Bulgarija | Apie Bulgariją

Bendra informacija apie Bulgariją, Bulgarijos miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, Bulgarijos klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Bulgarijoje.

Bendra informacija apie šalį

Bulgarija – Balkanų pusiasalio šalis. Tik keli šimtai kilometrų ją skiria nuo Stambulo – Turkijos miesto, kurio pusė yra Europoje, pusė – Azijoje. Daugiau nei 11 tūkst. kvadratinių kilometrų gyvena apie 7.3 milijonai gyventojų, kurių didžioji dalis – bulgarai. Šalį supa Turkijos, Graikijos, Makedonijos, Jugoslavijos kaimynystė, Dunojaus upe Bulgarija ribojasi su Rumunija, o Juodoji jūra skiria nuo Ukrainos ir Rusijos.
Bulgarija garsėja puikiais auksinio smėlio paplūdimiais, nuostabia gamta ir žaliais parkais, nepakartojama senovine miestų architektūra bei gausybe mineralinių vendenų gydymo centrų ir sanatorijų. Tad Bulgarijos kurortuose galėsite ne tik komfortabiliai pailsėti, bet ir sustiprinti savo sveikatą.

Plotas. 110 912 kv. km.

Sostinė.  Sofija (apie 1,5 mln. gyventojų).

Kiti dideli miestai:

  • Plovdivas (379 tūkst. gyventojų),
  • Varna > (316 tūkst. gyventojų),
  • Burgas (220 tūkst. gyventojų).

Geografinė padėtis.  Bulgarijos šiaurėje driekiasi Dunojaus upė – gamtos siena su Rumunija. Rytuose Bulgariją nuo Rusijos ir Ukrainos skiria Juodoji jūra. Kaimyninės valstybės pietuose – Turkija ir Graikija. Juodoji jūra yra švari, rami ir negili, druskos yra net du kartus mažiau negu Viduržemio jūroje, nėra plėšriųjų žuvų. Smėlėta pakrantė tęsiasi net 378 km.

Klimatas.  Vidutinių platumų, pereinantis iš jūrinio į žemyninį šiaurinėje ir vidurinėje šalies dalyje. Vidutinė oro temperatūra dieną vasaros metu 23-28C, jūros – 23-25C, naktimis vidutinė oro temperatūra siekia apie 16-19C. Žiemos būna šaltos ir snieguotos.

Atstumas.  Nuo Vilniaus iki Sofijos – apie 2000 km, skrydžio laikas – apie 2 val.30 min.

Gyventojų skaičius.  7 262 675 žmonių (2008 m.).

Kalba.  Valstybinė kalba – bulgarų, raštas – kirilica. Turistams pagrindiniai užrašai pateikiami lotyniškąja abėcėle. Šalyje galima susikalbėti rusų, vokiečių, anglų ir prancūzų kalbomis.

Laikas.  Bulgarijos laikas nesiskiria nuo Lietuvos laiko (katalogo išleidimo dieną). Vasaros metu gali keistis.

Religija.  Stačiatikių –82,6 %; musulmonų – 12,2 %; katalikų – 0,6%; protestantų – 0,5%; kitų – 4,1%. Bulgarijos bažnyčia yra autonominė, valdoma patriarcho.

Elektra.  Elektros įtampa yra 220 voltų. Įmontuoti europinio standarto kištukai (kai kurie su įžeminimu).

Telefonas.  Pigiausia skambinti iš gatvės automato naudojant korteles (jų galima nusipirkti spaudos kioskuose ir kai kuriuose viešbučiuose), arba pašte. Skambinant į Lietuvą reikia surinkti 00, Lietuvos kodą – 370, miesto kodą, pvz., Vilniaus –  5 ir telefono numerį.

Tarptautiniai telefonų kodai
Bulgarija – 00 359

Svarbūs telefonai
150 – greitoji medicinos pagalba
160 – gaisrinė
166 – policija
146 – kelių avarinė tarnyba
Įvykus avarijai, skambinti į policiją ir laukti atvykstančių policininkų įvykio vietoje.

Didesnių Bulgarijos miestų telefonų kodai
Sofija – 02
Burgas – 056
Varna – 073
Plovdivas – 032
Veliko Tirnovas – 062
Gabrovas – 066
Plevenas – 064
Šumenas – 054
Silistra – 086
Dobričas – 058

Mobilieji telefonai.  M-Tel – didžiausias mobiliojo ryšio operatorius, turintis ryšį su dauguma Europos šalių ir didele dalimi Amerikos, Azijos, Afrikos ir Australijos. Ryšys apima apie 95 % visos šalies teritorijos. Antras pagal dydį operatorius "Globus" apima apie 90%  visos šalies ir turi ryšį didžiojoje Europos dalyje.

Pinigai.  Nacionalinė Bulgarijos valiuta – levas (BLV) = 100 stotinkų. 1 LT ~ 1,76 BLV (keitimo kursas gali keistis kasdien). Apyvartoje yra 50, 20, 10, 5, 2, 1 levų banknotai ir 50, 20, 10, 5, 2, 1 stotinkų monetos. Palankiausias keitimo kursas yra bankų keityklose. Daugelyje viešbučių yra valiutos keityklos. Visada paklauskite, ar keitykloje skaičiuojamas komisinis mokestis (atidžiai stebėkite keitimo kursą). Kai kuriuose bankuose arba keityklose gali pareikalauti asmens dokumento (paso). Kai kuriose šalies vietose galima atsiskaityti šiomis banko mokėjimo kortelėmis: Visa, Visa Electron, Master Card, Maestro, American Express, Diner's Club ir kitomis.

Pirkiniai.  Dauguma parduotuvių dirba nuo 9 iki 22 val. Čia galima įsigyti įvairių dirbinių iš keramikos, odos, medžio, stiklo, siuvinėjimo produkcijos, bulgariško vyno ir pan.

Nacionalinė virtuvė. Sąrašas patiekalų, kuriuos būtina paragauti, atostogaujant Bulgarijoje:
Salotos "Šopskij" (pomidorai, agurkai, brinza (bulgariškas avies arba karvės pieno sūris), petražolės, alyvuogės);
Giuveč (mėsos patiekalas, paruoštas su daržovėmis, bulvėmis ir rūgpieniu);
Kebab (įvairių rūšių mėsa su daržovėmis);
Kiufteta (kepti mėsos maltinukai);
Miš maš (kiaušiniai su pomidorais, pipirais ir brinza);
Musaka (malta mėsa su bulvėmis, kiaušiniais ir baklažanais);
Sarmi (balandėliai įvynioti į kopūstų ar vynuogių lapus su mėsos ar ryžių įdaru);
Tarator (šalta rūgpienio sriuba su agurkais, sviestu ir prieskoniais);
Imambajaldy (baklažanai, įdaryti įvairiomis daržovėmis ar mėsa);
Avies brynza ir geltonas sūris –  patiekiamas voliotas džiūvėsėliuose ir apkeptas (paniruotas)
Kaškava (geltona brinza);
Banica (tešla, įdaryta brinza ir mėsa);
Garaš (šokoladinis tortas).
Bulgariški gėrimai
Vynas. Bulgarijos vyndarystė turi labai senas tradicijas. Vynus galima suskirstyti į rūšinius ir kupažinius, t.y. gaminamus maišant kelias vynų rūšis. >Rūšiniai vynai: "Sophia Merlot", "Sophia Cabernet Sauvignon", "Sophia Muscat Melnik", "Rosenthaler Kadarka". Žinomiausi vynai iš vietinių vynuogių rūšių: "Mavrud", "Pamid", "Dimiat".
Rakija. Bulgarijoje galima paragauti įvairių rūšių rakijos – gaminamos iš vaisių. Pagal senovės tradicijas bulgarai moka pagaminti gerą vyną ir stiprią rakiją.
Mastika. (anyžinė degtinė). Gaminama iš kviečių ir anyžių aliejaus. Saldaus skonio degtinė su anyžių kvapu.
Geriamasis vanduo. Gerti vandenį iš čiaupo nerekomenduojama. Gazuoto ir negazuoto mineralinio vandens galima nusipirkti kiekviename bare, restorane ar parduotuvėje.
Arbatpinigiai. Nėra privalomi. Bet jeigu Jums patiko aptarnavimas, galite palikti bare ar restorane arbatpinigių (5-10 % sąskaitos sumos).

Transportas.  Visuomeninio transporto bilietai perkami autobusų stotyje arba autobuse. Visi taksi turi skaitiklius, kaina priklauso nuo paros laiko, savaitės dienos. Minimalus tarifas – 5 levai (apie 9 Lt). Taksi galima išsikviesti iš viešbučio. Kai kuriuose viešbučiuose galima išsinuomoti automobilį.

Gydytojai ir ligoninės.  Ištikus nelaimei ar susirgę kreipkitės į gydytoją. Jį gali iškviesti viešbučio administratorius. Pasinaudoję medicinos paslaugomis reikalaukite tokių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų recepto ir mokėjimo už vaistus kvito. Sumokėti pinigai bus grąžinti, laiku pateikus draudimo kompanijai prašymą, pasą, draudimo polisą ir gydymo sąskaitas. Už gydymą ligoninėje, transportą, greitosios pagalbos paslaugas bus sumokėta, jei būsite apsidraudę ir laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaityti už jį. Atidžiai skaitykite visą informaciją, pateiktą polise.

Atsargumas.  Bulgarijos kurortai yra labai gerai saugomi. Bet patartina saugoti savo pinigus bei dokumentus, nenešioti jų rankinėje ar kišenėse. Kiekviename viešbutyje galite išsinuomoti seifus. Jei neteksite paso, reikia susisiekti su artimiausia savo šalies ambasada (Graikijoje). Formalumai visose šalyse vykdomi labai lėtai, todėl Jūs ne tik sugaišite nemažai laiko, bet ir turėsite papildomų išlaidų.

Elgesio normos ir taisyklės.  Viešbučio raktą būtina palikti registratūroje. Už pamestą raktą mokama bauda. Į paplūdimį viešbučio rankšluosčių neštis neleidžiama. Taip pat negalima išsinešti maisto iš viešbučio restorano.

Vidutinė temperatūra, °C:

Mėnuo

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Oras

20

23

26

25

22

19

Vanduo

17

19

21

23

21

18

pasitarkite...
Konsultantas 8 5 2430636 Kaune 8 37 240114 Klaipėdoje 8 46 420902 Darbo laikas:
I-V nuo 9 iki 19 val.
VI nuo 10 iki 16 val.
 
UP