Azerbaidžanas | Apie Azerbaidžaną

Valstybė, esanti Kaukazo regione, Kaspijos jūros pakrantėje. Azerbaidžanas priklausė Sovietų Sąjungai iki pat jos žlugimo 1991 metais. Iki šiol su vyresniais vietiniais gyventojais galima susikalbėti rusiškai. Vis dėlto šalis sparčiai keičiasi. Atradus joje naftos, imta investuoti į įvairias pramonės šakas. Labiausiai išaugęs ir moderniausias miestas yra Baku – šalies sostinė, kur ir traukia visi turistų srautai.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas – 86 600 km²

Gyventojų skaičius – 9 973 697 gyventojai (2017 m.)

Sostinė – Baku

Kalba – valstybinė kalba azerbaidžaniečių

Valiuta – valstybinė valiuta Azerbaidžano manatas

Religija – musulmonų 94 proc.

Telefono kodas +994

Elektros srovė – dažniausiai 220 voltų. Azerbaidžane yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Pasas turi galioti bent 6 mėn. nuo atvykimo į šalį datos.

KLIMATAS

Nors Azerbaidžanas yra prie Kaspijos jūros, bet šalies orus labiau lemia kontinentinis klimatas. Tai reiškia, kad vasarą yra karštas periodas, o žiemą – santykinai šaltas. Sostinėje Baku kritulių iškrinta labai nedaug, ypatingai sausi vasaros mėnesiai. Kaukazo kalnai apsaugo šalį nuo žiemą atslenkančių šalčio bangų iš kontinentinės Rusijos. Dėl to žiemą Kaspijos jūros pakrantėje nebūna speigų. Geriausias metas keliauti į Azerbaidžaną yra gegužės, rugsėjo arba spalio mėnesiais, kai temperatūra nebėra tokia aukšta ir galima patogiai keliauti po šalį.

LANKYTINOS VIETOS

Baku – autentiškumą išlaikęs senamiestis ir modernioji miesto dalis su „Liepsnos bokštais“ ir promenada prie Kaspijos jūros.

Gobustanas – muziejus po atviru dangumi. Ši vieta garsėja petroglifais – akmens amžiaus piešiniais ant uolų. Taip pat ten galima pamatyti taip vadinamus purvo ugnikalnius. Burbuliuojančiose purvo voniose galima ir išsimaudyti.

Šeki miestas – kadaise buvęs vienas iš Šilko kelio centrų, kur sustodavo pailsėti pro šalį einantys karavanai. Šiandien miestas turistus stebina autentika ir dar turizmo nesugadintu vietinių nuoširdumu.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Azerbaidžano virtuvei turėjo įtakos aplinkinių regionų skoniai. Daug panašių patiekalų atkeliavo iš Turkijos, Vidurio Rytų ar Viduržemio jūros regiono. Labai dažnai ant azerbaidžaniečių stalo pamatysite plovą, šašlykus, kebabus ar chalvą. Iš tradicinių patiekalų galima išskirti mėsos kukulių sriubą Kufta Bozbash, ėrieną ir ryžiais įdarytą baklažaną – dolma, ar šaltą jogurtinę dovga sriubą su ryžiais, avinžirniais ir žolelėmis. Beveik prie kiekvieno patiekalo azerbaidžaniečiai užsigeria juodosios arbatos. Tai tradicinis šalies gėrimas.

TRANSPORTAS

Oro transportas. Heydar Aliyev tarptautinis oro uostas (GYD), įsikūręs apie 20 km nuo Baku, yra vienas svarbiausių oro uostų šalyje. Per jį kasmet skrenda daugiau nei 6 mln. keleivių.Žemės transportas. Baku veikia kelios metro linijos, kuriomis patogu keliauti po visą sostinę. Azerbaidžane neseniai rekonstruota didelė dalis greitkelių, kurie jungia didesnius miestus ir tęsiasi iki pat Sakartvelo sienos. Geležinkelių tinklas šalyje yra gana išvystytas, tačiau traukiniai nebėra nauji ir kelionė jais truks ilgiau nei kitomis transporto priemonėmis. Geriausias pasirinkimas keliauti po šalį būtų autobusais. Jie patogūs ir gana greiti. Tačiau norintiems keliauti nepriklausomai nuo autobusų tvarkaraščių ir maršrutų, galima išsinuomoti automobilį. Tai apsimoka, nes degalų kainos Azerbaidžane yra tris kartus mažesnės nei Lietuvoje.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Rekomenduojama nevykti į 2020 metais grąžintus Azerbaidžano rajonus (Agdam, Fuzuli, Džabrayil, Zangilan, Gubadli, Lačin ir Kalbadžar), kurie yra tankiai užminuoti ir itin pavojingi keliavimui, taip pat prie kontaktinės linijos bei pasienio su Armėnija (Tovuz, Gedebey ir Gazax). Lietuvos Respublika pagal tarptautinę teisę nepripažįsta Kalnų Karabacho Respublikos. Keliautojai, vyksiantys į likusią, Rusijos Federacijos kariuomenės kontroliuojamą Kalnų Karabacho teritoriją, negalės sulaukti konsulinės pagalbos nei iš Lietuvos Respublikos ambasados Azerbaidžane, nei iš Lietuvos Respublikos ambasados Armėnijoje.

Kelionė į Kalnų Karabachą be Azerbaidžano leidimo pagal šios šalies teisę yra nusikaltimas. Azerbaidžanas gali pareikalauti trečiųjų valstybių išduoti jose besilankančius asmenis, anksčiau pažeidusius Azerbaidžano nustatytą atvykimo į Kalnų Karabachą tvarką.

Prieš kelionę pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Sveikatos draudimo užsienyje polisus galima įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse. Privalomų skiepų, vykstant į Azerbaidžaną, nėra. Dėl papildomos informacijos ir rekomenduojamų skiepų kreipkitės į savo gydytoją arba „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“.

SUVENYRAI

Kilimai, tradiciniai papuošalai, armudu stiklinės arbatai, bakgamono stalo žaidimas, tradicinė keramika.