Patarimai keliaujantiems į Balį

ŠALIES SPECIFIKA


Indonezijos sala ir provincija, esanti tarp Javos ir Lomboko salos, priklausanti Mažosioms Sundos saloms. Administracinis centras – pietinėje salos dalyje esantis Denpasaras. Gyventojų skaičius - 3 150 000. Vyrauja tropinis. Ištisus metus temperatūra svyruoja apie 31 laipsnį Celsijaus. Drėgnojo sezono metu (spalis – balandis) gali būti labai didelis oro drėgnumas. Tuo tarpu Sausojo sezono metu (gegužė – rugsėjis) atitinkamai drėgmės kur kas mažiau. Salos centrinėje kalnuotoje dalyje būna vėsesnis oras negu pakrantėse.


PIRKINIAI


Įvairūs piešiniai, rankų darbo krepšiai, kriauklių juvelyrika, arbatos, džiovinti vaisiai.


TRANSPORTAS


Patogiausias keliavimo būdas Balyje – motoroleriai. Saloje taip pat yra ir viešasis transportas, tačiau juo rekomenduojama nesinaudoti, nes nors yra sutaupomi keli eurai, laiko atžvilgiu tai visiškai nepatogu, nes jis neturi pastovaus grafiko. Naudojantis taksi Balyje patartina iš karto patikrinti ar automobilyje yra taksometras ir iš karto susitarti dėl kainos, nes vietiniai taksi vairuotojai iš turistų gali paprašyti šiek tiek daugiau.


ARBATPINIGIAI


Restoranuose ir viešbučiuose paprastai paliekama 10 % nuo bendros sumos.


ŽMONĖS


Indonezijoje net 88% gyventojų išpažįsta islamo tikėjimą, tačia Balio saloje, pagrindinis tikėjimas yra Hindu. Balio saloje galima rasti beveik visas pasaulio religijas. Indonezijos Respublika yra daugiakalbė šalis, kurioje yra pastoviai vartojama virš 300 kalbų bei tarmių. Valstybinė šalies kalba – indoneziečių, rašyboje vartojami lotyniški rašmenys. Kitos pagrindinės kalbos – malajų, kinų, tamilų, taip pat galima susikalbėti anglų kalba.


SVEIKATA


Negerti vandens iš čiaupų ir kitų vietų. Rekomenduojama pirkti buteliukus ir patikrinti ar jie nebuvo prasukti. Vanduo yra pigus ir jo nusipirkti galima bet kur. Kai kurie žmonės dantis valosi su vandeniu iš buteliukų. Reikia pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, hepatito A ir B, difterijos, vidurių šiltinės, stabligės.


MUZIKA


Labai skiriasi miesto ir kaimo muzika. Miestuose paplitę dideli gongų  ansambliai, kurie groja rūmuose ir per iškilmingas ceremonijas. Svarbūs yra šokiai ir šešėlių teatras bei kaukių teatras su muzika. Kaimuose dainos ir giesmės atliekamos garbinant dvasias, per religines apeigas, sodinant ryžius ir nuimant derlių.