Čilė | Apie Čilę

Čilė – tai kontrastų ir neįtikėtino grožio šalis, kuri turistams siūlo laukines gamtos sąlygas ir kokybiškas paslaugas, taigi čia galima mėgautis puikiomis atostogomis ir nuotykių malonumais. Tai didžiausia ir siauriausia šalis žemyne: 4270 kilometrų ilgio, 356 kilometrų plačiausioje vietoje, ir tik 64 kilometrų pločio siauriausioje vietoje – tai siauriausia šalis pasaulyje. Kranto linijos ilgis net 6435 km. Šalyje yra 40 nacionalinių parkų (užima 18 % šalies teritorijos). Čilė turi ilgą demokratinio valdymo istoriją ir yra vertinama kaip viena iš geriausią ateitį turinčių ekonomikų Pietų Amerikoje. 
Čilė taip pat ir kraštutinumų šalis, tiek dėl savo geografinės padėties tiek ir dėl klimato: šiaurėje plyti sausiausia pasaulyje Atakamos dykuma, tenykštės kultūros lopšys. Viduržemio jūros peizažai centrinėje Čilės dalyje suteikia gyvybės šalies sostinei Santiago, kuris yra apsuptas derlingų vynuogynų slėnių ir šiuolaikinių slidinėjimo kurortų. Keliaujant į pietus galima pajusti artimą kontaktą su gamta, nes čia ežerai, laukinės upės, ugnikalniai ir senieji miškai susijungia į vieną visumą. Chiloje sala – rojus žemėje, tai fantastinių mitų autorių namai, žmonių, kurie visų pirma yra žinomi dėl savo draugiškumo. Patagonijoje, fiordai ir ledkalniai sulaukia tų lankytojų, kurie nuoširdžiai ieško naujos patirties ir, Antarktyje, vis daugiau turistų atranda amžinojo ledo magiją. Dėl savo kraštovaizdžių įvairovės ir nelygaus reljefo, Čilė yra šalis, kurioje galima mėgautis daugybe įvairių pramogų: alpinizmas, jodinėjimas ir slidinėjimas Andų kalnuose, archeologiniai tyrinėjimai Atakama dykumoje, floros ir faunos stebėjimai, nardymas ir paplūdimiai Ramiojo vandenyno pakrantėje, kelionės po puikius vynuogynų slėnius, plaukiojimas plaustais ir baidarėmis upėse ir fiorduose, plaukiojimas laivu tarp ledkalnių arba ekskursijos į senovinių ritualų vietas.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas: 756 950 km². 
Gyventojų skaičius 2020 m. duomenimis: 19 mln. 
Sostinė: Santiagas. 
Kalba: ispanų. 
Valiuta: Čilės pesas. 
Religija: krikščionybė, dauguma tikinčiųjų katalikai. 
Šalies kodas: +56. 
Elektra: 220 voltų, C ir L tipo rozetės ir kištukai. 

KLIMATAS

Čilės klimatas apima platų oro sąlygų diapazoną. Pagal Köppen sistema, Čilės teritorijoje galima išskirti septynis pagrindinius klimato potipius, svyruojančius nuo dykumų šiaurėje, iki alpinių tundrų ir ledynų į pietryčiuose. Didžiojoje šalies dalyje išskiriami keturi metų laikai: vasara (nuo gruodžio iki vasario), ruduo (nuo kovo iki gegužės), žiema (nuo birželio iki rugpjūčio) ir pavasaris (nuo rugsėjo iki lapkričio). Sinoptinėje skalėje, pagrindiniai veiksniai valdantys Čilės klimatą yra Ramiojo vandenyno Anticiklonas, pietų poliarinio rato žemo slėgio zona, šaltoji Humbolto srovė ir Andų kalnai. Nepaisant Čilės siaurumo, vidaus regionai patiria didelių temperatūros svyravimų.

LANKYTINOS VIETOS

Torres del Painė nacionalinis parkas – tai viena iš įspūdingiausių Čilės lankomų turistinių vietovių. Svarbiausias šio parko regionas yra „Cordillera del Paine“, ši teritorija žymi perėjimą iš Patagonijos stepės į šiaurės pakrančių miškus. Renkantis vaikščioti po šias apylinkes rekomenduojama susitarti su profesionaliu vadovu. Velykų sala – nuo Čilės krantų 4000 km nutolusi sala, garsėjanti įspūdingomis akmeninėmis skulptūromis, vadinamomis moajais. Sala yra trikampio formos, kadangi susiformavo ant trijų užgesusių ugnikalnių. Beveik pusę salos teritorijos užima Rapa Nui nacionalinis parkas, 1995 m. įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Santjagas – didžiausias miestas Čilėje, Čilės sostinė. Miestas įsikūręs vaizdingoje vietoje, šalia Andų kalnu. Čiloje sala – sala Čilėje, pasižyminti itin įspūdingais gamtiniais turtais. Šis salynas garsėja medinėmis bažnyčiomis, net šešiolika salos bažnyčių įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Lankantis čia galima aplankyti muziejų, paukščių draustinį. El Tatijas - geizerių laukas šiaurės Čilėje, Andų kalnuose, 4200 m aukštyje virš jūros lygio. El Tatijas savo dydžiu nusileidžia tik Jeloustaunui ir Kamčiatkos Geizerių slėniui. El Tatijas yra greta San Pedro de Atakamos miestelio ir yra svarbus turistinis objektas. Pukonas - miestelis pietinėje Čilėje, Araukanijos regione, Kautino provincijoje. Įsikūręs 100 km į pietryčius nuo Temuko, Viljarikos ežero pakrantėje ir Viljarikos ugnikalnio papėdėje. Pukonas yra svarbus turistinis centras. Jis pasižymi vaizdingomis apylinkėmis, karštosiomis versmėmis, slidinėjimo trasomis, vandens turizmui tinkančiomis upėmis. Aplink Pukoną įsteigti Viljarikos ir Huerkehvės nacionaliniai parkai. Ikikė - miestas šiaurės Čilėje, Ramiojo vandenyno pakrantėje, Atakamos dykumos pakraštyje. Lankantis čia rekomenduojama aplankyti itin puošnų miesto teatrą, medinius Astorekos rūmus bei smėlio paplūdimius.

Kelionės į Čilę nuo
19500 €
Kelionės

MAISTAS IR GĖRIMAI

Čilės virtuvę daugiausiai sudaro Ispanijos virtuvė su tradiciniais čilietiškais ingredientais. Dėl didelės šalies Ramiojo vandenyno pakrantės, nacionalinėje virtuvėje naudojama daug jūros gėrybių. Čiliečių virtuvėje dominuoja žuvis ir jūros gėrybės. Taip pat vartojama jautiena ir vištiena, kukurūzai ir ryžiai. Čilėje itin mėgstamos tirštos sriubos. Daugelyje receptų plačiai naudojamas vynas, šalis yra viena didžiausių vyno gamintojų pasaulyje. Populiariausi patiekalai: Cazuela – paprastas tradicinis Čilės patiekalas, tai mėsa su daržovėmis, bulvėmis, moliūgu bei žaliosiomis pupelėmis. Pastel de Choclo – atrodo tarsi supjaustytas pyragas iš kukurūzų, mėsos ir su svogūnų įdaru. Empanada – tai labai į mūsų kibinus panašus patiekalas, įdarui naudojama mėsa su svogūnais, razinomis bei alyvuogėmis. Humitas – tai patiekalas iš kukurūzų su trupučiu žolelių bei pienu. Asado – Čilėje nuo senovės mėsa kepama barbekiu stiliumi, šis patiekalas būtent toks ir yra. Cosimiento – tai įvairių jūros gėrybių troškinys. Curanto – tai bulvių, dešros ir jūros gėrybių troškinys. Lacos – skanus dvigeldžių patiekalas, kurio paragausite tik Čilėje.

VIZA

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuvos Respublikos piliečiai šalyje be vizų gali būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.

SVEIKATA

Nudegimas – dažniausias sveikatos sutrikimas. Todėl rekomenduojame teptis apsauginiu kremu nuo saulės ir pridengti kuo daugiau kūno, net jei diena debesuota. Taip pat saugokite akis geros kokybės akiniais, kurie nepraleidžia UV spindulių.

Vandentiekio vanduo Čilėje yra saugus, tačiau, dėl skirtingų mineralų kiekio, rekomenduojame pirkti vandenį buteliukuose.

Siūlome turėti rankų dezinfekavimo skystį. Tai apsaugo, norint išvengti bakterijų patekimo į skrandį.

Keliaudami į kalnus, kai kurie žmonės gali patirti auksčio ligą, kurią sukelia deguonies trūkumas kalnuose. Simptomai – galvos skausmas, prarastas apetitas, pasunkėjęs kvėpavimas. Gerkite daug vandens, vaiksčiokite lėtai, venkite alkoholio, rūkymo ir sunkaus maisto.

Vykstant į Čilę, keliautojams privalomų skiepų nėra. Rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A, revakcinuotis nuo difterijos ir stabligės.

SAUGUMAS

Čilė yra gana saugus kraštas, tačiau, be abejonės, ir čia pasitaiko vagysčių. Tam, kad išvengtumėte didelių nuostolių, saugokitės kišenvagių – nelaikykite visų pinigų ir kreditinių kortelių vienoje vietoje, neturėkite su savimi brangių daiktų. Pasą ir kitus svarbius daiktus palikite užrakintame seife viešbutyje.

TRANSPORTAS

Keliauti tarpmiestiniais autobusais Čilėje nebrangu. Vietiniai autobusai važinėja tarp miestų centrų ir priemiesčių. Traukinių maršrutų Čilėje nėra daug.

SUVENYRAI

Variniai papuošalai, indai, vynas, drabužiai bei avalynė su lamų kailiu, įvairūs odiniai aksesuarai.

ARBATPINIGIAI

Daug restoranų, barų ir kavinių arbatpinigiai jau būna įskaičiuoti į sąskaitą (10 % nuo bendros sumos). Arbatpinigiai vietiniams gidams 3-5 USD / asm. (dienai) ir vairuotojams 1-3 USD / asm. (dienai).

Kelionės į Čilę nuo
19500 €
Kelionės