Airija | Apie Airiją

Valstybė Vakarų Europoje, užimanti penkis šeštadalius Airijos salos, Šiaurės Airija priklauso Didžiajai Britanijai. Pirmieji salos gyventojai buvo keltai. Iki šių dienų išlikęs jų palikimas, jaučiamas kultūriniame gyvenime: tradiciniai šokiai, muzika. Airija garsėja savo vaizdinga, žalia gamta ir „blogu“, lietingu, vėjuotu oru.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 70 280 km²Gyventojų skaičius - 4 749 153 gyventojai (2017 m.)Sostinė - Dublinas 553 165 gyventojai ( 2016 m.)Religija - Romos katalikų 90 proc.Kalba - valstybinės kalbos anglų ir airių.Elektros srovė - dažniausiai 230 voltų. Airijoje yra britiško tipo rozetės ir elektros kištukai.Pinigai - valstybinė valiuta euras.

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiams vykstant į Airiją vizos nereikia. Galima vykti su asmens tapatybės kortele.

KLIMATAS

Airijoje vyrauja jūrinis klimatas. Per metus didžiąją laiko dalį būna vėsu, lietinga ir vėjuota. Temperatūrų svyravimai nėra dideli – vasaros vėsios, o žiemos šaltis švelnus. Vis dėlto dėl nuo Atlanto nuolatos atslenkančių ciklonų, oras būna labai nepastovus. Per dieną gali pasikeisti kelis kartus. Santykinai mažiausiai lietingas yra pavasario metas. Vidutinė oro temperatūra Dubline pagal mėnesius:

Mėnuo Sau Vas Kov Bal Geg Bir Lie Rugp Rugs Spa Lap Gru
Min (°C) 2 2 3 5 7 10 12 12 10 7 5 3
Maks (°C) 8 8 10 12 15 18 20 19 17 14 10 8

Bet geriausia į Airiją keliauti vasarą, nes temperatūra būna aukštesnė, malonesnė ir dienos ilgesnės. Be to galima pasigrožėti gėlių žydėjimu.

TRANSPORTAS

Oro transportas. Airijoje veikia 3 tarptautiniai oro uostai – Dublino, Šanono ir Korko. Dubline yra įsikūrusi pigių skrydžių bendrovė RYANAIR. Dėl to iš Airijos sostinės galima tiesiogiai pasiekti 25 Europos šalis.Vandens transportas. Keltais iš Dublino, Veksfordo ir Korko galima pasiekti Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos uostus.Žemės transportas. Airijos didžiuosiuose miestuose yra puikiai išvystyta viešojo transporto sistema, kurią dažniausiai sudaro autobusai ir traukiniai (metro nėra). Taip pat veikia dviračių dalijimosi paslauga.

VIRTUVĖ/MAISTAS IR GĖRIMAI

Bene pats populiariausias Airijos virtuvės patiekalas yra airiškas troškinys, gaminamas iš paprastų ingridientų: bulvių, morkų, svogūnų ir ėrienos. Šio patiekalo gaminimo tradicijos skaičiuoja šimtmečius.Kolkanonas – dar vienas tradicinis patiekalas. Tai bulvių košė, maišyta su kopūstais, pienu, sviestu ir prieskoniais. Kolkanonas gali būti valgomas kaip atskiras patiekalas arba kaip garnyras mėsos patiekalams.Galway austrės – miestas Vakarų Airijoje garsus savo šviežiomis Atlanto vandenyne sugautomis austrėmis. Šiame mieste kiekvieną rugsėjį netgi vyksta tarptautinis austrių festivalis, sutraukiantis daug vietinių svečių ir turistų iš užsienio.Boxty blynai – gaminami iš, be abejo, bulvių košės. Šie blynai nuo seno kepami tradiciškai paprastų airių namuose. „Guinness“ alus – tai vienas populiariausių tamsaus alaus prekės ženklų pasaulyje. Pradėtas gaminti XVIII a. jis iki šiol išlaiko savo žinomumą. Airiškas viskis – švelnesnis nei škotiškas. Šiuo metu Airijos teritorijoje veikia 3 viskio daryklos – Midleton, Bushmills ir Cooley. Kiekviena jų gamina daug skirtingų viskio rūšių.

KAINOS

Airijoje kainų lygis yra aukštesnis nei Lietuvoje.Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 32$Pietūs gerame restorane dviems 62.42$Puslitrinis butelis vandens 1.41$Butelis vietinio alaus parduotuvėje 2.44$Kilogramas bananų 1.87$Kilogramas obuolių 2.27$Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 2.79$ Taksi 1 km 1.45$1 litras benzino 1.58$

LANKYTINOS VIETOS

Dublinas – šalies sostinė, administracinis ir ekonominis centras. Labiausiai turistų lankomas miestas Airijoje, žinomas dėl seniausiai veikiančio baro (pabo) „Brazen Head“. Jis veiklą pradėjo dar XII a.Golvėjus – vadinamas Airijos kultūros sostine. Tai universitetinis miestas, dažnai vadinamas pačiu „airiškiausiu“ miestu, kuriame galima pajusti tikrą Airijos dvasią.Arano salos – Airijos vakaruose esančios trys salos, kurios labai pamėgtos turistų. Šiose salose vietiniai vis dar puoselėja senąsias Airijos tradicijas.Kašelio uola – tai unikalus archeologinis kompleksas visoje Europoje. Tvirtovėse ant Kašelio uolos jau nuo Va. gyveno Airijos karaliai. Didžioji dalis tvirtovės pastatų išliko iki šių dienų.Mohero uolos – jos stūkso vakarinėje šalies pakrantėje, netoli Golvėjaus miesto. Į daugiau nei 200 metrų aukštį iškylančios pakrantės uolos yra tikras turistų traukos objektas. Didysis Skeligas (Skellig Michael) – sala, esanti už 11 km į vakarus nuo Airijos salos. Šioje saloje VI-VIII a. buvo pastatytas krikščionių vienuolynas, kurio likučiai išliko iki mūsų dienų. Dabar tai vieta traukianti istorijos ir keistų vietovių mylėtojus.

EKSKURSIJOS

Ekskursija „Guinness“ alaus darykloje su degustacija.„Kerio žiedas“ – vienas žymiausių žiedinių turistinių maršrutų Airijoje, kuris driekiasi pakraščiais aplink visą Iverago pusiasalį.Turas prie Mohero uolų aplankant Galvėjaus miestą.Kruizas į Arano salas, prasukimas pro Mohero uolas ir grįžimas į Galvėjų.

SUVENYRAI

Airiškas viskisTradiciniai Arano salų megztiniaiTvido medžiagos rūbaiLininiai rūbai