Andora | Apie Andorą

Andora labai maža pietvakarių Europos šalis, esanti rytinėje Pirėnų kalnų pusėje, tarp Prancūzijos ir Ispanijos. Sostinė – Andorra la Vella. 1993 m. paskelbta nauja konstitucija. Tais pačiais metais Andora tapo pilnateise Jungtinių Tautų Organizacijos nare. Andora labiausiai žinoma  kaip vienas geriausių slidinėjimo kurortų Pirėnų kalnuose. Iš viso ten įrengtos 152 slidinėjimo trasos, jų bendras plotas siekia 247 km. Taip pat Andora garsėja žemomis prekių kainomis, todėl daug prancūzų ir ispanų atvyksta į Andorą apsipirkti.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Oficialus pavadinimas: Andoros KunigaikštystėPlotas: 468 km²Gyventojų skaičius: 78 115 tūkst.Sostinė:  Andorra la Vella.Kiti miestai: Enkampas, Les Eskaldesas, La Masana, Sant Chulija de Lorija.Kalba: katalonųPagrindinės religijos: katalikųPiniginis vienetas: eurasLaikas: laiko juosta GMT/UTC +1 val.

KLIMATAS

Vyrauja vidutinių platumų jūrinis klimatas. Daugiausia lyja pavasarį ir vasarą. Vidutiniškai žiemą šiaurėje sninga ~50 dienų, pietuose ~10 dienų per metus. Vidutinė oro temperatūra sausį +2 °C, liepą +24 °C.

VIZOS

Vykstant į Andorą trumpam laikui Lietuvos piliečiams vizos nereikalingos.

KAINOS

Andoroje kainos yra panašios kaip ir Lietuvoje – šiek tiek brangiau. Kainų pavyzdžiai: pietūs pigesniame restorane dviems kainuoja apie 11 €. Pietūs gerame restorane dviems 35 € .Puslitrinis butelis vandens 3 €. Butelis vietinio alaus 3 €. Kilogramas bananų 1,40 € Kilograms obuolių 1,50 € Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 1,85€, Taksi 1 km 1,15 € 1 litras benzino 1,15 €.

REIKALINGI DOKUMENTAI

Lietuvos Respublikos pasas.

TRANSPORTAS

Andoroje kursuoja autobusai, kuriais be problemų galima pasiekti savo kelionės tikslą. Taip pat mėgstantiems keliauti nuosavu automobiliu ir patogiai pasiekti bet kurią vietą galima išsinuomoti automobilį. Kelių būklė labai gera ir keliai nėra apmokestinti. Tiesa Andora neturi tarptautinio oro uosto šalyje, artimiausi oro uostai yra Ispanijoje ir Prancūzijoje.

VIRTUVĖ/MAISTAS

Šios šalies virtuvėje patiekalai gaminami iš ėrienos, kiaulienos, žuvies ir paukštienos, patiekiami su bulvėmis, makaronais ir kai kuriomis daržovėmis. Viešedami Andoroje paragaukite nacionalinių patiekalų tokių kaip “Trinxat”, taip vadinama bulvių ir kopūstų košė, pagardinta šonine arba lašinukais. Šio patiekalo atsiradimo priežastis yra sunkiai dirbantys ir gyvenantys kalnuose žmonės. Tai puikus patiekalas tinkantis pasisotinti ir drauge sušilti. Kalbant apie aitrų maistą jo mėgėjams rekomenduojama paragauti aitraus baklažanų troškinio su pipirais kuris tikrai aitrus, todėl atsargiai, ypač jei nesate tokio maisto gerbėjas. Nors skonis nepaprastas, tradiciniams lietuviškiems skonio receptoriams gana neįprastas. Omletas su grybais (Truites de carreroles), tiršta žirnių, bulvių, kopūstų ir morkų sriuba (Escudella), keptas ėriukas (Xai), kataloniška dešra (Butifarra), kuri paduodama kepta su baltosiomis pupelėmis arba tiršta sriuba (Escudella). Andoros gyventojai vertina pupeles, troškintą arba grilyje paruoštą antieną su pupelėmis arba obuoliais, triušieną, jūros gėrybes ir žuvis.

VIETOS, KURIOS VERTA APLANKYTI

Casa de la Vall rūmai XVI amžiaus pabaigoje pastatyti rūmai, tiesa jų paskirtis buvo kaip šeimos namai Buskuetų šeimai, kurie jame gyveno apie vieną amžių. Rūmai yra ant uolos, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Valiros upės slėnį. 1702 metais šio pastato paskirtis pasikeitė kai juos įsigijo Andoros parlamentas ir buvo pradėti eksplotuoti kaip jų būstinė.Enkampas viena iš Andoros parapijų, įsikūrusi prie Valiros upės, bei to paties pavadinimo miestas. Mieste yra daugybė nuostabių istorinių pastatų, taip pat nuostabios kavinės, restoranai kuriuose būtina išmėginti vietinių patiekalų pasiūlą. Vienas iš svarbiausių traukos objektų yra nacionalinis automobilių muziejus kuriama puikuojasi didžiulė senovinių automobilių kolekcija įskaitant ir motociklus. Mėgstantiems žygius, miestas kviečia aplankyti miesto apylinkes, pamatyti „Pic dels Pessons“ kalną. Marginedos tiltas šis tiltas pastatytas dar XII amžiuje esantis Santa Coloma mieste, Andoros la Vella parapijoje, tai paveldo turtas, įregistruotas Andoros kultūros pavelde. Tilto aušktis 9 metrai, aukštis 33 metrai. Vieta gana vaizdinga, pro tiltą teka upė.

Pas de la Casa vienas iš populiariausių Andoros slidinėjimo kurortų įsikūręs netoli Prancūzijos sienos. Skirtingai nuo kitų slidinėjimo kurortų Andoroje, “Pas de la Casa” yra skiriamas labai didelis dėmesys aukštai aptarnavimo kokybei, taip pat šia vietą labiau mėgsta jaunieji keliautojai būtent dėl naktinio gyvenimo ir linksmų vietų po aktyviai praleistos dienos.

Merikselio kaimas ir jo puošmena Nostra Senyora de Mertxell bazilika kviečia aplankyti. Romėniško stiliaus šventovė pastayta XVII a. Tačiau aštuntajame dešimtmetyje po kilusio gaisro bazilikai buvo padaryta daug žalos bet ją pavyko išsaugoti ir atkurti. Bazilika yra žinoma dėl puošnių statulų (po vieną kiekvienai Andoros parapijai), taip pat dėl įspūdingo veidrodžio kambario.

El Serratas yra kalnų kaimas Andoros Ordino parapijoje. Jis yra 1 540 metrų aukštyje. Tai populiari slidininkų kelionių vieta. Alpių kraštovaizdis be galo gražus, tiesiog atsiveria įspūdingi gamtos vaizdai kad ir kur bežiūrėtumėte. Populiari veika El Serate ir jo apylinkėse yra paukščių stebėjimas, žygiai pėsčiomis, slidinėjimas.

Les Eskaldesas – vienas iš septynių Andoros miestų esantis Eskaldeso-Engordanio parapijoje. Tai antras pagal dydį miestas Andoroje, šalia sostinės. Čia rekuomenduojama atvykti jeigu mėgstate karštasias versmes, kurios gydo įvairias sveikatos problemas. Šias versmes atrado romėnai, tikėdami versmių gydomosiomis savybėmis, todėl nepraleiskite progos, tai išbandyti. Be vandens pramogų taip pat galite apžiūrėti “Les Escaldes” tvirtovę pavadinta “Capilla Sant Roma”. Jeigu norite pasijausti lyg praeityje, apžvelkite miestą nuo Pont dels Escalls tilto.

„Center Termolúdic Caldea“ spa kompleksas iš stiklo pagamintas bokštas lengvai pastebimas miesto panoramoje kuris užima daugiau nei 6000 kvadratinių metrų, didžiausias Europoje. Čia rasite tiek vidaus, tiek lauko zonų kuriose galėsite maudytis ir mėgautis saunomis ar karštosiomis voniomis ir daugybė kitų unikalių procedūrų. Vanduo šiame SPA centre yra iš šiluminio šaltinio užpildytas mineralais kuris yra po miestu.

EKSKURSIJOS

Andoroje būtina susipažinti su jos gamta ir istoriniu paveldu. Čia esą daugybe turistinių maršrutų apimančių visa šalį. Viena iš įdomiausių ekskursijų – Geležinis maršrutas. Kasyklos, anglies pramonės objektai, kalvystė visa, tai sudaro šį maršrutą. Ekskursijos po Encamp ir La Massana provincijas lankytojams leidžia atrasti Andoros, kuri sudaro daugiau nei 700 metų istoriją, tradicijas ir dvasinį gyvenimą. Ordino saloje lankytojai turi galimybę pasivaikščioti po vietas, kuriose anksčiau gyveno poetas Verdagueris. Ekskursija po Madriu-Perafita-Claror slėnį kuris 2004 metais buvo paskelbtas vienu iš 84 UNESCO pasaulio architektūros paminklų. Tai nuostabi vieta simbolizuojanti gamtos ir žmogaus harmoniją. Slėnio plotas sudaro 4247 ha, tai 1/10 viso šalies ploto. Dar viena populiari ekskursiją po Canillo miestą, kur turėsite progrą pamatyti kultūros ir dvasinio paveldo paminklus. Visa, tai užtruks apie 3 valandas, sustosite Sant Joan ir Sant Cerni bažnyčiose, kaltinis geležinis kryžius ir Karolio Didžiojo skulptūra. Escaldes – Engordany turas skirtas susipažinti su provincijos papročiais ir tradicijomis. Susipažinsite ir suprasite kaip keitėsi architektūra ir kasdieninis gyvenimas nuo XIX amžiaus iki šių dienų. Vienas iš architektūros pavyzdžių yra Lacruz namas, pastatytas katalonų architekto Puigo I Cadafalcho. Sužinosite, kad Valira ir Carlemany viešbučiuose vanduo tiekiamas iš šiluminių šaltinių.

Lauktuvės/suvenyrai iš šalies šalyje labai populiarūs gaminiai iš akmens ar medžio, todėl čia galima rasti unikalių suvenyrų iš medienos, tradicinių magnetukų, raktų pakabukų.