Patarimai keliaujantiems į Bulgariją

PATARIMAI


Valiuta – levai (BGN) ir stotinkos (monetos);


Kalba – bulgarų, abėcėlė – kirilica;


Religija – dauguma šalyje krikščionių ortodoksų, mažiau – musulmonų, protestantų, katalikų ir kitų.


ISTORIJA


Bulgarijoje rasti pirmieji žmogaus pėdsakai – daugiau kaip 100 tūkst. metų senumo. Dabartinę bulgarų tautą suformavo dvi pagrindinės kultūros: VI a. apsigyvenę slavai ir VII a. iš Vidurio Azijos atkeliavusi ir Balkanų pusiasalį apgyvendinusi tiurkų protobulgarų gentis. Bulgarija yra viena iš seniausių Europos valstybių – pirmoji Bulgarų imperija įkurta 681 m. Bulgarų teritoriją valdė katalikai, slavai, bizantiečiai, turkai, tačiau daugiausiai galios turėjo Vidurinės Azijos bulgarai, valdę dabartinę šalies teritoriją ir Makedoniją (dar ir dabar makedoniečiai neretai vadinami bulgarais). Išskirtinis Bulgarijos istorijos periodas yra IX–X a., kai kunigaikščio Boriso I iniciatyva krikščionybė tapo oficialia valstybės religija ir prasidėjo brolių Kirilo ir Metodijaus raštijos platinimas – Bulgarija tapo kirilicos alfabeto ir bulgarų–slavų kultūros spinduliu. Aukso amžių nutraukė turkai, 1389 m. nugalėję jungtinę bulgarų armiją. Tai turėjo įtakos tolimesniam bulgarų kultūros vystymuisi visus 500 metų. Iš turkų išsivaduoti bulgarams padėjo Rusija, tačiau ji po Antrojo pasaulinio karo tapo komunistine respublika. Tik po pusės amžiaus, 1986 m., sugriuvus Rytų blokui, Bulgarija galėjo atsikvėpti, netrukus valstybė tapo savarankiška parlamentine respublika. 2007 m. šalis įstojo į Europos Sąjungą.


PRAVARTU ŽINOTI


Darbo laikas. Dauguma parduotuvių dirba nuo 9 iki 19–21 val. Bankų darbo laikas – nuo 9.00–16.00. Nedarbo dienos – šeštadienis ir sekmadienis.


Arbatpinigiai. Pagal tradiciją, padavėjams ar viešbučio tarnautojams paliekama apie 5 % –10 % nuo sąskaitos sumos (priklausomai nuo aptarnavimo kokybės), tačiau tai nėra privaloma.


Transportas. Bulgarija turi gerai išvystytą autobusų ir traukinių susisiekimo tinklą. Miestuose kursuoja autobusai, troleibusai, kai kuriuose miestuose važinėja tramvajai ir metro. Bilietai perkami transporto priemonėje. Dauguma taxi turi skaitliukus, kurie dirba įvairiais kainų tarifais, priklausomai nuo paros laiko, savaitės dienos. Kurortinėje zonoje rekomenduojama dėl kainos sutarti iš anksto.


Apribojimai. Vandentiekio vandens gerti nerekomenduojama. Patariama pirkti geriamąjį vandenį, išpilstytą į butelius. Griežtai draudžiama fotografuoti ir filmuoti karinius ir kitus valstybinės paskirties objektus.


Lauktuvėms. Unikaliausias suvenyras iš Bulgarijos – rožių aliejus ir iš jo pagamintas alkoholinis gėrimas (20 laipsnių stiprumo gaminamas moterims, 40 – vyrams).


MAISTAS


„Giuveč“ – pipirų, baklažanų, pupelių ir mėsos troškinys


„Kebabčeta“ – ant grotelių kepta mėsos dešrelė


„Kiufteta“ – kepti mėsos kotletai


„Musaka“ – bulvių, maltos mėsos, pomidorų ir sūrio apkepas


„Sarmi“ – balandėliai iš kopūstų ar vynuogių lapų


„Tarator“ – šalta rūgpienio sriuba su agurkais, graikiškais riešutais ir prieskoniais


„Ayran“ – iš Turkijos kilęs gėrimas, kurio pagrindą sudaro bulgariškas jogurtas, turintis tiek daug žmogaus sveikatai naudingų savybių, kad gausus jo vartojimas įvardijamas kaip viena iš bulgarų ilgaamžiškumo priežasčių.


PAJUSTI BULGARIJĄ


Senoviniuose Batos, Emonos, Erkečo, Kulevchos, Kazaško kaimuose pasiklausykite melodingų bulgarų dainų, sudalyvaukite jų folkloriniuose vakaruose.


Galbūt pavyks išvysti įspūdingiausią Bulgarijos žmonių ritualą – ugnies šokius (bulg. „nestinarstvo“). Skambant būgnų ir dūdelių garsams, transo apimti šokėjai basomis šoka ant žarijų, laikydami rankose šv. Konstantino ikoną.


Apsilankykite sveikatingumo centruose – sustiprinsite sveikatą įvairiomis medicinos procedūromis, naudojančiomis natūralias gydomąsias priemones. Išbandykite neįprastą grožio procedūrą – vyno vonią.


Taip pat paragaukite rūšinių Bulgarijos vynų: „Sophia Merlot“, „Sophia Cabernet Sauvignon“, „Sophia Muscat Melnik“, „Manastirsko Szuszukane“, „Rosenthaler Kadarka.