Tai ketvirta pagal dydį sala pasaulyje. Daugiau tokios salos ar vietos pasaulyje kaip Madagaskaras tikrai nėra. Prieš 160 mln. metų nuo žemyno atsiskyręs žemės lopinėlis tapo 250 000 gyvūnų ir augalų namais, kurių 75 % niekur kitur daugiau negyvena. Drėgnieji atogrąžų miškai, tropiniai miškai, pusdykumės – viskas telpa šioje saloje. Tarp medžių skraido rečiausi ir gražiausi pasaulio paukščiai, ant šakų karstosi lemūrai – dar prieš 2000 metų, prieš atkeliaujant malagasų protėviams, jie buvo vieninteliai primatai saloje. Gyvena malagasai ir dabar, sudarę apie 20 klanų ar genčių, kuriuose veikia atskiri tabu, tačiau juos visus vienija tikėjimas protėvių galia. Visa sala nusėta paslaptingais antkapiais, o kaimeliuose vyksta nepaprastos laidotuvių apeigos. Malagasų kultūra – tai sudėtingas dabarties ir be galo stiprios praeities mišinys, kuriame šiuolaikinis įstatymas dažniausiai yra žemiau už genties tabu, šiuolaikinės religijos nepriimtinos ar maišosi su senovės šamanizmu, magija ir ritualais. Šalis pilna kaimelių, kuriuose daugelis gyventojų nėra matę kitos rasės žmonių.
Sala garsėja nepaliestais ir natūraliais gamtos draustiniais: Berenty, Andasibia-Mantadia, Ranomafama ir begale kitų. Juose galėsite pasigrožėti unikalia salos fauna ir flora. Čia gyvena lemūrai, ropoja tarsi briliantai spindintys driežai, fosos (plėšrūnai, pumos ir šuns hibridai) ir tūkstančiai kitų gyvūnų. Saloje rengiami specialūs turai paukščių mylėtojams. Galima pamatyti daugiau nei 1200 orchidėjų rūšių.
Siekiantys ramaus poilsio gali gurkšnoti kokteilius balto smėlio L‘Ile Sainte-Marie, Nosy Be, Ifany, Masoala paplūdimiuose, atrasti jūros gelmes, nardydami ties stulbinančiais koralų rifais krištoliniame Indijos vandenyne, o galbūt išsiruošti į vandenyną pasisveikinti su rykliais.
Madagaskare laikas tarsi sustoja. Todėl sąvoka „punktualumas“ malagasams yra be galo laisva. Todėl turėtų nebestebinti, jei parduotuvė neatsidaro laiku, žmogus neatvyksta į susitikimą laiku ar neatvažiuoja transportas. Transporto priemonės taip pat nepajudės iki tol, kol nebus pilnai pripildytos žmonių.
BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ
Plotas: 587 041 km².
Gyventojų skaičius: 24,2 mln.
Sostinė: Antananaryvas.
Kalba: Malagasių, prancūzų.
Valiuta: Madagaskaro ariaris.
Religija: 52 % tradicinė Madagaskaro religija, 41 % krikščionybė, 7 % islamas.
Telefonas: +261.
Elektra: 220 voltų, C, D, E, J ir K tipo rozetės ir kištukai.
KLIMATAS
Tropinis pakrantėse, vidutinis salos viduje, sausas pietuose. Madagaskaras turi du sezonus: karštą ir lietingą sezoną lapkritį-balandį ir vėsesnį bei sausesnį gegužę-spalį. Tačiau klimatas labai priklauso nuo vietovės. Rytinėje pakrantėje lyja daugiausia (iki 3,5 m kritulių per metus), čia taip pat karščiau. Tam daro įtaką tiesiai nuo vandenyno pučiantys pasatų vėjai. Centrinėse aukštumose lietingas sezonas būna vėsesnis ir ne toks drėgnas. Sausasis sezonas pasižymi pačiu gražiausiu giedru dangumi pasaulyje. Vakarinė pakrantė daug sausesnė, ypač sausa pietuose, kur iškrenta tik 300 mm kritulių per metus. Į Madagaskarą geriausia keliauti nuo balandžio iki spalio, gausiausiai turistų apsilanko liepos–rugpjūčio mėnesiais.
LANKYTINOS VIETOS
Antanaryvo centras su didele tarša ir baisiu eismu atima iš turistų norą jame apsistoti, bet visiškai apeiti sostinę būtų klaida. Istorinis Haute -Ville rajonas yra pilnas gražių kolonijinių pastatų, stačių gatvelių (vidutinis Antanaryvo aukštis yra 1400 m), mieste yra šiek tiek vėsiau. Taip pat yra keletas puikių turgelių ir parduotuvėlių, kur susirenka amatininkai, siūlantys konkurencingas kainas. Be to, Antanaryvas yra vieta, kur galima pasimėgauti puikiais patiekalais. Kai kurie restoranai varžosi su Europos „Michelin“ žvaigždute pažymėtais restoranais, bet kainos yra daug patrauklesnės. Parc National de l'Isalo – lankomiausias parkas Madagaskare. Jame galima pasigrožėti savaninėmis pievomis, vertikaliomis uolų sienomis, giliomis kanjonų grindimis, papuoštomis sodria augalija ir natūraliais baseinais, kuriuose galima ir nusimaudyti. Visi šie vaizdiniai keičiasi su saulės šviesa ir saulėlydžio metu yra pasiekiama kulminacija. Nosy be – Madagaskaro sala, kurioje atostogos nėra pigios. Sala garsėja vandens sportu ir pramogomis. Po dienos prie jūros galima patraukti pasižvalgyti po salos kraštovaizdžius. Naturelle Intégrale de Lokobe rezervatas yra kakavos ir vanilės plantacijos, krateriniai ežerai ir kriokliai. Tsingy de Bemaraha nacionalinis parkas yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldą. Parkas ypatingas dėl nesibaigiančio smailų aukštų karstinių uolienų „kalnų“ peizažo. Anakao žvejų miestelis ir Ambohimangos kalva yra taip pat lankytinos vietos.
MAISTAS IR GĖRIMAI
Madagaskaro virtuvėje dominuoja švieži vaisiai (šimtai bananų rūšių), daržovės ir dideli kiekiai ryžių. Pakrantėse dažniau valgoma žuvis, jūros gėrybės (omarai, krabai, austrės, krevetės ir kt.). Mėsa taip pat yra dažna patiekalo sudedamoji dalis. Malagasų „duona“ yra ryžių paplotėliai. Desertams dažnai valgomi vaisiai arba geriamos jų sultys. Valgio pabaigoje geriama kava, patiekiama labai saldi su kondensuotu pienu. Taip pat geriamas vietinis jogurtas. Kai kurie malagasų patiekalai:
Romazava – mėsos (dažniausiai jautienos) ir daržovių troškinys, pagardintas imbieru.
Ravitoto – kiaulienos troškinys su manijoku. Šie du patiekalai yra malagasų nacionaliniai.
Lasopy – tiršta ir soti daržovių sriuba. Šią sriuba pradedamas valgis.
Troškiniai iš ryžių, degintų ryžių ranonapango ir vištienos, kiaulienos ar jautienos.
Laoka – ryžiai su vištiena, pupelėmis ar kiauliena ir ryžių nuoviru.
Vary Amin Anana – ryžiai su prieskoniais ir daržovėmis su sakay (labai aštriais raudonaisiais pipirais).
Desertai iš ličio vaisių, ananasų, melionų (kantalupų), braškių ir daug kitų, paskaninamų vanile.
Tiko – Tiko vaisiaus sultys, labai populiarios tarp vietinių. Populiarios įvairios vaisių sultys, ypač ličių.
Betsabetsa - stiprios alkoholinės cukranendrių sultys. Labai populiarios rytinėje pakrantėje.
Trembo – fermentuotos kokoso sultys, stiprios, alkoholinės.
THB (Three Horses Beer) – populiariausias Madagaskaro alus.
Queens – silpnesnis Madagaskaro alus.
Vegetarams: Madagaskare galima rasti maisto be mėsos. Tačiau dažnai net pačiame paprasčiausiame padaže ant daržovių gali būti truputis mėsos ar mėsos riebalų.
MUITINĖ
Lietuvos piliečiams keliaujant į Madagaskarą vizos reikia. Norint gauti šalies turistinę vizą, reikės abiejų, į priekį ir atgal, lėktuvo bilietų rezervacijos kopijos, viešbučio rezervacijos kopijos, 4 vienodų nuotraukų ir paso, kuris turi galioti bent 6 mėnesius ilgiau nei vizos galiojimo trukmė. Viza dažniausiai išduodama per 2 savaites, jos galiojimo trukmė 90 dienų, geriausia ja pasirūpinti iš anksto. Daugkartinio įvažiavimo vizos yra brangesnės.
Asmuo vyresnis nei 21 metų nemokamai įsivežti 500 cigarečių ar 25 cigarus, arba 500 g tabako, vieną butelį alkoholinio gėrimo, parfumerijos gaminių – nedidelį kiekį asmeniniam naudojimui. Išsivežti gali 100 g vanilės, ne daugiau kaip 1 kg brangiųjų ir pusbrangių akmenų, kurie turi turėti pirkimo čekius. Bet kokios įvežamos ar išvežamos daržovės turi būti deklaruotos. Gyvūnai turi turėti veterinaro sertifikatą. Katės ir šunys turi būti paskiepyti nuo pasiutligės. Ginklus galima gabenti tik turint specialius leidimus. Negalima išsivežti maisto (taip pat vaisių), antikvarinių ar kitokių valstybės vertybių, saugomų gyvūnų ir augalų, kai kurie Madagaskare pirkti daiktai gali būti nelegalūs ir Jums jų išsivežti neleis.
SVEIKATA IR SAUGUMAS
Rekomenduojama pasiskiepyti nuo maliarijos, hepatito A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, jei reikia, atnaujinti kitas vakcinas (difterijos, stabligės, poliomielito ir kt.). Geriausia su savimi turėti reikiamų vaistų, juos laikyti originaliose pakuotėse.
Madagaskare vanduo turi būti naudojamas tik iš sandariai uždarytų butelių. Geriau nevartoti nevirinto vandens maitinimo įstaigose, taip pat vengti ledukų. Vengti maudytis gėlo vandens telkiniuose, nes Madagaskare pasitaiko bilharciozės atvejų.
Madagaskaras, palyginus su likusia Afrika, pakankamai saugi šalis. Tačiau su savimi geriau nesinešioti didelių pinigų sumų ar vertingų daiktų, geriausia juos palikti viešbučių seifuose. Saugoti rankines, techniką, pinigus ir dokumentus, geriausia turėkite slaptas kišenes, ar vidines pinigines-diržus. Naktimis geriausia važiuoti taksi. Apiplėšimų ir įsilaužimų daugiausia pasitaiko Antananaryve ir apie jį. Pakrančių miesteliuose reikia saugotis apsimetėlių „gidų“, kurie taip vilioja patiklius turistus ir juos apiplėšia. Ypač atsargiems reikia būti keliuose tarp Fianarantsoa ir Tulear, izoliuotose vietovėse ir paplūdimiuose, kur apiplėšimų pasitaiko daugiausia. Taip pat iš anksto pasidomėti apie saugumą planuojamame aplankyti nacionaliniame parke.
Negalima fotografuoti policininkų ir karininkų ar su jais susijusių pastatų, transporto. Jei fotografuojami vietiniai, reikia paprašyti jų leidimo. Kai kurie žmonės už nuotrauką gali paprašyti dovanėlės. Vaikui galima padovanoti rašiklį ar pieštuką. Pati geriausia dovana – atsiųsti jo nuotrauką. Neretai tai gali būti pirmas kartas, kai vaikas ar net suaugęs pamatys savo atvaizdą popieriuje.
TRANSPORTAS
Air Madagascar skraidina į 51 miestą ir vietovę saloje. Antananaryvo oro uostas saloje svarbiausias. Lėktuvai dažniausiai skraido laiku ir yra saugūs. Lėktuvuose nėra sužymėtų vietų, o skrydžiai dažniausiai yra pilni ir perpildyti, todėl bilietus geriausia pirkti iš anksto. Galima vežtis 20 kg bagažo ir vieną krepšį kaip rankinį bagažą. Saloje yra 5 traukinių linijos. Pati gražiausia Antanaryvas–Toamasina linija, vedanti per stačius kalnus, atogrąžų miškus, nedidelius kaimelius. Pirmos klasės vagonai turi oro kondicionierius. Kitose linijose galima išsinuomoti specialiai turistams skirtus traukinukus. Tačiau dėl prastos geležinkelio linijų priežiūros dažnai traukiniai nevažinėja. Autobusų tinklas labai platus, tačiau jie būna sausakimši, neturi sužymėtų vietų. Patys autobusai gali būti labai seni ir nesaugūs, važinėja labai nepunktualiai.
Nuomuoti mašiną Madagaskare ir važiuoti patiems nepatartina, geriau nuomotis mašiną su vairuotoju. Keliai dažnai labai blogi, painūs ar net nepravažiuojami. Galima išsinuomoti ir motociklus, tam reikia turėti vairuotojo pažymėjimą. Taksi: labai populiari ir pakankamai nebrangi transporto priemonė. Yra du taksi tipai: taxi-be – greiti, patogūs, bet brangesni taksi-autobusiukai ir taxi-brousse – autobusiukai, kurie yra pigesni, bet lėtesni, dažnai stoja ir prirenka žmonių tiek, kiek telpa. Važiuojant taksi, arbatpinigiai nebūtini. Būtina susitarti dėl kelionės kainos. Populiaru nuomotis taksi visai dienai, kainuos nuo 10 $. Rikšos (pousse-pousse) – kainos nekontroliuojamos, dažniausiai traukiamos žmonių.
SUVENYRAI
Baobabo sėklų maišelis, džiovinti zizifo vaisiai, antemoro popierius, žaislai iš atliekų, eteriniai aliejai, kava.
ARBATPINIGIAI
Nėra privalomi, tačiau gražus gestas yra „suapvalinti“ savo sąskaitas, ar netgi pridėti 10% arbatpinigių nuo visos sumos.
* Pasirinkite keliese norėsite keliauti
* Pasirinkite periodą, kuriuo labiausiai norėtumėte keliauti
* Pasirinkite keliavimo kryptį
* Prašome pasirinkti kaip dažnai norėtumėte gauti pasiūlymus
Įsiminta
Naudojame slapukus, kad galėtume suasmeninti turinį bei skelbimus, teikti visuomeninės medijos funkcijas ir analizuoti srautą. Be to, svetainės naudojimo informaciją bendriname su visuomeninės medijos, reklamavimo ir analizės partneriais, kurie gali ją pridėti prie kitos jūsų pateiktos arba naudojant paslaugas surinktos informacijos. Jei norite sužinoti daugiau, spauskite čia.