Mongolija | Apie Mongoliją

Tai demokratinė Respublika, garsi savo galinga Čingischano istorija. Tai valstybė, neturinti priėjimo prie jūros. Negalinti nustebinti įspūdingos architektūros pastatais, neturinti daug ištaigingų 5 žvaigždučių viešbučių ir išvystyto automagistralinių kelių tinklo, Mongolija vis dar yra išskirtinai natūrali ir atvira nesuvaidintu dėmesiu ir išsaugotomis šimtametėmis klajoklių šeimų tradicijomis bei neaprėpiama gamta. Čia žmonės vis dar nėra praradę ryšio su gamta, ir ne veltui – gyvūnijos čia yra net kelioliką kartų daugiau nei gyventojų, o pati šalis yra laikoma rečiausiai apgyvendinta visame pasaulyje po Antarktidos.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas - 22,965 km²

Gyventojų skaičius - 3,076 gyventojų (2017 m.)

Sostinė - Ulan Batoras 1,452 gyventojų ( 2017 m.)

Religija - Tibeto budistai 50 proc. ir netikintys 40 proc.

Kalba - valstybinė kalba mongolų.

Elektros srovė - 220-240 voltų. Mongolijoje yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - Valstybinė valiuta tugrikas.

VIZA

Mongolijos vizą Lietuvos Respublikos piliečiai gali gauti šalies sienos kirtimo punktuose. Pasas turi galioti bent 6 mėn. nuo atvykimo į šalį datos.

KLIMATAS

Mongolijoje stipriai pasireiškia žemyninis klimatas.

Vasaros ir žiemos oro temperatūros ryškiai skiriasi. Žiemą šiauriniuose regionuose atšąla iki -40 laipsnių šalčio, o vasarą dykumose dienos metu įkaista iki +40 laipsnių karščio.

Vidutinė oro temperatūra Ulan Batore pagal mėnesius:

Kritulių per metus iškrenta labai nedaug, mažiausiai – Gobio dykumoje, vidutiniškai tik 111 mm per metus. Geriausias laikas keliauti į Mongoliją yra vasaros mėnesiais, nuo birželio iki rugpjūčio. Nors dieną oras įkaista ir būna maloniai šiltas, tačiau vis tiek reikėtų pasiimti šiltų drabužių, nes temperatūra net vasaros metu naktį nukrenta žemai. 

VIRTUVĖ/MAISTAS

Patiekalai iš mėsos Mongolijoje sudaro pagrindinį meniu. Vietiniai patys augina avis, ožkas ir galvijus. Jų mėsa ir atsiduria ant pietų stalo. Khorkhog – mongolų tradicinis patiekalas. Tai ant atviros ugnies puode kepta ėriena su bulvėmis, morkomis ir svogūnais.

Mongolai valgo ypač daug patiekalų, pagamintų iš riebios avienos, todėl, kad riebus maistas būtinas žiemą, kai temperatūra nukrenta net iki - 40 laipsnių. Tradiciniai šios šalies gyventojų patiekalai yra buuz, khuushuur ir bansh, kurie savo išore panašūs į kibinus. Dažniausiai jie būna įdaryti įvairia malta mėsa, kuri gardinama česnakais bei svogūnais. Produktai iš pieno – antras pagal populiarumą skanėstas. Be mums įprasto karvių pieno, jie pasigamina neblogų produktų iš kupranugarių, avių, kumelių ar ožkų pieno. Taigi, ant tradicinio mongolo stalo visada galima rasti kumyso, pasukų, varškės, minkštų sūrių, kitų pieniškų valgių, patiekiamų su medumi.

TRANSPORTAS

Oro transportas. Čingischano tarptautinis oro uostas (ULN) – tai svarbiausias ir vienintelis tarptautinis oro uostas Mongolijoje, įsikūręs šalia sostinės Ulan Batoro. Iš čia galima pasiekti pagrindinius Azijos didmiesčius.

Žemės transportas. Dauguma kelių Mongolijoje yra neasfaltuoti. Tačiau kelių infrastruktūra aktyviai plečiama. Kasmet išasfaltuojama apie kelis šimtus kilometrų kelių. Autobusų parkas Mongolijoje pasenęs tiek techniškai, tiek morališkai. Saugesnė transporto priemonė būtų traukiniai. Geležinkelių linijos jungia Mongolijos miestus su kaimyninėmis valstybėmis. Pavyzdžiui, šiaurėje Mongolijos geležinkeliai jungiasi su Transsibiro magistrale.

KAINOS

Mongolijoje kainų lygis yra žemesnis nei Lietuvoje.

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 4.50$

Pietūs gerame restorane dviems 20$

Puslitrinis butelis vandens 0.53$

Butelis vietinio alaus parduotuvėje 0.81$

Kilogramas bananų 2.08$

Kilogramas obuolių 1.91$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.19$

Taksi 1 km 0.38$

1 litras benzino 0.73$.

KĄ APLANKYTI

Ulan Batoras – Mongolijos sostinė ir didžiausias miestas, kuriame galima aplankyti net keletą vienuolynų ir muziejų.

Gobio dykuma – tai antra pagal dydį dykuma pasaulyje po Sacharos dykumos. Joje įkurtas nacionalinis parkas, kuriame saugomos nykstančios kupranugarių rūšys bei vienintelės dykumose gyvenančios meškos.

Mongolijos Altajus – tai Altajaus kalnų sistemos dalis, nusidriekusi per šiaurės vakarų Mongoliją. Kalnų aukštis daugiau nei 4000 m. Pačios įspūdingiausios Altajaus kalnų sritys yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Bayanzag miestelis ir „liepsnojančios uolos“ - miestelis garsėja tuo, kad ten vis dar randamos dinozaurų fosilijos. Bajanzagas taip pat įžymus aukštomis raudonomis kalvomis, kurias suformavo vėjo ir vandens erozija. Kadangi aplink vien pilka dykynė, tai iš tolo šios uolos atrodo tarsi liepsnotų.

Khovsgol ežero nacionalinis parkas – jo įžimybė yra Mongolijos mėlynuoju perlu vadinamas didžiausias šalies ir antras pagal dydį visoje Azijoje gėlavandenis ežeras – Khovsgol. Ežeras yra 1645 m aukštyje virš jūros lygio. Krantai daugiausia aukšti, skardingi, ežere yra keletas salų, kursuoja kateriai ir laivai. Šis ežeras vietiniams atstoja jūrą ir yra laikoma viena gražiausių Mongolijos vietų, kurią noriai lanko turistai.

EKSKURSIJOS

Apsilankymas pas klajoklius medžiotojus

Medžioklės su ereliais stebėjimas

Ekskursija Ulan Batore apie Čingischaną

Išvyka į Gobio dykumą su nakvyne ir jojimas kupranugariais

Jodinėjimas arkliais prie Chubsugulo ežero šiaurinėje Mongolijoje

SUVENYRAI

Daiktai, pagaminti iš kašmyro ir vilnos

Organiškos veido priežiūros priemonės

Graviruoti sidabriniai dubenėliai arbatai

Morin khuur – tradicinis dvistygis muzikos instrumentas, puoštas žirgo galva

Tradicinės mongolų kepurės, įvairių rūšių, skirtos atskiriems metų laikams ir progoms