Sardinija - antra pagal dydį Italijai priklausanti sala Viduržemio jūroje. Sardinijos sala sutraukia visus besižavinčius laukinės gamtos grožiu. Salos pakrantė vilioja paslėptomis įlankomis ir įspūdingais paplūdimiais, balto smėlio kopomis.
Kiti Italijos regionai:
Iskija, Amalfi, Neapolis
Iskija - tai unikali, vulkaninės kilmės sala Tirėnų jūroje, šiauriniame Neapolio įlankos pakraštyje. Iskijos sala tikras Viduržemio jūros perlas. Nors visas salos perimetras siekia vos 34 kilometrus, tačiau joje gyvena daugiau nei 60 tūkst. žmonių.
Amalfi - miestas Kampanijos regione esančioje Salermo provincijoje, Italijoje. Nuo Neapolio miestas nutolęs 38 kilometrus į pietryčius. Amalfi išsidėstęs ant stačių uolų, nuo kurių atsiveria nepakartojamas vaizdas į jūrą.
Neapolis - miestas pietinėje Italijoje, Kampanijos regiono sostinė. Tai pagrindinis pietų Italijos ekonominis ir kultūrinis centras bei trečias didžiausias Italijos miestas po Romos ir Milano.
Sicilija (Trapani)- tai miestas Sicilijos šiaurės vakarinėje pakrantėje. Tai svarbus žvejybos uostas, o taip pat – vartai į netoliese esančias Egadi salas. Pasakojama legenda, kad Trapanio miestas ėmė kurtis toje vietoje, kur kadaise nukrito deivės Demetros pjautuvas.
Sicilija (Katanija)- miestas rytinėje Sicilijos salos pakrantėje, prie Jonijos jūros, pačioje aktyvaus Etnos ugnikalnio pašonėje.Kataniją įkūrė graikai 8 a. pr. Kr. Ne kartą miestas buvo stipriai sugriautas per žemės drebėjimus ir ugnikalnio išsiveržimus, užlietas lava ar užklotas vulkano pelenais, tačiau ir vėl prikeltas gyvenimui.Barokinis Katanijos senamiestis yra saugomas Unesco.
Slidinėjimas Italijoje Alpės – vienos iš paskutinių gamtos tvirtovių. Taip pat jos vienas iš didžiausių ir aukščiausių kalnynų pasaulyje suformuojančių masyvią arką nuo Nicos iki Vienos. Italijos Alpės padalintos į tris pagrindines grupes.
Slidinėjimas Italijoje- Fasos slėnis (Val di Fassa) siūlo nepalyginamą Dolomitinių kalnų grožį ir gausių sporto pato-gumų. Fasos slėnis yra šiaurės rytų Trentino dalyje. Fasos slėnio gyventojai ypatingai didžiuojasi nepakartojamu aplinkos grožiu ir neišpasakytai stengaisi jį apsaugoti, kam padeda ir jų papročiai bei tradicijos.
Orai Sardinijoje. Kada keliauti?
Sardinijoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas. Jam būdingos trumpos švelnios žiemos, šiltas pavasaris ir ruduo bei karšta sausa vasara. Vasariški orai čia prasideda balandį ir tęsiasi iki pat spalio. Karščiausi liepos ir rugpjūčio mėnesiai, kai vidutinė temperatūra siekia 26–30 °C šilumos, o šalčiausi – gruodžio - vasario mėnesiai, kai oras atvėsta iki vidutiniškai 8–17 °C šilumos ir iškrenta didžiausias kritulių kiekis. Gegužę vandens temperatūra jau siekia apie 20 °C šilumos, rugpjūtį pasiekia maksimalią 27–28 °C temperatūrą ir spalį nukrenta iki malonių 24 °C šilumos. Atostogauti saloje geriausia gegužės – lapkričio mėnesį. Vasaros čia karštos ir termometro stulpelio rodmenys kyla iki 35°C. Ruduo šiltas ir trunka iki lapkričio mėnesio, o termometro stulpelis siekia 20°C. Rugsėjo – balandžio mėnesį šilta, bet labai vėjuota. Daugiausia lietaus čia sulaukiama pavasrį. Žiemą nešalta, o sniego rasti galima tik kalnuose ir čia spaudžia šaltukas.
Ką pamatyti Sardinijos regione?
Kaljaris – tai Sardinijo salos sostinė turtinga savi menu ir istorija. Kaljaris turi ką pasiūlyti įvairių pomėgių keliautojams. Ištroškusiems maudynių - krištolinio tyrumo jūra ir patys gražiausi ir ilgiausi paplūdimiai Viduržemio jūroje. Gamtos mylėtojams Kaljaris siūlo nepaliestą natūralią aplinką su lagūnomis, paukščių draustiniais ir unikaliais gyvūnijos rezervatais. Kaljaryje vyksta įvairūs festivaliai ypatingi savo energinga dvasia ir spalvų turtingumu. Čia yra muziejų ir paminklų, architektūros ir architektūrinių stebuklų, kuriuos paliko skirtingos kultūros gyvavusios Kaljaryje. Finikiečiai, romėnai, vandalai ir žmonės iš Bizantijos, Pizos, Genujos, Argonos, Katalonijos, Ispanijos, Pjemonto paliko savo ženklus šiame mieste. Be kultūrinio gyvenimo su teatrais, opera, koncertai ir parodomis, Kaljaris siūlo kulinarinių nuotykių: jūros gėrybių ir mėsos patiekalai patenkins net patį išrankiausią gurmaną. Klajaro centre – keturi rajonai. Marina, Villanova, Stampace ir viduramžiškais Castello.Verta aplankyti romėnų amfiteatrą, botanikos sodą, dramblio bokštą, Vipero grotas, Tuvixedu kapavietę. Nuo Kaljario vos keli kilometrai iki senovinio Noros miesto, kur buvo finikiečių, kartaginiečių ir romėnų prekybos vietos.
Nuraghe Su Nuraxi – tai akmeniniai statiniai. Tūkstančiai tokių akmeninių neaiškios paskirties bokštų griuvėsių yra išsibarsčiusių po visą Sardiniją, bet šie – geriausiai išsilaikę. Jie netoli Kaljario Baruminio apylinkėse ir 1997 m. ši vieta buvo įtraukta į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Nuragas 19 m. aukščio. Jo išoriniai bokštai pastatyti 11a. pr. Kr. ar 12a. pr. Kr.
Smaragdinis krantas (Costa Smeralda) taip pavadintas dėl ypač žalio ir skaidraus vandens skalaujančio uolėtas įlankas su vienais gražiausių pasaulio paplūdimių. Pakrantė išvystyta į kurortus pasiturintiems nuo 1960 m. Aga Khano. Prabangūs kurorto „miesteliai“ pastatyti taip, kad primintų Graikijos salas. Smaragdinio kranto centras – Porto Cervo – tai kurortinis miestelis ir prieplauka privačioms jachtoms. Čia yra stilingas modernaus meno muziejus MdM su besikeičiančiomis parodomis ir kavine terasoje žvelgiančioje į Porto Cervo.
Alghero. Tai vienas populiariausių kurortų Italijoje, vakarinėje Sardinijos salos pakrantėje. Nenustebkite, jei girdima kalba šiame gyvybingame pajūrio mieste skamba skirtingai – beveik kaip ispanų. Čia net kai kurie ženklai ispaniški. 14 a. popiežius davė Sardiniją Aragono karaliui tikėdamasis išplėšti miestą iš Pizos ir Genujos valdžios. Jis davė feodus apie 400 šeimų iš Aragono ir Katalonijos. San Francesco bažnyčioje mišios tebelaikomos katalonų kalba. Verta aplankyti grakštų 13 a. vienuolyną, pasiekiamą per zakristiją altoriaus kairėje.
Smaragdinė pakrantė (Costa Smeralda) taip pavadinta dėl ypač žalio ir skaidraus vandens skalaujančio uolėtas įlankas su vienais gražiausių pasaulio paplūdimių. Pakrantė išvystyta į kurortus pasiturintiems nuo 1961 m. verslininko Aga Khano. Prabangūs kurorto „miesteliai“ pastatyti taip, kad primintų Graikijos salas. Smaragdinio kranto centras – Porto Cervo – tai kurortinis miestelis ir prieplauka privačioms jachtoms. Čia yra stilingas modernaus meno muziejus MdM su besikeičiančiomis parodomis ir kavine terasoje žvelgiančioje į Porto Cervo.
Nuraghe Losa laikomas vienas iš trijų geriausių akmeninių bokštų. Viduje jis apšviestas lempomis nišose, tad galima pamatyti akmeninių skliautų detales. Didelis bokštas su trimis išoriniais bokštais suformuoja trikampį bastioną, kurį galima ištyrinėti akmeniniais koridoriais, kurie kyla spirale masyviose sienose. Antras aukštas ir stogas vis dar sveiki. Nors datuojamas nuo 12a. Pr Kr. iki 14 a. pr Kr. (Bronzos amžius), didelis centrinis pagrindinio bokšto kambarys yra puikios būklės ir įmantresnis savo konstrukcija nei daugelis kitų. Mažytis muziejus eksponuoja bronzines apyrankes ir kitus čia rastus artefaktus.
Arsakenos priešistorinė vietovė. Viena iš daugiausiai akmens ir vario amžiaus objektų sutelkusių vietovių yra vos keli kilometrai nuo Costa Smeralda kurortų. Tarp šešių žinomų vietų yra nuragų bokštas, kapavietė ir paslaptingi kapai žinomi kaip tomba gigante (milžinų kapai). Pagrindinis Coddu Vecchiu kapas, tunelinis kapas datuojamas 18 a. pr. Kr., turi fasadą iš plokščių akmenų pastatytą keliais šimtmečiais vėliau, o kitas Li Lolghi, turi panašų įėjimą, bet su trijų su puse metrų akmeniu. Nuraghi Albucciu neįprastas savo ovalia forma. Nuraghe La Prisgiona atkastas anksčiausiai. Tai centrinis bokštas su dviem šoniniais bokštais ir kaimelio griuvėsiais. Šis regionas žinomas dėl uolų atodangų dažnai suardytų vėjo į įvairias formas. Viena į rytus nuo Arsakenos primena milžinišką grybą.
Santa Cristina Nuraghe ir šventasis šulinys. Netoli į šiaurę nuo Oristano yra vienas mistiškiausių archeologinių objektų, kur galima pamatyti puikiai išsilaikiusį „šventąjį šulinį“ - šventyklą datuojamą 1200-1100 m. pr. Kr. - ir nuragų bokštą, kur galim užlipti ant laukinėm gėlėm nužerto stogo ir nužvelgti priešistorinį akmeninį kaimelį, kadaise supusį bokštą. Vienas iš pailgų namų tebeturi nepaliestą akmeninį stogą.
Nuoro ir Gennargentu. Prigludusios prie stačios kalno keteros viršūnės Nuoro gatvelės atsiveria vaizdams į visas pasaulio puses. 19 a. Santa Maria della Neve katedra stovi virš skardžio besileidžiančio tiesiai į slėnį. Nuoro yra gera vieta norint ištyrinėti jį supančius Gennargentu, Sardinijos gražiausius vidinius kalnus ir atokius kaimelius (ypač įdomus Mamoiada), kurie atrodo menkai tepaliesti dabartinių laikų. Tai žavus regionas, su miestais prigludusiais prie stačių kalnų šonų ir vietiniais papročiais tebekalbančiais apie senovę. Vairavimas čia ne jautriai širdžiai, kadangi keliai siauri ir statūs su u formos pasukimais be užtvarų. Daugiau sužinoti apie šiuos kaimelius ir jų papročius galima Museo Etnografico Sardo (Sardinijos tradicijų muziejus). Čia puikiai išdėstyta sardiniškų kostiumų ir dekoratyviojo meno kolekcija. Visoje galerijoje eksponuojamos tradicinės kaukės. Nacionalinis archeologijos muziejus turi iš Neolito vietovių iškastų objektų, taip pat fosilijų.
Valle dei Nuraghi (Nuragų slėnis) apsuptas senų vulkanų kūgiais ir nužertas suardytų uolų darinių. Jame daugybė priešistorinių vietovių. Nuragų Sardinijoje suskaičiuojama iki 8000. Žymiausia jų – 16 metrų aukščio Nuraghe Santu Antine. Viena iš salos trijų didžiausių ir sudėtingiausių su trimis bokštais sujungtais gynybine siena, Santu Antine buvo pastatyta 16 a. pr. Kr. Tai viena įdomiausių tyrinėti vietovių, nes galima užkopti laiptais storose centrinio bokšto sienose į išsilaikiusius antrą ir trečią aukštus ir nukeliauti viršutiniu koridoriumi iš vakarų į šiaurinius bokštus. Nuo viršaus galima pamatyti keletą kitų nuragų, o netoli nuo čia yra Sant'Andrea Priu, kapai iškalti uolose kažkur tarp 4000 ir 3000 m. pr. Kr. Kelių viduje galima pamatyti viduramžiais nutapytų freskų.
Tharros. Vaikštant tarp akmeninių finikiečių, kartaginiečių ir romėnų kultūrų griuvėsių galima įsivaizduoti, kaip viskas atrodė, kai romėnų gatvės po kojomis buvo pilnos parduotuvių. Dabar galima pamatyti tik pamatus ir slenksčius. Vis dar stovi pirčių kolonos kartu su akveduko ir šventovių dalimis, į jūrą žvelgia amfiteatras. Ant kalvos virš buvusio miesto yra finikiečių kapinynas. Norint sužinoti, ką čia rado archeologai galima apsilankyti Civico Giovanni Marongiu muziejuje Cabras mieste, kur eksponuojamos išraižytos stelos, laidojimo urnos ir kiti radiniai išdėstyti taip, kaip ir buvo rasti. Daugiau ten rastų lobių galima pamatyti Antiquarium Arborense muziejuje Oristano mieste.
Bosa Tai žavus ir unikalus Sardinijos miestelis. Šio miestelio senamiestyje apstu istorinių pastatų, liudijančių miesto glaudų ryšį su katalonų kultūra. Nuo 9 a. pr. Kr. stebėjo vienintelės Sardinijos upės tinkamos laivybai žiotis. Viduramžių gatvelių raizginys tiesiasi nuo seno akmeninio tilto ir pastelinių pastatų išsirikiavusių prie upės iki ant kalvos viršūnės esančios Malaspinos pilies. Nors galima nuvažiuoti tiesiai prie pilies, verta pasivaikščioti senomis gatvelėmis, kur kuklūs maži nameliai susimaišo su didžiuliais didingais namais. Restauruotame Casa Deriu dvare yra muziejus su apstatytais kambariais ir meno galerija. Pilies viduje – 13 a. koplyčia, kur galima apžiūrėti neįprastas 14 a. freskas.
Arcipelago de la Maddalena (Madalenos salos). Keltai palieka nedidelį Palau uostą reguliarioms pusės valandos kelionėms į La Maddaleną, vienintelį miestą Bonifacio sąsmaukos salyne tarp Sardinijos ir Korsikos. Keliautojai čia atvyksta persikelti per pylimą į netoliese esančią Capreros salą, Čia yra Džiuzepės Garibaldžio, gerbto kaip Italijos tėvo dėl jo vadovavimo kovose dėl Italijos vienybės ir nepriklausomybės, namai. Jie kurie traukia lankytojus iš visos Italijos ir už jos. Kitas salos galas turi keletą paplūdimių, lengvai surandamų takeliais nuo pagrindinio kelio. Jūra aplink salas populiari tarp jūreivių.
Castelsardo. Sardinijos salos šiaurinėje dalyje esantis pakrantės miestelis, neretai tituluojamas vienu gražiausių Italijos miesteliu. Pačiame kalvos viršuje yra 12a. pilis su geru muziejumi, kuriame galima susipažinti su vietinių krepšių gaminimo amatu. Siauros gatvelės aplink pilį leidžiasi nuo kalvos stačiausiose vietose virsdamos laiptais. Tarpduriuose galima pamatyti moteris pinančias intriguojančių dizainų krepšius. Duomo mažoje aikštėje apačioje turi vieną iš puikiausių altoriaus paveikslų datuojamų 15a. Jos varpo bokštas tapo švyturiu.
Verta palankyti Neptūno grotą (Grotta di Nettuno) - gražią olą pilną stalagmitų ir stalaktitų atsispindinčių požeminiame ežere. Grotta di Nettuno buvo išgraužta jūros stačiose uolose kylančiose 304 m. į viršų. Olos anga yra jūros lygyje, tad atplaukimas vandeniu yra pats lengviausias būdas čia atvykti. Taip pat čia galima ir atvažiuoti maždaug 14 km. nuo Alghero. Atvykus reikės leistis žemyn (taip pat ir užkilti atgal) 656 Escala del Cabirol (ožių laiptų) pakopomis, išskaptuotomis uolos paviršiuje.
Sassari (Sasaris), Sardinijos antras pagal dydį miestas yra gyvybingas universiteto ir kultūros centras. Jame yra puikių katalonų gotikos, baroko ir neoklasikos stiliaus pastatų. Verta pasivaikščioti Corso Vittorio Emanuele II, pagrindine gatve viduramžių laikais, kad žvelgiant į viršų būtų galima pamatyti senas ispanų periodo galerijas ir namų langus. Museo Nazionale Sanna – vienas svarbiausių Sardinijos muziejų eksponuoja archeologines kolekcijas, tarp kurių – nuragų bronzinės figūrėlės ir juvelyrika, taip pat ir romėnų artefaktai. Nepraleiskit Duomo, kurios fasadas yra tikras 17 a. ornamentų stilių mišinys sukurtas akmens raižytojų iš Milano. Įsimintiniausia bažnyčia stovi beveik viena besiganančių avių kraštovaizdyje apie 12 km. į pietus Nuo Sasario. Baltai-juodai dryžuotas bokštas pakilęs virš bažnyčios ir sugriauto Santissima Trintà di Saccargia vienuolyno. Viduje – 13 a. freskos.