Balis | Apie Balį

Balio sala – Indonezijos sala ir provincija, esanti tarp Javos ir Lomboko salos, priklausanti Mažosioms Sundos saloms. Administracinis centras – pietinėje salos dalyje esantis Denpasaras.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas – 5 632,86 km².

Gyventojai – 4,2 milijono (2019 m. duomenimis). Baliečiai savo saloje sudaro daugumą (apie 88%). Tuo tarpu javiečiai, madūriečiai ir kt. bendruomenės sudaro labai nedidelę gyventojų dalį.

Sostinė – Denpasaras (apie 897 tūkst. gyventojų).

Kalba. Oficiali kalba – indoneziečių. Ja kalba didžioji dauguma salos gyventojų. Čia vartojama ir specifinė vietos baliniečių kalba, kuri yra dalis vietinės kultūros. Ši kalba vartojama religinių ceremonijų bei ritualų metu, o kasdieniame gyvenime ji sumišusi su bendrine indoneziečių kalba. Turistinėse vietovėse ir miestuose galite laisvai susikalbėti angliškai.

Valiuta. Balio piniginis vienetas – Indonezijos rupija. Keliaudami Balyje dažniausiai susidursite su mėlynais 50 000 rupijų banknotais, monetos labai retai naudojamas, kadangi jų vertė išvertus į eurus itin maža.
Religija. Balis – vienintelė sala musulmoniškoje Indonezijoje, kurioje vyraujanti religija – hinduizmas (apie 93% gyventojų). Tuo tarpu religijos kaip islamas, krikščionybė bei budizmas kartu sudaro vos 7% šias religijas išpažįstančių gyventojų.

Telefonas, internetas. Balio telefono kodas +62. Skambinti siūloma mobiliuoju telefonu, kadangi skambinant viešaisiais telefonais (taksofonais) pokalbių tarifai yra didesni. Internetas ir wi-fi ryšys yra daugelyje kavinių bei viešbučių.

Elektros įtampa. 230 voltų, 50 Hz. Naudojamos dvi rozečių rūšys (tipas C ir F). Tipas C naudojamas ir Lietuvoje, taigi adapteriai neprivalomi.

VIZOS

Trumpalaikiam buvimui (ne ilgesniam kaip 30 dienų laikotarpiui) Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia.

KLIMATAS

Geriausi mėnesiai keliauti į Balio salą įvardijami birželio – rugpjūčio mėnesiai, kadangi šiuo metu oras palankiausias (sausiausias) poilsiui, tačiau iš tiesų keliauti čia galima bet kada. Tai – tropinė sala su drėgnuoju (lapkritis-kovas) bei sausuoju (balandis-spalis) sezonais, tačiau oro temperatūra bei drėgmė išlieka aukšta visus metus. Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpiu Balis gali būti perpildytas turistų.

LANKYTINOS VIETOS

Ubudo miestas – ryžių terasomis garsėjantis miestas, nuo kurių atsiveria nuostabus kraštovaizdis. Čia taip pat puiki galimybė išvysti vietinę kultūrą – pasigrožėti menininkų, amatininkų darbais, taip pat pasigrožėti tradiciniais šokiais, paklausyti vietinės muzikos.

Šventasis beždžionių miškas – galima pasigrožėti egzotiškais augalais, čia pat gyvenančiomis makakomis bei patyrinėti religines skulptūras, šventyklas.

Tanah Loto šventykla (išvertus pažodžiui „TanahLot“ reiškia „Žemė jūroje“) patiems baliečiams yra viena svarbiausių jūrai skirtų šventyklų. Šventykla stūkso ant uolos vandenyje ir prieiti prie jos galima tik atoslūgio metu. Tai – viena iš septynių jūros šventyklų, pastatytų aplink salą. Jos išsidėsčiusios taip, kad iš vienos galima matyti kitą – taip, pasak legendų, palei pietvakarinį salos krantą sukūriama mistinė apsauginė grandinė.

Ulun Danu šventykla – ne tik graži, bet ir reikšminga Balio šventykla. Ežero vandens lygiui pakilus susidaro vaizdas, kad ši XVII a. Šventajai Hinduizmo trejybei dedikuota šventykla plūduriuoja ant vandens.

Gitgito krioklys – beveik 32 m aukščio krioklys, apsuptas nuostabios tropinės augalijos ir įvairiausių gyvūnų – prie krioklio neretai galima sutikti laukinių beždžionių, atkeliaujančių atsigerti.

Besakiho šventykla – pati svarbiausia šventykla Balio hinduistams. Šventykla simbolizuoja mitologinį Meru kalną.

Kavio šventykla (Gunung Kawi) – didžiausias ir seniausias Balio salos monumentas. Manoma, kad šie memorialai uolose iškalti vienuoliktame amžiuje vietiniams valdovams atminti.

Tirta Empul šventykla – šventykla populiari tarp hindų dėl savo šventų versmių. Čia jie ateina atlikti ritualinio apsiprausimo.

Kelionės į Balį nuo
1579 €
Kelionės

MAISTAS IR GĖRIMAI

Balio saloje tikrai rasite iš ko pasirinkti, ruošiantis pietauti ar vakarieniauti. Čia daugybė kavinių, restoranų, užeigų, kuriose rasite tarptautinę, ir vietinę virtuvę. Kadangi Balis yra vienas iš didžiausių turizmo centrų pasaulyje, saloje galima rasti visko. Kaip ten bebūtų, rinkitės kiek paprastesnes ir mažesnes vietas, mat jose kur kas pigiau nei centre esančiuose restoranuose. Vietinė virtuvė mažai skiriasi nuo visos šalies virtuvės, populiariausi patiekalai – nasi goreng (kepti ryžiai), mie goreng (kepti makaronai), nasi campur (garuose paruošti ryžiai su įvairiomis daržovėmis ar mėsa). Kaip ten bebūtų, Balyje rasite to, ko visoje Indonezijoje sunku rasti: patiekalų su kiauliena – babi guling (kiaulienos kepsnys), tradicinių balinietiškų patiekalų – bekek betudu (specialiai paruošta antiena), lawar (balinietiškos salotos), sate lilit (sumaltos jūros gėrybės, vištiena, kiauliena ar jautiena ant citrinžolės arba bambuko stiebelių), įvairiai paruošta vištiena bei žuvis, naudojant vietinius prieskonius bei žoleles. Gali pasirodyti keista, jog Balyje, dominuojant hindų religijai, valgoma tiek daug įvairių rūšių mėsos: čia ji valgoma ir tik kartais apribojama tam tikrų ceremonijų ar laikotarpių metu.

TRANSPORTAS

Populiarus keliavimo būdas Balyje – motoroleriai. Saloje taip pat yra ir viešasis transportas, tačiau juo rekomenduojama nesinaudoti, nes laiko atžvilgiu tai visiškai nepatogu – neturi pastovaus grafiko. Naudojantis taksi Balyje patartina iš karto patikrinti, ar automobilyje yra taksometras ir iš karto susitarti dėl kainos, nes vietiniai taksi vairuotojai iš turistų gali paprašyti šiek tiek daugiau. Eismas intensyvus, vyksta kairiąja kelio puse.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Šalis yra aktyvioje seisminėje zonoje, galimi žemės drebėjimai, cunamiai ir ugnikalnių išsiveržimai. Prieš keliaujant į šią šalį, rekomenduojama pasidomėti vietos informacinių šaltinių teikiama informacija. Taip pat, viešint Balyje, reikėtų vengti sukčių valiutos keityklose, pinigus keisti patikimose vietose, atsiskaitant atidžiai tikrinti grąžą ir turėti omenyje, kad, kaip ir visose turistinėse vietose, čia gali pasitaikyti kišenvagių.

Skubios pagalbos telefonai Balyje. Bendroji pagalba – 112; Greitoji – 118; Gaisrinė – 113; Policija – 110; Turistinė policija – (0361) 754 599; (0361) 244 111 (turint tarptautinį operatorių, pirma reikia surinkti +62 361 arba 0062 361 ir tuomet trumpąjį numerį).

Privalomų skiepų, vykstant į Balį, nėra. Dėl papildomos informacijos ir rekomenduojamų skiepų kreipkitės į savo gydytoją arba „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“.

SUVENYRAI

Populiariausios lauktuvės iš Balio yra įvairūs piešiniai, rankų darbo krepšiai, kriauklių juvelyrika, arbatos, džiovinti vaisiai.

Kelionės į Balį nuo
1579 €
Kelionės