Šalys, garsėjančios gydymo bei sveikatingumo terapijomis

Kelionės vis dažniau tampa ne tik būdu susipažinti su šalimi, tačiau ir tikslu atrasti save. Keliautojai ryžtasi net ir kelių mėnesių atostogoms, kurių metu kardinaliai keičia savo gyvenimo būdą: keliasi saulei tekant, medituoja, daug laiko praleidžia gryname ore, keičia mitybos racioną bei atlieka įvairias sveikatinimo procedūras kūnui. Visi tai daro dėl skirtingų priežasčių, tačiau tikslas vienas – atrasti gyvenimo balansą, kurį sudaro sveikas kūnas, rami siela ir meilė gyvenimui.

Sveikatingumo atostogos – vis dažniau matoma tendencija tarp įvairaus amžiaus žmonių, tad paruošėme Jums populiariausias šalis, garsėjančias grožio ir gydymo terapijomis bei sveikatingumo programomis.



Balis – sveikos mitybos entuziastų rojus, čia gausu šviežių, ekologiškų ir neapdorotų maisto produktų, o vietinės virtuvės receptai – ne tik labai maistingi, bet ir gardūs. Dvasinei būklei atstatyti geriausias būdas yra meditacija gamtos apsuptyje, rekomenduojama saulei tekant. Kalbama, kad su pirmaisiais spinduliais čia gali atrasti tikrąjį džiaugsmą ir dėkingumą gyvenimui. Balyje verta išbandyti jogą, gongų terapiją bei, žinoma, pasilepinti Balio meistrų atliekamais nuostabiais masažais, kuriais garsėja Ubudo miestas. Norintiems išlaikyti fizinę formą, sporto salės neprireiks, nes yra daug įdomesnių užsiėmimų – raftingas, banglenčių sportas, kopimas į kalnus bei nesuskaičiuojami pėsčiųjų takai krioklių apsuptyje. 

Prieš kelis tūkstančius metų Indijoje susiformavusi tradicinė medicinos sistema ajurveda remiasi kūno, proto ir jausmų harmonijos atkūrimu. Sanskrito kalboje ajurveda („āyus“ – gyvenimas, amžius; „veda“ – mokslas, žinios) reiškia „mokslą apie gyvenimą“. Kerala – Pietų Indijoje šalia Arabijos jūros esanti valstija – yra ajurvedos lopšys, kur šiai dienai įsikūrę ajurvediniai centrai, siūlantys įvairias sveikatingumo terapijas. Patyrę ajurvedos specialistai, taikydami individualią mitybą ir gydymą, padeda atsikratyti streso, svorio, išvalyti organizmą nuo toksinių medžiagų bei pagerinti bendrą savijautą, atrasti harmoniją ir kurti stipresnį dvasinį ryšį. Ypatingas dėmesys skiriamas vaistažolėms, ajurvediniams masažams, jogai bei meditacijai. 

Skirta tiems, kurie nori pailsėti Izraelyje ar Jordanijoje prie natūralaus gamtos stebuklo – Negyvosios jūros. Jos druska, purvas bei tvyrantis mineralų prisotintas deguonis – tai gydomųjų galių turintys gamtiniai ištekliai, galintys padėti įveikti artritą, išgydyti odos ligas, pagerinti širdies ir plaučių darbą ar tiesiog sustiprinti sveikatą. Istoriniai šaltiniai teigia, kad Romos karvedys Markas Antonijus Negyvosios jūros gėrybių pristatydavęs Egipto karalienei gražuolei Kleopatrai, tad galime sakyti, kad būtent čia atsirado pirmosios kosmetikos priemonės grožiui puoselėti.

Gruzija (Sakartvelas) garsėja unikaliomis sveikatingumo paslaugomis – sieros pirtimis. Šių pirčių itin daug Tbilisyje, istoriniame sieros pirčių rajone Abanotubani. Iš čia esančių sieros šaltinių kildinamas ir Tbilisio miesto vardas („šiltas miestas“). Vanduo į pirčių kompleksus atiteka iš terminių požeminių šaltinių, ir pasižymi labai specifišku sieros kvapu. Siera prisotintas vanduo veikia antiseptiškai bei ramina odą. Vandens temperatūra pirtyse – apie 40 °C.  Karštųjų sieros pirčių išbandyti buvo atvykę tokie literatūros klasikai kaip A. Puškinas, A. Diuma, A. Tolstojus, o šiai dienai tai itin turistų mėgiama atrakcija.

Bulgarai Pomorjė kurortą vadina aristokratišku. Iš vienos pusės jį skalauja Juodoji jūra, iš kitos – Pomorjė ežeras, garsėjantis savo gydomuoju purvu. Kurortą supa vynuogynai bei įvairių vaismedžių sodai. Nenuostabu, kad šis miestelis yra ir vienas svarbiausių balneologinių Bulgarijos kurortų, į kurį vykstama ne tik pasimėgauti jūra, bet ir sustiprinti sveikatą vietinėse gydyklose. Ežero vanduo yra itin druskingas, o jo dugnas padengtas aukštos mineralizacijos juodo purvo sluoksniu, turinčiu daug mikroelementų. Terapinis purvas naudojamas procedūroms, gydant odos ir judamojo bei atramos aparato ligas, grožio procedūroms ir kosmetikos pramonėje. Pomorjė SPA centruose atliekama ir populiari vyno terapija – vyno vonios, masažai, atliekami naudojant vynuogių kauliukų aliejų ar šviežių vynuogių minkštimą. 

Čekijos spa kultūra yra neatsiejama šios šalies įvaizdžio dalis. Gydymo tikslais Čekijos mineralinės versmės buvo naudojamos nuo XV a., o šiandien tarptautiniu mastu žinomų mineralinių vandenų kurortinių miestų priskaičiuojama beveik 40.  Žymiausi jų yra įsikūrę vadinamajame Čekijos „SPA trikampyje“ – tai Karlovi Varai, Marienbadas ir Františkovy Lazne. Trykštančių versmių mineralinis vanduo pasižymi skirtingomis savybėmis, jis skiriasi savo temperatūra ir yra naudojamas įvairiems susirgimams gydyti, taip pat maudynėms bei relaksacijai. 

Žydrojo Dunojaus šalimi vadinama Vengrija garsi terminių šaltinių gausa. Šalies vakaruose telkšantis Balatono ežeras, kurio apylinkėse trykšta natūralios mineralinės versmės yra vengrų pasididžiavimas. Ežero apylinkėse prie versmių įsikūrę  kurortai, kurių vandens gydyklose galima ne tik atgauti jėgas ir pasimėgauti vandens teikiamais malonumais, čia taip pat gydomos įvairios sveikatos problemos. Viena žymiausių versmių Balatono apylinkėse yra Hevizas, trykštanti kaip geizeris ir suformavusi natūralų gydomojo vandens ežerą, kuriame galima maudytis bet kuriuo metų laiku. Hevizo ežero dumblas naudojamas purvo terapijai. 

Tunisas – visiems gerai žinoma kelionių kryptis, ypatingai dėkingas klimatas, nuostabi Viduržemio jūra. Mažučiuose ir ramiuose Džerbos kurortuose įsikūrę viešbučiai siūlo kokybišką poilsį ir vienus gražiausių paplūdimių Tunise. Čia gausu sveikatingumo ir jūros terapijos kompleksų, kuriuose galima pamiršti visus žemiškus rūpesčius. Teikiamos sveikatos stiprinimo procedūros nukelia net į romėnų laikus. Tunise keliautojai neretai pakeičia požiūrį į daugelį dalykų, tai šalis, kuri moko atsipalaiduoti ir mėgautis šia akimirka. Turistus sužavi kvapą gniaužiantis kraštovaizdis, geltono smėlio paplūdimiai ir nepaprastas istorinis paveldas. Tunise gausu įvairių tautų palikimo pėdsakų – finikiečių, romėnų, bizantiečių, arabų ir europiečių. 

Ieškantys nestandartinės patirties, ją gali atrasti Peru. Šamanizmas šioje Pietų Amerikos valstybėje turi itin gilias tradicijas. Vieni juos vadina šventikais, kiti – burtininkais ar šamanais. Tiek vietiniai, tiek turistai kreipiasi į juos dėl pačių įvairiausių priežasčių. Sakoma, kad dėl sudaužytos širdies skausmų šamanų trukdyti nevalia, tačiau jei tikslas – išsivalyti mintis ir kūną, panirti į savianalizę, galbūt net atrasti gyvenimo prasmę, tokiu tikslu išbandyti šią vietinę terapiją ryžtasi nemažai keliautojų.