Patarimai keliaujantiems į Sakartvelą (Gruziją)

ŠALIES SPECIFIKA


Gruzinų papročiai ir tradicijos žavi į šalį atvykstančius turistus. Neįprasta vietos gyventojų buitis, temperamentingas bendravimas, draugiškumas ir daugeliui atvykėlių neįprastas noras pakviesti nepažįstamą žmogų į svečius. Gruzijos paviršius kalnuotas; kalnai ir aukštumos užima daugiau kaip 80 % Gruzijos teritorijos.


PIRKINIAI


Gruzijoje yra didelių turgų, nors juose verta pirkti tik drabužius. Daržoves, vaisius, sūrį ir kt. panašiomis kainomis galima nusipirkti parduotuvėlėse, kurias žymiai lengviau surasti, turguje gal tik didesnis pasirinkimas. Turguje gal verta pirkti prieskonius - čia jų labai didelis pasirinkimas, apie juos galite nemažai sužinoti.


TRANSPORTAS


Maršrutiniai autobusai vienas iš pigiausių būdų keliauti po Gruziją. "Maršrutke" galima pasiekti kiekvieną Gruzijos municipaliteto centrą. Pagrindinės automobilių nuomos kompanijos yra Tbilisyje, automobilį galima išsinuomoti Batumyje ir Kutaisyje. Orientacinės kainos: lengvojo automobilio nuoma dienai - 100-130 GEL, 4 WD automobilio ("džipo") - 110-150 GEL, plius draudimas ir kuras. Kuro kainos Gruzijoje svyruoja - benzino ar dyzelio litras vidutiniškai kainuoja 2,60-2,8 GEL. Gruziją kerta viena pagrindinė geležinkelio linija - Batumi-Tbilisi-Baku, nuo kurios atsišakoja keletas geležinkelio linijų. Keliauti galima ir su taksi, tai nėra labai brangu. 1 km kaina gali kainuoti apie 2 Gruzijos larius (GEL), t.y. apie 0,80 EUR.


ARBATPINIGIAI


Gruzijoje arbatpinigių kultūra nėra labai paplitusi, tačiau įprasta palikti arbatpinigių muzikantams restorane, padavėjams, gidams, vairuotojams.


ŽMONĖS


87 % Gruzijos gyventojų – gruzinai, dar gyvena armėnai, rusai, azerbaidžaniečiai, osetinai, abchazai. Valstybinė kalba – gruzinų (Abchazijoje – abchazų). Gruzinai yra ypatingai šilti, paslaugūs žmonės. Visuomet nukreips tinkame linkme, padės susigaudyti.


SVEIKATA


Keliaujant į Gruziją nėra reikalaujama skiepytis privalomais skiepais. Tačiau, galite pasirūpinti papildoma sveikatos apsauga pagal savo poreikius. Dėl savanoriškų skiepų patartina pasiteirauti su savo gydytoju. Keliaujant vasaros metu ir rudenį, patartina pasiskiepyti nuo dizinterijos, hepatito A ir B, taip pat rekomenduotina stabligės revakcinacija, prevencija nuo maliarijos. Žinoma, net ir pasirūpinus skiepais, nepamirškite kelionės draudimo. Tai padės išvengti nemalonių situacijų netyčia susižeidus ar susirgus.


MUZIKA


Liaudiški gruziniškų melodijų garsai pavergia daugumą keliautojų, yra unikalūs ir vertinami visame pasaulyje. 2001 metais gruzinų polifoninę muziką UNESCO komisija pripažino „nematerialiu pasaulio kultūrinio paveldo šedevru”. Dainomis „aprašomi” kasdienių darbų ispūdžiai, emocijos gedint ar švenčiant, ryžtas kariaujant. Taip pat gruzinai gali didžiuotis plačia tradicinių instrumentų kolekcija. Norintieji sužinoti daugiau apie juos, gali apsilankyti Tbilisyje esančiame Valstybiniame gruzinų folklorinės muzikos ir instrumentų muziejuje.