Kinija | Apie Kiniją

Bendra informacija apie Kiniją, Kinijos miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, Kinijos klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Kinijoje.

DUOMENYS APIE ŠALĮ 

Oficialus šalies pavadinimas: Kinijos Liaudies Respublika.
Plotas: 9 596 960 km².
Sostinė: Pekinas (11 mln. gyv.).
Oficiali kalba: kinų (mandarinų).
Gyventojų skaičius: 1 353 821 000
Religija: ateistų – 41 %, daosistų ir konfucionistų – 30 %, budistų – 18 %, krikščionių - 8 % kitų – 3 %.
Valiuta: Kinijos ženminbi juaniai (RMB); 1LTL = ~ 2,2RMB.

Kinija zemelapis

APIE ŠALĮ

Kinija – neprilygstamo grožio ir didelės išminties šalis, savo kultūros ir istorijos šaknis skaičiuojanti nuo 2000 m. pr. Kr. Tai viena didžiausių pasaulio valstybių savo plotu ir pati didžiausia gyventojų skaičiumi. Šiandien kas penktas žemės gyventojas yra kinas.
Kinijos klimatas ir reljefas labai įvairūs: šiaurės Kinijos centre driekiasi milžiniška Gobio dykuma, pietvakariuose – šalta, kalnuota sritis su Tibeto kalnynu, kurio vidutinis aukštis – 4000–5000 m., rytuose vyrauja derlingos lygumos, išraižytos upių vagų. Čia susitelkę dauguma šalies gyventojų.
Kinija – kontrastų šalis, besikeičianti kvapą gniaužiančiu greičiu. Vis dar veikiama ilgamečio komunistinio režimo, Kinija sparčiai stiprėja ekonomiškai. Ryškus šios pažangos pavyzdys – tokie megapoliai kaip Honkongas ir Šanchajus bei juos besivejantis Pekinas.
Atvėrusi savo turtus vakarų pasauliui, Kinija turi kuo nustebinti smalsius turistus. Tai ypatingas, tik rytams būdingas gyvenimo būdas ir pasaulio suvokimas, vis dar paslaptingas ir nesuprantamas vakariečiui. Tai visiškai skirtinga nuo mums įprastos kultūra, kurios tūkstantmetę istoriją ir tradicijų kaitą iliustruoja daugybė senovės paminklų ir istorinių vietų. Tačiau labiausiai žavi tradicijų ir modernumo, seno ir naujo darna.
Čia verta aplankyti Didžiąją Sieną – įspūdingą, visame pasaulyje žinomą gynybinį įtvirtinimą, pasigėrėti Vasaros rūmų sodais, aplankyti unikalią Terakotinę kariuomenę, saugančią pomirtinę imperatoriaus ramybę. Turistų akims atvertas Uždraustasis miestas – didžiausias pasaulyje rūmų kompleksas. Masina paslapčių šalis Tibetas, įsikūręs aukščiausiame pasaulyje kalnyne. Tarp svarbiausių šalies kultūros simbolių – rytų kovos menais garsėjantis Šaolinio vienuolynas bei 2345 uolose išskaptuotų Longmeno urvų vienuolynas, saugojantis vieną puikiausių skulptūrų kolekcijų. Įdomu pabuvoti vienos galingiausių pasaulio upių – Jangdzės – žemupyje, kur prieš tūkstančius metų gimė senosios Kinijos civilizacija. Kinijos šiaurę ir pietus jungia ilgiausias pasaulio kanalas, senovės laikais iš pietų gabenamais ryžiais padėjęs išmaitinti Kinijos šiaurę. Čia nuo seno arbata ir šilku garsėja miestai. Čia atsirado legendomis apipintas Šilko kelias, sujungęs rytus ir vakarus.
Tai XXI a. Kinija, žengianti permainų ir pakilimo taku.

KLIMATAS

Kinijos teritorija eina per 3 klimato juostas – žemyninio klimato (šiaurėje ir vakaruose), subtropinio (centriniuose regionuose) ir tropinio (pietinėje pakrantėje). Todėl oras skirtingose šalies dalyse tuo pačiu metu labai skiriasi.
Lietingas sezonas visoje šalyje (ypač pietinėje ir šiaurinėje dalyje) yra vasara, daugiausia kritulių iškrenta liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Vakariniuose rajonuose dažnos smėlio audros.
Geriausia keliauti vėlų pavasarį arba rudenį, balandžio ir gegužės, spalio ir lapkričio mėnesiais.
 

Vidutinė oro temperatūra,  °C

  Saus.   Vas.  Kov.  Bal.  Geg. Bir. 
 Pekinas  -4.6  -2.2  4.5  13.1  19.8  24
 Šanchajus  3.2  4.6  8.3  14  18.8  23.3
 Sianis  -1  2.1  8.1  14.1  19.1  25.2
 Lasa  -2.3  1.1  4.5  8.3 12.3   15.4

 

 

  Lie.   Rug. Rugs.  Spa.   Lap.  Gru.
 Pekinas  25.8  24.4  19.4 12.4   4.1  -2.7
 Šanchajus  27.8  27.7  23.6  18  12.3  6.2
 Sianis  26.6  26.5  19.4  13.7  6.6  0.7
 Lasa  15.1  14.3  12.7  8.2  2.3  -1.7

Valstybinė kalba – kinų (mandarin), kurią naudoja beveik 2/3 Kinijos gyventojų. Pietvakarių ir pietryčių Kinijoje kalbama kita dialektine kinų kalba. Didžiuosiuose miestuose bei pagrindiniuose turistiniuose objektuose galima susikalbėti angliškai. Iškilus sunkumams dėl kalbos, yra kompanija siūlanti vertimo paslaugas telefonu. Iš bet kokio Kinijos miesto galima paskambinti tel.nr. 021-2603-7111 arba 4008-808080, angliškai pasakyti, ką reikia išversti ir operatorius išvers į kinų kalbą. Tai daug pigiau, nei naudotis vertėjo paslaugomis.

Piniginis vienetas. Kinijos juanis (CNY). Kinijos valiuta dar vadinama Renminbi, sutrumpintai RMB. RMB piniginį vienetą sudaro: 1 juanis = 10 jiao = 100 fen. Pinigai yra popieriniai ir monetomis. 10 CNY - ~4 Lt. 1 $ - ~6 CNY.

Valiutos keitimas. Gali būti keičiami grynieji pinigai (JAV $), kelionių čekiai, galima naudotis ir kredito kortelėmis (Master Card, Visa, American Express), tačiau tik pagrindiniuose miestuose ar žymiausiuose restoranuose. Be to kredito korteles ne visur priima, perkant traukinio ar lėktuvo bilietus taip pat ne visur galima atsiskaityti kortele. Tad geriausias atsiskaitymo būdas yra grynieji pinigai. Lietuvoje galima iš kartonusipirkti juanių.
Grynuosius pinigus ar išgryninti kelionių čekius galima Kinijos ar kitų bankų valiutos keitimo ofisuose, kurie įsikūrę pagrindiniuose oro uostuose, viešbučiuose. Už pinigų keitimą nuskaitoma 4 % komisinių. Viešbutyje gali išsikeisti pinigus, jei esi tame viešbutyje apsistojęs. Patariama išsaugoti valiutos keitimo sąskaitas.

Istorija. Kinijos priešistorė trunka iki Xia Dinastijos įkūrimo. Xia, Shang ir Zhou dinastijose buvo vergijos santvarka. Qing dinastijoje prasidėjo feodalizmo santvarka, trukusi 2100 metų. Baigiantis Qing dinastijai, Kinijoje prasidėjo modernios visuomenės era, jos metu susikūrė Kinijos Respublika. 1949 spalio 1 d. Tian‘anmen aikštėje įvyko iškilminga manifestacija, Kinija buvo paskelbta Kinų Liaudies Respublika. Pasikeitė šalies socialinė ir politinė struktūra, prasidėjo socializmas.

Gyventojai. Kinija yra unitarinė valstybė, kurioje gyvena 56 etninės nacionalinės grupės. Kinija yra viena iš tankiausiai apgyvendintų šalių. Didmiesčiuose 1 kv.km gyvena 400 gyventojų, centrinėje Kinijoje – daugiau kaip 200 gyv. Etninės grupės sugyvena taikiai, nes laikomasi tokių principų kaip lygybė, vienybė, abipusis supratimas. Kinijos teritoriją sudaro 23 provincijos, 4 atskiri miestai, 5 autonominiai regionai (vidinė Mongolija, Ningxia Hui mažuma, Xinjiang Uyghur mažuma, Guangxi mažuma ir Tibetas) ir 2 specialieji administraciniai regionai (Hong Kong ir Macau / Makao).

Nacionalinės šventės, festivaliai.
Pavasario festivalis – tai Naujieji metai pagal Kinijos sinodinį kalendorių ir yra pati svarbiausia tradicinė šventė. Ši šventė būna sausio – vasario mėnesį, tai priklauso nuo sinodinio kalendorio, Žibintų šventė. Švenčiama pirmojo sinodinio mėnesio 15 d. Žibintais išpuošiamos gatvės, siauri takeliai ir kitos vietos.
Drakono valties festivalis. Švenčiama 5-ojo sinodinio mėnesio 5 dieną. Šią dieną vyksta drakono valčių lenktynės.
Qixi. Švenčiama 7 - tą sinodinio mėnesio 7 dieną. Tai yra Kinų Valentino diena.

Rudenio vidurys. Švenčiama 8 sinodinio  mėnesio 15 dieną.
Chongyang – Žiemos saulėgrįža. Tai šaltojo sezono paskelbimas.
Vandens taškymosi festivalis Xishuangbanna. Šis festivalis švenčiamas balandžio 12-18 d. Jinghong mieste, Yunnan provincijoje pietvakarių Kinijoje. Dai etninės grupės gyventojams, kuri yra viena iš didžiausių etninių grupių Yunnan provincijoje, tai vienas iš svarbiausių festivalių, dar kitaip vadinamas Budos maudymosi festivalis. Apie šio festivalio kilmę pasakojama daugybe legendų, šiandien šventės ritualai tapo tiesiog linksma švente. Vanduo laikomas šventumo, dieviškumo ir tyrumo simboliu. Žmonės renkasi keliuose, viešuose parkuose ir aikštėse, kur laistosi vandeniu, linkėdami vienas kitam laimingų naujųjų metų. Festivalio metu ne tik laistomasi vandeniu, čia dainuojama, šokama, vyksta drakono valčių varžybos, leidžiami fejerverkai, vyksta paradai ir mugės.
Kinijos Peking operos festivalis - tai valstybinio lygio šventė.Festivalio metu vyksta daugybe Peking operos trupių pasirodymų, seminarų, tokiu būdu prisidedama prie Peking operos tradicijų išsaugojimo bei skatinimo.Festivalis vyksta kas treji metai

pasitarkite...
Konsultantas 8 5 2430636 Kaune 8 37 240114 Klaipėdoje 8 46 420902 Darbo laikas:
I-V nuo 9 iki 19 val.
VI nuo 10 iki 16 val.
 
UP