Bahamai | Apie Bahamus

Bahamų salos tai daugybės žydrų atspalvių vandenynas, nuo kojų byrantis baltas smėlis, tolumoje plaukiančios jachtos, šviežios sultys ir gardus maistas, užburiantis povandeninis pasaulis, Kristupo Kolumbo atrastas Naujasis Pasaulis, piratų laikus menanti istorija, vieta Rojuje – tai nepakartojamo grožio Bahamų salynas. Tarp Floridos pusiasalio ir Kubos išsidėsčiusios 700 salų, iš kurių 30 yra gyvenamos, ir 2500 rifų – atvirukinio grožio vietos vilioja turistus tiek poilsiu, tiek įvairiomis pramogomis. Vandenys, supantys Bahamų salas yra švariausi ir spalvingiausi, o paplūdimiai vieni gražiausių pasaulyje. Teigiama, kad čia 1492 m. išsilaipino Kristupas Kolumbas taip pakeisdamas pasaulio istoriją. Daug vietinių gyventojų buvo išvežti kaip vergai, daug mirė nuo atvežtų ligų. Iki XVII a. salos liko beveik negyvenamos, kai britai pastatė pirmąsias gyvenvietes, vėliau sala tapo piratų prieglobsčiu. Dabar tai vienas gražiausių ir prabangiausių pasaulio kurortų, žavintis tiek sekliomis pakrantėmis, tiek giliomis vandenyno ertmėmis, koralais, saulėtomis dienomis ir svajonių paplūdimiais.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas – 13,878 km²

Sostinė – Nasau.

Gyventojų skaičius – 391,232 gyventojų.

Religija – krikščionybė 92%, ateistai 5,7%, kitos 2,3 %.

Kalba –  anglų.

Elektros srovė – 120 V/ 60 Hz. Reikalingas adapteris ir įtampos keitiklis.

Pinigai – Bahamų doleris (BSD).

Telefono kodas: +1 242

KLIMATAS

Šiaurinėje Bahamų salų pusėje vyrauja atogrąžų (tropinis) klimatas, kurį lemia pasatai, o pietų – subtropinis. Vidutinė vandens temperatūra nuo +24°C žiemos metu iki +29°C vasarą. Daugiausia lyja gegužės-spalio mėn. Manoma, kad geriausias laikas vykti ilsėtis į Bahamų salas yra nuo rugsėjo mėn. iki gegužės mėn. Birželio-spalio mėn. gali kilti gana dažni uraganai.

VALIUTA

Bahamų salų valiuta yra Bahamų doleris (BSD), bet amerikietiški doleriai taip pat naudojami.

KAINOS

Paprastoje kavinėje galima pavalgyti už 17,84 Eur (20 BSD), vidutinio lygio restorane dviems žmonėms trijų patiekalų kaina 64,22 Eur (70 BSD), jei valgysite greito maisto restorane, tai standartinis McDonalds nedidelis kompleksas kainuos 7,14 Eur (8 BSD), Cappuccino kavos (normalaus dydžio) atsigersite už 4,24 Eur (4,75 BSD). Parduotuvėse 1,5 l vandens butelis kainuos 1,45 Eur (1,62 BSD), o vyno – 12,04 Eur (13,50 BSD). Įprastas taksi įsėdimo mokestis 3,57 Eur (4 BSD), 1 km kaina 2,08 Eur (2,33 BSD), laukimas 1 val. 49,06 Eur (55 BSD). Bilieto viešuoju transportu kaina 1,12 Eur (1,25 BSD), mėnesio bilietas 42,37 Eur (47,50 BSD). Automobilio nuomos kainos Nasau mieste svyruoja nuo 51 USD iki 90 USD priklausomai nuo automobilio klasės. 1 l kuro kainuoja 1,09 Eur (1,22 BSD). Arbatpinigiai už patarnavimus restoranuose paprastai paliekami 10% nuo sumos arba jau būna įtraukti į sąskaitą.

VIRTUVĖ/MAISTAS

Bahamų salų virtuvėje naudojama daug jūros gėrybių patiekalų (ypatingai moliuskai, langustai, krabai, įvairi žuvis), tropiniai vaisiai, ryžiai, žirniai, bulvės ir kiauliena. Populiariausi tradiciniai patiekalai, kuriuos galima paragauti:

Counch – įvairūs patiekalai, kurių gamyboje naudojami dideli tropiniai moliuskai. Jie gali būti troškinami, apkepinami, taip pat verdamos sriubos ar gaminamos salotos. Pavyzdžiui, iš termiškai neapdoroto moliusko su citrinų sultimis, daržovėmis ir netgi vaisiais gaminamos įvairios salotos. Rock Lobsters – omaras, dažnai patiekiamas skrudintas arba supjaustytas salotose. Grouper – ant grilio keptas jūros ešerys. Populiarus garnyras Peas n’ rice – gaminamas iš žirnelių ir ryžių, dažniausiai patiekiamas su pomidorais, svogūnais, sūdyta kiauliena ir prieskoniais. Tradiciniai Bahamų Macaroni and Cheese makaronai su sūriu pagardinami svogūnais, žaliaisiais pipirais, prieskoniais, kiaušiniu, išgarintu pienu bei apkepami. Johnny Cake – karštos bandelės, patiekiamos kaip užkandis prie patiekalų. Souse – pikantiškas patiekalas su svogūnais, salieru, pipirais ir mėsa. Iš gėrimų populiarus nacionalinis Bahamų romas – The Yellow bird. Nacionalinis desertas – Guava Duff – pagamintas iš guavos ir saldžios tešlos, viršuje apteptas romo ir brendžio padažu. Rum Cake – pyragas, pagamintas iš tešlos ir romo. Kiti mėgstami saldumynai – pyragėliai su kokosais, imbieriniai sausainiai. Taip pat dažnai valgomos įvairių vaisių salotos.

KĄ APLANKYTI

Karalienės laiptai – Nasau mieste labiausiai lankomas objektas. 66 laipteliais galima pakilti į 31 metrų aukštyje esančią aikštelę, iš kurios atsiveria nuostabūs panoraminiai Nasau ir vandenyno vaizdai.

Pink Beach – rausvo smėlio paplūdimys (5 km ilgio) rytinėje Harbour salos, kitaip dar vadinamos rožinės salos, pakrantėje. Rausvą paplūdimio spalvą lemia jūrose gyvenančių pirmuonių suskilę raudonos kriauklytės. Čia galima ne tik pasigrožėti šiuo natūraliu gamtos stebuklu, bet ir panardyti bei pasidžiaugti kitomis vandens sporto pramogomis. Šalia Harbour salos yra ir gražioji 80 km Eleuteros sala, kurią puošia vaizdingi paplūdimiai.

Nasau piratų muziejus – čia galima susipažinti su piratų gyvenimo aspektais, kovomis, naudojamais ginklais, gyvenamaisiais rajonais ir kt. Vaškinės piratų skulptūros inscenizuoja įvairius įvykius. Ypač turėtų patikti vaikams. Taip pat galima užsisakyti ekskursiją piratų laivu, nueiti į piratų barą ir suvenyrų parduotuvę.

Dean's Blue Hole – prie Long Island salos vandenyne esanti pati giliausia pasaulyje ola – Dean‘s mėlynoji ertmė (183 m gylio).

Atlantis Paradise Island – viešbutis Rojaus saloje su Aquaventure vandens pramogų ir didžiausiu pasaulyje jūrų parkais.

Gold Rock Beach – vienas iš populiariausių paplūdimių Grand Bahama saloje su Mėlynąja ertme, kurią galima pamatyti nardant.

Pig Beach – Big Major Cay saloje karaliauja kiaulės – jų galima sutikti ne tik sausumoje, bet taip pat ir plaukiojančių vandenyje. Sklando legendos, kad jas į salą atvežė jūreiviai, kad kitą kartą grįžę jas išsikeptų.

Ardastra zoologijos sodas – čia galima pamatyti apie 300 įvairiausių gyvūnų. Tačiau populiariausi – flamingai, kuriuos apie 1950 metus atvežė Bahamų valdžia, kai šie paukščiai Bahamuose pradėjo nykti.

MIESTAI IR KURORTAI

Nasau – tai Bahamų sostinė, įsikūrusi šiaurrytinėje salyno saloje – New Providence, kurios kraštovaizdį nuspalvina ežerai, pelkės, pušynai bei skaidrus Atlanto vandenynas. Miestas puikiai išsilaikęs: jame vyrauja Viktorijos laikų rūmai, katedros bei XVIII a. tvirtovės. Senovės fortai saugo Nasau nuo vandens. Karalienės laiptai – tai 66 laipteliai, kuriuos įveikus galima žavėtis nuostabia salos panorama. Tarp daugelio Bahamų muziejų populiariausias yra Piratų muziejus, kuriame eksponuojami įvairūs salos istorijos įvykiai, kartais kolekcija papildoma naujais atradimais. Kita svarbi lankytina vieta – Nacionalinė meno galerija, kurioje galima pamatyti tradicinių keramikos dirbinių, įmantrių tekstilės audinių bei kitų įvairiausių vietinių Bahamų menininkų darbų. Nasau šiaudų turgus – čia galima pamatyti XX a. penktajame dešimtmetyje ypač išpopuliarėjusius šiaudų dirbinius: krepšius, skrybėles, rankines. Nasau šiaudų turgus veikia kiekvieną dieną nuo ankstaus ryto iki 6 val. vakaro. Be istorinio-kultūrinio miesto paveldo, Nasau yra ir įvairių pramoginių veiklų, susijusių su sporto šakomis, kelionėmis laivu ir šurmulingu naktiniu gyvenimu.

Rojaus sala (Paradise Island) – daugelis poilsiautojų mėgsta apsilankyti prie akvariumo, kuriame galima pamatyti įvairius Bahamų povandeninio pasaulio gyventojus. Mėgstama dėl gražių paplūdimių.

Abakų salos (Abaco Islands) – irkluotojų ir buriuotojų iš viso pasaulio pamėgta vieta. Be skaidraus vandens skalaujamų nuostabių paplūdimių, saloje galima pamatyti mielus kolonijinio stiliaus miestelius su golfo laukais, žvejybos ir nardymo galimybėmis.

Eksuma (Exuma) – tai Bahamų salynas, kurį sudaro daugiau nei 360 kaip iš atviruko atrodančių salų. Dėl savo įdomių rifų ir urvų salynas yra patrauklus jachtininkams ir nardytojams. Daugybė puikių paplūdimių ir urvų, o taip pat rifų yra Nacionalinio Eksumos žemės ir jūros parko dalis – tai saugoma jūrų teritorija, kurioje nardoma, snorkialiaujama ar plaukiojama jachtomis. Dėl skaidraus vandens matomumas po vandeniu siekia net 30 metrų. Didžiausia sala – Didžioji Eksuma, kurios sostinė – George Town. Šiose salose buvo filmuoti tokie filmai kaip „Karibų jūros piratai“ ar „Kamuolinis žaibas“ (apie Džeimsą Bondą). Eksumos saloje dažnai svečiuojasi tokios įžymybės kaip Nikolas Keidžas, Džoni Depas ar Deividas Koperfildas.

Uosto sala (Harbour Island) – joje daug nuostabių paplūdimių, tame tarpe ir rausvasis Pink Beach. Tai prabangus kurortas su pasteliniais kotedžais ir butikiniais viešbučiais.

Ilgoji sala (Long Island) – vakarinėje dalyje smėlėti paplūdimiai, o rytinėje – akmeninės uolos. Joje yra žmogaus nepaliestų paplūdimių, giliausia pasaulyje Dean's Blue Hole mėlynoji ertmė. Ši ilga sala mėgstama žvejų, narų ir buriuotojų.

Didžioji Bahama (Grand Bahama) – joje galima aplankyti tris nacionalinius parkus. Keliautojai atvyksta pamatyti gražių didelių urvų su stalagmitais ir retomis tropinėmis gėlėmis.

Biminis – žvejų ir narų pamėgta vieta. Aplink salą daug nuskendusių laivų liekanų.

Paplūdimiai. Labiausiai elegantiški, tinkami maudytis ir degintis – New Providence paplūdimiai, ypač Cable Beach. Grand Bahama saloje yra aukso smėlio paplūdimys Gold Rock bei Fortune Beach. Abakų salose gražūs Treasure Cay Beach (vienas gražiausių paplūdimių pasaulyje) bei Great Guana Cay Beach paplūdimiai. Long Island saloje – Cape Santa Maria Beach. Katės saloje (Cat Island) – Fernandez Bay paplūdimys. O taip pat Harbour Island – Pink Sands Beach rausvasis paplūdimys.

VIZA

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams viza nereikalinga. Be vizos galima būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.

TRANSPORTAS

Transportas tarp salų – laivai, keltai, kateriai, lėktuvai (61 oro uostas, iš kurių 3 yra didieji). Salose keliaujama autobusais, taksi, nuomotais automobiliais. Eismas vyksta kairiąja kelio puse.

EKSKURSIJOS

Priklausomai nuo keliautojų poreikių Bahamų salose galima užsisakyti įvairiausių ekskursijų – nuo sporto pramogų, žvejybos, nardymo, snorkeliavimo, plaukiojimo su delfinais iki kultūrinių-istorinių ar lankytinų objektų apžiūros. Yra ekskursijų net ir ekstremalių pojūčių ištroškusiems keliautojams, pvz. nardymas su rykliais.

REIKALINGI DOKUMENTAI

Vykstant į Bahamus reikalingas Lietuvos Respublikos pasas.S

SUVENYRAI

Autentiškiausi suvenyrai iš Bahamų: tradicinių Bahamų moliuskų kriauklių perlų juvelyrika; tropinių skonių naminės uogienės ir želė; Junkanoo karnavalo atributika – dekoracijos, juvelyrika, paveikslai; jūros gyvūnų medžio drožiniai; rankų darbo bahamiečių lėlės; spalvinga batika puošti krepšiai, drabužiai, staltiesės; prekės iš šiaudų ar palmių lapų – krepšiai, skrybėlės; iš kriauklių pagaminti šaukšteliai ar dubenėliai; skulptūros, išdrožinėtos iš kokoso ir kt.

SVEIKATA

Vykstant į Bahamų salas rekomenduojama pasiskiepyti ar atnaujinti skiepus nuo difterijos, stabligės, poliomielito, vidurių šiltinės, hepatito A. Medicininės priežiūros lygis čia pagrįstas JAV priimtais standartais ir yra labai aukštas. Salose buvo atidaryta daugiau kaip dvidešimt šiuolaikinių medicinos įstaigų, kuriose dirba visų rūšių sveikatos priežiūros specialistai. Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo.

SAUGUMAS

Skubios pagalbos telefono numeris: 911. Bahamų salos yra uraganų ir taifūnų zonoje, todėl keliautojams, kurie atostogauja birželio-lapkričio mėn., patariama sekti orų prognozes. Uraganus paprastai lydi potvyniai. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad per stiprius taifūnus Bahamuose oro uostai yra uždaryti, o turistai negali išvykti iš šalies.

Nardymo mėgėjai turi žinoti, kad Bahamų salose yra du pavojingi ryklių tipai – tigrinis ir rifinis. Paplūdimiuose jie retai pasirodo, bet gali būti grėsmingi atvirame vandenyje.