–1000 mm kritulių pietvakariuose iki 2000–2500 mm kalnyne. Iš Karibų jūros kartais atslenka galingi uraganai. Žalos pridaro ne tik jų sukelti potvyniai, bet ir aukštumų šlaituose kylančios nuošliaužos.

LANKYTINOS VIETOS

Gvatemalos miestas architektūros požiūriu atrodo labai neįprastas: miesto gatvėse sumaišyti šiuolaikiniai stiklo ir betono dangoraižiai su senais kolonizacijos metu pastatytais dvarais.

Antigva – turistų pamėgtas miestas, apsuptas trijų ugnikalnių. Jame gausu kolonijinės architektūros, kuri yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kitas turistų pamėgtas miestas yra Tikalas su savo rūmais, šventyklomis ir majų piramidėmis. Į pietvakarius nuo Gvatemalos yra įsikūręs Kecaltenangas. Miesto centrinė aikštė yra apsupta architektūrinio ansamblio. Taip pat Minervos parkas yra vertas dėmesio. Iš Kecaltenango yra patogu keliauti į netoliese esančius kaimus, garsius karštosiomis versmėmis.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Gvatemalos virtuvė labai įvairi ir skirtingai priklausomai nuo regiono. Dominuoja majų kulinarinės tradicijos. Taip pat virtuvei didelę įtaką padarė ispanai ir prancūzai. Daug patiekalų gaminama iš kukurūzų, vaisių, pupelių, įvairių vietinių daržovių. Gvatemalos virtuvė yra neįsivaizduojama be bananų. Nacionaliniai patiekalai: ridikėlių salotos su mėtomis ir apelsinų/citrinų sultimis, ryžių sriuba, juodųjų pupelių tyrė, bananų lapuose kepta mėsa su bulvėmis arba kukurūzais. Mėgstama žvėriena ir vištiena, daržovių sriubos. Keptas driežas – vietinių delikatesas.

Be abejonės, kava yra pats populiariausias gėrimas. Ji nėra stipri, bet yra geriama dažnai nedideliais kiekiais. Geriama ir matė, bet nėra tokia populiari kaip kitose Lotynų Amerikos šalyse. Gvatemaliečiai didžiuojasi ir savo kaktusų degtine.

MUITINĖ

Vykstant į Gvatemalą vizos yra nereikalingos, tačiau reikia gauti ESTA (elektroninį leidimą). Pasas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Gvatemala reikalauja, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Prieš kelionę reikia pasirūpinti sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Reikia pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, hepatito A ir B, vidurių šiltinės, revakcinuotis nuo stabligės ir difterijos.

TRANSPORTAS

Galima išsinuomoti automobilį, tačiau Lotynų Amerikos eismas europiečiui kelia šiek tiek iššūkių. Po šalį važinėja senieji amerikietiški mokyklos autobusai. Kelionė jais yra pigi, autobusas sustos bet kur ir dėl kiekvieno. Įprasti ir patogesni autobusai yra šiek tiek brangesni ir važiuoja tik pagrindiniais šalies keliais. Taip pat yra autobusai, vežantys turistus į pagrindines turistų pamėgtas vietas.

SUVENYRAI

Ron Zacapa romas, kava, juvelyrikos dirbiniai, tradicinė tekstilė, keramika, kaukės, quetzalteca likeris.

ARBATPINIGIAI

Restoranuose ir viešbučiuose paprastai paliekama 10 % nuo sąskaitos sumos.