Patarimai keliaujantiems į Butaną

ŠALIES SPECIFIKA


Butano Karalystė – maža šalis Himalajų kalnuose, besiribojanti su Kinija šiaurėje ir Indija pietuose. Įspūdingų slėnių ir vaizdingų kalnų šalis, kurios gamta sužavi vos nusileidus ant Butano žemės. Vietiniai gyventojai seniai yra vieni pirmųjų pasaulyje pagal laimės indeksą.


PIRKINIAI


Butanietiškos iš medžio drožtos kaukės. Iš natūralių mineralinių medžiagų gamintais dažais tapyti budistiniai piešiniai ant šilko ar medvilnės. Butanietiški veltos vilnos rūbai, ypatingai švarkai, ar skaros, ryškių spalvų ir raštų. Lungta - stačiakampio formos maldininkų skarelės, kurios įprastai būna pakabinamos prie kalnų perėjų tam, kad vėjas išblaškytų maldas, troškimus ir nuneštų juos kuo toliau. Butano vietinių rankų darbo popierius, puoštas lapais, gėlėmis ir džiovintais čili pipirais.


TRANSPORTAS


Oro transportas. Paro oro uostas yra vienintelis tarptautinis iš keturių oro uostų Butane. Šis uostas 6 km nutolęs nuo Paro miestelio ir 54 km nuo sostinės Timpu. Kadangi oro uosto teritoriją supa Himalajų kalnų viršukalnės, kurių aukštis siekia bent 5500 m., tai leistis jame gali tik specialią kvalifikaciją turintys pilotai. Paro oro uostas laikomas pačiu sudėtingiausiu pakilimo/ nusileidimo prasme. Lėktuvai gali kilti ir leistis griežtai tik dienos šviesoje. Žemės transportas. Butano kelių tinklą sudaro apie 8000 km. kelių, iš kurių mažiau nei pusė asfaltuoti. Susisiekimas vykdomas nedideliais autobusais ir sunkvežimiais, kurie vieninteliai gali pravažiuoti patižusio purvo kelius musonų laikotarpiu. Planuojama nutiesti pirmąjį geležinkelį šalyje, kuris sujungs Butano ir Indijos teritorijas. Vandens transportas Butane nenaudojamas, kadangi šalyje nėra didesnių vandens telkinių.


ŽMONĖS


Jau tris dešimtmečius Butano Karalystės aukščiausiu tikslu - kaip niekur kitur visame pasaulyje - oficialiai skelbiama visuotinė pavaldinių laimė. Politinė siekiamybė esanti ne statistiniai dydžiai kaip bendrasis vidaus produktas, o “bendroji nacionalinė laimė”.


SVEIKATA


Privalomų skiepų keliautojams nėra, tačiau keliaujant į Butaną rekomenduojama profilaktiškai pasiskiepyti nuo hepatito A, stabligės ir vidurių šiltinės. Bet kuriuo atveju, susirgus patogu turėti kelionių draudimą – tokiu atveju draudimo kompanija apmoka visas gydymo išlaidas.